Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Global trendlerin Türkiye’deki yansımaları

Sizce ülkeler vatandaşlarının beklentilerini sağlıklı önceliklendirebiliyor mu? Peki gençler gelecekte ailelerinden daha iyi bir hayata mı sahip olacak? Bu sorular dünya çapında yapılan Ipsos Global Trends araştırmasından alındı. Türkiye’nin de dahil olduğu araştırmadan çıkan sonuçlar düşündürücü. Günümüz dünyasının anlık bir fotoğrafına bakmak isterseniz, işte o rakamlar…

trendler, ıpsos global trends, global trendler

Sizce ülkeler vatandaşlarının beklentilerini sağlıklı önceliklendirebiliyor mu? Peki gençler gelecekte ailelerinden daha iyi bir hayata mı sahip olacak? Bu sorular dünya çapında yapılan Ipsos Global Trends araştırmasından alındı. Türkiye’nin de dahil olduğu araştırmadan çıkan sonuçlar düşündürücü. Günümüz dünyasının anlık bir fotoğrafına bakmak isterseniz, işte o rakamlar…

Dünyayı Şekillendiren Global Trendler ve Türkiye’deki Yansımaları

Ipsos’un 23 ülkeden 18 bin kişiyle gerçekleştirdiği Ipsos Global Trends adlı uluslararası araştırma, dünya çapındaki tüketicilerin ve vatandaşların tutum ve davranışlarını analiz etti ve 2017’de Dünyayı şekillendiren 8 temel trend belirledi.

Dünyayı şekillendiren bu trendler şöyle sıralanıyor:

1. Elitlerin Krizi
2. Gelenekselciliğin Önlenemeyen Yükselişi
3. Optimizmin İkiye Ayrılması
4. Dikkat Çekme Savaşı
5. Yalınlık ve Kontrol Arayışı
6. Daha Sağlıklı Bir Dünya
7. Jenerasyonlar Arası Gerginlikler
8. Belirsizlik Artık Yeni Normalimiz

1. Elitlerin Krizi

Araştırmanın global sonuçlarına bakıldığında, katılımcılarn %71’i “Devletim benim gibi insanların beklentilerini önceliklendirmiyor” diyor. %76’sı ise “Ekonomi zengin ve güçlülerin lehine yapılandırılmış” diyor. Katılımcıların %46’sı ise “Kendi ülkemde bir yabancı gibi hissediyorum” diyor. Türkiye’de de hemen hemen benzer oranlar görülüyor.

Uluslararası kuruluşlara olan güven %38, bankalara olan güven %36 olarak görülürken, siyasi partilere olan güven %16, medyaya olan güven ise %7 olarak araştırma kapsamında ortaya çıkan global sonuçlar arasında yer alıyor.

2. Belirsizlik Yeni Normalimiz

Araştırma kapsamında görüşülen dünya çapındaki 18 bin kişinin %82’si gittikçe daha tehlikeli hale gelen bir dünyada yaşadıklarını düşünüyor. 

Türkiye’den katılımcıların %87’si bu konuda hem fikir.

Her geçen gün yeni endişelerin gündeme geldiği görülüyor. Teknik ilerlemelerin hayatlarımızı mahvedeceğini düşünenlere baktığımızda Milenyum ya da Y Kuşağı olarak adlandırdığımız jenerasyonun bir tık daha endişeli olduğunu görüyoruz. Y Kuşağının %53’ü, X Kuşağının %49’u ve Baby Boomers diye adlandırılan 1946- 64 arası doğumluların %46’sı teknik ilerlemelerin hayatımıza zarar verdiği konusunda hem fikir.

3. Dikkat Çekme Savaşı

1980’lere baktığımızda tüketicilerle buluşulan mecralar bir elin parmaklarını geçmezken günümüzde tüketiciler onlarca kanaldan mesajlar almaktadır. Mesaj alınan kanalların artışı dikkat çekme savaşını da beraberinde getirmiştir.

Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt konuyla ilgili şunu söylüyor: “dikkat dağıtma seviyesi, bilginin ezici derecedeki hızı aslında bilincimizi de etkiliyor.” Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin %66’sı bugünlerde sürekli ekranlara baktıklarını söylüyorlar.

Öte yandan reklamlara baktığımızda ise araştırmaya katılan global tüketicilerin %75’i maruz kaldıkları reklamların kendileriyle ilgili olmadığını belirtiyor. Yine global katılımcıların %57’si Reklam Engelleyici (Ad Blocker) kullandıklarını söylüyor. Türkiye’de de bu oran aynı.

4. Yalınlık ve Kontrol Arayışı

Araştırmaya katılanların %66’sı “Keşke daha sade bir hayatım olsa” diyor. Türkiye’nin % 60’ı da bu konuda hem fikir.

5. Gelenekselciliğin Önlenemeyen Yükselişi

Türkiye’de “Geçmişe Özlem Duymak”, Türkiye’yi Anlama Kılavuzu Araştırmalarında da ortaya çıkan güçlü bir trend. Bu global çalışmada da benzer sonuçlarla karşılaşıyoruz. Global Trends Araştırmasına katılan global katılımcıların %50’si “ülkemin geçmişte olduğu gibi olmasını isterdim” diyor, Türkiye’den katılanların %58’i de aynı dilekleri paylaşıyor.

Global katılımcıların %80’i “Gelenekler toplumun önemli bir parçasıdır” söylemine katıldığını belirtiyor.

Kadın konusunda ise gelenekselci düşüncelerden bir nebze olsa uzaklaşıldığı görülüyor. Global katılımcıların sadece %37’si “kadının toplumdaki rolü iyi anne ve eş olmaktır” söylemine katılıyor. Bu söyleme katılanların oranı Türkiye’de %47, %50 ise buna katılmıyor.

Yine global katılımcıların %57’si “kadınlar devlet ve şirketlerde daha çok sorumluluk alan konumlarda yer alırlarsa bazı şeyler daha iyi işler” konusuna katılıyor. Bu konuya Türkiye %72 ile daha çok destek veriyor.

6. Jenerasyonlar Arası Gerginlikler

Araştırma kapsamında global katılımcılara “Günümüz gençliği gelecekte ailelerinden daha iyi mi yoksa daha kötü bir hayata mı sahip olacak?” diye sorulduğunda Türkiye’den katılımcıların sadece %37’sinin daha iyimser bir bakış açısına sahip olduğu görülüyor. Bir sonraki jenerasyonun daha iyi bir yaşamları olacağına dair inanç diğer ülkelerde de genel olarak düşük görülmekle birlikte, Çin (%78), Peru (%66), Hindistan (%65), Endonezya (%63) ve Brezilya (%56) bu konuda en optimist ülkeler olarak görülüyor.

7. Daha Sağlıklı Bir Dünya

Ipsos Global Trends araştırmasına göre insanlar sağlıklı yaşam konusunda git gide daha hassas düşünür hale geldiler. Sağlıklı yaşamın ise sağlıklı yemek yemekten geldiğini dünya artık benimsemiş durumda gözüküyor. Araştırma kapsamında “Sağlığımı iyi tutmak için en önemli şey doğru yemek yemektir” konusunda hem fikir olanların oranı global katılımcı nezdinde %80 olurken, Türkiye ise %84 ile sağlıklı yemek yemenin önemli olduğu konusunda hem fikir olduğunu belirtiyor.

Katılımcılara kilonuzdan memnun musunuz diye sorulduğunda ise Türkiye’den katılımcıların %43’ü memnun olduklarını belirtiren %40’ı ise memnun olmadıklarını belirtiyor.

Genel olarak, Ipsos Global Trends Raporu günümüz dünyasının bir resmini çekiyor ve iş, toplum ve politikadaki trendleri açıklamamıza yardımcı oluyor.

Kaynak: www.ipsos.com

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Ülke olarak yine çok mutsuzuz!

olumlu deneyim, Manşet, küresel memnuniyet araştırması, gallup, araştırmalar

2019 yılı Küresel Memnuniyet Araştırması yayımlandı. Olumlu deneyim endeksi sıralamasında Türkiye geçen seneki gibi yine sondan dördüncü oldu. İşte raporun tüm detayları…

Gallup’un Olumlu Deneyim Endeksi’nde Türkiye sondan 4’üncü oldu

ABD merkezli Gallup araştırma şirketinin yaptığı, 2019 yılı Küresel Memnuniyet Araştırması’nda, Afganistan, vatandaşları “en az olumlu deneyim yaşayan” ülke oldu. Türkiye ise “Olumlu Deneyim Endeksi” listesinde 50 puanla sondan dördüncü sırada yer aldı.

Raporda, Türkiye’ye ilişkin paragrafta, ülkenin 18 yıldır büyümekte olan ekonomisinin “durgunluğa” girmiş olmasına da atıf yapıldı.

Yapılan araştırmada puanlama, iki farklı kategorideki sorular üzerinden yapıldı.

Buna göre, kişilere bir gün öncesine ilişkin “Olumlu Deneyimler” başlığında şu sorular soruldu:

 • Bir gün önce gülümsediniz ya da kahkaha attınız mı?
 • İyi dinlenebildiniz mi?
 • Tüm gün boyunca size saygı çerçevesinde mi davranıldı?
 • Yeni bir şey öğrendiniz mi?

“Olumsuz Deneyimler” başlığında ise bir önceki gün, “üzüntü, endişe, fiziksel acı, kızgınlık ve stres” yaşayıp yaşamadıkları soruldu.

Araştırmada “en az olumlu deneyim yaşayan ülke” olan Afganistan’da, “Bir önceki gün güldünüz mü?” sorusuna olumlu cevap verenlerin oranı yüzde 36’yla bu alanda son 12 yılın düşük oranı olarak kaydedildi.

Yunan halkı ‘en stresli’

Afrika ülkesi Çad ise vatandaşları “en çok olumsuz deneyim” yaşayan ülke oldu. Çadlılar’ın yüzde 66’sı bir gün önce fiziksel acı yaşadıklarını açıkladı.

En az negatif deneyim yaşayan ülkeler sıralamasında ise Azerbaycan, İsveç ile aynı puanda olmasına karşın birinci sırada yer aldı.

Yunanistan ise üst üste üçüncü yıl vatandaşları en stresli ülke oldu. Yunan halkının yüzde 66’sı bir gün önce stresli bir an yaşadıklarını kaydetti.

En mutlu ülkeler ise ağırlıklı olarak Güney Amerika ülkeleri arasından çıktı. Buna göre, Paraguay listenin zirvesinde yer alırken, Endonezya listenin bu bölümüne giren tek Güney Amerika dışı devlet oldu.

En Az Olumlu Deneyim Yaşayan Ülkeler:

 • Mısır 56
 • Çad 56
 • Bangladeş 56
 • Kuzey Kıbrıs 54
 • Nepal 53
 • Litvanya 51
 • Türkiye 50
 • Yemen 50
 • Belarus 48
 • Afganistan 43
Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et

MAKALE

Anlatacak çok hikâyemiz var!

romanlar, modern romanlar, Manşet, homeros, hikayeler, destanlar

İnsanların düşüncelerini şekillendirdiği ve tarihi etkilediği düşünülen eserler www.bbc.com tarafından derlendi. İşte binlerce yıl öncesine dayanan destanlardan modern romanlara kadar kuşakların düşünce tarzını etkileyen muhteşem eserler… 

Dünyayı şekillendiren hikâyeler

Binlerce yıl öncesine dayanan destanlardan modern romanlara kadar dünyanın değişmesine vesile olan ve kuşakların düşünce tarzını etkileyen eserler…

Büyük İskender genç yaştan itibaren Makedonya’nın kralı olmak üzere yetiştirilmişti. Yunanistan’ın kuzeyindeki bu küçük krallık başta Pers İmparatorluğu olmak üzere, komşularıyla sürekli savaş halindeydi. Bu nedenle savaşta ordusuna önderlik etmeyi erkenden öğrenmesi gerekiyordu.

Babası öldürüldüğünde İskender tahta geçti. Krallığın güvenliğini sağlamanın yanı sıra Pers İmparatorluğu’nu yenilgiye uğrattı, Mısır’dan Hindistan’a kadar yayılan toprakları ele geçirdi.

İskender’in elinde başka bir silahı daha vardı: Homeros’un İlyada’sı. Öğretmeni Aristoteles’in yardımıyla bu destanı ayrıntılı bir şekilde incelemişti. Seferlerine başladığında, hiçbir askeri önemi olmasa da destanda adı geçen Truva’da durmuş, oradaki sahneleri gözünde canlandırmıştı. Seferleri boyunca İlyada kitabıyla uyumuştu.

Homeros’un destanı, edebi öneminin yanı sıra, etkisi antik Yunanistan’ın kütüphanelerini ve kamp ateşlerinin çok ötesine geçen bir eser oldu. Bu eserde Yunan kültürünün düşünme ve yaşam biçimi resmediliyordu.

İlyada destanı ile İskender arasında karşılıklı bir etkileşim olmuştu. Bu destandan ilham alan İskender, Yunancanın geniş bir alanda konuşulan bir dil olmasını sağlayarak İlyada’yı dünya edebiyatının bir parçası haline getirmiş oldu. İskender’den sonraki hükümdarlar, İskenderiye ve Bergama’da kurdukları büyük kütüphanelerle Homer’in eserinin geleceğe aktarılmasını sağladı.

Hikayelerin öneminin ve etkisinin bir kitabın sayfalarının dışına taşmasına iyi bir örnektir bu. Yunan filozofu Eflatun (Plato)’ya göre, sanat insana sadece zevk vermemeli, aynı zamanda yasalara ve insan hayatına faydalı olmalı.

İlyada benzeri diğer eserlere Mezopotamya bölgesinden Gılgamış Destanı, Amerika’dan ise Mayaların Popol Vuh hikayesi gösterilebilir. Bu destanlar, nereden geliyoruz ve biz kimiz gibi sorular açısından tüm kültürlere referans oldu.

Çin edebiyatı ise Şarkılar Kitabı adıyla bilinen şiirlere dayanıyordu. Şiir yazmak ve okumak sadece şairlerin işi değildi. İmparatorluk idaresinde önemli bir mevkiye gelmek için sınava tabi tutulan insanlara şiir alanından ayrıntılı sorular soruluyordu.

Şarkılar Kitabı, şiiri Doğu Asya’da en önemli edebiyat tarzı haline getirdi. Dünya edebiyatının ilk önemli romanları şiirin etkisi altındaydı. 11. yüzyılın başlarında yazar Murasaki Şikibu Japon edebiyatının başyapıtlarından biri olacak olan ve dünyanın ilk romanı kabul edilen Genji’nin Hikayesi’ni yazmadan önce Çince öğrenmiş ve 1000 sayfayı aşkın kitabında 800 şiire yer vermişti.

Dünyada okur-yazar insan sayısının artması, kağıt ve matbaa gibi yeni buluşlar, yazılı hikayenin etkisinin artmasına neden oldu.

Araplar Çinlilerden kağıt yapımını öğrenmiş, daha önce sözlü olarak aktarılan hikayeler yazılı hale getirilerek Bin Bir Gece Masalları gibi eserler ortaya çıkmıştı.

Eski destansı hikayeler ve şiirlerden daha çeşitli olan bu masallar hem eğitim hem de eğlence işlevi görüyordu. Bin Bir Gece Masalları’nda, anlatıcı Şehrazat’ın, her kadınla bir gece yattıktan sonra kafasını uçuran Pers şahlar şahı Şehriyar’ı bu masallarla erdemli ve iyi kalpli bir insan haline getirmesinin hikayesi anlatılıyordu.

Şiir, masal ve destanlar daha sonraki edebiyat tarihine de damgasını vurdu. 13. yüzyıl İtalyan şairi Dante Alighieri, İlahi Komedya adlı eserinde Hristiyan inanca göre Cehennem, Araf ve Cenneti tarif ederken epik şiir formunu kullandı.

Üstelik Latince değil, Toskana bölgesinde konuşulan bir lehçede yazmıştı eseri. Böylece bugün İtalyanca olarak bildiğimiz dil yaygınlaştı. Edebiyatın dil üzerindeki etkisine iyi bir örnektir bu.

Bu alandaki en büyük değişim, Johannes Gutenberg’in Çin’deki teknikleri geliştirerek kuzey Avrupa’da matbaayı kurması sonucu oldu. Bu sayede kitaplar kitlelere ulaştı. Edebiyat açısından bu döneme roman damga vurdu ve kadınlar yeni bir okuyucu kitlesi olarak ortaya çıktı, modern toplumun sorunlarıyla ilgilenmeye başladı.

Mary Shelley’nin Frankenstein’ı ile bilim-kurguya adım atılarak bilimin ütopik vaatleri ile yıkıcı potansiyeli arasındaki çelişkilere yer verilmeye başlandı. George Orwell’in 1984’ü ile Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü adlı eserleri bu geleneği sürdüren modern örneklerdir.

Roman ayrıca yeni bağımsızlığını kazanan ülkeler açısından da bu mücadelelerinde etkili oldu. 1960’ların Latin Amerika’sında Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık ile kıtasının birkaç kuşağına hitap ediyordu. Siyasi bağımsızlık kültürel bağımsızlığı gerektiriyordu ve romanlar bunun için iyi bir araçtı.

Geniş kitlelerin okur-yazar olması bu ve diğer yazarların işine yarasa da, matbaa edebiyatın kontrol ve sansürünü de kolaylaştırdı. Totaliter rejime sahip ülkelerde sansürden kaçınmak için yeraltı matbaaları geliştirildi.

Bugün yazı teknolojisinde yeni bir devrim döneminden geçiyoruz. İnternet okuma ve yazma biçimimizi, edebiyatın yayılmasını ve kimlerin buna erişimi olacağını belirliyor. Yazı dünyasının yeniden büyük bir dönüşüm geçireceği bir dönemin başındayız.

Kaynak: www.bbc.com
Yazar: Martin Puchner 

Okumaya devam et

MAKALE

Kitap önerisi: Stresli bir dünyada mutlu çocuk yetiştirmek

Stresli Bir Dünyada Mutlu Çocuk Yetiştirmek / Ahmet Yıldız / ALFA Yayınları

Güçlü Hafıza kitabı ile tanınan Ahmet Yıldız‘ın yeni kitabı günümüz çocuklarının mutluluğu üzerine odaklanıyor. Mutlu olmaya olan ihtiyacın arttığı günümüzde mutluluğa bilimsel çerçeveden bakan yazar kitabın son bölümünde 52 etkinlik önerisi sunuyor.

KİTABIN ARKA KAPAK YAZISI

mutluluk, mutlu çocuk, Manşet, kitap, ahmet yıldız
Kitap içerisinde yer alan 52 Hafta 52 Etkinlik bölümü ile ebeveynler çocuklarıyla mutluluğu güçlendirici aktiviteler yapabilecektir.

Sorular çocuklardan önce doğar, onlardan daha hızlı büyürler.

Doğmadan önce:
“Bu dünyaya çocuk getirilir mi?”

Doğduktan sonra,
“ İyi bir anne/baba olabilecek miyim?”

Büyüyünce:
“Ben nerede yanlış yaptım?”

Anne babalık istifa edilemeyen bir görev; iyi yapmak yetmiyor, her gün daha iyi yapmak gerekiyor! Neyse ki, çocuğunuz dünyadaki ilk çocuk değil ve son çocuk da olmayacak. Bilim dünyası hızla kritik sorunlara uygulanabilir çözümler üretiyor.

Mutlu bir çocukluk herkesin hakkı ve isteği. Büyük soru şu? Peki, ama nasıl?

Türkiye çapında etkinlik uygulamalarıyla tanınan Ahmet Yıldız bu kitabında iki büyük sorunun peşinde:

“Çocuğuma mutlu bir çocukluk yaşatabilecek miyim?”
“Çocuğuma mutlu, başarılı ve güvenli bir gelecek inşa edebilecek miyim?”

Mutlu çocuklar üzerine odaklanmak çok önemli, çünkü çocuklar hızla mutsuzlaşıyor. Araştırmalara göre, çocukların üçte biri mutsuz.

İradeleri, istekleri ve dikkatleri görülmedik derecede kırılgan, zayıf ve dağınık.

Güzel haber şu ki, mutlu çocuk olmak öğrenilebiliyor.

Kitabı nasıl inceleyip temin edebilirim?

mutluluk, mutlu çocuk, Manşet, kitap, ahmet yıldız
Stresli Bir Dünyada Mutlu Çocuk Yetiştirmek Ahmet Yıldız

Kitap Türkiye’deki tüm orta ve büyük ölçekli kitapçılara dağıtılmaktadır. D&R gibi büyük zincir mağazalarda daima bulabilirsiniz. Küçük kitapçılarda ise az sayıda stok tutulduğundan dolayı bazı kitaplar bulunamayabilmektedir. Bu tür durumlarda okurun yapması gereken iki yol vardır;
1. Size en yakın kitapçıya giderek kitabı sorabilirsiniz. Eğer kitap sorduğunuz kitapçıda yoksa hafif fırça atarak :)) getirmesini isteyip sipariş verebilirsiniz. Bu durumda kitapçı 1-2 gün içerisinde kitabınızı size ulaştıracaktır.
2. İnternet üzerinden kitap satan yerlerden kitabı (üstelik %20 – %30 daha ucuza) alabilirsiniz.

İşte bazı internet kitapçıları:

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER4 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER5 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER6 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER6 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER6 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER6 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER6 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND