Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Çıraklıktan başladı, sektöründe lider oldu

11 yaşında okulu bıraktı, çırak olarak çalışmaya başladı. Yaşıtları koşup oynarken o geceli gündüzlü çalıştı. 15 yaşında ilk iş yerini açmak istediğinde dükkan sahibi ’sen git, baban gelsin’ dedi. İşte küçük bir atölye ile başlayıp sektöründe en büyük olan Halil İbrahim Gül’ün başarı öyküsü…

11 yaşında Sivas’ta çırak olarak kaynakçılığa ve tornacılığa başladı. İki sene sonra İstanbul’a geldi. Geri döndüğünde 15 yaşındaydı. İlk dükkanını da o zaman açtı. Sadece iki kişilerdi ve yanında çalışan işçisi ondan bir yaş büyüktü. Askere kadar Sivas’ta kaldı. Sonra tekrar İstanbul. Önce çalıştığı yere ortak oldu, sonra da satın aldı. Aradan yıllar geçti. Şimdi, içerisinde 120 kişinin çalıştığı ve 25 ülkeye ihracat yapan bir raf fabrikası var. Aynı büyüklükte bir fabrika da Manisa’da açılmak üzere. Bu kadarla da kalmadı. Kazakistan’da ortak olarak iki ayrı fabrika, Türkemintan’a da soğuk hava depoları yapıyor. Cezayir’de de fabrika açmak için yer bakıyor.

İşte Türkiye’nin en büyük raf üreticisi Halil İbrahim Gül’ün hikayesi…

– İş hayatına nasıl başladınız?

11 yaşındayken Sivas’ta çırak olarak kaynakçılığa ve tornacılığa başladım. Orta 2’deyken çalışmak için okulu bırakmak zorunda kaldım. Bir sene daha Sivas’ta kalıp 13 yaşında tek başına İstanbul’a geldim.

– İstanbul’da ne yaptınız?

İstanbul’da da atölyelerde çıraklık yaptım ve çalıştım. Ama ne çalışmak… Mesela gündüzleri başka bir yerde çalışırdım, geceleri başka yerde. Bir taraftan eve para gönderdim bir taraftan da para biriktirdim. İki sene sonra borç harç ilk makinamı satın alıp Sivas’a geri döndüm. 15 yaşında Sivas’ta ilk dükkanımı açtım.

“SEN GİT BABAN GELSİN”

– Biraz ufak değil misiniz?

Zaten işyerini kiralamaya gittiğimde işyeri sahibi de öyle söyledi. Hatta ’sen git baban gelsin’ dedi, ben de dükkanı kiralayabilmek için babamla gittim. İyi hatırlıyorum, küçücük bir atölyeydi. Yanımda çalışan işçi de benden sadece bir yaş büyüktü, 16 yaşındaydı. İkimiz beraber çalışmaya başladık. Aslında benim niyetim bu atölyeyi İstanbul’da açmaktı ama olmadı işte. Askere kadar Sivas’ta kaldım.

– Askerden sonra?

Askerden sonra hemen İstanbul’a geldim. 1986 yılında Esenler’de çelik konstrüksiyon üretimi yapan 75 metrekarelik küçük bir atölyede çalışmaya başladım. Burada 1.5 yıl işçi olarak çalıştıktan sonra tüm işi ben yaptığım için patron beni işe ortak etti. 7-8 yıl beraber çalışmanın ardından ayrıldık ve ben atölyeyi devraldım.

– Neden ayrıldınız?

Büyüme vizyonumuz uyuşmadı. Ortak çok büyümek istemiyordu, daha küçük işler yapalım diyordu. Ama ben tam tersi, büyümek istiyordum. O yüzden yolları ayırdık.

– Tam olarak ne yapıyordunuz o atölyede?

İlk başlarda çelik konstrüksiyon binalar yapıyorduk. Merter’de Keresteciler Sitesi’nde 550 bina vardır, onun yaklaşık 250 tanesinin çelik çatı işini biz yaptık mesela. Zaten asıl büyümemiz de o şekilde başladı. Sonra oradaki tekstilcilerin raf ihtiyaçları oldu ve bize ’raf yapar mısınız?’ dediler. Bu şekilde 1989 yılında raf işine girdik.

2000 yılına kadar tekstilcilere çalıştık. Sonra tekstilciler azalmaya başladı ve biz de endüstriyel depo rafları yapmaya başladık.

– Çelik konstrüksiyon işini neden bıraktınız?

Onun ihracatını yapmak çok zor, Türkiye’ye bağlı kalırsınız. Ama biz ürettiğimiz endüstriyel depo raflarını 25 ülkeye satıyoruz. Günde 2-3 tır gönderiyoruz. Hatta ihracatı bu yıl 30 ülkeye çıkaracağız.

Ama eski işi yapıyor olsaydık bu ihracatı gerçekleştiremezdik. Hatta bırakın ihracatı yurtiçinde bile gitmek zor. Çelik konstrüksiyon işinde kalsaydık belki inşaatçı olurduk.

– En büyük ihracat pazarınız neresi?

Ana pazarımız Kuzey Afrika. Irak, Cezayir, Libya, Sudan, Gana, Azerbeycan ve Rusya’ya da iyi mal satıyoruz. Mesela Afganistan ve Irak’ta Amerikan ordusuna ait üslerin depolarını biz yaptık.

Bizim ürünümüz gelişmekte olan ülkelerin ihtiyacı olan biri ürün. Herşeyini tamamlamış bir ülke zaten rafını da almıştır. O nedenle Kuzey Afrika pazarına ve o bölgelere yoğunlaşmaya devam edeceğiz. Örneğin bu seneki hedeflerimiz Suriye, Ürdün, Kenya. Ciroda yüzde 35 olan ihracatın payını yüzde 50’nin üzerine çıkaracağız.

– Cironuz ne kadar?

Geçen seneyi ihracat ile kurtardık. Yüzde 10 artışla 15 milyon dolar ciro yaptık.

Ama bu sene geçen seneden çok daha iyi. Proje erteleyenler ertelemekle birşey olmayacağını gördü. Krizin de etkileri bitiyor. Zaten kriz sıfırdan başlayacak projelere zarar veriyor, ama adam işe başlamış ve geriye sadece rafı kaldıysa 50-100 bin euro verip onu alıyor.

– Şu andaki kapasiteniz nedir?

Şimdi Beylikdüzü’nde bir fabrikamız var, 120 kişi çalışıyor. İkinci fabrikayı da Manisa Akhisar’a kuruyoruz. Orada da 120 kişi ile başlayacağız. Ama Manisa fabrikasının kapasitesi daha büyük. İleriki zamanlarda istihdamı artıracağımızı düşünüyorum.

– Neden Manisa?

Çünkü durmadan Ege’ye mal gönderiyoruz. Manisa fabrikası ile Ege’ye nakliyatı oradan yapacağız. Ayrıca bazı ihracatları da İzmir limanından gerçekleştireceğiz.

ÇOK ORTAKLIK TEKLİFİ GELİYOR

– Ortaklık teklifleri geliyor mu?

Çok geliyor. Avrupa’dan, Fransa’dan, Norveç’ten devamlı geliyorlar. Şimdilik bir niyetimiz yok ama belki 2015’ten sonra düşünebiliriz.

Bizim sektörde Avrupa’da çok büyük şirketler var. Mesela 20 fabrikası olan ve 500 milyon euro ciro yapan firmalar var. Türkiye’de sanayi çok köklü olmadığı için endüstriyel raf sistemi çok öne çıkmadı. Sanayi büyüyecek ki adetler yükselsin ve depo ihtiyacı artsın. Biz de o depoları raflarla dolduralım.

Yabancılar bizim ve etrafımızın ne kadar büyüdüğünü iyi görüyorlar. Bize ilgi duymalarının sebebi de bu. Çevre ülkelerin satışını buradan yapmak için geliyorlar. Çünkü siz Türkiye’de üretimi bu bölgede başka yerde yaptıramazsınız. Parayla pulla olacak şey de değil. Bizdeki işgücü gerçekten çok iyi.

– Sektörde Çin tehlikesi yok mu?

Çin çok büyük girdi ama bu bölgeye gelemiyor. Çünkü termini problem, 2 ay sürüyor. Ayrıca mal geldiğinde onun montajı için yine birisi ile irtibata geçmesi lazım. Üst üste koyduğunda aynı fiyata geliyor.

İNSANSIZ DEPOLAR YAPIYOR

– Siz raf sistemleri haricinde neler yapıyorsunuz?

Mesela içerisinde tüm raf sistemleri ile anahtar teslim depolar yapıyoruz. Siz arsayı gösteriyorsunuz, bin 45 günde depoyu içi dolu bir şekilde teslim ediyoruz. Bir de akıllı raf sistemi var. Onun yazılımını Avrupa’dan getirdik ve distribütörlük aldık.

– Onun özelliği nedir?

En büyük özelliği, akıllı raf sistemi olan depolarda insan çalışmaması. Mesela yüksekliği 40 metre olan bir depo düşünün. Burada ortalama 100 kişi çalışması gerekiyor ama artık robotlar var. Siz bilgisayar başında programlıyorsunuz, robotlar raflardan gidip ürünleri alıp geliyor. Üstelik her biri 1 tona kadar taşıma ve saatte 40 km hız yapıyor.

– Hiç kurabildiniz mi?

Henüz Türkiye’de bu modeli kurmadık, yarı otomatiğini kurduk. Ama hazırladığımız proje teklifleri var şu anda. Bu sistem Avrupa’da çok yaygın çünkü işçilikler çok pahalı. Bir kişi 2 bin-2 bin 500 euro maaş alıyor. Akıllı raf sistemi ile kendini Avrupa’da 4-5 yılda amorti ediyor.

Bir de insan gücünün çok ötesinde bir iş yapabiliyorsunuz. Normalde 100 kişi ile 20 tır yüklersiniz ama bu sistemle 40-50 tır yüklersiniz.

KAZAKİSTAN’A İKİ FABRİKA

– Yeni projeler var mı?

Kazakistan’da ortaklık anlaşması yapmak üzereyiz. Yerel bir şirket teklif etti, biz de know how’ımızı götürüp ortak olacağız. Orada soğuk odalar yapacağız ve iki fabrika kuracağız. Cezayir’de de yeni fabrika için yer bakıyoruz.

Ayrıca Türkmenistan’da da yeni bir iş aldık, soğuk depolar yapacağız. Üreten değil tüketen ülke oldukları için onlara soğuk depolar lazım. Biz en başta raf için gitmiştik ama bu ihtiyaçlarını gördük ve piyasaya girdik.

Irak’ta da kendi şubemizi açıyoruz, orada çok büyük yatırımlar var. Özellikle Erbil çok hızlı gelişiyor. Para harcama eğilimi çok yüksek bir yer. Bir de biz yeni dönemde market rafı işine giriyoruz. Özellikle Irak’tan ve Afrika ülkelerinden bize bu yönde çok ciddi bir talep geliyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND