Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Google’da işe girmenin püf noktaları

Arama motorları arasında zirveyi kimseye kaptırmayan Google, sürekli büyümeye devam ediyor. En çok tercih edilen arama motoru olmasının yanı sıra pek çok kişinin kariyer hayallerini de süsyelen Google’de işe girmek istiyorsanız işte size içerden ipuçları…

Arama motorları arasında zirveyi kimseye kaptırmayan Google, sürekli büyümeye devam ediyor. En çok tercih edilen arama motoru olmasının yanı sıra pek çok kişinin kariyer hayallerini de süsyelen Google’de işe girmek istiyorsanız işte size içerden ipuçları…

GOOGLE’DA İŞE BAŞLAMAK İSTEYENLER DİKKAT!

Hurriyet.com.tr olarak teknoloji devlerinin üst düzey temsilcileriyle söyleşilerimize devam ediyoruz. Bugün, internetin bir numaralı ismi Google’ın Türkiye Müdürü Bülent Hiçsönmez ile Google ile ilgili merak edilen birçok konuyu konuştuk.

Google Türkiye’nin başına ne zaman ve nasıl geçtiniz?

2007 yılının Ekim ayında Google Türkiye’nin başına geçtim.

GOOGLE’DA İŞE BAŞLAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR

Google Türkiye’de kaç kişi çalışıyor? Türkiye’de iş başvurularını nasıl ve kimlerin arasından değerlendiriyor?

Öncelikle Google Türkiye’nin nasıl bir organizasyon yapısına sahip olduğunu açıklamam gerekiyor. Buradaki yapı şöyle: Öncelikle bizim İstanbul’da tanıtım faaliyetlerinde bulunduğumuz bir yapımız var. Destek faaliyetleri verdiğimiz Dublin’deki yapımızda genç Türkler görev alıyor. Türkiye’den kişiler, ki genelde üniversite mezunları, Dublin’e gidiyor. Onlar da destek mekanizmasının içine giriyor ve Dublin’de oturmalarına rağmen sadece Türkiye’ye destek veriyorlar. Bir de proje bazlı çalıştığımız çalışanlarımız da olur. Bu çalışanlar Google Türkiye ofisine gelir, daha sonra kısa bir sürelik çalışmanın ardından başka bir ülkeye giderler. Yani çok dinamik bir yapımız var. Google’da çalışmak isteyen kimsenin önce Dublin’e gitmesi gerekiyor. Özellikle bir meslekten çalışan aramıyoruz; profiline bakarak karar veriyoruz. Örneğin Tanıtım ve Pazarlama profili arıyorsak, bu alanda kariyer yapan başvurulara öncelik veriyoruz. Kişinin akademik olarak başarılı olması önemli. Ama daha da önemlisi alanında gösterdiği başarının yanında bu işi çok sevmesi ve tutkuyla çalışacak olması onları diğer rakiplerinden bir adım öne geçiriyor.

“KOBİ’LER BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Tükiye’de Google olarak neler yapıyorsunuz?

Tanıtım faaliyetlerimiz burada var. Sektörlerin geneline, küçük ve büyük kurumlara internetin faydalarını, internet reklamcılığını, Google’ın bu konudaki ürünlerini anlatıyor, ürünlerin nasıl kullanılabileceğini gösteriyoruz. Ancak 2-3 yıldır en önem verdiğimiz yer, KOBİ’lerdir. Çünkü Türkiye’de KOBİ’lerin çok ciddi bir potansiyeli var. KOBİ’lerin farklı pazarlara açılmasını ve yeni müşteriler bulmasını hedefliyoruz.

Hangi projeleri hayata geçirdiniz?

Yaklaşık iki yıl önce başlattığımız bir KOBİ etkinliğimiz var ve halen devam ediyor. 2010 yılında 6 bin tane KOBİ’ye gittik. Bu anlamda İstanbul ve İzmir de dahil Türkiye’de epey şehir dolaştık. Gittiğimiz şehirlerdeki ticaret odalarıyla işbirliği yapıp interneti, Google’ın ürünlerini tanıttık. Ayrıca haftalar önce geride bıraktığımız genel seçimlere özel bir çalışmamız oldu. Şehir bazından ilçe bazına kadar seçim sonuçlarını kullanıcı sayfamızdan takip edebildi. Elbette Google’da sesli arama özelliğini de lanse ettik. Ben artık yazmıyorum, sesli arama yapıyorum. Bunun dışında Goggles ürünümüz ile diyelim ki yolda bir bina gördün, resmini çekiyorsun, o binanın ismini ve kısa bir bilgisine anında ulaşabiliyorsun. Google aramalarında artık fotoğraf yükleyerek de arama yapabiliyorsunuz. Örneğin bir fotoğrafı Google’da sayfaya yüklüyorsunuz, sonra bu fotoğrafı kullanarak sonuca ulaşıyorsunuz.

GOOGLE’IN TASARIMI DEĞİŞİYOR

Google’ın ana sayfa tasarımında da değişikliğe gidiliyor. Sonuçta insanların ihtiyaçları zamanla değişiyor; Google da değişimi ve inovasyonu ilke edindiğinden kendini sürekli değiştiriyor, yeniliyor. Google aramalarda gördüğünüz yeniliği birçok Google servisinde de yakında göreceksiniz. Ve elbette Google, ürünlerini standart bir hale getirmeyi planlıyor. Örneğin bugün cep telefonu, tablet, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımız var. Hepsinde de Google’ın farklı bir yüzünü görüyorsunuz. Ancak standartlaşma başarıyla tamamlandığında hemen her arabirimde Google tamamen aynı olacak.

Google anasayfasındaki logolar, doodle’lar, önemli günlerde değişiyor. Bu logoları kim, nasıl hazırlıyor? ARAMA SONUÇLARINDA ÜST SIRALARA NASIL ÇIKILIR

Google arama sonuçlarını neye göre sıralıyor? Arama sonuçlarında ilk sıralara çıkmak için web sitesi sahipleri neler yapabilir?

Sistemin iki ana parametresi var. Öncelikle bu işin objektif, bağımsız ve en ilintili noktayı yakalaması ve bunu aşırı hızla yapabilmesi arama sonuçlarının temel öğeleri… Google’a reklam vermekle arama sonuçlarında üst sıraya çıkarsın diye bir olay yok. Sistemin algoritması çok sayıda sinyalden oluşuyor ve bu sinyaller çok sık değişiyor. Sinyaller anlık olarak da ölçülüyor. Bu algoritmalar her ay, her hafta değişiyor. Bu karmaşık algoritmaların kullanılmasının sebebi kötü niyetli müdahalenin önüne geçmek… Aramalarda ilk sıralara çıkmak için aranan kelime ile kullanıcının sitesinin ilintili olması şart. Sistem sadece senin internet sitene bakmıyor; bu kelimeyle ilgili diğer sitelere de bakıyor. Link’ler ve bu link’lerin hangi sitelerden geldikleri de çok önemli. Örneğin Hurriyet.com.tr’de kullanıcının sitesinin link’i yayınlandığında Google bunu da dikkate alıyor ve arama sonuçlarında kullanıcının sitesi üst sıralara çıkmaya başlıyor.

Onu merkezi bir grup hazırlıyor. Biz bir yıl öncesinden fikirleri sunuyoruz, merkezdeki grup logoları çiziyor, biz kullanıyoruz.

“GOOGLE PLUS, FACEBOOK’UN RAKİBİ DEĞİL”

Wave’den sonra Facebook’a karşı Google Plus geldi. Google, Facebook rekabetinde bu kez başarılı olabilecek mi?

Google Plus, Facebook’a rakip olsun diye çıkarılmış bir ürün değil. Sosyal etkileşim artık internette çok önemli bir yer teşkil ediyor. Ama internetteki web, insanların normal hayattaki paylaşımlarını tam olarak karşılamıyor. İnsanların normal hayattaki paylaşım algoritmasını, dinamizmini internete katabilmek, Google ürünlerini buna göre uyarlamak Google’ın bu ürünündeki birincil amacıdır. Mesela gerçek hayatta iş arkadaşlarınla paylaştığın herhangi bir şeyi iş dışındaki arkadaşlarınla paylaşmıyorsun. Şu anki platformlarda böyle bir şey yok. Google Plus işte bunu getiriyor; paylaşımı belirli gruplara bölüyor. Google Plus’ta “futbol arkadaşlarım”, “spor salonundan arkadaşlarım” gibi farklı bölümler açabiliyor, bu kitlelere özel paylaşımda bulunuyorsun. İlgili duyduğun kategorilere bakıyorsun; o kategorilerden sık sık güncellenen bilgiler alıyorsun. Şu an deneme sürümünde olduğu için davetiye yoluyla kullanıcılar bu hizmeti kullanabiliyor.

HER FİYAT ARALIĞINDA BİR ANDROID’E RASTLAMAK MÜMKÜN

Android yazılımını kullanan telefon ve tabletlerin sayısı hızla artıyor. Şirketler neden ürünlerinde Android’i tercih ediyor?

Android, şu an günlük 500 bin aktivasyona ulaşmış durumda. Aktivasyondan kastım fabrikadan satılmış cep telefonu değil; daha da ötesi aktivasyon insanların satın alıp telefonlarını aktive etmesi anlamına geliyor. Günde 1 milyon 500 bin adet de Android tabanlı telefon üretebilirsin; ancak bu aktivasyon işlemini kullanıcının kendisi yapıyor. Üreticilerin Android’i tercih etmesinde ise birçok etken var. Üreticiler, Android’i kendileri alıyor, cihazlarına yüklüyor ve bu şekilde satabiliyor. Android’in bir başka özelliği ise her fiyattaki üründe bulunabilmesi. Yani Android yüklü bir telefonun fiyatı bin 500 lira olabileceği gibi, 400 lira da olabilir. Her segmente uygun bir Android var.

“TÜM SERVİSLERİMİZ BULUT BİLİŞİMİN BİR PARÇASI”

Bulut Bilişim alanında Google neler yapıyor? ARAMA SONUÇLARINDAN İÇERİK NASIL KALDIRILIR

Kullanıcılar, kendileriyle ilgili arama sonuçlarında bulunan kayıtları(söz gelimi isimleri) kaldırmak istediğinde ne yapmalı?

Kaynak siteden içeriğin öncelikle çıkarılması gerekiyor. Bu olduğunda Google aramalarında bu içerikler ortadan kalkar. Çünkü o içerik Google’da değil, sadece indeksinde yer alıyor. Kaynaktan içerik kaldırılmadıkça Google’ın yapabileceği bir şey yok.

Bulut Bilişim bu işin temeli. Google’ın ürünlerinin hemen hepsi bu teknolojinin bir parçası. Bugün kullanıcıların büyük bir bölümü, vakitlerinin çoğunu web tarayıcısı üzerinde geçiriyor. Sadece bilgisayar üzerinde olan uygulamaların sayısı azalıyor. Bundan 15 sene önce sadece bilgisayar vardı; şimdi ise bir kullanıcının aynı anda laptop’u, cep telefonu, masaüstü bilgisayarı olabiliyor. Soru şu: Verilerinize(fotoğraf veya müzik dosyalarınıza) her yerden ulaşabiliyor musunuz? Hayır… Ancak Bulut Bilişim bunu sağlayacak ve herkes her ortamdan verilerine ulaşabilecek. Çoğu insan bilgisayarların daha ince ve hafif olmasını bekliyor. Bulut, bilgisayarlardaki işlem yükünü azaltarak bu amaca hizmet ediyor.

TERABYTE’LIK DEPOLAMA BİRİMLERİNE İHTİYAÇ AZALACAK

O halde yakın gelecekte terabyte’lık depolama birimlerinin bir önemi kalmayacak?

Kesinlikle. Bugün laptop’ların bazı modellerinde gördüğümüz SSD teknolojisi de buna güzel bir örnek. Kapasiteleri son derece düşük; ancak klasik sabit diske oranla oldukça hızlı. İnsanlar verilerini Bulut’a gönderdiğinde yüksek kapasiteli depolama birimlerine olan ihtiyaç da bu doğrultuda azalacak.

Google Docs’a Türk kullanıcılar ilgi gösteriyor mu?

Özellikle KOBİ’lerdeki kullanıcılar Google Docs’a yoğun ilgi gösteriyor. Gmail sahiplerinin birçoğu da bu ürünü kullanıyor. Büyük kurumlarda henüz pek kullanılmıyor olsa da, yavaş yavaş trend Google Docs’ın lehine değişiyor.

8 SANİYEDE AÇILAN BİLGİSAYAR

Google, Chromebook isminde dizüstü bilgisayarlarını satışa sundu. Chromebook’un diğer laptop’lardan farkı ne?

İçinde sadece web tarayıcısı var ve 8 saniye gibi çok kısa bir sürede açılıyor. Bilgisayar açıldığında Chrome tarayıcı açılıyor ve başka hiçbir şey yok. Chromebook kullanıcısının kendine ait bir hesabı var. Hesaptan çıkış yapıldığı an tüm cookie’ler yani geçmiş kayıtları otomatik olarak siliniyor. Bir başka kullanıcı Chromebook’a kendi hesabıyla girdiğinde veri güvenliğiyle ilgili bir sıkıntı kalmıyor. Chromebook şu an sadece Amazon.com ve BestBuy üzerinden satılıyor.

CHROME TÜRKİYE’DE İKİ NUMARA

Chrome web tarayıcısına gelirsek; Internet Explorer ve Firefox’a karşı Chrome ne durumda?

Chrome, Türkiye’de en çok kullanılan ikinci web tarayıcısı… Hızlı olması ve tarayıcının bir sorun nedeniyle tamamen göçmemesi en büyük avantajları… Chrome’un geliştirilmesindeki amaç kullanıcıya maksimum alanı vermek ve elbette kullanıcının internette olabildiğince hızlı dolaşabilmesi. Önceden iki yılda bir yeni ürün çıkarken, bugün an ve an güncelleştirmeler otomatik olarak yapılıyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND