Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Her şey kıskançlıkla başladı…

Tenis tutkunu babasının tenis oynayan abisine ilgisini kıskanan küçük bir kız çocuğuydu. Babasının ilgisini çekmek için o da tenise başladı. Ancak öyle başarılı oldu ki, sadece babasının değil tüm sporseverlerin ilgisini çekti. İşte kıskançlıkla başlayıp kupalarla taçlanan bir başarı öyküsü…

Aslında onun hikayesi bir kıskançlık sebebiyle başlıyor…

Kader işte… Babası tenisle ilgilenen Şenoğlu’nun abisi de bu sporu yapınca doğal olarak babası abisiyle daha çok ilgileniyor. Bu durumu gören İpek “Madem tenis oynayınca babam bana daha çok ilgi gösterecek ben de tenise başlayayım” diyor ve aslında çokta başarılı olduğu basketbolu bir çırpıda bırakıyor.

Ve şimdi ülkemizde kadın tenisi denince ilk akla gelen isimlerin başında İpek Şenoğlu yer alıyor..

Dünya sıralamasında ilk 100’e girerek bu gururu tadan, Wimbledon’da 3. tura çıkan ilk Türk olan Şenoğlu sessiz sedasız da olsa sürekli yurt dışındaki turnuvalara katılıp ülkemizi temsil ediyor.

Tenisin değerinin bilinmediği ülkemizde İpek Şenoğlu gibi başarılı raketlerimiz bu sporu geliştirmek için gerek doğuda gerek batıda çeşitli çalışmalar yapıyor. Kendi başarısının yanında başkalarının da bunu yapmasını isteyen ve bunun için çabalayan Şenoğlu’yla tenise nasıl başladığını, şimdiki hedeflerinin neler olduğunu konuştuk.

İşte İpek Şenoğlu’nun hurriyet.com.tr’ye yaptığı samimi açıklamalar…

İPEK ŞENOĞLU KİMDİR?

Tenise nasıl başladınız?

Tenise başlamamdaki en büyük etken, bu sporu bana sevdiren ve benim ilk kahramanım olan babamdır. Sporcu bir aileden gelmemden ötürü, ilk çocukluk yıllarım hep sporun içinde geçti. Hatta o döneme ait; babamla gece yarılarına kadar oturduğumuz ve olimpiyatları izlediğimiz anılarım bile mevcut. Aslında ailede benden önce tenise başlayan kişi ağabeyimdir. Babamın başkanı olduğu tenis kulübüne gider, babamla tenis oynardı. Ben de onlar oynarken etraflarında dolaşırdım. Zamanla, babamın ağabeyime olan ilgisini kıskanmaya başladım ve tüm ilgiyi kendime çekmek için ben de tenise başladım. Böyle başlayan tenis, benim için zamanla bir tutkuya dönüştü, sonrasında da hayatım oldu.

Neden bu sporu seçtiniz?

Sporcu bir aileden geliyorum. Tenisten önce basketbolla da ilgilendim. Hem de ciddi anlamda başarılı bir basketçiydim. Daha sonra, sporculuk karakterimin tenise daha uygun olduğunu keşfettim. Ben kendi işini kendi halletmesini seven, kontrolün elinde olmasını isteyen bir sporcuydum. Bu yüzden, bireysel sporlar, özellikle de tenis, karakterime daha çok uyuyordu.

23 yaşında profesyonel oldunuz. Sizce çok geç bir yaş değil mi?

Ben 17 yaşımdayken Amerika’ya tenis bursuyla, üniversite okumaya gittim. O zaman amacım hem tenisimi ilerletmek hem de hayatımın geri kalanında bana yeni kapılar açacak eğitimimi tamamlamaktı. O dönemde üniversiteler arası ligde birinci sıraya kadar yükselmiştim. Amacım eğitimi ve tenisi bir arada yürütmekti. O yüzden profesyonel olarak tenis oynama kararını, üniversite bittikten sonra verdim.

Ülkemizde tenis çok bilinen bir spor dalı değil… Siz tenise başladığınız zaman zorluklar yaşadınız mı?

Şu an var olan imkânları düşününün; şimdi bile zaman zaman ülkemizdeki zorluklardan bahsediyoruz. Bir de bandı 20 yıl geriye sarın. Sizce nasıl bir manzara vardır? Bir ipucu vereyim; o yıllarda kışın antrenman yapmak için babamla korta gider, önce bütün korttaki karları kürer, sonra çalışmaya başlardık…

BU ÜLKENİN TENİSÇİSİ OLMAKTAN MUTLUYUM

Başka ülkede tenisçi olsaydınız herşey daha farklı olur muydu?

Herşey nasıl olurdu bilemem ama kesin olan birşey var ki; şu andaki gibi olmazdı. Kariyerimi başka ülkeler adına devam ettirmek yönünde çok teklif aldım ama hiçbir zaman değerlendirmedim. Ben tenisçi olmaktan da, bu ülkenin tenisçisi olmaktan da mutluyum.

Anadolu’da tenis sporuna olan ilgi ne seviyede?

Dinlenme dönemlerimde, elimden geldiği kadar Anadolu’daki tenis kulüplerini ziyaret etmeye çalışıyorum. Geçen sene dönemin Ağrı valisi Mehmet Çetin’in katkılarıyla kort açılışı yaptık. Yine Erzincan’da bakanlarımız Spor bakanımız Faruk Özak ve Ulaştırma bakanımız Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla tenis yatırımları hizmete girdi. Sevinerek görüyorum ki, oralarda tenise olan ilgi her geçen gün artıyor. Kısa bir süre önce Denizli’de Pamukkale Tenis Kulübü’nü ziyaret ettik. Oradaki çocuklarla, velilerle, antrenörlerle vakit geçirdik. Türkiye, her bölgesiyle, tenisi sevmeye başladı.

Spor hayatınızda dönüm noktanız ne zamandı?

2004 yılı, kariyerimin dönüm noktasıdır. O yıl Wimbledon oynayarak, Grand Slam oynayan ilk Türk tenisçi oldum. Yine aynı sene, US Open’da son 16’ya kalarak tenis tarihimizin en büyük başarılarından birini elde ettim.

Dünya klasmanında kaçıncı sırada bulunuyorsunuz ve hedefiniz kaçıncı sıraya yükselmek?

Şu anda 89. sırada bulunuyorum. Kariyerimde 53. sıraya kadar yükselmiştim. Şimdiki hedefim ilk 50’ye girmek.

Wimbledon’da üçüncü tura yükselen ’ilk’ Türk tenisçi olmak size neler hissettirdi?

Wimbledon her tenisçinin hayalini kurduğu bir ortamdır, başka hiçbir turnuvaya benzemez. Dünyanın gözünün üstünde olduğu bir turnuvada üçüncü tura yükselmek, dünya standartlarında bir tenisçi olduğumu, gerçek anlamda farkettirmişti bana.

Sürekli olarak partner değiştiriyorsunuz? Bu sizin istikrarınızda ve performansınızda bir eksikliğe yol açmıyor mu?
Çiftler tenisi, aynı zamanda bir takım sporu. Sürekli olarak aynı partnerle oynamak, en iyisi. Ama birçok faktörden dolayı, sezon içerisinde partner değiştirmek zorunda kalıyoruz. Planlar, stratejiler, hedefler… Bunların hepsi etkiliyor.

Türkiye’de tenis denince Hülya Avşar isminin öne çıkması sizi rahatsız ediyor mu?

Etmiyor. Alanında başarılı insanların tenise yaptığı katkı beni sadece mutlu eder.

Son yıllarda ülkemizde önemli başarılar kaydeden genç tenisçilerimiz var. Başak Eraydın, Çağla Büyükakçay, Melis Sezer… Bu tenisçileri nasıl buluyorsunuz? Onlardan tecrübeli biri olarak ne tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Türk tenisi benimle belirli bir seviyeye geldi. Saydığınız isimler, bayrağı devralıp daha yükseklere taşıyabilecek kapasitede. Onlara verebileceğim tek tavsiye, inandıkları yoldan ne olursa olsun dönmemeleri olur.

Marsel İlhan’ı nasıl buluyorsunuz?

Marsel gayet başarılı ve şu anda bulunduğu yerden daha üst sıralara tırmanabilecek potansiyele sahip. Yavaş yavaş da uluslararası arenada başarılar kazanmaya başladı. Erkek tenisimiz için lokomotif isimlerden biri olacağına inanıyorum.

Tenis federasyonu sizlere yeterince sahip çıkıyor mu?

Federasyon şu anda tüm sporcularına sahip çıkıyor. Benim de turnuva masraflarım karşılanıyor. Bu, üzerimizdeki önemli bir yükün kalkmasını sağlıyor.

Sponsor bulabilmek için zorlandığınızı biliyoruz. Sponsor durumunuz şu an için nasıl?

Wilson, Lotto, Intercity ve Oakley ile sponsorluğum devam ediyor. Ayrıca birçok tekstil ve spor markasından da kampanya yüzü olmam için teklifler geliyor. Tüm bu teklifleri değerlendirmeye alıyorum.

Şimdi ki hedefiniz nedir? Kaç yaşına kadar tenise devam etmeyi düşünüyorsunuz?

Öncelikli hedefim ilk 50’ye girmek. Sonrasında ülkemi 2012 Olimpiyatlarında temsil etmek istiyorum.

Kendinize örnek aldığınız tenisçiler kimler? Yurt dışındaki tenisçilerden hangileriyle görüşüyorsunuz?

Küçükken Agassi ve Steffi Graf’ı örnek alırdım. Benim jenerasyonumdan en beğendiğim iki isim; Clijsters ve Dementieva’dır. Dünya tenisinin birçok önemli ismiyle yakın arkadaşım. Sonuç olarak zamanımızın büyük bir bölümünü birlikte geçiriyoruz. Wozniacki, Clijsters, Venus Williams ve Novak Djokovic ile fırsat buldukça sohbet ederiz.

Gazetede köşe yazarlığı yapıyorsunuz. Köşe yazma fikri nasıl gelişti?

Yazı yazmayı küçüklüğümden beri çok severim. İşim dolayısıyla birçok anı da biriktiriyorum. İkisini bir araya getirmek ve tenis hakında yazmak her zaman istediğim birşeydi. Şu anda da severek yapıyorum.

Federer mi, Nadal mı?
Federer’in yeteneği, Nadal’ın çalışkanlığı.

Wozniacki mi, Clijsters mi?
Clijsters.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND