Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Her şey iki tezgah ve bir hayal ile başladı…

Her şey iki kilim dokuma tezgahıyla başladı. Sonra neler mi oldu? Önce Türkiye’nin dokuma devi oldu, sonra küresel rakipleriyle boy ölçüştü. Dünyanın en büyük halı fabrikasını kuran Merinos’un başarı felsefesi bakın nelerden oluşuyor…

Merinos markasıyla Türkiye’nin küresel devi olan Erdemoğlu Holding, 2011 yılında bir milyar dolarlık ciro hedefliyor.

Üretim haritasına Rusya ve Çin’i, ihracat kapılarına ise Ortadoğu, Avrupa ve ABD’yi ekleyen halı sektörünün lideri, gözünü enerji ve gayrimenkul sektörüne dikti. Merinos markasıyla parça halı üretiminde dünya birincisi olan Erdemoğlu Holding, Gaziantep’te kurduğu dünyanın en büyük fabrikasıyla Türkiye’de yakaladığı başarıyı, küresel ölçeğe taşıyor. Rusya’nın en büyük fabrikasını kuran, Çin’deki fabrikasını 2012’de üretime açmayı planlayan, Avrupa, ABD ve Ortadoğu’ya gerçekleştirdiği ihracatla Türkiye’ye değer katan Erdemoğlu Holding, 2011’de bir milyar dolar ciro hedefliyor.

Mehmet Erdemoğlu’nun Gaziantep’te 1970 yılında kurduğu iki kilim dokuma tezgahıyla başlayan Merinos’un 41 yıllık büyüleyici yolculuğu, küresel bir üretim devinin Türkiye’ye gurur veren başarılarıyla devam ediyor. Türkiye’de 100 mağaza ve 8 bin satış noktasıyla halı sektörünün lideri olan Merinos, Gaziantep’te kurduğu dünyanın en büyük halı fabrikasıyla da küresel başarı sınırlarını zorluyor. Rusya’nın en büyük halı fabrikasını 2 yıl önce Rostov şehrinde kuran Merinos, Çin’de de 2012 yılında fabrika açmayı planlıyor. Kuveyt, Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Bahreyn ve Irak gibi ülkelerde 30 mağazası bulunan Merinos, ABD, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirdiği ihracatla, Türkiye ekonomisine çok ciddi katkı sağlıyor.

İstikrarlı büyümesiyle 2010 yılı toplam cirosunu 1 milyar 190 milyon TL’ye ulaştırarak, yüzde 35 büyüme oranı yakalayan Merinos, 2011 yılında bir milyar dolar ciroyu hedefliyor. Gaziantep’teki 1 milyon 20 bin metrekare açık, 270 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada üretimine devam eden Merinos, duvardan duvara halıda Türkiye, parça halı üretiminde ise dünya birinciliğine ulaştı. Merinos’u da bünyesinde bulunduran Erdemoğlu Holding, bugün 14 grup şirketi ve 4 bin 500 çalışanıyla Türkiye’nin ihracat üsleri arasında yer alıyor.

Merinos’u dünya markası haline getiren başarı öyküsünün temelini atan Mehmet Erdemoğlu’nun hayatı da kitaplaştırıldı. Aysun Öner’in kaleme aldığı ve Doğan Kitap’tan yayınlanan “Besnili Bilge”, 1931 yılında Besni’de doğan, 1970 yılında mütevazı koşullarda Merinos’un temellerini atan ve 16 Aralık 2006 yılında arkasında dev eserler bırakarak hayata veda eden Mehmet Erdemoğlu’nun yaşamını, ilkelerini ve eserlerini etkileyici bir üslupla anlatıyor. Öğrenci yurdu, ilköğretim okulları, sağlık ocağı, cami gibi birçok eseri Türkiye’ye kazandıran Erdemoğlu’na, Cumhurbaşkanlığı tarafından eğitim ve sağlık konusundaki hizmetlerinden dolayı şükran plaketi verilmiş, yaptığı hizmetlerden dolayı TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştü.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM ERDEMOĞLU

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, babasının miras bıraktığı “Başarı ve Gururu” çok daha yüksek seviyeye çıkarma misyonunu üstlendiklerini belirterek, şunları söyledi: “Gaziantep’te dünyada üretilen toplam parça halının yüzde 25’ini karşılıyoruz. 5 yıl önce devraldığımız firma ile duvardan duvara halı üretiminde Türkiye’nin lideri olduk. Ayrıca, 7 yıl önce girdiğimiz mobilya sektöründe büyümeye devam ediyoruz. Uşak’ta yarı yarıya ortaklı battaniye ve ev tekstili yatırımımızla, Türkiye’deki vizon battaniye üretiminin yüzde 35’ini karşılar hale geldik. Rusya’nın en büyük halı tesisine sahibiz. Çin’de de entegre makine halısı ve iplik tesisi açacağız. Sevgili babam Mehmet Erdemoğlu’nun Besni’de çıktığı yolculuğu, küresel bir başarıya dönüştürmenin, Türkiye’ye ekonomik değer, istihdam, sosyal ve kültürel eserler kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Babamın hayalini gerçekleştirmek üzere Besni’de bir kampus kurup, Adıyaman Üniversitesi’ne bağışlayacağız. Son 6 yılda ülkemize 5 ilköğretim okulu ve lise kazandırdık. Yeni kurulan Mehmet Erdemoğlu Vakfı, 300’den fazla öğrenciye burs sağlıyor. ”

Erdemoğlu, yeni sektörlerle de ilgilendiklerini belirterek, gayrimenkul ve enerjide aktif olmak istediklerini kaydetti. Erdemoğlu, “Konut, rezidans, alışveriş merkezi yapma planlarımız var. Gayrimenkule ağırlık vereceğiz. İstanbul’da bir rezidans projemiz var. Bugüne kadar hiçbir zaman kolay yolu seçmedik, hep zor olanı seçtik, hep rampa çıktık” diye konuştu.

“BAŞARI FELSEFEMİZİN TEMELİ RAHMETLİ BABAMIZDIR”

Yakaladıkları başarının altında makineler ve fabrikaların yatmadığına dikkat çeken Erdemoğlu, şöyle devam etti: “Başarımızdaki felsefenin temeli rahmetli babamızdır. Herkes kendi çocuğunu düşünür, kendi çocuğunun geleceğini garanti almak için çaba sarfeder, ancak biz çocuğumuza para bırakarak onun hayatını garanti altına alamayız, fabrika bırakarak da garanti altına alamayız; satar yer, mülk bırakarak da garanti altına alamayız; yine satar yer, eğitim yaptırarak da alamayız, o zaman da sokakta bir

tinerci tarafından bıçaklanabilir. Peki nasıl garanti altına alacağız? Tek şartla; sanayileşmiş, kültürlü ve güçlü bir ülke oluşturabilirsek o zaman çocuğumuzun hayatı garanti altına alınabilir. O zaman da sadece bizim çocuğumuz değil, ülkedeki bütün çocukların hayatı garanti altına alınır. Ana felsefe budur. Yoksa hiç bir fabrika, işletme bizlerin değildir. Sadece ve sadece sorumluluklarımyni atan Mehmet Erdemoğlu’nun hayaız vardır. Hepsi milletindir. Biz bu felsefe üzerinde başarıya ulaştık. Özü odur.”

İsabetli kararları ve yatırımları, kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışı ile Merinos’un her gün daha çok güçlendiğini kaydeden Erdemoğlu, “Marka ve üretim gücü, ilkelerinden ve değerlerinden asla vazgeçmeden kaliteli, kalitesi fiyatları ile uyumlu ürünler, ürün geliştirmede sürekli özgünü yakalayan Ar-Ge çalışmaları, hızlı karar alma ve uygulama, bu büyüklüğe inanan Türkiye’nin dört bir yanındaki güçlü toptancı, perakendeci bayileri ve konusunda uzman çalışanları ile hedeflerine hızla ulaşma yolunda önemli adımlar atmaya devam etmektedir. Merinos olarak Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesinin üretim ve eğitimden geçtiğine inanıyor, bu inançla yaptığımız çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz” diye konuştu.

RAKAMLARLA ERDEMOĞLU HOLDİNG

Erdemoğlu, yakaladıkları rakamsal başarılar hakkında da şu bilgileri verdi: “Erdemoğlu Holding’in 2010 yılı toplam cirosu 1,19 milyar Türk Lirası. Erdemoğlu Holding’in 2010 yılı toplam ihracatı 130 milyon dolar. Merinos’un 2010 yılı cirosu 408 milyon Türk Lirası. Merinos’un 2011 ciro hedefi 480 milyon Türk Lirası. Merinos Halı’nın 2011 ihracat hedefi 115 milyon dolar. Erdemoğlu Holding 2011 yılı ciro hedefi bir milyar dolar. Erdemoğlu Holding’in 4 bin 500 çalışanı var. Türkiye’de 100 mağaza ve 8 bin satış noktası bulunuyor. Ortadoğu, Afrika, Avrupa ve ABD’ye ihracat yapıyor. Kuveyt, Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Bahreyn, Irak gibi ülkelerde 30 mağazası var. Rusya’da iki yıl önce kurulan, ülkenin en büyük halı fabrikasına 50 milyon dolar yatırım yapıldı. Merinos Rusya, Merinos Türkiye, Merinos Mobilya ve Dinarsu tesislerine ilave yatırım planlanıyor. Çin’e entegre halı ve iplik tesisi kurulması hedefleniyor. Gayrimenkul ve enerji yatırımları da planlarımız arasında.”

İbrahim Erdemoğlu, İMKB’ye ise 2012 yılı başında açılmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

MERİNOS MARKASI WALL-MART MAĞAZALARINDA

Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu da makine halısı üretimlerinin yüzde 40’ını ihraç ettiklerini, Amerika ve Avrupa pazarlarının ilk sırada, sonra Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu ülkelerinin geldiğini anlattı. Erdemoğlu, “65 ülkeye mal satıyoruz. Ortadoğu’da yaşanan olaylar, ana pazarlarımız olmadığı için bizi çok da etkilemedi” dedi.

Makine halısı satışlarının artık dünya geneline yayılan marketler zincirinde de yaygınlaştığına dikkat çeken Erdemoğlu, şunları söyledi:

“Amerika’daki distribütörümüz, Wall-Mart mağazalarına girmeyi başardı. Merinos Halı, dünyanın en büyük perakende zincirinde satılıyor. Wall-Mart mağazalarında bir yıldır yürüyen çalışmamız var. Rostov’daki fabrikamız Rusya’daki IKEA ile çalışıyor. Avrupa’daki dağıtım şirketimiz Almanya’daki büyük marketler zinciri ile çalışıyor. Şu anda bütün dünyadaki IKEA mağazalarına da mal satmak üzere çalışmalarımız son aşamaya geldi.”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND