Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Emerson düşünüyor, kigemciler yapıyor!

Kişisel gelişim kitaplarında en çok alıntı yapılan yazarların başında gelen Emerson””un hayatını ve fikirlerini özetledik. “Düşüncedir dünyayı döndüren” diyen adamın, hayatı ve özlü düşünceleri bir tık ötede…

KİTAP ADI : EMERSON DÜŞÜNÜYOR
YAZAR : HÜSEYİN İÇEN

Kigem.com için Zehra Boyacı tarafından özetlenmiştir.

Bu kitap bizde pek az bilinen bir yazarı tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır.
Ralph Waldo Emerson, Amerikan yazınının yalnız belli dönemlerine ya da belli konularına ilgi duyanların tanıdığı, sevdiği bir yazar.

Oysa o yalnızca yerel ya da dönemsel ağırlığı olan değil, her çağda herkesin üzerine eğildiği konuları işlemesiyle de önemli bir yazar. Deştiği her konuda evrensel doğrulara ulaştığı söylenemezse de, kimi karmaşık sorunları didiklerken, izlediği eğri büğrü yolları aydınlatmayı başarmış.

Vardığı sonuçları benimsemediğimiz, çelişkilerini sezdiğimiz durumlarda bile onunla yola çıkmayı seveceğimizi düşünüyorum.

Emerson ondukuzuncu yüzyıl Amerikası”nın önemli bir düşünürü. Ancak, söylediği şeyler dünyayı sarsacak kadar büyük değil; birçoğu başka düşünürlerce daha önce söylenmişde. Ama o kültür tarihinde belki de daha ender görülen bir kişilik; Emerson, düşüncelerine dünyayı sarsan değilse de kişiyi sarsan biçimler verebilen bir sanatçı düşünür.

Daha önce hiç gözümüze çarpmayan ya da bizi hiç derinden sarsmayan öyle doğrular vardır ki, yeni bir anlatımla önümüze düşer, daha önce varlığını bile sezemediğimiz bir yerlere götürür bizi.

Sanat evrene bakarak yeni bir evren çizer. Ama ne evren!

Bana göre, doğru söz ancak güzel bir biçime büründüğünde benim alanıma girer. Doğruyu söylemek yetmez; özdeyişe dönüşmesi için, anımsanması için, kalıcı, çarpıcı biçimde söylenmeli bir düşünce. En güzel özdeyiş, dünyayı sarsan bir düşünce, gönülleri titreten bir giysi içinde bize sunulduğunda gerçekleşir.

Gönül elibol olmadı mı, zenginlik pis bir dilencidir.

Emerson 1803”te Boston”da doğar. Çocukluğu yoksulluk, sofuluk ve sıkıdüzen içinde geçer. Erken sayılacak bir yaşta, Harvard”a girer. Dört yılda Latince, tarih, ahlak tarihi, siyasal ekonomi ve söylev bilgisi çalışır. Ahlak ve felsefe alanında söylevciliği bir iş olarak benimser.

Emerson, Amerikan aydınlanmasının en önemli yazarlarından. Değişik insanlar, onda kendilerini çeken değişik yönler bulmuş. Kimisi insan ile dünyayı anlamada sanatı bir yol olarak seçmesini, kimisi düşünçeyi, madde dünyasını biçimleyecek bir güç olarak görmesini, kimisi onun doğayla insanı özdeşleştiren bakışını sevmiştir.

Dahası, düşünme ortamındaki bu çelişkileri bir yöntem olarak da ileri sürer. Kişinin o an inandığını ödünsüz, duraksamasız ileri sürmesidir, önemli olan. Bir kişinin gönlüne inen onun bütün varlığıyla inandığı doğru, herkes için de doğru olacaktır. Bundan dolayı, bugün için doğruyu arayanın kendi yüreğinin derinliklerine bakması gerekir. Ama bugün doğru gördüğü şey daha önce söyledikleri ile çelişirmiş, tutarsız olurmuş, yanlış anlaşılırmış….. Hangi büyük insan yanlış anlaşılmamış ki, diye sorar Emerson.

İnsanlar göründüklerinden her yönüyle daha yücedir. Açıkca doğruyu söylemekten bizi aptalca bir korkaklık alıkoyar. Açıksözlülüğünüze bir an içerler, ama sonra size hep borçluluk duyarlar.

EMERSONDAN SEÇME SÖZLER:

Can, aslanın ağzında bile olsa, katı gerçeği söyleme yürekliliğinde hiç kimse İngilizleri geçemez.

Kendine saygıyı ve ölçülü yaşamı tamamlan şey ağırbaşlılıktır.

Akıldır yazgıya direnen; insan düşündüğü kadar özgürdür.

Düşünce onu düşünebilenin ve onu yerli yerine koyabilenin malıdır.

Doğru, bireyin malı değil, bütün insanların hazinesidir.

Kitapların yararı okurun duyarlılığına bağlıdır.

Her kötü alışkanlık, gerekli ve yerinde bir işlevin abartılmasıdır ancak.

Gönlünde bir düşü olan, bir yolunu bulup onu herkese yayar,

Doğru, yaşamın temelidir. Ama insan doğrunun bir tek yönüne bağlanır ve uzun zaman onunla yatıp kalkarsa, doğru çarpıklaşır; doğru olmaktan çıkar, yanlış olur…. Ne can sıkıcıdır şu dilbilgisine saplananlar, kafataslarından kişiliği çıkarmaya çalışanlar, siyasal ya da dinsel bağnazlar, şu kişiliğinde tek bir konunun vurgulanmasıyla dengesini yitirip yönünü şaşıranlar…. Her düşünce bir hapishanedir de.

Yetenek tek başına bir yazar yaratmaz. Kitabın ardında bir insan olmalı; doğuşu ve nitelikleriyle orada öne sürülen öğretilere kendini adamış bir kişilik olmalı…

Ozana, düşünüre, ermişe, her şey dost ve değerli, her olay yararlı, her gün kutsal, her insan tanrısaldır. Yaşama dikili göz, koşullara boş verir. Her kimyasal madde, büyüyen her bitki, her hayvan, varlığın birliğini, görünüşün ayrılığını öğretir.

Çocuk soruyor: “Anne, anlattığın masaldan niye dünkü kadar hoşlanmadım?” Ah yavrum, bilgi dolu en yaşlı çocuk için de durum aynı. Şöyle bir yanıt verebilir miyiz? Çünkü sen bir bütünün içinde doğdun, oysa masal, bütünün bir parçası…

Nedir kitap? Her şey ya da hiçbir şey. Kitabı gören gözdedir her şey.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Tarihin ilk hackerıyla tanışmak ister misiniz?

mıt, bilgisayar şifresi kıran ilk hacker, allan scherr

Bilgisayar çağı boyunca birçok şifreleme yöntemi geliştirildi ve kırıldı. Peki bu şifreler hayatımıza ne zaman girdi? İşte bir bilgisayarın şifresini kıran ilk insan Allan Scherr ve hikayesi…

Allan Scherr: Bilgisayar şifresi kıran ilk hacker

1962 yılında ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bilim insanları bilgisayarların güvenliği için yeni bir sistem geliştirdi: Şifre.

Zaman paylaşımlı işletim sistemini (CTSS) kullanan MIT’li araştırmacılar, o dönem bilgisayarları paylaşmak zorundaydı ve kullanım süreleri kısıtlıydı.

Farklı kullanıcıların dünyanın farklı yerlerinden ve bir telefon ağı aracılığıyla girdiği sistemi sömürenler de yok değildi.

Nihayetinde her çalışana sisteme erişmesi için kişisel bir şifre verilmesine karar verildi.

Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojileri için güvenlik olmazsa olmaz. 1960’lı yıllarda ise şifre kavramı bilgisayar dünyası için çok yeniydi.

Tüm şifrelere giden dosya

Bilgisayar bilimci Fernando Corbató’nun geliştirdiği bu sistemle bilgisayara girenler, kendilerine ayrılan süre bittiğinde sisteme yeniden giriş yapamıyordu.

Ancak her güvenlik sistemi gibi bunu da istismar edecek biri çıktı: MIT’de yüksek lisans eğitimini sürdüren genç bilgisayar bilimci Allan Scherr.

Scherr, yüksek lisans tezi için bu sistemin performansını ölçmeliydi. Ancak toplamda sadece 10 saati vardı:

“Bu sistemdeki farklı değişkenleri ölçebilmem için özel erişim iznim vardı. Yaklaşık 30 simulasyon hazırlamalıydım ama bana ayrılan süre çok azdı. Daha çok süre istedim ve reddettiler. Ben de bana ayrılan süreyi sıfıra indirmenin yolunu buldum.”

Scherr önce tüm şifrelerin toplandığı ‘Gizli kullanıcı şifreleri’ isimli dosyayı buldu. Dosya isminde ‘gizli’ kelimesi özellikle tersten yazılmıştı.

Kimsenin haberi bile olmadan bu dosyayı yazdırmanın bir yolunu bulan Scherr, sistemde kullanılan tüm kişisel şifrelerin bir kopyasına sahip oldu.

“Artık sisteme istediğim zaman ve sürede girebiliyordum” diyen Scherr, arkasını kollaması için bir de suç arkadaşı buldu.

Programın finansal yöneticisine sus payı olarak şifrelerin listesini el altından vermeyi teklif etti, o da kabul etti.

Scherr patronlarından bazılarının sistemlerini hacklemekle kalmayıp, arkasında onlarla dalga geçen mesajlar bırakıyordu.

‘Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum’

1960’lu yıllardan sonra şifre kullanımı günlük hayatın bir parçası olmaya başladı.

Hava limanlarında da yolcu bilgilerine erişim için şifreler kullanılmaya başlandı. 1970’li yıllarda artık banka müşterileri hesap bilgilerine bu sistemle ulaşıyordu.

1980’lere gelindiğinde şifre gerektiren paylaşımlı bilgisayarların kullanımı yaygınlaştı.

Şifre, ekmek ve su gibi en temel ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi.

Scherr’e göre, bir gün uyanıp da kendi yaşamımıza erişimimizin engellendiğini öğreneceğimiz yakın:

“Bence şimdiden bunu yaşıyoruz. Telefona pin kodunu birkaç kez yanlış giriyoruz, telefon devre dışı kalıyor.”

MIT’yi bitirdikten sonra 30 yıla yakın IBM teknoloji şirketinde çalışan Scherr, IBM’in yazılım sistemi ve uygulama ve mini bilgisayarlarla iletişim ağını geliştiren kişiydi.

Peki bilgisayar endüstrisinin ilk hackerlarından Scherr, başkalarının onun şifresini kırmasını nasıl engelliyor?

‘Kırılamaz şifre’nin formülü ne olabilir?

Sherr’in yanıtı şaşırtıcı:

“Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum.

“Ezberlediğim uzun ve karmaşık tek bir şifre var, tüm şifrelerimi yöneten bir uygulamaya girmemi sağlıyor.”

Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et

MAKALE

Mutlu olma korkusu: Çerofobi nedir?

mutluluk korkusu, Manşet, çerofobi nedir, çerofobi belirtileri

Mutlu olmayı hak etmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer mutlu olursanız bunun olumsuz sonuçlar doğuracağına mı inanıyorsunuz? O zaman siz de mutluluk fobisine sahip olabilirsiniz. İşte çerofobi olarak da bilinen mutluluk korkusu hakkında her şey…

Mutluluktan korkmanın diğer adı: Çerofobi

Çerofobi, hakkında pek konuşulmasa da oldukça yaygın olduğu düşünülen bir sorun. Mutluluk korkusu diye bilinen bu kaygı türü, insan hayatını çekilmez bir hale getirebiliyor. Tedaviye başlamak için, önce geçmişinizi eşelemeniz gerekiyor.

Bir şeyin gerçek olamayacak derecede iyi göründüğünü hissettiğinizde, yani son zamanlarda sizin yararınıza birçok şey yaşandığını fark ettiğinizde, bu durum şüpheli mi görünüyor?

Kimi insanlar bu duyguyu aşamaz ve iyi şans, zihinlerinde bir uğursuzluğa dönüşür.

Akıldışı bir nefret duygusuna sahip olan insanlar, “Çerofobi” adı verilen bir olgudan mustariptir. Bu terim “keyifliyim/neşeliyim” anlamına gelen “chairo” kelimesinden türemiştir. Temel anlamda, (bu kişilerin) eğlenceli bir şeye katılmaya korkması anlamına gelir.

Korkutucu olan şey aktiviteler değil; şayet (eğlenceye) katılırsanız, mutlu ve kaygısız durumdayken korkunç bir şey olacağı korkusudur.

Çerofobi yaygın biçimde kullanılmıyor ya da iyi tanımlanmamış bir terim ve ruh sağlığı durumlarının teşhisinde temel kaynak olan (ABD’de kullanılan) ‘Zihinsel Bozukluklar Tanısal ve Sayısal Kılavuzu’nun  (DSM-5) son baskısında mevcut değil.

Ancak Healthline adlı siteye göre, kimi tıp uzmanları Çerofobi’yi bir kaygı biçimi olarak sınıflandırıyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Büyük ihtimalle çerofobisi olan biri her an için üzüntü yaşamıyor, yalnızca mutluluk yaşatabilecek olaylardan ve etkinliklerden kaçınıyor.

Healthline’ın aktardığına göre, bozukluğun kimi işaretleri şunlar:

– Bir sosyal buluşmaya davet edildiğinde endişe hissi.

– Kötü bir şeyin gerçekleşeceği korkusundan dolayı olumlu yaşamsal değişimler sağlayabilecek fırsatları görmezden gelme.

– “Eğlenceli” etkinliklere katılmayı reddetmek.

– Mutluluğu düşünmenin kişiyi kötü veya fena birisi yapacağı düşüncesi

– Mutluluğu düşünmenin kötü bir olayın gerçekleşeceği anlamına geldiğine inanmak

– Mutluluğu göstermenin, sizin ya da aileniz veya arkadaşlarınız için kötü olduğuna inanmak.

– Mutlu olmaya çabalamanın zaman ve enerji kaybı olduğunu düşünmek.

Psikiyatrist Carrie Barron, ‘Psychology Today’ adlı sitede yayınlanan bir blog yazısında, “zevk alma korkusu” biçiminde tanımlanan “Hedonofobi” ya da Çerofobi yaşayan insanlarla ilgili olası sebepleri ele alıyor.

“Bugünlerde, mutluluk arayışını konu alan birçok konuşma var,” diye yazmış.

“Bir insanın bu pozitif duygudan korkması olağandışı görünebilir. Şayet çocukluk dönemine dayanan bir mutluluk/ceza ilişkisinden kaynaklanıyorsa, düşündüğümüzden çok daha yaygın olabilir.”

SEBEBİ OLUMSUZ DENEYİMLER OLABİLİR

Örneğin, sevdiğiniz bir insanla veya belirli bir olayla ilişkilendirdiğiniz olumsuz bir deneyim ile çatışma yaşama korkusundan kaynaklanıyor olabilir. Mutluluk verici bir olayın hemen ardından kötü şeyler yaşamışsanız, buna karşı bir direnç geliştirebilirsiniz.

Barron, “Eğer zevk almaktan hoşlanmıyorsanız, bunun sebebi yol üzerinde bir yerde öfke, ceza, aşağılama ya da hırsızlığın -zevki siz hak etseniz de onlar ele geçirmiş ve- sevincinizi öldürmüş olması mümkün,” diye ekliyor. “Artık bunu hissetmekten korkuyorsunuz; zira, ardından bir hayal kırıklığı geliyor.”

Metro haber sitesinin gerçekleştirdiği bir söyleşide, blog yazarı Stephanie Yeboah, kendi deneyiminden çerofobi ile yaşamanın neye benzediğini anlatıyor:

“Bu, mutluluğun uzun sürmeyeceğini hissetmeniz nedeniyle tam anlamıyla bir ümitsizlik hissi yaşatıyor; bu ise, bir şeye dâhil olmaktan veya aktif biçimde bir şeyler yapmaktan kaygı duymanıza neden oluyor.

“Mutluluk korkusu, bir kişinin aralıksız olarak mutsuzluk içinde yaşadığı anlamına gelmiyor. Benim durumumda, çerofobi, travmatik olaylar nedeniyle daha da kötüleşti ve tetiklendi. Kazanılan bir kampanyayı kutlamak, zor bir görevi tamamlamak ya da bir müşteriyi kazanmak gibi şeyler bile huzursuz hissettiriyor.

Yeboah’ın çok da faydalı olmadığını ifade ettiği çerofobi tedavisi, kimi durumlarda depresyon sorununu tedavi etmekle karıştırılabiliyor.

“Çerofobi hakkında çok fazla kaynak olmadığı için yapabileceğim pek bir şey yok, bu yüzden sadece onunla yaşamaya devam ediyorum ve mümkün olduğu kadar onu düşünmekten kaçınıyorum.”

GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK GEREKİYOR

Barron, geçmişinizi eşelemenin başlangıç için iyi bir yer olduğunu, bu sayede olumsuz sonuçlardan korkmaksızın, keyfince zaman geçirmeye, eğlenmeye ve mutluluğa karşı tolerans göstermeyi deneyebileceğinizi söylüyor.

Bilhassa, iç-görü odaklı psikoterapi ve bilişsel davranışçı terapiler gibi tedavilerin, insanların sebepleri idrak etmede, ayrıca zevk ve acı arasında kurdukları olumsuz bağlantıları çözme noktasında yararlı olduğunu söylüyor.

Çerofobi ile uğraşmak, her şeyden öte, düşünme biçiminizi değiştiriyor. Şayet aynı sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle, geçmişte yaşanan bir çatışma ya da travma sebebiyle ortaya çıkan bir savunma mekanizmasıdır.

Sorunlarınız üzerinde çalışmak zaman alır; fakat tedavi ile bunu geçmişte bırakacak, mutluluğun tadını çıkaracak ve işte o anda yaşamaya başlayabileceksiniz.

Yazar: Lindsay Dodgson
Çeviren: Tarkan Tufan
Kaynak: www.gazeteduvar.com

Okumaya devam et

MAKALE

2019’un rengi belli oldu!

renk trendleri, pantone 2019, canlı mercan rengi, 2019 yılının rengi

Bu renk insana yaşama sevinci aşılıyor. Her bakışta farklı algılanan rengin sırrı ise denizin derinliklerinde gizli… Yeni yılda bu rengi sıkça görmeye hazır olun! İşte 2019’un rengi …

Pantone, 2019’un rengini açıkladı: Yaşama sevinci aşılıyor

Pantone Renk Enstitüsü her sene seçtiği yılın rengiyle pek çok sektörde kullanılan renk trendlerine ilham oluyor.

Pantone Renk Ensititüsü,  2019 yılının renginin, PANTONE 16-1546 Living Coral, yani  “canlı mercan” olduğunu açıkladı. Her bakışta farklı algılandığı söylenen “canlı mercan” renginin bakıldığı zaman insana yaşama sevinci aşıladığı düşünülüyor. Enstititü, her yıl renk belirlerken, topluma umut aşılayacak ve iç açacak renkler seçmeye özen gösterdiğini belirtti.

Son 20 yıldır insanların satın alma eğilimlerini, moda, mimarlık, dekorasyon ve ürün geliştirme stratejilerini yönlendiren renk trendlerini belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, 2019 yılında canlı mercan renginin pek çok alanda karşımıza çıkacağını belirtiyor.

“Canlı mercan” hakkında yapılan yorumlardan biri de bu rengin her an karşılaşılabilecek bir renk olmayışı. Genel olarak denizin derinliklerinde yaşayan ıstakoz, karides, yengeç gibi hayvanlarda görülebiliyor. Bu sebeple insanlarda merak uyandırdığı ifade ediliyor.

Kaynak: www.t24.com.tr

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

TREND