Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

En zayıf noktanız nedir?

İş görüşmelerinin en çok yan yakan sorusu olarak “en zayıf noktanız nedir?” ön plana çıkıyor. Adayın kendi hakkındaki algısını ölçmeye yönelik bu sorunun tek bir doğru cevabı yok. Ama yanlış cevabı var…

kişisel gelişim

İş görüşmelerinin en çok yan yakan sorusu olarak “en zayıf noktanız nedir?” ön plana çıkıyor. Adayın kendi hakkındaki algısını ölçmeye yönelik bu sorunun tek bir doğru cevabı yok. Ama yanlış cevabı var…   

İş görüşmelerinin can yakan sorusu: ‘En zayıf noktanız nedir?’

Görüşmenin kırıldığı an, ‘Hiç kimse mükemmel değildir, bizimle geliştirmek istediğiniz bir yönünüzü paylaşır mısınız?’ sorusunu duyduğunuz andır.

Hangi iş görüşmesine girseniz, karşınıza çıkan bu soru hep canınızı sıkmıştır. Verdiğiniz hiçbir cevabın tam olarak doğruluğundan emin olmadığınız iş görüşmelerinde, bu soruya iyi cevap verip vermediğinizi anlamak için iş görüşmesini yürüten kişinin yüz ifadesinden anlamlar çıkarmaya çalışırsınız. Adeta, tüm bir görüşme bu soruya nasıl cevap verdiğinize bağlıdır. 

Soru, sizden kendi ağzınızla kendinizi kötülemenizi ister, bilinçaltınıza sinyaller verir: Bu bir TUZAK! Hemen olumsuz yönünü al ve olumlu bir şeye dönüştür! Sakın bu soruyu olumsuz bir şekilde bitirme!… Gibi birçok mesaj kafanızda döner durur. 

Her iş görüşmesinde mevcut olan taraflı görüşler, değerlendirmeler, görüşmeyi yürüten ve işe alım görüşmesine katılan aday arasındaki kimyanın tutması gibi birçok etkenin dikkate alınması gereklidir ancak görüşmelerin çoğunda karşınıza çıkacak bu soruya sağlam bir yanıtınızın olması size avantaj sağlayacaktır. Peki, bu soruya nasıl cevap vermeli?

Soruya DÜRÜSTÇE Cevap Verin

Fast Company’de yayınlanan Aaron Taube’nin yazısına göre, bu soruya doğru cevap vermenin tek yolu; dürüstçe cevap vermek.

Çoğu zaman görüşmenin ortalarında sorulan ‘en büyük zaafınız veya geliştirmek istediğiniz yönünüz nedir?’ sorusu genellikle bir bomba etkisine sahiptir. Adayların çoğu bu soruda kendilerini gerçek anlamda sınanmış, test edilmiş ve kendileriyle yüzleşmeye zorlanmış hissederler. Üstelik bu soruya cevabını hazırlamayanlar, görüşmenin o sorudan itibaren kötü gittiğine inanırlar, muhtemelen öyle de olur. 

Kariyerinin son 10 yılında, profesyonellerin başarılı bir şekilde iş değiştirmesine, etkili özgeçmişler hazırlamasına ve profesyonel bir biçimde görüşmelerde çıkan zor soruları cevaplamaya hazırlayan kariyer koçu Melissa Llarena’ya göre, ‘zayıf noktalar’ sorusu kilit önem taşımakta.

Llarena, bu soruyu hem işe alım müdürleri hem de adaylar açısından değerlendirmiş. Önce adayların gözünden soruyu değerlendirelim. 

Neden ‘zayıf noktalar’ sorusu problem bir soru? 

En önemli sebebi, bu sorunun, adayın görüşme ortamında yargılanıyor olduğunu somutlaştırması. Başka bir deyişle, aslında bu soruyla, adaya neden bu işe alınmamalısın sorusunu soruyorsunuz. Adayın zihninde tehlike sinyalleri çalıyor ve adayı sahte, içini dolduramadığı kaçamak cevaplara sevk ediyor. Sorunun amacı konusunda aday çok da haksız değil; soru adayın zaafının iş tanımı ve kişinin yürüteceği sorumluluklarla ne kadar örtüştüğünü, kişinin zayıf noktasının işini en iyi şekilde yapmasına ne kadar engel olacağını gözler önüne seriyor – hem de birinci ağızdan. Kısacası, sorunun içinde gizli iki soru var: 

“Neden en iyi aday siz olmayabilirsiniz? Neden bir sonraki adaya göre sizin işe alınmanız şirket ve çalışacağınız departman için daha riskli bir tercih olabilir?”

Adayın sıkıldığı, korktuğu ve nasıl cevap vermesi gerektiği konusunda tereddüt ettiği kadar var. Bu soru net bir filtreleme sorusu. Aday havuzunu küçültmek için kişiyi elemek için sorulan sorulardan. 

İşe alım uzmanları bu soruyu her zaman doğrudan mı soruyor yoksa adayların eksik yönlerini ortaya çıkarmak için daha gizli taktikleri mevcut mu?

Bazı adaylar bu soruya profesyonel ve işe alımcıyı tatmin eder bir şekilde cevap vermenin yolunu bulmuş durumda. Cevap, belli klişeleri içine alıyor ve kişinin gerçekten ne konuda zaafı olduğunu pek de dile getirmeden yüzeysel bir şekilde soruyu cevaplandırıyor. Kabul edilir ancak samimi olmayan bir cevap. İşe alımcılar da, bu soruyu farklı soruların içine saklayarak, değiştirerek adayın zayıf yönlerini ortaya çıkarmak yoluna gidiyorlar. Öğrenmek istedikleri karakter özelliklerini veya işe özel yetileri sınamak için belli sorulara başvurmayı tercih ediyorlar. Sorular detaya indikçe adayın ne kadar bilgili olduğu, konuyla ilgili ne kadar konuşmaktan rahatsız olduğu veya kendinden emin olduğu ortaya çıkıyor.

Doğrudan kişinin zayıf noktalarını sormak yerine, birçok işe alım uzmanı ‘Mevcut müdürünüz hangi konuları geliştirmeniz gerektiğini sizinle paylaşıyor?’ ‘Mesai arkadaşlarınıza sorarsak, hangi alanlarda sizi överler, hangi konularda kendilerinin daha etkili iş çıkaracağını söylerler?’ ‘(Başvurduğunuz pozisyonu kast ederek) Bu pozisyonda neleri öğrenmeyi hedefliyorsunuz?’ Son soru içlerinde kulağa en zararsız geleni. Ancak diğer sorularda olduğu gibi, sizin hangi konularda daha az deneyimli olduğunuzu, neleri yapmak isteyip henüz yapma fırsatı bulmadığınızı net bir şekilde belirtmenize olanak tanıyor. Bu soruların hiçbirini geçiştirmeniz sizin yararınıza değil. Ayrıca, hiçbir konuda eksiğim yok, geliştirmeye gerek gördüğüm hiçbir yönüm yok diye bir cevap da kabul edilemez. Herkesin kariyerinde geliştirmeye gerek duyduğu alanlar olduğu kesindir. Eğer bu soruyu kestirip atarsanız, işe alım uzmanı sizi ukala ve kendini bilmez bulacak, şansınızı tamamen kaybedeceksiniz.

Bu soruya nasıl iyi bir cevap verilir?

Çoğu zaman Llarena’nun koçluk yaptığı müşterileri bu soruyu ‘Ben mükemmeliyetçiyim.’ veya ‘A tipi bir insanım.’ gibi standart cevaplarla geçiştirmekte. Bu cevapların kötü yanı ‘gerçek’ görünmemeleri. Verdiğiniz mesaj; ben mükemmelim… hata yapmam, geliştirilecek bir tarafım yok. Hepimiz biliyoruz ki böyle bir insan yok. 

Vermeniz gereken cevap, spesifik bir durumda ortaya çıkan bir zaafınızı paylaşmanız. Örneğin, takım arkadaşlarınız işlerini zamanında teslim etmediğinde, sabrınızı hızla kaybediyorsunuz. Onların gecikmesi, sizin işlerinize doğrudan yansıyor ve takım genelinde verimsizliğe sebep oluyor. Bu, güzel bir örnek. Bu örneği, sabırsızlığınızla başa çıkmak için kendi kendinize geliştirdiğiniz stratejilerle bitirmeniz gerekli. Zayıf yönünüzü nasıl yönetiyorsunuz? İş ilişkilerinizin kötü etkilemesini nasıl önlüyorsunuz? Zayıf nokta sorusunu, Polyannacılık oynamadan, çaba harcadığınızı gösteren olumlu bir tonda tamamlayın. Gerçekçi ve samimi olun.

Neden uygun aday olduğunuzu vurgulayın

Belirgin bir yetenek/bilgi/deneyim eksikliğiniz var. Bunu bir zaaf olarak işe alımcıyla paylaşmanız uygun olur mu?

Eğer bu eksiklik özgeçmişiniz okunduğunda belirgin bir şekilde ortadaysa, bunu dile getirmekte hiçbir sorun yok. Örneğin, işinizde çoğu profesyonelin sahip olduğu bir sertifikanızın olmaması gibi. Bu durum çok büyük ihtimalle işe alım uzmanının aklından geçen bir şeydir. Ancak bu eksikliği karşınızdakine hatırlatıp geri çekilmeyin. Sertifikanızın olmamasının her zaman karşınıza bir eksik olarak çıktığını ancak işinizi farklı duayenlerle çalışarak işte öğrendiğinizi, beş yıldan uzun bir deneyimin sertifikadan çok daha değerli olduğunu yöneticilerinizden sıklıkla duyduğunuzu dile getirin. Takım lideri olduğunuz grubun %90’ının sertifika sahibi olduğunu ancak işteki deneyimin ve bilgi birikiminin her şeyin üzerinde olduğunu ekleyin.

Sonuç olarak, sorunuzu cevaplarken, zaafınıza rağmen, sizin neden işe en uygun aday olduğunuzu vurgulayın.

Asla söylememeniz gereken bir şey var mı?

Karakterinizin parçası olan eksiklikleri dile getirmekten kaçının. Dağınığım, inatçıyım, kinciyim vs. görüşmede altını çizmek istediğiniz özelliklerden olmamalı. Bu soruya en kötü cevap; bilmiyorum, zaafım yok veya geliştirmek istediğim hiçbir alan yok demektir. Bu tür cevapların hiçbiri size yarar sağlamayacağı gibi, sizi adaylar listesinin sonuna itecektir. Hepimiz herkesin daha iyi olabileceği alanlar olduğunu biliriz. Geliştirmek istediğiniz yönlerin olması, sizin gelişime, büyümeye ve öğrenmeye açık bir kişiliğiniz olduğunu gösterir. 

Cevabınız ‘bilmiyorum’ ise, ya kendinizi tanımıyorsunuzdur ya da görüşmeye gerekli hazırlığı yapmamışsınızdır ve işe alım uzmanına vermek istediğiniz mesaj kesinlikle bu değildir.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND