Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Her şey iki tezgah ve bir hayal ile başladı…

Her şey iki kilim dokuma tezgahıyla başladı. Sonra neler mi oldu? Önce Türkiye’nin dokuma devi oldu, sonra küresel rakipleriyle boy ölçüştü. Dünyanın en büyük halı fabrikasını kuran Merinos’un başarı felsefesi bakın nelerden oluşuyor…

Merinos markasıyla Türkiye’nin küresel devi olan Erdemoğlu Holding, 2011 yılında bir milyar dolarlık ciro hedefliyor.

Üretim haritasına Rusya ve Çin’i, ihracat kapılarına ise Ortadoğu, Avrupa ve ABD’yi ekleyen halı sektörünün lideri, gözünü enerji ve gayrimenkul sektörüne dikti. Merinos markasıyla parça halı üretiminde dünya birincisi olan Erdemoğlu Holding, Gaziantep’te kurduğu dünyanın en büyük fabrikasıyla Türkiye’de yakaladığı başarıyı, küresel ölçeğe taşıyor. Rusya’nın en büyük fabrikasını kuran, Çin’deki fabrikasını 2012’de üretime açmayı planlayan, Avrupa, ABD ve Ortadoğu’ya gerçekleştirdiği ihracatla Türkiye’ye değer katan Erdemoğlu Holding, 2011’de bir milyar dolar ciro hedefliyor.

Mehmet Erdemoğlu’nun Gaziantep’te 1970 yılında kurduğu iki kilim dokuma tezgahıyla başlayan Merinos’un 41 yıllık büyüleyici yolculuğu, küresel bir üretim devinin Türkiye’ye gurur veren başarılarıyla devam ediyor. Türkiye’de 100 mağaza ve 8 bin satış noktasıyla halı sektörünün lideri olan Merinos, Gaziantep’te kurduğu dünyanın en büyük halı fabrikasıyla da küresel başarı sınırlarını zorluyor. Rusya’nın en büyük halı fabrikasını 2 yıl önce Rostov şehrinde kuran Merinos, Çin’de de 2012 yılında fabrika açmayı planlıyor. Kuveyt, Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Bahreyn ve Irak gibi ülkelerde 30 mağazası bulunan Merinos, ABD, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirdiği ihracatla, Türkiye ekonomisine çok ciddi katkı sağlıyor.

İstikrarlı büyümesiyle 2010 yılı toplam cirosunu 1 milyar 190 milyon TL’ye ulaştırarak, yüzde 35 büyüme oranı yakalayan Merinos, 2011 yılında bir milyar dolar ciroyu hedefliyor. Gaziantep’teki 1 milyon 20 bin metrekare açık, 270 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada üretimine devam eden Merinos, duvardan duvara halıda Türkiye, parça halı üretiminde ise dünya birinciliğine ulaştı. Merinos’u da bünyesinde bulunduran Erdemoğlu Holding, bugün 14 grup şirketi ve 4 bin 500 çalışanıyla Türkiye’nin ihracat üsleri arasında yer alıyor.

Merinos’u dünya markası haline getiren başarı öyküsünün temelini atan Mehmet Erdemoğlu’nun hayatı da kitaplaştırıldı. Aysun Öner’in kaleme aldığı ve Doğan Kitap’tan yayınlanan “Besnili Bilge”, 1931 yılında Besni’de doğan, 1970 yılında mütevazı koşullarda Merinos’un temellerini atan ve 16 Aralık 2006 yılında arkasında dev eserler bırakarak hayata veda eden Mehmet Erdemoğlu’nun yaşamını, ilkelerini ve eserlerini etkileyici bir üslupla anlatıyor. Öğrenci yurdu, ilköğretim okulları, sağlık ocağı, cami gibi birçok eseri Türkiye’ye kazandıran Erdemoğlu’na, Cumhurbaşkanlığı tarafından eğitim ve sağlık konusundaki hizmetlerinden dolayı şükran plaketi verilmiş, yaptığı hizmetlerden dolayı TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştü.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM ERDEMOĞLU

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, babasının miras bıraktığı “Başarı ve Gururu” çok daha yüksek seviyeye çıkarma misyonunu üstlendiklerini belirterek, şunları söyledi: “Gaziantep’te dünyada üretilen toplam parça halının yüzde 25’ini karşılıyoruz. 5 yıl önce devraldığımız firma ile duvardan duvara halı üretiminde Türkiye’nin lideri olduk. Ayrıca, 7 yıl önce girdiğimiz mobilya sektöründe büyümeye devam ediyoruz. Uşak’ta yarı yarıya ortaklı battaniye ve ev tekstili yatırımımızla, Türkiye’deki vizon battaniye üretiminin yüzde 35’ini karşılar hale geldik. Rusya’nın en büyük halı tesisine sahibiz. Çin’de de entegre makine halısı ve iplik tesisi açacağız. Sevgili babam Mehmet Erdemoğlu’nun Besni’de çıktığı yolculuğu, küresel bir başarıya dönüştürmenin, Türkiye’ye ekonomik değer, istihdam, sosyal ve kültürel eserler kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Babamın hayalini gerçekleştirmek üzere Besni’de bir kampus kurup, Adıyaman Üniversitesi’ne bağışlayacağız. Son 6 yılda ülkemize 5 ilköğretim okulu ve lise kazandırdık. Yeni kurulan Mehmet Erdemoğlu Vakfı, 300’den fazla öğrenciye burs sağlıyor. ”

Erdemoğlu, yeni sektörlerle de ilgilendiklerini belirterek, gayrimenkul ve enerjide aktif olmak istediklerini kaydetti. Erdemoğlu, “Konut, rezidans, alışveriş merkezi yapma planlarımız var. Gayrimenkule ağırlık vereceğiz. İstanbul’da bir rezidans projemiz var. Bugüne kadar hiçbir zaman kolay yolu seçmedik, hep zor olanı seçtik, hep rampa çıktık” diye konuştu.

“BAŞARI FELSEFEMİZİN TEMELİ RAHMETLİ BABAMIZDIR”

Yakaladıkları başarının altında makineler ve fabrikaların yatmadığına dikkat çeken Erdemoğlu, şöyle devam etti: “Başarımızdaki felsefenin temeli rahmetli babamızdır. Herkes kendi çocuğunu düşünür, kendi çocuğunun geleceğini garanti almak için çaba sarfeder, ancak biz çocuğumuza para bırakarak onun hayatını garanti altına alamayız, fabrika bırakarak da garanti altına alamayız; satar yer, mülk bırakarak da garanti altına alamayız; yine satar yer, eğitim yaptırarak da alamayız, o zaman da sokakta bir

tinerci tarafından bıçaklanabilir. Peki nasıl garanti altına alacağız? Tek şartla; sanayileşmiş, kültürlü ve güçlü bir ülke oluşturabilirsek o zaman çocuğumuzun hayatı garanti altına alınabilir. O zaman da sadece bizim çocuğumuz değil, ülkedeki bütün çocukların hayatı garanti altına alınır. Ana felsefe budur. Yoksa hiç bir fabrika, işletme bizlerin değildir. Sadece ve sadece sorumluluklarımyni atan Mehmet Erdemoğlu’nun hayaız vardır. Hepsi milletindir. Biz bu felsefe üzerinde başarıya ulaştık. Özü odur.”

İsabetli kararları ve yatırımları, kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışı ile Merinos’un her gün daha çok güçlendiğini kaydeden Erdemoğlu, “Marka ve üretim gücü, ilkelerinden ve değerlerinden asla vazgeçmeden kaliteli, kalitesi fiyatları ile uyumlu ürünler, ürün geliştirmede sürekli özgünü yakalayan Ar-Ge çalışmaları, hızlı karar alma ve uygulama, bu büyüklüğe inanan Türkiye’nin dört bir yanındaki güçlü toptancı, perakendeci bayileri ve konusunda uzman çalışanları ile hedeflerine hızla ulaşma yolunda önemli adımlar atmaya devam etmektedir. Merinos olarak Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesinin üretim ve eğitimden geçtiğine inanıyor, bu inançla yaptığımız çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz” diye konuştu.

RAKAMLARLA ERDEMOĞLU HOLDİNG

Erdemoğlu, yakaladıkları rakamsal başarılar hakkında da şu bilgileri verdi: “Erdemoğlu Holding’in 2010 yılı toplam cirosu 1,19 milyar Türk Lirası. Erdemoğlu Holding’in 2010 yılı toplam ihracatı 130 milyon dolar. Merinos’un 2010 yılı cirosu 408 milyon Türk Lirası. Merinos’un 2011 ciro hedefi 480 milyon Türk Lirası. Merinos Halı’nın 2011 ihracat hedefi 115 milyon dolar. Erdemoğlu Holding 2011 yılı ciro hedefi bir milyar dolar. Erdemoğlu Holding’in 4 bin 500 çalışanı var. Türkiye’de 100 mağaza ve 8 bin satış noktası bulunuyor. Ortadoğu, Afrika, Avrupa ve ABD’ye ihracat yapıyor. Kuveyt, Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Bahreyn, Irak gibi ülkelerde 30 mağazası var. Rusya’da iki yıl önce kurulan, ülkenin en büyük halı fabrikasına 50 milyon dolar yatırım yapıldı. Merinos Rusya, Merinos Türkiye, Merinos Mobilya ve Dinarsu tesislerine ilave yatırım planlanıyor. Çin’e entegre halı ve iplik tesisi kurulması hedefleniyor. Gayrimenkul ve enerji yatırımları da planlarımız arasında.”

İbrahim Erdemoğlu, İMKB’ye ise 2012 yılı başında açılmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

MERİNOS MARKASI WALL-MART MAĞAZALARINDA

Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu da makine halısı üretimlerinin yüzde 40’ını ihraç ettiklerini, Amerika ve Avrupa pazarlarının ilk sırada, sonra Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu ülkelerinin geldiğini anlattı. Erdemoğlu, “65 ülkeye mal satıyoruz. Ortadoğu’da yaşanan olaylar, ana pazarlarımız olmadığı için bizi çok da etkilemedi” dedi.

Makine halısı satışlarının artık dünya geneline yayılan marketler zincirinde de yaygınlaştığına dikkat çeken Erdemoğlu, şunları söyledi:

“Amerika’daki distribütörümüz, Wall-Mart mağazalarına girmeyi başardı. Merinos Halı, dünyanın en büyük perakende zincirinde satılıyor. Wall-Mart mağazalarında bir yıldır yürüyen çalışmamız var. Rostov’daki fabrikamız Rusya’daki IKEA ile çalışıyor. Avrupa’daki dağıtım şirketimiz Almanya’daki büyük marketler zinciri ile çalışıyor. Şu anda bütün dünyadaki IKEA mağazalarına da mal satmak üzere çalışmalarımız son aşamaya geldi.”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND