Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Her sabah aynı kadın olarak uyanırım !

Gülçin Santıroğlu, tıpkı dizide canlandırdığı ‘Hatice’ gibi Balkan güzelliğine sahip, Makedonya asıllı ama İzmir 1977 doğumlu. 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Şan bölümünden mezun, o yüzden muhteşem şarkı da söylüyor. ‘Elveda Rumeli’deki müthiş performansıyla bir anda kitlelerin tanıdığı bir sima haline gelen Santıroğlu tam bir Aslan burcu, kalite bağımlısı ve hep gurur duyacağı işlerde olmak istiyor.

‘Türev’ de bir ilk filmdi, şimdi Venedik’te de Selim Evci’nin ilk filmi ‘İki Çizgi’de olacaksınız. Bu filmde oynamayı kabul etmeniz ve çekimler nasıl bir süreçti?

Bilerek ve isteyerek, ön çalışmasına ciddi bir şekilde katılarak kabul ettiğim bir süreçti. Set de iyi geçti. Umutluyum. Film ayrıca Beyrut Film Festivali’ne de kabul edilmiş.

Venedik nasıl bir heyecan veriyor size?

Festivallerde olmayı seviyorum. Sinemada iyi işler yapmış insanlarla bir hafta geçirmek benim için keyifli olacak. Tecrübe diye bakıyorum ödül almazsak ağlamayacağım.

KADIN SORUNUNU ÖNEMSİYORUM

İki Çizgi’yi tercih nedeniniz neydi?

Film kentli bir kadınla kendisinden birkaç yaş küçük sevgilisinin yaşadığı bir yol hikayesi. Kadınlığın bütün hallerini canlandırmak istiyorum. İşe başlama noktam bu. Kadının derdiyle yakından ilgileniyorum. Şehirli kadının ruh halini yakından tanıyorum. Filmdeki kadın geleneklerle şehirdeki hayatın dengesini kurmaya çalışıyor. Kadın olmak, tek başına varolmak, erkek-kadın meselelerindeki iktidar ilişkilerini sorguluyor.

Mesleğimle bir şeylere parmak basmak istiyorum.

Elimden geldiğince etrafımdaki birincil derecedeki kadınları anlamaya, paylaşmaya çalışıyorum. Seçme şansı olduktan sonra hâlâ dayak yiyen, üniversite mezunu olup, yazarım, oyuncuyum dedikten sonra aynı baskıyı görenlerden nefret ediyorum. Gecekonduda yaşayan, okuma imkanı bulamadığı için evlenmek zorunda olan bir kadın bana daha samimi geliyor.

Şan Bölümü mezunusunuz? Şarkı söylüyor musunuz?

Şu an söylemiyorum. Uzun süreler söyledim ama şu anda dizi yurtdışında çekildiği için, buna olanak yok.

Şimdilik oyunculuk mu ön planda?

İkisi at başı gidiyor ve tercih etme gereği duymuyorum. İnsanlar neden böyle bir duyguya kapılıyor? Bir şey yapınca başka bir şey yapamama durumuna mı geliniyor? Her şeyi az az yapan iyi yapamayan biri olmaktan korkuyorum. Yaptığım işi tam yapmak isterim. Şarkı söylemeyi de oyunculuk yapmayı da çok seviyorum.

Başka projeleriniz var mı?

Türkiye’de müzikal fazla yapılmıyor. Hem sesimi hem de oyunculuğumu birlikte kullanmak isterim elbette. Yapımcıların oyunculardan beklentitisi yetenekten ziyade şeyler olabiliyor. İyi şarkıcı, oyuncu olmanız o projenin içinde yer alacağınız anlamına gelmiyor. Daha popüler, sevgilisiyle de bir yerde görünecek kişileri tercih ediyorlar. Çizgim bunun tamamen aksi olduğu için uzak kalabiliyoruz bazı işlerden. Bir yerde şarkı söyleyebilirim, albüm çıkarabilirim…

Nasıl başladı içinizdeki oyunculuk aşkı? Aileniz destek oldu mu size bu yolda?

İzmirliyim, en büyük desteği ailemden aldım. Babamın tek şartı vardı; “istediğin mesleği yap ama mutlaka okulunu oku”. Mutlu ve rahat bir çocukluk geçirdim. Sonuna kadar destek verdiler.

Neden şan bölümünü tercih ettiniz?

Yeteneğimi kolay göstereceğim ve kolay kabullenileceğim bir yerdi. Operayı tercih edişim de aynı zamanda oyunculuk eğitimi almak içindi. Hem temel tiyatro hem de müzik eğitimi aldım.

İçinizdeki bu dürtüyü nasıl keşfettiniz?

Çocukluğumdan beri sinemaya aşıktım, hep sahnenin öbür tarafında olmak istedim.

Çocukluğunuzda sizi etkileyen bir film var mı?

Var; Jane Champion’un Holly Hunter’ın başrolünde oynadığı ‘The Piano’.

POPÜLERLİĞE DEĞİL, POPÜLİSTİLİĞE KARŞIYIM

Biraz Holly Hunter’ı da andırıyorsunuz gibi…

Daha çok Meryl Streep’e benzediğimi söylüyorlar.

Çok izlenen bir dizide, önemli bir roldesiniz; popüler kültürün tam içindesiniz aslında.

Popülerliğe karşı değilim, popülistliğe karşıyım. Popüler kültür kontrol altında tutabileceğim kadar hayatımda olsun istiyorum. Dizi oyuncusu olmak güzel bir şey, insanlarla daha iç içe oluyor, kendinizi gösterebiliyorsunuz ama amaç dizi oyuncusu olmak olamaz. Ama iyi bir dizide oynadığımın farkındayım. Bilerek seçtim ve hayatımı tesadüflere bırakmayı sevmem. Ama öncelik benim için sinema. Müzik de tabii.

İzmirlisiniz ama hakikaten sizde bir Balkan tipi var…

Balkan göçmeniyiz. Makedonya’dan… İlk defa Makedonya’ya gittim ve beğendim. İnsanlar daha tanıdık geliyor, memnunum da orada olduğum için.

Sinemada hep ciddi rollerde oynamışsınız, mesela hiç romantik komedi oynamak istermiydiniz, ‘Harry Sally’le Tanışınca’ gibi…

Öyle bir sınırlandırmam yok. Keşke bazı sanatsal filmlerimiz ‘Harry Sally’le Tanışınca’ kadar derin olsa. Sadece hayatın her alanında kalite bağımlısıyım, okuduğum kitaplardan seçtiğim arkadaşıma, çalıştığım insanlardan projelere kadar… Çıtam çok yüksek.

Çıta bu kadar yüksek olunca hayat üzebilir sizi…

Üzüyor ama yapacak bir şey yok. Bedellerini ödüyoruz.

Yurtdışı hedefiniz var mı, yabancı diliniz nasıl?

Çok iyi derecede İngilizce biliyorum. Konservatuardan önce bir süre İspanyol edebiyatı okudum. İspanyolca ve İtalyanca oynayabilecek yeterliliğim var. Kulak aşinalığım da fazla. İspanyolca, İtalyanca, İngilizce ve Fransızca şarkılar söylüyorum. Yabancı dil problemim yok. Keşke olsa ama belki olur diye de buradan kalkıp gidip orada yaşamam. Herkes bana Meryl Streep’e çok benziyorsun diyor, fakat Meryl Streep’e kaşla gözle benzemek yetmiyor, Meryl Streep’i Merly Streep yapan muhteşem yönetmenler var. Bahsettiğim şey sinemada tek başına yeteneğin hiçbir işe yaramadığı.

Duru bir güzelliğiniz var… Kendinizi fiziksel olarak nasıl buluyorsunuz?

Beğeniyorum, eksikleriyle güzel bir kadın olduğumu biliyorum. Zayıf olmak gibi bir çabam yok. Tırnak içinde benim rakibim olan kadın arkadaşlarım 34-36 beden, ben 38-40 giyiyorum ve bundan da gocunmuyorum. Genel geçer bir güzel değilim, gülünce ağzım yamuluyor. Herkes için güzel değilim ama bir kısım için de çok fazla güzelim ve beni o kısım ilgilendiriyor. Kadına tek tipin yüklenmesine karşıyım. Sizi sevene güzelsinizdir, estetik yaptırmalıyım kaygısında değilim. Şunu çok iyi biliyorum ki ben sabah aynı kadın olarak uyanırım. Yüzüm aynıdır.

Kadınların sinema ve televizyonda bir yaş sorunu var, estetik konusunda ne düşünüyorsunuz, şu an sizden uzak da olsa…

İnanın o kadar uzak değil, estetik yaşı çok küçüldü. Siz belki güzelliği farklı yorumluyor olabilirsiniz ama bir alışveriş merkezinde krem bakmaya gittiğimde tezgahtar kadın yüzümdeki elli tane kusuru söylüyor. Zaten sistem kadının kendini gereksiz ve eksikli hissetmesi üzerine kurulmuş. Sahne üzerinde biri olarak elbette yaşlanmaktan korkuyorum. Fakat sadece güzelliği, sevgilisi ile varolan bir kadın değilim. Kimi parasını estetiğe yatırıyor; ben kitaba, CD’ye yatırıyorum. Sadece Türkiye değil, tüm dünyada kadınla ilgili senaryolarda çok büyük bir problem var. Senaristler erkek ve kadınları tanımıyorlar. Büyük konuşmak istemiyorum ama mimik yapamayacak bir hale gelmek istemem, inşallah o kadar mutsuz olmam.

TAM BİR NİŞANTAŞI KIZIYDIM

Çok okuyan biri misiniz?

18 yaşıma kadar Nişantaşı kızı denilen cinstendim, sonra başıma kitap düştü.

Sonra ne oldu, birine mi aşık oldunuz?

Evet sinema, televizyon bölümünden birine aşık oldum. Üniversitedeki sevgilimle evlendim. Kendisi görüntü yönetmeni, 8 yıllık bir ilişkiydi. Arada 2 yıllık bir evliliğimiz var ama şimdi ayrıldık.

Ne oldu da okumaya bu kadar merak sardınız?

Ankara Üniversitesi’nde okurken kendime dışarıdan bakma fırsatım oldu. İzmir, Alsancak’ta o bar senin, bu arkadaş benim gibi bir hayattaydım. O arkadaşlarımı terk etmek zorunda kaldım. Bir anda çok yakındaki kız arkadaşlarım iyi koca derdine düştüler. Önümde yapmak istediğim işler vardı, sanatla ilgilenmek istiyorum diyerek o ortamdan uzaklaştım. Konservatuarla birlikte bambaşka bir hayata geçtim, daha aydınlık bir hayata.

Bir sanatçı olarak egoyla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Ego hem insanı ileri götüren hem de bitiren şey. Özel hayatımda hiçbir arkadaşımla oyunculuk muhabbeti yapmam. Evimde yemeğimi yaparım, tatilde anne babamı ziyaret ederim, İzmir benim sığınağım. Bunlar beni normalleştiriyor. Geri döneceğim bir yer olmasa egomu besler hırs küpü hale gelirdim. İyi bir iş kaçınca üzülüyorum ama nefret dolu bir noktada da değilim.

İntikamcı mısınız?

Hayır değilim.

Biri size ‘yanlış’ yaptığında ne yaparsınız?

Onu kendimden mahrum ederim. Saman alevi gibiyim, içimde biriktirip patlama huyum yok. Bir şey hissettiğim anda anında paylaşırım. Beni üzen insana beni üzdüğünü ve bir derdim olduğunu söylerim. Üzüntümün boyutuna göre ağlarım, üzülürüm ya da Nevizade’ye gidip rakı-balıkla kafamı dağıtırım.

Şimdiki aklım olsa konservatuara gitmezdim

Şan bölümü bana çok olumsuz şeyler yaşattı. Okuldan hiçbir zaman hoşlanmadım, çok problemli bir öğrencilik geçirdim. Okuldan sonra çok değerli bir hoca buldum, Gül Sabar’la çalışarak kendimi geliştirdim. Okul hayatım boyunca çok ucuz şeyler gördüm. Öğretmenin öğrenciyi kıskanmasına, bu yüzden kavga çıkmasına kadar… Klasik müzik, armoni, solfej bunları kendim tırmalayarak öğrendim. Şimdiki aklım olsa konservatuara girmezdim, eğitimimi dışardan okurdum. Ama işte sorunca konservatuar mezunu oluyorsun, bu da işe yarıyor.

Halk tarafından sevilmek güzelmiş

‘Elveda Rumeli’de oynamaktan memnunum. Çok güzel tepkiler alıyorum. Halk tarafından bu kadar sevilmeye alışık değilim ama bu da güzelmiş. Kitlelere kendini sevdirmek güzel bir şey. İnsanların evinin içindesiniz. Çat diye gelip arkadan sarılıyorlar. Ama samimiyetine inandığınız zaman bir sorun kalmıyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND