Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

“Güzelliğimin bana hiç faydası yok!”

“Türk usulü terapi”leriyle meşhur Güzin Abla, “sevdiğim kişi beni sevmiyor” sendromuna ne cevap veriyor… azz ileride… Nostalji niyetine!

“GÜZELLİĞİMİN BANA HİÇ FAYDASI YOK!”

KAYNAK:Güzin Abla köşesi
Hürriyet

Sevgili Güzin ablacığım, ben 20 yaşında, üniversiteye giden oldukça dikkat çeken, çok güzel bir genç kızım.

Çevremde pek çok genç var, etrafımda fırıldak gibi dönüyorlar. Bu beni rahatsız ediyor. Çünkü benim gözüm tek bir insanı görüyor. Ben yalnızca onu istiyorum, onun beni beğenmesini ve sevmesini istiyorum. Ama o hiç oralı değil.

Nedense beni sanki hiç görmüyormuş gibi davranıyor. Arkadaşlarıma ‘Aman bu kız da kendini bir şey sanıyor’ diyormuş. İnanın bu beni çok üzdü.

Ben güzelliğiyle böbürlenen, çevresine hava atan bir genç kız olsam, gam yemem. Aksine güzelliğin geçici olduğunun bilincindeyim. Ama nedense onun üzerinde böyle bir izlenim bırakmışım ve bu beni çok üzüyor.

Acaba ne yapmalıyım, güzel olsam da sevdiğim gence ulaşamadıktan sonra bu güzelliğin bana hiç faydası yok. Aksine bu durumda güzelliğim başıma bela.

Ona kendimi sevdirmek için ne yapmalıyım. Beni yanlış tanıyor. Ona kendimi nasıl tanıtabilirim?

RUMUZ: SİYAH LALE

Canım kızım, güzellik gerçekten de bazen mutluluğu yakalamak için yetersiz kalır. Dünyada güzel kadınların pek fazla mutlu olamadıklarını da görebilirsin. Bu biraz da güzelliğin ürkütücü bir yanı olmasından kaynaklanıyor.

Bu genç seni beğense bile, çevrende böyle erkeklerin pervane olmasından hoşlanmıyordur. Biraz da sana ilgisini gösteren bir tutum bu. Çevresi tarafından çok beğenilen ve hayranı olan bir genç kızın, şımarık olabileceği endişesiyle, senden uzak durmaya çalıştığını sanıyorum.

Bazı erkekler, güzel bir kadının insanın başına dert olacağı düşüncesindedirler. Seninki de böyle bir erkek olmalı. Ona sakın hava atma, aksine son derece tevazu içinde bir tavır sergile.

Belki seni iyi tanırsa, gerçek yüzünü görebilir. Senin güzelliğiyle böbürlenen, maddi değerlere önem veren biri olmadığını anlar. Bu yüzden onunla önce arkadaş olmaya bakmalısın.O sana yaklaşmıyorsa, sen ona yaklaş.

Bir bahane bul, ona küçük bir yardımda bulun örneğin, sohbet etmenin bir yolunu ara.

MEKTUP 2.

“BİRDEN BİRE KENDİMİ YATAKTA BULDUM!”

“Ben senelerdir yalnız başıma hayata karşı direniyordum. Üniversiteye kadar hiç erkek arkadaşım olmadı.

Bu sene üniversiteyi kazandım. Ve onu ilk kez kantinde gördüm. İlk defa böyle yoğun bir elektrik hissettim. Kasım 2003’te çıkmaya başladık. Ama ailem çok mutaassıptır. Yani aileme karşı ikili oynamak zorunda kaldım.

İlişkimiz aylar geçtikçe ciddileşti. Onunla evlenmeyi planlıyorduk. Onunla elele tutuşuyor, öpüşüyor ama asla ileri gitmiyorduk. Çünkü aileme karşı bu yanlışı yapamazdım.

Ama bir gün nasıl oldu, beni nasıl kandırdı bilmiyorum, kendimi onunla yatakta buldum. Şimdi ben evlenmek istiyorum, ama o beni sevmediğini söylüyor, aramıyor, sormuyor. Çok değişti. Güzin abla eğer bir çözüm bulamazsam, benimle evlenmezse, canıma kıyacağım, onu nasıl ikna edebilirim?

RUMUZ: AKASYA

Canım kızım, sonuçta yine aradığın erkeği bulmuş değilsin. Çünkü, önceleri evlenmeyi düşündürecek kadar sevgi gösterisinde bulunmuşsa da, aslında tamamen rol yapıyormuş.

Amaç aynı, varmak istediği nokta diğer erkeklerinkinden farklı değilmiş. Bütün mesele seni, işte o nasıl girdiğini bile fark etmediğin yatağa sürüklemekmiş.

Bu çok klasik ve çok adice bir davranış. Üstelik senin tutucu bir aileden geldiğini öğrenmiş olmalı. Şimdiye kadar hiç flört etmemiş, erkek arkadaşı olmamış bir genç kızsın. Oysa çevresinde iki gün içinde yatağa atabileceği pek çok kız vardır mutlaka.

Neden seni seçtiğini, anlayamıyorum. Neden evlilikten söz etti, şimdi neden vazgeçti?Onun üzerine düşmekle, ısrar etmekle bir şey kazanamayacağın ortada. O seni bir anlamda kullanmış, ona zaafından yararlanmış. Seni sevmediğini ve evlenmeyeceğini açık açık söylüyor.

Bence umudunu kesmelisin. Üniversiteyi bitirip, mesleğini elde et. Bundan sonra karşına çıkacak erkeğe hemen güvenme, bir daha aynı oyuna gelme. Ölmeyi değil, yaşama dört elle sarılmayı düşün.

Neden böyle bir insan uğruna ölecekmişsin ki?

MEKTUP-3

“Sevgili ablacığım, 20 yaşındayım ve tek göz ağrım, ilk aşkım olan gençle nişanlıyım.

Mutluluğumu size kelimelerle anlatamam. Ama benim bir sorunum var ve sevdiğim insanı bile bu yüzden kırıyorum. Çünkü ben adet öncesi ve adet günlerimde çok sinirli ve kırıcı davranıyorum.

Sevdiğimi günün birinde gerçekten kendimden uzaklaştıracağımı düşünerek korkuyorum. Bir gün bana açık açık ‘ Sen çok tatlısın ama bazı günler çekilmez oluyorsun’ dedi. Bunun nedeninin o özel günlerim olduğunu ona söyleyemedim.

Bu sıkıntımı bir tek size açıyorum: Lütfen bu günlerde ne yapayım da sakin ve huzurlu geçireyim? Bir doktora gitmem gerekir mi?”

RUMUZ: GERGİN GÜNLERİM

Canım kızım, elbette bir doktora gidersen iyi olur. Aslında kadınların adet öncesi ve adet sırasında yaşadıkları bu gerginlik tamamen hormonlara bağlıdır.

Hormon dengesindeki ufak bir bozukluk, ya da kadınlık hormonu östrojen ve progesteronun düzenli bir şekilde salgılanmaması, hem adet gecikmesine hem de adetlerin zorlanmasına yol açabilir.

Bu da gerginlik yaratır. Bazı bünyelerde östrojenin normalden fazla olması bile gerginlik yaratabilir. İşte bunu düzene sokmak için zaman zaman kadın doktorları küçük dozlardaki doğum kontrol hapları uygulayarak, adetleri düzene sokmayı başarıyorlar.

Bazen bu gerginlik öyle boyutlara uzanıyor ki, adet öncesinde kalp çarpıntısı, uykusuzluk, huzursuzluk endişe görülebiliyor. Madem kendini biliyorsun, küçüğüm, o zaman çaba harca. Adet öncesi günlerde bol bol açık havaya çık, yürüyüş yap. Bir de adet günlerinde biraz şekerli besinler al, çikolata ye.

Kan şekerinin düşmesi de seni huzursuz edebilir. Ama ne yap yap sevdiğin genci kırma. Mutluluğunu bozmamaya çalış.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Paranın ne kadarından sonrası mutluluk getirmiyor?

para mutluluk getirir mi, para ile mutluluk arasındaki bağ, istanbul'da yaşam

Para ile mutluluğun pozitif bir ilişkisi var. Fakat mutluluğun ilişkide olduğu toplumsal değerler de var. Sizce uzun vadede hangisi daha çok mutluluk getiriyor?

Prof. Murat Şeker: İstanbul’da mutluluk sınırı 8 bin lira

“Ancak bu noktadan sonra gelir artsa da mutluluk düzeyi değişmiyor”

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şeker, ‘Mutluluk Ekonomisi’ üzerine yaptığı son araştırmasında, İstanbul’da 7 bin 500 kişiyle yüz yüze görüşüldüğünü, mutluluk ile gelir arasındaki ilişkinin araştırıldığını açıkladı. Şeker, “İstanbul’da aylık 7 bin 500-8 bin TL bandına kadar artan gelir mutluluğu artırıyor. Ancak bu noktadan sonra gelir artsa da mutluluk düzeyi değişmiyor. Hatta daha yüksek gelire sahip olanlarda gelir artmasına karşılık mutluluk düzeyi değişmezken, stres faktörünün de yükseldiği gözleniyor” ifadesini kullandı.

Araştırmaya katılanlara genel olarak mutluluk düzeylerini belirtmeleri istendiğinde yüzde 15’inin mutsuz olduğunu, yüzde 48’inin ne mutlu ne mutsuz olduğunu, kendini mutlu hissedenlerin oranının ise yüzde 37 olduğunu aktaran Şeker, “İstanbul’da mutluluk düzeyi 10 üzerinden yapılan değerlendirmede ortalama değer 5.8 olarak saptandı” diye konuştu.

Prof. Dr. Şeker, uluslararası çalışmalarda sorgulanan günlük deneyimlerin, bu çalışmada da sorgulanarak analiz edildiğini ifade ederek şunları aktardı:

“Buna göre İstanbullular arasında ‘dün kahkaha attım’ diyenler yüzde 43, eğlenenler yüzde 48, kendini mutlu hissedenler ise yüzde 52 oranında temsil edildi. Buna karşılık üzgün olanlar yüzde 41, endişeliler yüzde 40, stresli olanlar ise yüzde 44’te kaldı. Mutluluk ile yaş arasındaki ilişkiye bakıldığında ise yaş azaldıkça mutluluk düzeyinin yükseldiği ortaya çıktı. Özellikle 15-24 yaş arası gençler, 40’lı yaşlardakilerle kıyaslandığında göreceli olarak kendini daha mutlu hissediyor.”

Evli – bekar farkı var

Kadınlarla erkekler arasında mutluluk düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Şeker, ancak evli olanların bekarlara göre kendilerini daha mutlu algıladığını söyledi.

Prof. Dr. Şeker, araştırmaya katılanların gelirleri ile mutluluk algısına ve günlük deneyimine ilişkin sorulara verilen yanıtlar birlikte incelendiğinde, gelir artışının bir noktaya kadar mutluluğu artırmada etkili olduğu, ancak devamında gelen gelir artışının mutluluğu artırmakta yeterli olmadığının görüldüğünü söyledi.

Uluslararası literatüre uygun bir şekilde sonuç aldıklarını belirten Prof. Şeker, sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul’da yaşamanın maliyetinden kaynaklanıyor”

“İstanbul’da aylık 7 bin 500-8 bin TL bandına kadar artan gelir mutluluğu artırıyor, ancak bu noktadan sonra gelir artsa da mutluluk düzeyi değişmiyor. Hatta daha yüksek gelire sahip olanlarda gelir artmasına karşılık mutluluk düzeyi değişmezken, stres faktörünün de yükseldiği gözlendi. Bu durum İstanbul’da yaşamanın maliyetinden kaynaklanıyor.

İstanbul’da aylık 7 bin 500-8 bin TL bandı, yaşanabilirlik düzeyini gösteriyor.

Başka bir deyişle aylık gelir 2 bin TL’den 3 bin TL, oradan 5 bin TL’ye ve devamında 7 bin 500-8 bin TL’ye yükseldiğinde bireyin yaşam standardı belli bir seviyeye ulaşıyor. Bu seviyeye ulaşana kadar artan gelir, mutluluğunun da artmasını sağlıyor. Ancak kabul gören belli bir yaşam standardına ulaşıldığında, artan gelir mutluluğu artırmakta yeterli olmuyor. Aile, sağlık gibi diğer faktörlerin önemi daha fazla artıyor. İstanbul’da bu sınır 7 bin 500-8 bin TL bandında gerçekleşiyor.”

Prof. Dr. Şeker, araştırmada bir senaryo sorusu ile göreli zenginlik ile mutlak zenginlik arasındaki ilişkiyi de incelediklerini belirterek, göreli zenginliğin toplum tarafından daha fazla önemsendiğini söyledi.

Bu bağlamda deneklere, iki iş teklifi aldıklarında hangisini seçeceklerinin sorulduğunu belirten Şeker, şunları aktardı: “Bu tekliflerden ilkinde iş yerinde ortalama maaş 10 bin TL iken 8 bin TL teklif ediliyorken, ikinci teklifte ise iş yerinde ortalama maaş 5 bin TL iken 7 bin TL teklifi sunuluyor. Deneklerin yüzde 73’ünün ikinci teklifi, yani mutlak olarak daha az ama göreli olarak yüksek olan teklifi tercih ettiği görülüyor. Dolayısıyla toplumda bireylerin böyle bir iktisadi kararda rasyonel davranmadığı, etrafındaki ortalama gelire göre kendini konumlandırmak istediği ortaya çıkıyor.”

Kaynak: www.t24.com.tr

Okumaya devam et

MAKALE

Robotlarla mülakata girmeye hazır mısınız?

yapay zeka ve insan kaynakları, yapay zeka, işe alımda yapay zeka, aı

Yapay zeka artık şirketlerin işe alım süreçlerinde de rol almaya başladı. İnsan kaynakları departmanının yeni çalışanı yapay zeka başvurularınızı değerlendirmek üzere sizleri bekliyor. Peki ya siz robotlarla mülakata girmeye hazır mısınız?

Yapay zeka işe alımı nasıl etkileyecek?

Her alanda yapay zeka kavramı tartışılırken elbette işe alım süreçleri içinde en çok konuşulan konuların arasında bu kavramın etkileri var. Peki yapay zeka işe alım için neden önemli? Gelecekte neleri değiştirecek?

Yapay zeka kavramı artık her yerde ve neredeyse her alanda karşımıza çıkıyor. Yapay zeka teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve yeni kullanım alanları buluyor. Bilim insanları ve mühendisler insanların hastalıklarına tanı koyabilen yapay zeka doktorlar geliştiriyor. Facebook terörle ilgili olabileceğini düşündüğü içerikleri yapay zeka sayesinde tespit ediyor. Yapay zeka en karmaşık zeka oyunlarını mükemmel şekilde oynayabilmeyi kendi kendine öğrenebiliyor. Hatta resim ve müzik bile yapabiliyor.

İşe alımda yapay zeka çok uzak değil

Yapay zekanın işe alımlarda aktif olarak kullanılmaya başlanması da artık çok uzakta değil. Yapay zeka tabanlı pek çok yazılım bugün bile dev firmalarda işe yapılırken kullanılıyor. Örneğin Avrupa’da büyük bir iletişim merkezi, yedi farklı dilin akıcılığının test edilmesi gereken bir işe alım sürecinde dil uzmanları kullanmak yerine yapay zeka algoritmalarını kullandı. Her aday ile AI uygulaması kullanılarak bir telefon görüşmesi yapıldı. Konuşma sırasında adayların dil akıcılığı ve iletişim becerileri yapay zeka tarafından değerlendirildi. Sonuçlar son derece verimliydi

Hızlı ve isabetli

Firmaların işe alım yaparken beklentileri hemen hemen aynı. Bütün firmalar uzmanları sayesinde açık olan pozisyonlara yetenek, tecrübe ve karakter özellikleri bakımından en uygun adayları yerleştirmek istiyor. Ancak sorun şu ki uzmanlar ne kadar tecrübeli ve yetenekli olurlarsa olsunlar hiçbir zaman mükemmel değiller. Çok fazla veriyi akıllarında tutmak ve bunları kısa sürede işleyerek adayın uygunluğunu değerlendirmek insan işe alımcılar için gerçekten çok zor. Bu da verimsiz sonuçlara neden olabiliyor.

Önyargısı yok

Öte yandan yapay zeka insanların sahip olduğu dezavantajlara sahip değil. Milyonlarca kişilik bir veri bankasına erişimleri olabilir. Bu veriyi kullanarak gelecek vadetmeyen adayları anında eleyebilir ve milyonlarca kişi içinden işe en uygun adayı saniyeler içinde belirleyebilir.

Üstelik hepsi bu da değil. Doğru kriterlerle programlanmış bir yapay zeka insan işe alım uzmanının sahip olduğu önyargılara da sahip olmayacağından birini işe alırken ona sıfır önyargı ile yaklaşabilir. Elbette bu durum suistimale de açık. Eğer yapay zeka belirli bir gruba karşı negatif yaklaşacak şekilde programlanırsa işler değişir. Söz konusu gruptan kimseler daha eleme sürecinin en başında değerlendirme dışı tutulabilir ve yeni tür bir ayrımcılığa maruz kalabilir. Bu nedenle işe alım yazılımlarının suistimal edilmeyecek şekilde kullanılmamalarına ilişkin etik kurallar koyulması da gerekebilir.

Dil ve kültür bariyerlerinden etkilenmiyor

Günümüzde global şirketler pek çok farklı ülke ve kültürden çalışanı bünyesinde barındırıyor. Global şirketlerde işe alım süreçleri bu yüzden çok daha karmaşık hale gelebiliyor. İnsan kaynakları uzmanları da bu karmaşadan ciddi şekilde etkilenebiliyor. Diller farklı kültürler farklı algılar farklı olunca hangi insanın doğru aday olduğunu bulabilecek gerçek bir çıkmaza dönüşüyor. Yapay zeka ise dil, kültür ve algı açmazlarından muaf. Üstelik yeni geliştirilen işe alım yazılımları yani yapay zekalar pek çok farklı dilde üstelik telefonda bile iş görüşmesi yapabiliyor ve son derece isabetli yerleştirmeler yapabiliyor.

Peki AI insan işe alım uzmanlarını tamamen devre dışı mı bırakacak?

Bu sorunun yanıtı elbette hayır. İşe alım kriterleri belirleyecek olanlar, insanlarda neler aradıklarını bildirenler yine insan uzmanlar olacak.

Kaynak: www.kariyer.net

Okumaya devam et

MAKALE

Tarihin ilk hackerıyla tanışmak ister misiniz?

mıt, bilgisayar şifresi kıran ilk hacker, allan scherr

Bilgisayar çağı boyunca birçok şifreleme yöntemi geliştirildi ve kırıldı. Peki bu şifreler hayatımıza ne zaman girdi? İşte bir bilgisayarın şifresini kıran ilk insan Allan Scherr ve hikayesi…

Allan Scherr: Bilgisayar şifresi kıran ilk hacker

1962 yılında ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bilim insanları bilgisayarların güvenliği için yeni bir sistem geliştirdi: Şifre.

Zaman paylaşımlı işletim sistemini (CTSS) kullanan MIT’li araştırmacılar, o dönem bilgisayarları paylaşmak zorundaydı ve kullanım süreleri kısıtlıydı.

Farklı kullanıcıların dünyanın farklı yerlerinden ve bir telefon ağı aracılığıyla girdiği sistemi sömürenler de yok değildi.

Nihayetinde her çalışana sisteme erişmesi için kişisel bir şifre verilmesine karar verildi.

Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojileri için güvenlik olmazsa olmaz. 1960’lı yıllarda ise şifre kavramı bilgisayar dünyası için çok yeniydi.

Tüm şifrelere giden dosya

Bilgisayar bilimci Fernando Corbató’nun geliştirdiği bu sistemle bilgisayara girenler, kendilerine ayrılan süre bittiğinde sisteme yeniden giriş yapamıyordu.

Ancak her güvenlik sistemi gibi bunu da istismar edecek biri çıktı: MIT’de yüksek lisans eğitimini sürdüren genç bilgisayar bilimci Allan Scherr.

Scherr, yüksek lisans tezi için bu sistemin performansını ölçmeliydi. Ancak toplamda sadece 10 saati vardı:

“Bu sistemdeki farklı değişkenleri ölçebilmem için özel erişim iznim vardı. Yaklaşık 30 simulasyon hazırlamalıydım ama bana ayrılan süre çok azdı. Daha çok süre istedim ve reddettiler. Ben de bana ayrılan süreyi sıfıra indirmenin yolunu buldum.”

Scherr önce tüm şifrelerin toplandığı ‘Gizli kullanıcı şifreleri’ isimli dosyayı buldu. Dosya isminde ‘gizli’ kelimesi özellikle tersten yazılmıştı.

Kimsenin haberi bile olmadan bu dosyayı yazdırmanın bir yolunu bulan Scherr, sistemde kullanılan tüm kişisel şifrelerin bir kopyasına sahip oldu.

“Artık sisteme istediğim zaman ve sürede girebiliyordum” diyen Scherr, arkasını kollaması için bir de suç arkadaşı buldu.

Programın finansal yöneticisine sus payı olarak şifrelerin listesini el altından vermeyi teklif etti, o da kabul etti.

Scherr patronlarından bazılarının sistemlerini hacklemekle kalmayıp, arkasında onlarla dalga geçen mesajlar bırakıyordu.

‘Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum’

1960’lu yıllardan sonra şifre kullanımı günlük hayatın bir parçası olmaya başladı.

Hava limanlarında da yolcu bilgilerine erişim için şifreler kullanılmaya başlandı. 1970’li yıllarda artık banka müşterileri hesap bilgilerine bu sistemle ulaşıyordu.

1980’lere gelindiğinde şifre gerektiren paylaşımlı bilgisayarların kullanımı yaygınlaştı.

Şifre, ekmek ve su gibi en temel ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi.

Scherr’e göre, bir gün uyanıp da kendi yaşamımıza erişimimizin engellendiğini öğreneceğimiz yakın:

“Bence şimdiden bunu yaşıyoruz. Telefona pin kodunu birkaç kez yanlış giriyoruz, telefon devre dışı kalıyor.”

MIT’yi bitirdikten sonra 30 yıla yakın IBM teknoloji şirketinde çalışan Scherr, IBM’in yazılım sistemi ve uygulama ve mini bilgisayarlarla iletişim ağını geliştiren kişiydi.

Peki bilgisayar endüstrisinin ilk hackerlarından Scherr, başkalarının onun şifresini kırmasını nasıl engelliyor?

‘Kırılamaz şifre’nin formülü ne olabilir?

Sherr’in yanıtı şaşırtıcı:

“Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum.

“Ezberlediğim uzun ve karmaşık tek bir şifre var, tüm şifrelerimi yöneten bir uygulamaya girmemi sağlıyor.”

Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

TREND