Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Daha iyi… daha daha iyi… en iyi!

Yaprak Özer, Neden bazıları daha iyidir?  sorusunun cevabını veriyor…

DAHA İYİ… DAHA DAHA İYİ… EN İYİ!

Yaprak Özer
İnsankaynakları.com

Neden bazıları daha iyidir?

Mazeret Yok

Biraz size, biraz da şirketinize bakmaya ne dersiniz?

Bazı insanlar… ya da insanların çoğu, hatalarına bir mazeret arar dururlar. Hayatlarını da genellikle böyle geçirirler. Onların hataları olmaz, hatayı yapanlar mutlaka başkalarıdır. Onların ağzından sürekli olarak şöyle cümleler dökülür;

“… İyi adam yok bizde, olsa…”

“… Ama çok kötü bir briefingti…”

“…Keşke daha iyi bir ortağım olsaydı….”

“…Yeterli sermaye yoktu, olsaydı çok daha iyi yapabilirdik…”

“…Patron beni dinlemedi ki…”

“…Başkalarının işini yapmaktan kendi işimi yapamadım…”

“…Bana yeterli zaman tanımadılar…”

Öyle mi?

İyi gitmeyen, olumlu sonuçlanmayan işlerde başkalarını suçlamaktan vazgeç.

Suçlu sensin!

Bir yerlerden başlayacaksan, nerede hata yaptığını bulmak iyi bir nokta olabilir.

Bir şeye elini sürdüysen, bir zahmet sonuçlarına ve sorumluluklarına da katlanacaksın. Bir sorumluluk aldıysan, gereğini yapacaksın.

Mazeret yok!

Bu şekilde “iyi” olman mümkün değil.

Saklama

Ne biliyorsan söylemelisin, bilgini saklayarak bir yere varamazsın. Babanın, annenin, büyükbabanın günleri tarih oldu. Onlar bilgilerini rakiplerinden ve çalışma arkadaşlarından sakladıkça, daha güçlü ve daha iyi olmayı başardılar.

Ama devir değişti. Ne biliyorsan ortaya koyacaksın ki, bilgin artsın.

Hatırlar mısın? İlkokulda, hatta daha sonraki yıllarda bile, bir şey yazarken kağıdın üzerine kapanırdın. Kolunu öyle bir masanın üzerine koyardın ki, kağıda kol kanat gererdin. Yanındaki arkadaşın böylece hiçbir şey göremez, sen de iyi not alma şansını yükseltirdin.

Sana, o zaman kimse, ezberlediklerini değil, bildiklerini ve kendi yarattıklarını yazarsan daha iyi not alacağını öğretmemişti. Öğretmenin de büyük olasılıkla bütün öğrencilik hayatını, kağıdını ondan bundan saklayarak tükettiği, sınıfını bu yöntemle geçtiği için, senden de aynı şeyi yapmanı bekledi. Ezberlediklerini kağıda döktükçe senin öğrendiğini sandı, mutlu oldu.

Artık böyle değil.

Fikrini boşu boşuna kendine saklama, yazık olur. Çünkü çok kısa bir zaman içinde birileri benzer ya da daha iyi bir fikirlerle çıkacak. İstersen paylaş, böylece fikrin gelişir. Fikirlerini verirsen, “Ama bana bir şey kalmaz” diye düşünme. Sen böylece daha iyisini bulmaya çabalayacak ve inan bulacaksın.

Bana güven… Nasıl oluyor da oluyor bilmiyorum, ama güven bana, verdikçe daha çok miktarda, sıklıkla, daha iyi bilgiler gelip seni buluyor.

Kıskanma… Bilgi herkesin. Paylaş, göreceksin çoğalacak.

Daha “iyi” olmak için, daha “iyi”sini yapabilmek için…

Bekleme

Bazılarımız hep bekler. Daha iyi bir fırsatın gelmesini bekler. Daha iyi bir fırsat hiçbir zaman gelmez, gelmeyecek.

Şöyle düşün, daha iyisi ve hatta en iyisi zaten elinde. Şikayet etme. Elindeki senin fırsatın, daha iyisini bekleme; bunu iyi yapmaya çabala.

Daha iyi bilgi, daha çok bilgi, daha fazla para, daha büyük şans versinler diye bekleyip duruyorsun. Daha iyisini vermeyecekler, görüp göreceğin bu kadar.

Yaptığın projeden nefret ediyorsun, “Bitse de daha iyisini yapayım” diyorsun. Nasıl da yanılıyorsun. Daha iyisi yok ki, en iyisi elindeki.

Neden daha iyisini yapmak için yeni bir projenin kucağına düşmesini bekliyorsun?

Neden daha iyi bir sonuç alabilmek için bir fırsat daha verilmesini istiyorsun?

Neden, şu an yaptığın işte, en iyisini yapmaya çalışmıyorsun? Neden, “Tamam ben en iyisini yaptım” diyemiyorsun?…

Daha iyi olmak istiyorsun. Unuttun mu…

Hoşgörü

Hep övülmek istiyorsun. Değil mi?… Hadi itiraf et! Hepimiz övgüden hoşlanırız.

Güzel gözükmek, başarılı durmak, birinci olmak, daha iyi olmak… Hepimizin arzusu.

Unutma, eleştirilmek, bazen övgü almaktan daha iyidir.

Biliyorum böyle bir şey olmaz, bundan hoşlanan biri olsa olsa mazoşisttir diyorsun.

Sen bilirsin. Övgü zaman zaman gözü kör edebilir. Dikkatli ol.

Çoğu insan hep iyi şey söyler. Eleştirdiği zaman sevimsiz olacağını bilir. Seni yanıltır. Düşüncelerini saklar.

Çoğumuz bu insanlardan kaçarız, gün boyu aldığımız mesajların içindeki olumsuzlukları ayıklar, olumlulara konsantre oluruz. Kim bilir belki de iyidir.

Hiç düşündün mü, acaba bu seni nereye götürür?

Kendine, nerede hata yaptım diye sordun mu hiç?

En son ne zaman sormuştun?

Kendine, daha iyi nasıl yapabilirim diye sordun mu?

Nasıl daha iyi olmak istiyorsun, söyler misin?

İki Vakte Kadar

Bir de şirketler tarafına bakalım. İnanın hiçbir farkı yok. Tabii yukarıdaki sıralamayı 10 Emir gibi algılamayın. ‘Hepsi bu mu?’ diye de küçümsemeyin rica ederim.

Çok taze bir araştırma geçti elime. Hay Group hazırlamış. Bu da şirket tarafına ışık tutuyor. Hay Group, Fortune dergisiyle birlikte her yıl En Beğenilen Şirketler sıralaması yapıyor. Yıllardır aldıkları sonuçlardan yola çıkarak bir başka araştırma yapmışlar. En beğenilen 150 şirketi yeniden gözlemlemişler. Bulguları sistematik bir şekilde sıralamış ve sunmuşlar. Araştırmada yöneltilen temel soru şu; Neden en beğenilen şirketler en iyileri?

Ortaya, hepsinde ortak olan bazı özellikler çıkmış.

Ayıptır söylemesi, bizde de, En Beğenilen Şirketler sıralaması yapılıyor. Bazıları sonuna kadar hak ediyor da, bazılarının nasıl aldıklarını bilen biliyor, bazen de pek akıl sır ermiyor.

Bundan kısa bir süre önce bir firmanın genel müdürüyle konuşuyorum. Bana şirketini nasıl en beğenilen, en iyi en… yapmak istediğini anlattı.

Anlamakta güçlük çektiğimi itiraf edeyim ama dinledim. İletişim stratejisi aynen şuydu; “Bu yıl erken olur, gelecek yıl en beğenilen şirketlere girmek istiyorum, daha sonraki yıl ilk üç içinde yer almalıyım….”

Ismarlama.

Oğlum bana şundan iki porsiyor en beğenilen şirket ver…

Sonrasını zaten tahmin ediyorsunuz.

Üçüncü yıl turnayı gözünden vuracak. “En beğenilen” olacak.

Aslında anlamak kolay, adamımız, “Kendim için bir şey istiyorsam namerdim…” tekerlemesini söyleyerek, şirketi falan umursamıyor, umursadığı tek şey kendisi. Ödül almak istiyor.

İcraat

En beğenilen olabilmek için önce şirket içinde en iyi ve en beğenilen olman gerekiyor.

Hay Group araştırmasına göre, en beğenilen şirketlerin temelde ortak bir özelliği var; düzgün bir strateji kurguluyor, bu stratejiyi yönetebiliyor; plan ve hedeflerini izleyebiliyor, yerine getirebiliyor ve kısacası iş bitiriyorlar.

İşin özünde icraat en beğenilen şirketlerin tek ortak noktası.

En Beğenilen şirketleri diğerlerinden ayıran önemli özellik, idealleri gerçeğe dönüştürmek.

Bu şirketlerde çalışanların rol ve görevleri her kademede açıklıkla belirlenmiş, beklentiler ortaya konmuş, ölçümler kriterlere bağlanmış.

Kurumun yapısı ne kadar büyük ve karmaşık olursa olsun, karar verme süreçleri birbirinden bağımsız birimler arasında yönetilebilen bir yapı içine oturtulmuş.

En beğenilenlerin, en beğenilen özellikleri insan kaynakları. Sistemi kurmak, sistemi harekete geçirmekle yetinmiyorlar. Sistemi, onu çalıştıracak, sistemi geliştirecek kişilere emanet ediyorlar. Yani iyi eleman alıp, geliştiriyor ve tutuyorlar.

En beğenilen şirketler, başarıları için kritik olan tüm fonksiyonları sistemin içine tanımladıklarını söylüyor; stratejik hedefleri daha basit ve somut eylem planlarına dönüştürebiliyor; şirket çalışanlarından ne istediklerini ve ne beklediklerini zamanlama, ölçümleme ve ödüllendirme diliyle açık ve net ifade edebiliyorlar. Daha da önemlisi, söylediklerinin anlaşıldığını garanti altına alıyorlar, böylece herkesin anladığı bir ortak alt payda yakalanıyor.

Bu yapılarda herkesin sorumlulukları kesin ifadeler ve tanımlarla ayrılmış. Kimsenin görev ve sorumlulukları, bir diğerininkinin herhangi bir bölümüyle çakışmıyor.

En beğenilen şirketlerin en beğenilen ortak özelliklerinden biri de, bu şirketlerde lider olarak görev yapan kişilerin çevrelerinde kendilerini övgülerle göklere çıkaran insanların bulunmaması. Diğer taraftan bakacak olursak, burada insanlar çevrelerinde kendilerini eleştiren sesleri bulundurmaktan korkumuyorlar. Böylece çalışanın gerçek fikirlerini ifade edebilmesi teşvik ediliyor.

Bir Masa, Bir Sandalye

Hemen hepimizin yaptığı önemli bir hata var. En beğenilen şirketleri bir duvar, bir masa, bir sandalye, bolca makine sanıyoruz. Yanılıyoruz. En beğeniler, şirketleri en beğenilen yapanlar, insanlar. Yani sizsiniz.

Hay Group araştırmasından ortaya çıkan bence önemli bir ortak özellik daha var.

İnsan unsuru, bu şirketlerde yalnız ve yalnız insan kaynaklarının el süreceği bir konu olmaktan çıkarılmış. Tüm üretim, denetim, yönetim hattı yöneticileri, insan geliştirme, elde tutma, performanslarını geliştirmekten sorumlu tutuluyorlar.

Çalışanlar yalnızca insan kaynaklarına emanet edilmeyecek kadar değerli.

Tabii bir de kimseyi boşuna yönetici yapmıyorlar. Yönetmek kelimesinin tanımı biraz geliştirilmiş, insan kaynakları fonksiyonlarının bazılarını da içine katmış.

Bizim şirketlerimiz, iki ilan bir şak şak, üç tak tak, sponsorumsu şeyler; üç beş güler yüz; on onbeş yalan dolanla en iyiler arasına girmek için çabalayacaklarına, içeride ne yapacaklarına konsantre olsalar, zaten seneye en beğenilen olacaklar, haberleri yok.

Ödüle odaklanma, o bir araç;

Modaya kapılma, o gelip geçici;

İşine, konuna, çalışanına odaklan, göreceksin geçerliliğini her zaman koruyabilecek “iyi şeyler yaratacaksın.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND