Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Daha yirmi yaşında değiller, ama dünya onları konuşuyor!

Rus Maria Şarapova iki yıldır hem güzelliği hem korttaki başarısıyla kadınlar tenisinin en önemli isimlerinden biri oldu. 2004’te 17 yaşında kazandığı Wimbledon Şampiyonluğu, imza attığı milyonlarca dolarlık reklam anlaşmalarıyla tenis dünyasında kendine önemli bir yer edindi. Ama geçen hafta 19 yaşını bitiren Şarapova arkadan gelen genç rakiplerine karşı dikkatli olmalı. Dünya bu başarılı genç tenisçileri konuşuyor…

17-19 yaş grubundaki rakipleri geçen yıldan beri dünya sıralamasında üst sıraları zorluyor. Hatta bu gençlerin aynı Şarapova gibi bir moda ikonu olabileceği konuşuluyor. Örneğin bakın Çek yıldız Nicole Vaidisova’ya! Bugün 17. doğum gününü kutluyor ve birçok marka, şimdiden reklamına çıksın diye peşine düştü. Reebok, onu 14’ünde keşfedip imzayı attırmıştı bile, şimdi muhtemel başarılarının meyvesini toplamak için bekliyor. İşte Kadınlar Tenis Birliği WTA (Women’s Tennis Association) sıralamasında ilk 100’deki 19 yaşında veya daha genç yıldız adaylarının portreleri.

Abisi Wimbledon şampiyonuydu

MICHAELLA KRAJICEK

Yaş: 17

Ülke: Hollanda

Dünya sıralaması: 55’inci

Boy: 177 cm

Ağırlık: 69 kg

Tenisçi bir ailenin ortasına düştü. Nasıl olmasın? Üvey abisi Richard Krajicek 1996 Wimbledon Şampiyonu. Diğer abisi Petr de tenisçi. Babası Petr, tenis antrenörü. Bu ailede Michaella’ya kalan da üç yaşında raketi eline almak olmuş. Babası ve annesi onu korta yollayıvermiş. Ama abisi Wimlebdon finali oynarken o Barbie bebekleriyle oynuyordu. Ne de olsa sadece yedi yaşındaydı. Sağ elini kullanıyor, ters el vuruşlarını iki elle yapıyor. 2004’te ABD Açık’ta gençler şampiyonuydu. Asıl patlamayı geçen yıl yaptı. Bir yıl içinde dünya sıralamasında 429.’luktan 58.’liğe yükseldi. Yaz aylarındaki sakatlığını atlatıp ekimde Taşkent’te ilk turnuva şampiyonluğunu kazandı. Bu yıla da iddialı başladı. Sezonun ilk turnuvasında Avustralya’da Hobart’ta şampiyonluğa ulaştı. Hemen ardından yılın ilk grand slam’i Avustralya Açık’ta üçüncü tura kadar çıktı ama Mauresmo karşısında aşırı sıcak hava yüzünden rahatsızlanarak maçı yarıda bıraktı. Halen Hollanda’da Amsterdam’a 20 kilometre uzaklıktaki Almere Kasabası’nda yaşıyor.

Hem asker hem tenisçi

ŞAHAR PEER

Yaş: 18

Ülke: İsrail

Dünya sıralaması: 36’ncı

Boy: 170 cm

Ağırlık: 60 kg

Dünya tenisinde çok adı geçmeyen İsrail, onun sayesinde büyük başarıların hayalini kuruyor. Peer, Kudüs’te tenise meraklı bir ailede doğdu. Tenis dersi alan abisi ve ablasına özenerek altı buçuk yaşında ilk raketini eline aldı. ABD’de Florida’daki prestijli Orange Bowl Turnuvası’nda 14 yaş altı kategorisinde şampiyon oldu. 2004’te Avustralya Açık’ta gençler şampiyonluğunu Vaidisova’yı yenerek kazandı. Geçen yıl baharda lise diplomasını aldıktan sonra askerlik hizmetini yapmak için İsrail ordusuna yazıldı. 2005, WTA turnuvaları oynayarak geçirdiği ilk sezonuydu. Roland Garros’ta ve ABD Açık’ta üçüncü tura yükseldi. İstanbul Açık Turnuvası’nda da çeyrek final oynadı. 183. sırada başladığı yılı 45. sırada kapadı. Bu yıl kariyerinin ilk finalini Tayland’daki Pattaya Turnuvası’nda oynadı ve Hırvat rakibi Kostanic’i yenerek kupayı kaldırdı. Mart ayında dünya sıralamasında 33. numaraya kadar çıktı. Sağ elini kullanıyor, el dışı vuruşlarını iki elle yapıyor. Antrenörü Dedi Jaocb’a göre kortta daha agresif olması gerekiyor. Halen Tel Aviv yakınındaki Makabim Kasabası’nda yaşıyor. Başta New York, ABD’yi gezmeyi ve kitap okumayı seviyor.

Seles’i izleyince tenise başladı

ANA İVANOVİÇ

Yaş: 18

Ülke: Sırbistan-Karadağ

Dünya sıralaması: 17’nci

Boy: 183 cm

Ağırlık: 73 kg

Doğu Avrupa’dan bir güzel yıldız adayı daha. İvanoviç, geçen iki yıldaki yükselişiyle geleceğin 1 numara adaylarından biri oldu. Düşünün 2004’ün başında 705. olduğu dünya sıralamasında geçen yılı 16. bitirdi. Ama bugünleri çok küçük yaşta kafasına koymuş olmalı. Eski şampiyonlardan Monica Seles’i televizyonda izlerken gördüğü tenis kulübü reklamındaki telefon numarasını ezberleyerek ilk adımı attı. Sonra babasının hediye ettiği raketle beraber korta beş buçuk yaşında çıktı. Gençler turnuvalarında pek iyi sonuçlar alamamasına karşın çalışmayı bırakmadı. 2004’te Wimbledon’da gençler finalistiydi. Aynı yılın ekim ayında İsviçre’nin Zürih kentindeki Swisscom Turnuvası’nda Venus Williams’ı zorlayarak dikkat çekti. 2005’e ise fırtına gibi başladı. Önce ocak ayında Canberra’da ilk şampiyonluğunu kazandı. Ardından Fransa Açık’ta bir numaralı seri başı Fransız Amelie Mauresmo’yu yenip çeyrek finale yükselerek sükse yaptı. Güçlü el içi vuruşları ve etkili servisleri var. Saha dışında ise çekingen ve utangaç. En büyük derdi vize alırken karşılaştığı zorluklar. Çünkü ülkenin ismi Sırbistan-Karadağ oldu ama o hálá Yugoslavya pasaportu kullanıyor.

İlk turnuvasını 8 yaşında kazandı

MARİA KİRİLENKO

Yaş: 19

Ülke: Rusya

Dünya sıralaması: 22’nci

Boy: 173 cm

Ağırlık: 58 kg

Moskova’da doğdu. Tenise yedi yaşında babası Yuri’nin teşvikiyle başladı. Bir yıl içinde ilk turnuvasını kazandı ve kısa sürede Rusya’da yaş grubunun en iyi tenisçisi oldu. Yevgeni Kafelnikov gibi Rus tenisinin önemli isimlerinden birinin desteğini de alınca yıldızı daha da parladı. Sağ elini kullanıyor. Ters el vuruşlarını iki elle yapıyor. 2002’de ABD Açık’ta gençler şampiyonuydu. Aynı yıl WTA turnuvalarına katılmaya başladı. 2004’te ilk turnuva finalini Hindistan’da Haydarabad’da oynadı ve sezonu 111. sırada kapattı. Geçen yıl ilk 100’e girmekle kalmadı Pekin’de eylül ayında ilk şampiyonluğunu kazandı. Bu yıl Avustralya Açık’ta üçüncü tura yükseldi. Toprak kortu daha fazla sevdiği için Fransa Açık’ı bekliyor. Moskova’da yaşıyor ve tam bir kitap kurdu.

Geleceğin 1 numarası

NICOLE VAIDISOVA

Yaş: 17

Ülke: Çek Cumhuriyeti

Dünya sıralaması: 15’inci

Boy: 183 cm

Ağırlık: 63 kg

İşte kadınlar tenisinin yeni Şarapova’sı. Bugün 17 yaşını dolduran Vaidisova, Almanya Nürnberg’de doğdu. Üvey babası Ales Kodat’ın antrenörlüğünde ufak yaştaki başarılarıyla dikkat çekti. ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki şampiyonların tenis okulu Bolletieri Akademisi’nde eğitim gördü. Yine Florida’da Orange Bowl Turnuvası’nı yaşça büyük rakiplerini yenerek kazandı. 2004’te 15 yaşında dünya sıralamasında ilk 100 içindeki en genç tenisçiydi. Vancouver ve Taşkent’teki iki şampiyonlukla bu başarısını pekiştirdi. Şarapova’nın aynı yaştayken dünya sıralamasında ilk 150’ye bile giremediğini düşününce başarısı daha iyi anlaşılıyor. Geçen yaz Asya’da üç haftada üç turnuva kazandı. İstanbul Açık’ta finalde Venus Williams’a yenildi. Ama Vaidisova’nın namı sadece kortlarla sınırlı değil. Ondaki cevheri çok önceden gören Reebok firması, 14 yaşında imzayı attırmıştı. Reebok’un “I Am What I Am” kampanyasının yıldızlarından birisi. Adına bir ayakkabı bile hazırladılar. Ayrıca Yonex raketleri ve Sega oyun konsollarıyla da sponsorluk anlaşması var. Spor iletişim şirketi ANC, onu 2006’nın genç spor yıldızı listesine aldı. Elle Girl, Rolling Stone dergilerinde fotoğrafları yayımlandı. Ama onun gözü paradan önce başarıda: “Bütün grand slam turnuvalarını kazanıp dünyanın bir numarası olmadan en iyiyim diyemem.” En etkili silahları sert servisleri ve düz el vuruşları. Prag’da yaşıyor, turnuvalara hálá üvey babası Kodat’la gidiyor. Anadilinin yanı sıra Almanca, İngilizce ve Fransızca konuşuyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND