Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Didişe didişe koton markasını yarattılar

Mahalle bakkalının raflarını, trikocunun askılarını aldılar. Mesleklerini bıraktılar ve…

Sokak arasında açtıkları küçük bir dükkandan yola çıkarak, 22 yıl sonra 24 ülkede ve 260 zincir mağazada rekabet eden Koton’un patronları Gülden ve Yılmaz Yılmaz çifti gözünü uzaklara dikti. Yılmaz çifti, konu iş olunca sık sık didişse de yakın çevreden uzaklaşıp Uzakdoğu’yu fethetmeye hazırlanıyor

Koton macerası, eğitimci bir kadın ile asker bir adamın el ele vermesiyle Kuzguncuk’ta küçük bir sokakta başladı. Mahalle bakkalının raflarını ve atılmak üzere ayrılmış askıları toplayarak hayata geçirdiği dükkan o kadar çok iş yaptı ki, aylık cirosu ikisinin maaşlarının toplamını bile geçti. Gülden Yılmaz öğretmenliği, Yılmaz Yılmaz ise deniz subaylığını bırakarak ticaretle yollarına devam etme kararı aldılar. 25 metrekarede ihraç fazlası giysi satarak başlayan macera bugün 260 mağazalık zincir yarattı. Eşit ortaklıkla

500 milyon doların üzerinde bir ciroyu yöneten Koton markasının patronları Gülden-Yılmaz Yılmaz çiftiyle hikayelerini, hedeflerini ve sektörü konuştuk.

icaretle bir ilgisi olmayan bir deniz subayı nasıl olur da uluslararası bir markanın sahibi olur?

İlk mağaza 1988 yılında Kuzguncuk’ta açıldı. Hem de öyle cadde üzeri büyük bir yerden söz etmiyorum. 25 metrekarelik sokak arasında aldığımız giysilerin satıldığı bir dükkandı. Öyle güzel iş yaptı ki orası. Eşim Gülden öğretmenlik mesleğini bırakmak zorunda kaldı. 1991 yılında, ikinci mağazamız devreye girdi. Bu sefer mesleğini bırakma sırası bendeydi. Ordudan ayrıldım ve birlikte çalışmaya başladık.

• Peki, memurken ticaret yapma fikri nereden geldi aklınıza?

Gülden’in ablası Adapazarı’nda ihraç fazlası malların satıldığı bir mağazayı işletiyordu. Onunla ortak olduk ve 5 bin dolar sermayeyle Kuzguncuk’ta bir dükkan tuttuk. Yaz tatilinde deneyelim diye başladık. Yaz sonunda bir hesap yaptık. Bir de baktık ki bizim dükkan ikimizin kazancından daha fazla kazanıyor. Sonra abla ortaklıktan ayrıldı biz devam ettik. Mahalle bakkalının kullanmaktan vazgeçtiği rafları kullandık. İlk askılarımız ise bir pasajdaki trikocunun kullanmadığı askıları oldu. Kadınlar bize uğramadan eve gitmiyordu. En son Kuzguncuk vapurundan inen kadınlar dükkana gelir, çaylar içilir ürünlere bakılırdı. Gülden de eve gece yarısından önce gelemezdi. Ardından 1991’de ikinci mağaza geldi. Ordudan ayrıldım mecburen.

• Hiç ticaret yapmış mıydınız o zamana kadar?

Babam öğretmendi bir yandan da kırtasiye mağazamız vardı. Orada dururdum ben. Ticaretin içinde oluşum o kadar.

• Her patronun ‘hayatımın dönüm noktası’ dediği bir an var. Siz bu konuyla ilgili ne anlatırsınız?

1995 yılında ufak bir atölye tutup imalata başladık. Koton konseptli ilk mağazamız İstanbul Profilo’da açıldı. Bu zincirleşmenin ilk adımıydı. Bizim için çok önemli. Ardından franchise vermeye başladık. İhracat da yapmak istiyorduk. Yaklaşık 8 yıl sonunda ilk yurt dışı toptan satış mağazamızı Münih’te faaliyete geçirmiştik. 2 yıl sonra 25 milyon dolarlık mal satar hale gelmiştik. 2010 yılında 10 mağazalık zincir olmuştuk.

• Koton şimdi nerede?

24 ülkede 76 mağazaya ulaştık. Toplama baktığınızda 260 mağazayı geçtik. 500 milyon doların üzerinde ciromuz var. Büyüme hedefimiz yıllık yüzde 35.

• Yatırım ve projelerinize ilişkin ne söylersiniz?

3 yıl içinde moda ve aksesuar anlamında akla gelen her şey mağazalarımızda yer alacak. Büyük bedene başladık, çocuk giysileri var. Deniz koleksiyonunu hazırladık, bin modelden oluşan mayoları sunacağıız. Daha büyük bir mağazacılığa doğru gidiyoruz.

• Üretici şirketler ibreyi Uzakdoğu’ya çeviriyorlar, siz uzakları düşünüyor musunuz?

Çin ve Hindistan bizi heyecalandırıyor. Onlar biraz daha kendi içinde projelendirilmesi gereken işler olduğu için biraz daha çalışacağız. Hindistan’daki pazarı incelemek için oraya gideceğim önümüzdeki günlerde. Üretim zincirini kontrol altında tutmak için çalışmalar yapacağız. Türkiye’de varolan imkanların ötesine gitmek adına dünyadan sezon öncesi kumaşlar satın alıyoruz. Bunları üreticilere satıyoruz. Dünyanın birçok yerinden ürün alıp başka ülkelerde ürettirmek karmaşık bir organizasyon baktık 52 ülkede operasyonumuz var. Bu sistem için geliştirme çalışmalarımız olacak.

• Diğer markalardan sizi ayıran ne?

Kent yaşamının, çalışan kesimin yoğun temposuna uyum sağlayan, sosyal, modayı yakından takip eden, rahat ama feminen bir profilimiz var. Alt markamız Ole, hem çocuksu hem kadınsı. Renkli, spor ve rahat bir tarzı var. Türkiye’de doğduk, bu ülkenin kaynaklarından beslendik. Basic ürünlerle rekabet yerine daha yüksek fiyatlı ama moda ürünleri sunuyoruz. Müşteri ne istiyorsa onu veriyoruz, dinliyoruz, araştırıyoruz. “Vücut tipine uygun moda” çok önemli.

• Tasarım…

Uzmanlaşmış bir tasarım ekibine sahibiz. Ekibin koleksiyonların tasarım aşamasında eşim Gülden Yılmaz daha aktif. Ben de tasarıma müdahale ederim zaman zaman ama öyle ‘ille de benim dediğim olsun’ diye diretmem.

• Peki, aksesuarda iddialı mısınız?

2002 yılından beri mağazalarımızda aksesuar bulunduruyoruz. Başlarda, kemer ve çantaya ağırlık vermiştik. Şu an öyle değil; kadın ve erkek gruplarında her türlü aksesuara rastlamanız mümkün. Takı satışımız, yüksek miktarlarda. Ayakkabı ve çanta koleksiyonumuz geniş. Aksesuarlar arasında en çok sattığımız ürünler ise ayakkabı, çanta, kemer, şal ve takı.

Kargaşa nedeniyle Libya’yı kapattık

Bulunduğumuz ülkelerde daha da büyüyeceğiz. Avrupa, eski doğu bloku ülkeleri, Rusya çok büyük pazarlar. Oralarda var olacağız. Ortadoğu da iyi bir pazar bizim için. Libya mağazamızı karışıklıkta kapattık. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın zarar vermeden durulmasını umuyor ve bekliyoruz.

İşler iyi gidiyor ki,sektör yüzde 33 büyüdü

2008 sonunda patlayan ama asıl etkisini 2009’da gösteren krizde işletmeler verimsiz yanlarından kurtuldu. Piyasada doğru bir denge oluştu. Bunun üzerinden de hızlı şekilde büyüme sağlanıyor. Biz de krizi atlattık. Krizde insanlar dışarıya çıkmaz, güvende olmak ister. Evde vakit geçirir. Bu düşünceden yola çıkarak, gece koleksiyonumuzu küçültüp ev giyim koleksiyonu hazırladık. Kriz bitti, insanlar dışarıya çıkmaya başlayınca parti koleksiyonumuzu hazırladık. Aslına baktığınızda kriz hazır giyim için iyi geçti. 2010 performansına bakıldığında sektörde yaklaşık yüzde 33 büyüme var. Demek ki işler iyi gidiyor.

En meşhur tarifim çinekop dolması

İşten zaman buldukça yemek yapmayı severim. Kendime ait tariflerim var. Çinekop dolması mesela… Bu benim spesiyalim. Kırmızı biberi kesip fırınlıyorsunuz hafif. Karidesli peynirli bir iç hazırlayarak, kırmızı biberin içine yerleştiriyorsunuz ve kılçığı alınmış çinekop ya da uskumruyu üzerine yatırıp fırınlıyorsunuz. Bu meşhur yemeğimdir. Bunun gibi başka yemeklerim de var. Sıkıldıkça yoga yapıyorum. Mesleki kitaplar okumaya gayret gösteririm. Gülden’le seyahat etmeyle çalışırız. Eski fotoğrafçıyım bir de zaman buldukça fotoğraf çekmek istiyorum.

İş toplantısı evde bile bitmiyor

Karı koca olarak şirket yönetmenin pozitif yönleri de var negatif yönleri de… İki eşit ortak olarak işi yönetiyorsunuz. Ortada karmaşık bir konu varsa herkes kendi fikrini sonuna kadar tartışıyor. Sonuçta ortaya da sağlıklı bir karar çıkıyor. O süreçte birbirinize diş biliyor olabilirsiniz ama sonunda aşıyorsunuz bu durumu. Kavgada kazanan olmaz, ancak sözünü kabul ettiren olur. Profesyoneller görüşlerini bir noktaya kadar savunuyor, bir noktadan sonra sizin dediğinize ‘tamam’ diyor. Kötü olan yönü ise toplantıların evde bile bitmiyor olması.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND