Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Çizgi kahramanlar gibi başarmak!

Süper kahraman olmayı kim istemez ki! Ancak aslına bakarsanız süper kahramanlar gibi mucize güçlerle donanmış olmasak da süper kahramanlar gibi her durumdan başarı ile çıkmak mümkün. Nasıl mı? İşte cevabı…

Süper kahraman olmayı kim istemez ki! Ancak aslına bakarsanız süper kahramanlar gibi mucize güçlerle donanmış olmasak da süper kahramanlar gibi her durumdan başarı ile çıkmak mümkün. Nasıl mı? İşte cevabı…

Çizgi roman kahramanlarından ders almak için çok geç değil

Çizgi romanlar aslında okuyucuya basit ancak oldukça yararlı öğretileri tatlı bir dille anlatır. Karakterlerin birbirleriyleolan ilişkileri, problemleri çözme şekilleri günlük yaşamımıza taşıyabileceğimiz birçok öğretiyle doludur.

Çizgi roman kahramanları çocukluk yıllarından gençliğimize uzanan dönemde en yakın arkadaşlarımızdır. Hikâyeleri bizi, her şeyin mümkün olduğu, günün sonunda süper kahramanların hep kazanacağı, kötüleri yeneceği mutlu sonlu bir dünyaya götürür. Birbirinden renkli, bambaşka yeteneklere sahip karakterlerden, inanılmaz yerlere, hayalle gerçeğin çoğu zaman birbiriyle karıştığı senaryolara tutkuyla bağlanırız. Hiçbir zaman bu kitaptan ne ders çıkarmalı gözüyle bakmadığımız çizgi romanlar aslında okuyucuya basit ancak oldukça yararlı öğretileri tatlı bir dille anlatır. Karakterlerin birbirleriyle olan ilişkileri, problemleri çözme şekilleri, çevreleriyle kurdukları bağdan günlük yaşamımıza hatta iş hayatımıza taşıyabileceğimiz birçok öğretiyle doludur. 

Örneğin, Süperman’in kahramanlığından ne dersler çıkarılır? Baş düşmanı Lex Luthor’la arasındaki ilişki bize ne gibi örnekler oluşturabilir? Keyifli zaman geçirmenin dışında pek ders almak mümkün değil diye düşünebilirsiniz. Öğretileri keşfetmek için satır aralarına bakmaya başlayın. Gerçek hayatla çizgi roman arasındaki paralellikleri hızla görmeye başlayacaksınız. 

İş hayatına çizgi romandan rehber 

İş hayatında doğruyu yanlıştan ayırmak her zaman kolay olmayabilir. Bazen çevrenizdeki iş arkadaşlarınızın sizi kandırmak için özel çaba harcadıklarını düşünebilirsiniz. Doğru davranışlarda bulunacağına emin olduğunuz bir iş arkadaşınız sizin hiç onaylamayacağınız bir şey yapabilirken, her konuya yanlış bir açıdan yaklaşan bir diğeri en doğru duruşu sergileyebilir. Dolayısıyla, kişileri iyi ve kötü diye siyah ve beyaz gibi keskin çizgilerle ayırmak çok ama çok zordur. Oysa çizgi romanların dünyasında durum tam tersidir: iyi ve kötü, gece ve gündüz kadar net bir şekilde birbirinden ayrılmıştır.

ÇİZGİ ROMANLARDAN ALINACAK 10 DERS

NORMAL İNSANLARDAN DAHA İYİ DİNLEYİN 

Bir süper kahramanın size zaman ayırabilmesi için 9 e-mail göndermeniz ve 4 telefon konuşması yapmanız gerekseydi, kendisine pek süper kahraman demezdiniz. Ne zaman Lois Lane’in başı derde girse veya Metropolis’te meydana gelen felaketleri bertaraf etmek gerekse, Superman hemen olay yerinde olmayı başarır ve işler sarpa sarmadan duruma müdahale eder. Her şeyden haberdar olmasının başlıca sebeplerinden biri, kendi kimliğini gizlediği Clark Kent karakterinin gazeteci olmasının büyük avantaj olmasının yanı sıra, süpersonik kulakları da acil durumlardan haberdar olmasına yardımcı olur. Ancak dinlemek ve detaylara dikkat etmek için insanüstü özelliklere sahip olmaya tam anlamıyla ihtiyaç yoktur. Yapılması gereken çoğu zaman dikkatli dinlemek, gözlemlemek ve detaylara inebilmek için akılcı sorular sormaktır. İlk adım olarak, ofisinizde saklanmayı bırakın ve harekete geçin. Sıra dışı başarılarla dolu bir kariyeriniz olsun istiyorsanız, proaktif bir şekilde çevrenizdekilerin problemlerini dinlemeyi göreviniz edinmelisiniz. Superman ve Örümcek Adam gibi, insanların şikâyetlerine kulak verip onlar için çözüm üretmelisiniz. 

TANIMADIĞINIZ İNSANLARA BİLE YARDIM EDİN 

Sadece tanıdığınız, bildiğiniz, sevdiğiniz insanlara değil, kim olduğunu umursamadan herkese yardım etmeye çalışın. Süper kahramanlar insanlara değer verir, zorda kalan insanlara gerçekten yardım etmek isterler. Yangın çıkan bir binaya tırmanan Örümcek Adam binada kimin olduğuna bakmaz, toplumunun hangi segmentinden olursa olsun, yaş grubu, cinsiyet ayırmaksızın insanları kurtarmanın derdine düşer. Amacı, herkesi kurtarmaktır ve kurtardığı kişilerin sayısından çok, herkesin yaşamını kurtarmanın peşindedir. Bakış açınız her zaman, sayabileceğinizden fazla insana yardım etmek olmalıdır. 

BAŞKALARININ İHTİYAÇLARINI KENDİ İHTİYAÇLARINIZIN ÜZERİNDE TUTUN 

Eğer hareketli bir yaşamınız olsun istiyorsanız, başkalarının ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenin. Tek ilgilendiğiniz şey, düzgün bir evinizin olması ve mevcut gelirinizi korumanız ise, statükoyu korumanın ötesinde bir şey yapmayın. Bu sizi ben merkezli ve yalnız bir kariyer yoluna itecektir. Her zaman önceliğiniz kendinizin ilerlemesi olacağından diğerlerinin neye ihtiyacı olduğu, ne düşündüğü gibi detaylarla ilgilenmeyeceksinizdir. Ancak sadece kendinize dönük bu yaklaşımı benimsemeden önce şunu düşünün, Wolverine iş arkadaşlarının kendisinden daha çok para aldığını düşünüp hayıflanıyor mudur? 

GÜNÜ KURTARMAK İÇİN HAYAL GÜCÜNÜZÜ ZORLAYIN 

Aynı çözüm her problem için işlemez. Her zaman daha büyük ve karmaşık bir problem ve daha kötü, güçlü, kurnaz bir kötü kahraman çıkacaktır. Tüm gizli silahlarınızı ve mucizevi çözümlerinizi bir günde harcamayın. Sürekli kendinizi yenileyerek farklı yaklaşımlar, metotlar ve çözümler geliştirin. Kendinizi olaylara ve problemlere farklı açılardan bakmaya koşullayın. Ben karşımdakinin yerinde olsam ne yapardım sorusunu kendinize sorun ve farklı cevaplar vermeye kendinizi zorlayın. 

USLANMAZ BİR İYİMSER OLUN 

Söylenmek, şikâyet etmek, önünüze çıkan engellerden dolayı yaka silkmek normal karşılanabilir. Ancak özünüzde kendinize ve beraber yola çıktığınız arkadaşlarınıza güveniniz tam olduktan sonra, iyimser olmak zor değildir. Koşulların hepsi size karşı bile olsa, umurunuzda olmasın. Bu bakış açısı sayesinde her koşulda ayakta duracak ve hayat size nasıl sürprizler getirirse getirsin, umudunuzu ve olanlara mizahla yaklaşabilme yetinizi elinizden almayacaktır. 

HER ZAMAN “ACİL” DURUMLARA HAZIRLIKLI OLUN 

İlle üzerinde ‘ACİL’ veya ‘ÖLÜM KALIM MESELESİ’ yazan bir e-mail veya telefon almanıza gerek yok. Size durumun aciliyetini veya vahametini anlatmak için kimseden yazılı bir mesaj gelmeyeceği gibi, sizden şöyle bir cevap yazmanız da beklenmiyor: “Bana ulaştığınız için teşekkür ederim. İçinde bulunduğunuz korkuyu ve gezegenler arası çıkması muhtemel savaştan duyduğunuz endişeyi anlıyorum. Uzay gemisinin dünyamız yönünde hızla hareket ettiğine dair bulgular olduğu NASA tarafından da teyit edilmiş durumda. Takvimime baktıktan sonra, önümüzdeki çeyrekte size yardım edebileceğime inanıyorum – tabii şirketimin yönetim kurulunun onayı olduğu sürece…” Allah’tan süper kahramanlarla memolar aracılığıyla haberleşmiyoruz! Onlar planlamadan nerede, ne zaman ve nasıl yardım edebileceklerine o anda – ne zaman yardıma ihtiyaç olursa – spontane bir şekilde karar veriyorlar ve anında harekete geçiyorlar. Günü kurtarmak, BUGÜNÜ kurtarmak anlamında; birazdan değil, 

ŞİMDİ! ZORBALARA İZİN VERMEYİN 

Bir süper kahraman bir zorbayla karşılaştığında kesin olan bir şey vardır, o da zaman içinde o zorba, hak ettiğini bulacaktır. Herkese baskı yapan, çevresindekilerin hakkını yiyen kötü bir adamın her zaman kendi istediğini alacağını düşünmek yanlıştır. Sizin evreninizde böyle bir insana yer yoktur. 

İŞ TAMAMLANANA KADAR DENEMEKTEN VAZGEÇMEYİN 

İşiniz denemek değil, başarmak olmalıdır. “Dünyayı kurtarmak için elimden geleni yapacağım” yeterli değildir. Herkes sizden etkili bir çözüm beklemektedir. İş dünyasında günü, bir şeyler eksikken bitirmek çok da zor değildir: “Of saat 6 olmuş, artık bu iş yarına kaldı, umarım hafta sonuna kadar hallederiz işleri” der çantanızı alır çıkarsınız. Başlarken bir hedefe odaklandıysanız, sonuna kadar odağınızı koruyun. Sonuç; üreten kişi olun, sözler veren değil.

İNSANLARIN TALİHSİZLİKLERİNDEN ZEVK ALMAYIN – HAK ETSELER BİLE 

Kendiniz ne kadar acı çekmiş olursanız olun, diğerlerinin benzer acılar çekmesinden mutluluk duymayın. Süper kahraman olarak düşmanlarınızı cezalandırırken dahi bundan zevk almayın. Her zaman çekimser davranın. Süper güçlerinizi bu insanların gözüne sokmayın. Onlara saygı duyduğunuzu davranışlarınızla gösterin. Eğer gerçekten gerekli görüyorsanız süper güçlerinizi gösterin. Kazandığınız zaman – ki kazanacaksınız – saygın ve ketum davranın. Süper kahramanların romanların sonunda zafer naraları attığını hiçbir zaman görmeyiz, unutmayın. 

AŞİL TOPUĞUNUZU İYİ BİLİN 

Zayıf noktalarınızı görmezden gelmek, başarı için hiçbir zaman iyi bir strateji değildir. Bu yöntemle kariyerinize en büyük darbeyi gene siz indirirsiniz. Süper kahramanlar kendilerini nelerin savunmasız hale getirdiğini ve neleri düşmanlarının kendilerine karşı kullanabileceklerini çok iyi bilirler. Sizin zayıf yönleriniz ne ise, bu yönleri güçlü ortaklardan yardım isteyin. Bilinçli bir şekilde, yetenek ve karakter özellikleri açısından dengeli bir takım kurarsanız, her yönden güçlü hale gelebilirsiniz.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND