Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Hatasız marka olmaz

İş dünyasında farklı alanlarda verilen yanlış yatırım kararları ve bu kararların etkileri…

Fiba Holdingin patronu Hüsnü Özyeğin, perakende sektöründeki yatırımı Gima’nın aldığı en yanlış yatırım kararlarından biri olduğunu itiraf ediyor. Bu yatırım nedeniyle yaklaşık 10 yıl boyunca zarar ettiğini söylüyor. Hedef Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da yanlış bir yatırımla tekstil sektörüne girmekten dolayı pişman. “Bilmediğimiz işe girdik, bilenlerle çalışmadık. Bunlar bize ders oldu” diyen Sancak, bu yanlışın kendisine 200 milyon dolara mal olduğunu dile getiriyor. Tabii bu kadar değil… İş dünyası yanlış sektörden, yanlış ortağa, yanlış üründen, yanlış ülkeye yaptığı çok sayıda yatırım kararından pişmanlık duyanlarla dolu… İşte iş dünyasında en fazla pişmanlık yaratan yanlış yatırımlar maliyet. Dünyanın en başarılı yatırımcısı olarak anılan Warren Buffet 1993 yılında Dexter Shoes adını taşıyan bir ayakkabı şirketi satın aldı. Ancak kısa bir süre sonra Buffet’ın bu yatırımı beklediği sonucu vermedi. Çünkü Buffet’ın sağlam olduğunu düşündüğü şirketin fiyat odaklı rekabet gücü pazara yeni oyuncu girişleriyle ortadan kalktı. Buffet, “Benim sürekli rekabet avantajı olarak değerlendirdiğim nokta birkaç yıl içinde anlamını yitirdi. Yaptığım bu en kötü yatırımın hissedarlara maliyeti de 3,5 milyar dolar oldu” diyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Toshiba da birkaç yıl önce HD DVD işinden çıkma kararı aldı. Büyük gelecek olduğunu düşünerek üretimine başladığı bu ürünün, Blu-ay ve DVD ile rekabet edememesi şirkete bu kararı aldırdı. Endüstri analistlerine göre Toshiba, HD DVD üretimi yaptığı 2 yılda toplam 1 milyar dolarlık zarara uğradı. Örnekler bu kadar değil. Dünyanın dört bir yanında en başarılı girişimciler de dahil her yatırımcı ve profesyonel yönetici yanlış yatırım kararı alabiliyor. Örneğin Türkiye’de Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin’den, Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet’e kadar birçok girişimci ve lider dönem dönem yanlış yatırım karar verdiklerini itiraf etmekten çekinmiyor. Bu hataların kendileri için öğretici olduğunu belirtenlerin sayısı da oldukça çok. Peki alınan yanlış yatırım kararı kime neye mal oluyor? İşte iş dünyasında farklı alanlarda verilen yanlış yatırım kararları ve bu kararların etkileri.

PİŞMANLIK YARATAN SEKTÖRLER
İş dünyası en çok yanlış sektöre yatırım yapıp da bundan pişmanlık duyanlarla dolu. Bir dönemin en güçlü iş insanlarından Dinç Bilgin, kendisine sonu getirenin bankacılık sektörüne giriş yapmak olduğunu düşünüyor. Bu yanlış kararın maliyetinin ise milyarlarca dolarlık borç olduğunu ifade ediyor. “1999 yılında Eti-bank’ın sahibi olmak zorunda bırakıldım” diyen Bilgin, devamında da şöyle anlatıyor: “Bankanın satış fiyatı bana cazip gelmişti. Ancak Etibank içinde gizli zarar varmış. Bankayı aldıktan sonra bunu tespit ettik. Bu bana o dönemde 270 milyon dolara mal oldu. Sonra el konan bankaların ortak zararını da bana yazıp, önüme milyarlarca dolarlık borç koydular.” ş dünyasının en güçlü patronlarından Mehmet Emin Karamehmet de en büyük hatasının basın sektörüne girmek olduğunu itiraf ediyor.

Bu hatanın kendisine milyonlarca dolarlık maliyet getirdiğini belirtiyor. Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin’in perakende sektöründeki yatırımı Gima da kendi ifadesi ile onun en büyük hatası. Özyeğin bu yanlış yatırımın sonuçlarına ilişkin şöyle konuşuyor: “Gima’yı özelleştirmeden alan birinden satın aldığımda çok yatırım yaptım. Ancak satın aldığım 1996’dan sattığım 2005 yılına kadar her yıl zarar ettim.” Hedef Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da yanlış bir yatırımla tekstil sektörüne girmekten dolayı pişman. “Tekstile yatırım yaptık, battık ve kapattık. Bilmediğimiz işe girdik, bilenlerle çalışmadık. Bunlar bize ders oldu” diyen Sancak, bu yanlışın kendisine 200 milyon dolara mal olduğunu dile getiriyor.

YANLIŞ FİZİBİLİTENİN SONUCU
Hiç kuşkusuz işte en büyük zararı doğru yapılmayan fizibiliteler doğuruyor. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hakan Kodal, 35 milyar dolarlık yatırımın yapıldığı alışveriş merkezi sektöründe objektif olmayan bilgiler nedeniyle birçok AVM yatırımının yanlış yapıldığını söylüyor. Bir alışveriş merkezinin yatırım tutarının 150-200 milyon dolar olduğunu belirten Kodal, “Bu sadece AVM için yapılan bölüm, aynı zamanda organize perakende bunların içinde binlerce mağaza açtı. Bir mağaza dekorasyonu için 100 bin ile 1 milyon dolar arasında yatırım yapılıyor. Yatırımın boyutu 70-80 milyon dolara çıkıyor. Ancak bu mağazalardan bir bölümü açıldıktan sonra kapanıyor” diyor. Kodal’a göre iyi performans göstermediği için kapanan AVM’lerdeki en temel sorun, “ne kadar ciro yapılır, kim buraya girmeli” konusunda, hem AVM yatırımcısının hem organize perakendenin hem de kiralayan şirketlerin gerçekten objektif bilgiye göre çalışmaması. Benzer bir durum da elektrolitik bakır ürünleri sektöründe yaşanıyor. Sektörün en önemli hammaddesi olan bakır, ağırlıklı yurtdışından ithal edildiğinden ve yüklemelerde deniz yolu tercih edildiği için tesislerin limanlara yakın olması gerekiyor. Ancak sektördeki kuruluşların bu konuyu göz ardı ettiklerini belirten Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, “Bu nedenle taşımadan kaynaklanan ton arası 10-40 dolarlık maliyet artışına katlanılmak zorunda kalınıyor” diye konuşuyor. Yanlış fizibilitelerin yanında yanlış yönetim de zarar ettiriyor. Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı da bu konuda Sabancı Holding’de yaşadığı bir deneyimi şöyle paylaşıyor: “Sabancı’da internette Turk.Net yatırımını yaptık. Yatırımın başındaki bendim. Ama oradaki hatamız Turk.Net’in değer yaratması için gereken kurumsal ortamı Sabancı Holding içinde yaratamamak oldu. Yani Turk.Net’i kendimize benzetmeye çalıştık. Orada 25 milyon dolar batırdık.”

ÜRÜNDEKİ HATANIN SONU
Bazen de yanlış ürünler şirketlere ekstra bir maliyet olarak yansıyor. Hızlı tüketim sektöründe bunun çok sayıda örneğini görmek mümkün. Örneğin, Pepsi, 2002 yılı ortalarında Pepsi Blue’yu pazara sundu. Dünyaca ünlü yıldızlar ürünün reklamlarında oynadı. Ancak ürün beklenen satışları gösteremedi ve 2 yıl içinde pazardan çekildi. Benzer şekilde Coca-Cola da büyük bir lansmanla pazara sürdüğü C2’de hayal kırıklığı yaşadı. 20-40 yaş arası erkekleri hedefleyen ancak normal kolanın yarısı kadar kalori içeren ürün, 2004 yılında pazara 50 milyon dolarlık reklam kampanyasıyla sunuldu. Fakat ürün pazarda farkını net olarak ortaya koyamadığı için tutunamadı. Bu yanlışın şirkete faturası 50 milyon dolar oldu. Çoğu zaman yanlış ürün şirkete sadece maddi zarar vermiyor, marka imajında yanlış algılara da neden oluyor. Akman Holding’in yaşadığı deneyim bu kategoride…

Yıllar önce Türkiye’de ilk aseptik karton ambalajda ve hijyenik kamışta meyve suyunu pazara sunan Akman Holding, ürün ambajında açık renklerin hakim olduğu sade ve şık bir tasarım yaptı. Hatta bu tasarımın İsveç’te tasarım ödülü de aldığını hatırlatan Akman Holding Başkanı Ali Akman, büyük hazırlıklar sonucu ortaya konan ambalajın ise tam bir hata olduğunu düşünüyor. Bunun nedenini de şöyle açıklıyor: “Biz bu ambalajı tasarlarken Türk tüketici profil detayını atlamışız. Ürün o dönemde ilaç zannedildi. Hatta Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bakkallar yerine eczanelerde satılmaya çalışıldı. Ambalajı düzelttik ama 1 yılımız da ziyan oldu.”

LOKASYON ZORLUYOR
Son yıllarda Türkiye’de mağazalaşmada yaşanan hız beraberinde yanlışları da artırıyor. Boyner Büyük Mağazacılık bundan birkaç yıl önce Rusya’da açtığı 6 bin metrekarelik ilk dev mağazasını kapattı. Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz, mağazanın kapanışı sonrasında “Moskova’da bir alışveriş merkezinin içinde açtığımız çok katlı ve 6 bin metrekarelik mağazayı, verimli olmadığı için kapattık. Mağazanın yerinden memnun kalmadık. Bu mağaza iyi bir tecrübe oldu. Lokasyonun ne kadar önemli olduğunu anladık. Çok fazla kata yayılmamak gerektiğini gördük. Bu personel giderlerini artırıyor. Müşterile

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND