Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Hedefim için attan inip eşeğe bindim!

Türkiyede mankenlik kariyerinin zirvesindeyken işi gücü bırakıp Amerikaya gidip “sıfırdan” başlayan Güzide Duran, Amarikadaki tutunma mücadelesini anlattı. “Manken” deyip geçmeyin, başarı üzerine gerçekten güzel tespitleri yapmış…

Sibel ARNA
Hürriyet

Amerikan Elle dergisine, aylık magazin dergisi Lucky’ye, Japon Marie Claire ve Vouge’a çekim yaptı. Loft dergisine kapak oldu. Bir dolu marka için katalog çekti. Bir iki haftaya kalmaz Armani’nin New York defilesinde podyuma çıkacak. Amerikalılar ona Guzi diyor. Yüzlerce manken arasından sıyrılıp önemli projeleri kapıyor. Peki Türkiye onunla gurur duyuyor mu?

Türkiye sizinle gurur duyuyor mu?

– Bilmem. Sizce duyuyorlar mı? Bir Türk kızı olarak Amerika’da güzel işler yapıyorum. Türkiye’nin adını duyuruyorum. Mutluyum. Her şeyden önce kendimle gurur duyuyorum. Sevdiklerim benimle gurur duyuyor. Bazen Türk gazeteleri hakkımda yalan yanlış haberler yazıyor. Bu haberleri okuyunca insanlar benim başarılarımı dikkate almıyor diye düşünüyorum. Oysa ki ben 70 milyon insanın beni sevmesini, benimle gurur duymasını istiyorum.

Sizce doktor ya da mühendis olsaydınız daha fazla mı takdir edilirdiniz?

– Yaptığım iş doktorluktan ya da mühendislikten daha zor. Ben Türkiye’den gittiğimde markaydım. Ünlüydüm, para kazanıyordum, hiçbir eksiğim yoktu. Amerika’da her şeye sıfırdan başladım. Sabah dokuzda kalkıp akşam yediye kadar o soğuk havalarda metroyla o casting’den bu casting’e koşturdum. Türkiye’de jeep’le geziyordum. Bu farkı bir tek ben biliyorum. Ulaşmak istediğim hedef uğruna attan inip eşeğe bindim. Eğer doktor ya da mühendis olsaydım bu kadar çile çekmeyebilirdim. Gittiğim castinglerde milyonlarca kızla yarışıyorum. Portfolyom koltuğumun altında saatlerce sıra bekliyorum. Sıra gelince ‘Where are you from’ diye soruyorlar. ‘I’m from Turkey’ demek çok güzel oluyor. Evime döndüğümde heyecan içinde ajanstan telefon bekliyorum. Bir iki saat sonra telefon çalıyor ve işi alıp almadığımı söylüyorlar. ‘Guzi you got the job’ dediklerini duyduğum anda ayaklarım yerden kesiliyor. Düşünsenize bir Türk kızı olarak milyonlarca kızı solluyorum. O an tüm Türkiye’nin kalbini hissediyorum.

Ajansınızın sizi gönderdiği ilk seçmeleri hatırlıyor musunuz?

– Neler yaşadığımı çok iyi hatırlıyorum da markanın ismini hatırlamıyorum. Çünkü o zamanlar İngilizcem hiç iyi değildi ve markaları aklımda tutamıyordum. İlk görüşmem hiç iyi geçmedi. Yüzüme garip garip bakıp bana teşekkür ettiler. Eve gittiğimde ajanstaki menajerim telefon açtı. ‘Guzi sakın bir daha görüşmeye makyajlı gitme. Hatta pis git. Hatta saçların yağlı olsun, at kuyruğu yap’ dedi. Meğerse kural buymuş. Ben allık, rimel ve ruj ne bulduysam sürmüştüm.

Türk Usulü Başarı : Hedefim için attan inip eşeğe bindim!

Neden makyajsız görmek istiyorlar?

– En doğal halini bilmek istiyorlar. Amerika’da çekimler çok farklı. Fotoğrafçı seni ilk önce sıfır makyaj ile çekiyor, sonra kademe kademe makyajı çoğaltıyorlar. Çünkü bazı mankenler var ki ben de onlardan biriyim az makyajlı daha güzel oluyorlar.

Seçildiğiniz ilk proje neydi?

– Saks Fifth Avenue mağazaları için iç çamaşırları kataloğu çektim.

BİKİNİYLE KALDIM HER YERİMİ SANTİM SANTİM İNCELEDİLER

Aaa. Siz Türkiye’de iç çamaşırı defilesine çıkmazdınız?

– Ama bu çok farklı. Bir kere giydiğim marka La Perla. İç çamaşırı giydiğim zaman bana seksi poz verdirmediler. Dudaklarımı 333 yapmadım. Gülerken, elma yerken falan çektik. Çok şekerdi.

Amerikan Elle dergisi Ağustos sayısında size 8 sayfa ayırdı. Loft dergisine kapak oldunuz. Sizi görür görmez ‘İşte aradığımız yüz, aradığımız vücut mu’ dediler?

– Olur mu hiç? Amerika’da kimse sizi kolay kolay şımartmaz. Loft görüşmesi için Soho’da saatlerce kuyrukta bekledim. Numara alıp sıraya girdim. 125. sıradaydım. Elle dergisinin editörleri beni saatlerce incelediler.

Nasıl inceliyorlar?

– Soyundum. Bikiniyle kaldım, her yerimi santim santim incelediler. Sonra eskiden çektirdiğim fotoğraflara baktılar. Görüşme sırasında beni beğenmediklerini zannettim. Çok cool duruyorlardı. Tabii tecrübeymiş sonradan anladım. Elle dergisi bana sekiz sayfa ayırdı. Çünkü ben aradıkları konsepte çok uyuyordum. Ağustos ayı için uzun bacaklı, esmer birini arıyorlarmış zaten. E benim bacak boyum 1.14. Elle’in çekimleri Paris’te yapıldı. Ben ve Naomi Campel. İlk gün beni çektiler ikinci gün Naomi’yi…

Vay be Naomi Campel’ı sona bıraktılar demek. Çok heyecanlandınız mı?

– O gece heyecandan uyuyamadım. Çekim günü sabah altıda kalktım ve hazırdım. Akşam beşte bitti. Nasıl geçtiğini bile anlamadım.

Türk Usulü Başarı : Hedefim için attan inip eşeğe bindim!

Peki bu heyecan nereye kadar gider? Günün birinde siz de Naomi Campel gibi bir kapris bombası olabilir misiniz?

– Şu an yaptığım işten çok zevk alıyorum. Başarılıyım. Türkiye’de de Amerika’da da çok güzel bir çizgim olduğuna inanıyorum. Çocuğum olursa bu işi bırakırım. Heyecanım, konsantrasyonum ve her şeyim, bütün ilgim çocuğuma yönelir. Bebeğimi dadıların büyütmesini istemem. Ona her şeyi ben öğretmek isterim. 24 saat birlikte olurum. Bir tek çok özel kampanyalar ve reklam çekimleri için çalışırım. Bagajımı alıp oradan oraya uçamam.

Ajansınız kazandığınız paranın yüzde kaçını alıyor?

– Yüzde ellisini. Daha doğrusu yüzde yirmisini ajans alıyor yüzde otuzu vergiye gidiyor. Türkiye’de çok daha iyi para kazanıyordum. Ama şimdi para çok umrumda değil. Lüks içinde değiliz. İlker’le mütevazı bir hayatımız var. Ben yemek pişiriyorum, yiyoruz. Çok yorgun olursak sandviçle geçiştiriyoruz.

Türkiye’de mankenlik yaparken zaman zaman özel hayatınızı ön plana çıkardığınızı söylüyorsunuz. Pişman mısınız?

– Asla pişman değilim. Üç yıl önceydi. 21 yaşındaydım. Şimdi üç sene öncesine kadar çok daha tecrübeli ve çok daha akıllıyım. Hayata farklı bakıyorum. O zamanlar polemiklere girdim çünkü beni yapmam için zorladılar. Zaman zaman kendimi savunmak istedim. Kuyruğuma bastılar, ben de tepki verdim. Şimdi anladım ki görmeyeceksin, duymayacaksın, üç maymun gibi olacaksın.

Çok uzun süredir İlker İnanoğlu’yla birliktesiniz. İstikrar abidesi misiniz, sabır taşı mı?

– Ben ilişkilerimde alttan alan bir insanım. Agresif değilim. Erkek arkadaşım bir şeye sinirlendiği zaman ben sakin olma rolünü oynarım. Eğer ben de bağırıp çağırırsam o ilişki iki günde biter.

Sizin bu dediğinizi birçok kadın karaktersizlik sayıyor?

– Hiç değil. Bakın bence hiçbir insan dört dörtlük değil. Dikkat edin, her ilişki bir süre sonra rutin bir yola giriyor. Cicim aylarını en fazla bir yıl yaşarsınız. Bu herkesle olacak. Ben İlker’den ayrılsam, başka bir kadınla da çıksam başka bir adamla da çıksam ilişkim bir süre sonra monotonlaşacak. Hiçbir şey ilk günkü gibi kalmıyor. Önemli olan hayatını geçirebileceğin, arkadaş kalabileceğin bir insan bulabilmek. İyi günde kötü günde el ele kalabilmek.

Amerika’da bütün görüşmelere birlikte gidiyormuşsunuz?

– Tabii hepsine. Benimle birlikte 700 tane casting’e, yaklaşık 10-15 tane de çekime geldi.

Bu kim diyenlere ne diyorsunuz?

– Ooo herkes tanıyor artık onu. Boyfriend’im.

İlker İnanoğlu Miami’de siz New York’ta yaşıyorsunuz. Bu ayrılığın sebebi ne?

– Ayrı değiliz. Ben işim gereği New York’tayım. İlker’le paylaştığımız ev Miami’de. İki buçuk saatlik bir mesafe. Hiçbir şey değil. New York çok zor bir yer. Miami, New York’a oranla çok daha ucuz. Ben New York’taki evime ayda 2 bin dolar kira ödüyorum. Öyle lüks bir yer de değil, yoldan geçen arabaları görüyorum. Oysa Miami’de daha güzel bir apartmanda oturuyoruz. Hava çok güzel. Deniz, güneş…

İlker İnanoğlu çalışıyor mu?

– Şubat ayında Detroit’te bir film çekmeye başlayacak. Yönetmenlik yapacak ama küçük bir rolü de var. Bir aktörlük okulu açmayı planlıyor. Bir de çok yakında Türk kanallarından birinde şovumuz başlayacak. ‘Güzi ve İlker Şov.’ Bizim 24 saatimizi çekecekler. Dişimizi fırçalarken, yemek yerken, işe giderken, markette alışveriş yaparken… Siz buradan nasıl uyuduğumuzu bile izleyeceksiniz.

Kisisel Ataleti Yenmek : Hedefim için attan inip eşeğe bindim!

Truman Show gibi bir şey yani, ensenizde bir kamera ile yaşamak zor olmayacak mı?

– Olmaz herhalde. Olduğum gibi davranacağım. Ben oyuncu değilim.

Sizce İlker İnanoğlu oyuncu mu?

– İlker bence Al Pacino kadar iyi bir oyuncu. Erkek arkadaşım diye söylemiyorum İlker çok kabiliyetli bir insan. Oyunculuğa aşık.

Amerikalı yönetmenler onu nasıl buluyor?

– Her şeyin bir zamanı var. Belki yarın belki de yarından da yakın bir zamanda keşfedilecek. Harrison Ford bile 40 yaşından sonra meşhur olmuş.

BURNUNU DİŞLERİNİ YAPTIRDIĞIN GÜN ÜLKENE DÖNERSİN

Türkiye’deki mankenleri artık ben bile karıştırıyorum. Amerikan ajansları ise doğallığın ve orijinalliğin peşindeler. Kontrat imzaladığım ilk gün bana ‘Dişlerini ve burnunu asla yaptırmıyorsun.Yaptırdığın gün ülkene dönersin’ dediler. Bizim ajansta burnu kemikli manken bile var.

DVD İZLEYEREK İNGİLİZCE ÖĞRENDİM

Amerika’da mankenler arasında bir cemaatleşme var mı?

– Öyle bir şey yok ki orada. Kimse kimsenin umurunda değil. Ne giydiğine ne taktığına bakıyorlar. Kara kara gözlükler takıp hava basmıyorlar. Defile öncesindeki boş zamanda herkes bir kenara geçip kitabını okuyor. Makyaj yapılırken konuşuyoruz. Ben hemen kendimi tanıtıyorum ‘Selam Ben Güzide’ diyorum, o da diyor ki: ‘ben Michael’ falan. Sohbet ediyoruz. Türkçe ‘Thank you’ ne demek falan diyorlar. Söylüyorum, öyle zaman geçiyor. Mutluyum yani. Türkiye’ye dönmek için ölüp bitmiyorum. Mesleki açıdan tatmin oluyorum.

Cilt problemini nasıl çözdün?

– Çok iyi bir doktor buldum. Amerikan Hastanesi’nde… Adı Yeşim de soyadını hatırlamıyorum. Çok doktora gittim bu Yeşim Hanım’ı görür görmez dedim ki ‘Tamam siz bana çaresiniz.’ Bana Roaccutane diye bir ilaç verdi. Gerçi aynı ilacı diğer doktorlar da vermişti ama onlar 50 mg yüklemişlerdi. Yeşim Hanım 10 mg’lık, 10 mg’lık verdi. Sivilcelerim 6 ayda yok oldu.

Şu anda İngilizceniz nasıl?

– Süper yani perfect. Hiç okula gitmeden DVD izleyerek İngilizce’yi çözdüm. Bir de Filiz Anne’nin (Filiz Akın) bana çok yardımı oldu. Elektronik sözlük hediye etti. Türkçe yazıyorum hemen İngilizcesini yazıyor ve konuşarak aksanıyla telaffuz ediyor. İstersen röportajın geri kalanını İngilizce yapalım.

Kisisel Ataleti Yenmek : Hedefim için attan inip eşeğe bindim!

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND