Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Çıraklıktan başladı, sektöründe lider oldu

11 yaşında okulu bıraktı, çırak olarak çalışmaya başladı. Yaşıtları koşup oynarken o geceli gündüzlü çalıştı. 15 yaşında ilk iş yerini açmak istediğinde dükkan sahibi ’sen git, baban gelsin’ dedi. İşte küçük bir atölye ile başlayıp sektöründe en büyük olan Halil İbrahim Gül’ün başarı öyküsü…

11 yaşında Sivas’ta çırak olarak kaynakçılığa ve tornacılığa başladı. İki sene sonra İstanbul’a geldi. Geri döndüğünde 15 yaşındaydı. İlk dükkanını da o zaman açtı. Sadece iki kişilerdi ve yanında çalışan işçisi ondan bir yaş büyüktü. Askere kadar Sivas’ta kaldı. Sonra tekrar İstanbul. Önce çalıştığı yere ortak oldu, sonra da satın aldı. Aradan yıllar geçti. Şimdi, içerisinde 120 kişinin çalıştığı ve 25 ülkeye ihracat yapan bir raf fabrikası var. Aynı büyüklükte bir fabrika da Manisa’da açılmak üzere. Bu kadarla da kalmadı. Kazakistan’da ortak olarak iki ayrı fabrika, Türkemintan’a da soğuk hava depoları yapıyor. Cezayir’de de fabrika açmak için yer bakıyor.

İşte Türkiye’nin en büyük raf üreticisi Halil İbrahim Gül’ün hikayesi…

– İş hayatına nasıl başladınız?

11 yaşındayken Sivas’ta çırak olarak kaynakçılığa ve tornacılığa başladım. Orta 2’deyken çalışmak için okulu bırakmak zorunda kaldım. Bir sene daha Sivas’ta kalıp 13 yaşında tek başına İstanbul’a geldim.

– İstanbul’da ne yaptınız?

İstanbul’da da atölyelerde çıraklık yaptım ve çalıştım. Ama ne çalışmak… Mesela gündüzleri başka bir yerde çalışırdım, geceleri başka yerde. Bir taraftan eve para gönderdim bir taraftan da para biriktirdim. İki sene sonra borç harç ilk makinamı satın alıp Sivas’a geri döndüm. 15 yaşında Sivas’ta ilk dükkanımı açtım.

“SEN GİT BABAN GELSİN”

– Biraz ufak değil misiniz?

Zaten işyerini kiralamaya gittiğimde işyeri sahibi de öyle söyledi. Hatta ’sen git baban gelsin’ dedi, ben de dükkanı kiralayabilmek için babamla gittim. İyi hatırlıyorum, küçücük bir atölyeydi. Yanımda çalışan işçi de benden sadece bir yaş büyüktü, 16 yaşındaydı. İkimiz beraber çalışmaya başladık. Aslında benim niyetim bu atölyeyi İstanbul’da açmaktı ama olmadı işte. Askere kadar Sivas’ta kaldım.

– Askerden sonra?

Askerden sonra hemen İstanbul’a geldim. 1986 yılında Esenler’de çelik konstrüksiyon üretimi yapan 75 metrekarelik küçük bir atölyede çalışmaya başladım. Burada 1.5 yıl işçi olarak çalıştıktan sonra tüm işi ben yaptığım için patron beni işe ortak etti. 7-8 yıl beraber çalışmanın ardından ayrıldık ve ben atölyeyi devraldım.

– Neden ayrıldınız?

Büyüme vizyonumuz uyuşmadı. Ortak çok büyümek istemiyordu, daha küçük işler yapalım diyordu. Ama ben tam tersi, büyümek istiyordum. O yüzden yolları ayırdık.

– Tam olarak ne yapıyordunuz o atölyede?

İlk başlarda çelik konstrüksiyon binalar yapıyorduk. Merter’de Keresteciler Sitesi’nde 550 bina vardır, onun yaklaşık 250 tanesinin çelik çatı işini biz yaptık mesela. Zaten asıl büyümemiz de o şekilde başladı. Sonra oradaki tekstilcilerin raf ihtiyaçları oldu ve bize ’raf yapar mısınız?’ dediler. Bu şekilde 1989 yılında raf işine girdik.

2000 yılına kadar tekstilcilere çalıştık. Sonra tekstilciler azalmaya başladı ve biz de endüstriyel depo rafları yapmaya başladık.

– Çelik konstrüksiyon işini neden bıraktınız?

Onun ihracatını yapmak çok zor, Türkiye’ye bağlı kalırsınız. Ama biz ürettiğimiz endüstriyel depo raflarını 25 ülkeye satıyoruz. Günde 2-3 tır gönderiyoruz. Hatta ihracatı bu yıl 30 ülkeye çıkaracağız.

Ama eski işi yapıyor olsaydık bu ihracatı gerçekleştiremezdik. Hatta bırakın ihracatı yurtiçinde bile gitmek zor. Çelik konstrüksiyon işinde kalsaydık belki inşaatçı olurduk.

– En büyük ihracat pazarınız neresi?

Ana pazarımız Kuzey Afrika. Irak, Cezayir, Libya, Sudan, Gana, Azerbeycan ve Rusya’ya da iyi mal satıyoruz. Mesela Afganistan ve Irak’ta Amerikan ordusuna ait üslerin depolarını biz yaptık.

Bizim ürünümüz gelişmekte olan ülkelerin ihtiyacı olan biri ürün. Herşeyini tamamlamış bir ülke zaten rafını da almıştır. O nedenle Kuzey Afrika pazarına ve o bölgelere yoğunlaşmaya devam edeceğiz. Örneğin bu seneki hedeflerimiz Suriye, Ürdün, Kenya. Ciroda yüzde 35 olan ihracatın payını yüzde 50’nin üzerine çıkaracağız.

– Cironuz ne kadar?

Geçen seneyi ihracat ile kurtardık. Yüzde 10 artışla 15 milyon dolar ciro yaptık.

Ama bu sene geçen seneden çok daha iyi. Proje erteleyenler ertelemekle birşey olmayacağını gördü. Krizin de etkileri bitiyor. Zaten kriz sıfırdan başlayacak projelere zarar veriyor, ama adam işe başlamış ve geriye sadece rafı kaldıysa 50-100 bin euro verip onu alıyor.

– Şu andaki kapasiteniz nedir?

Şimdi Beylikdüzü’nde bir fabrikamız var, 120 kişi çalışıyor. İkinci fabrikayı da Manisa Akhisar’a kuruyoruz. Orada da 120 kişi ile başlayacağız. Ama Manisa fabrikasının kapasitesi daha büyük. İleriki zamanlarda istihdamı artıracağımızı düşünüyorum.

– Neden Manisa?

Çünkü durmadan Ege’ye mal gönderiyoruz. Manisa fabrikası ile Ege’ye nakliyatı oradan yapacağız. Ayrıca bazı ihracatları da İzmir limanından gerçekleştireceğiz.

ÇOK ORTAKLIK TEKLİFİ GELİYOR

– Ortaklık teklifleri geliyor mu?

Çok geliyor. Avrupa’dan, Fransa’dan, Norveç’ten devamlı geliyorlar. Şimdilik bir niyetimiz yok ama belki 2015’ten sonra düşünebiliriz.

Bizim sektörde Avrupa’da çok büyük şirketler var. Mesela 20 fabrikası olan ve 500 milyon euro ciro yapan firmalar var. Türkiye’de sanayi çok köklü olmadığı için endüstriyel raf sistemi çok öne çıkmadı. Sanayi büyüyecek ki adetler yükselsin ve depo ihtiyacı artsın. Biz de o depoları raflarla dolduralım.

Yabancılar bizim ve etrafımızın ne kadar büyüdüğünü iyi görüyorlar. Bize ilgi duymalarının sebebi de bu. Çevre ülkelerin satışını buradan yapmak için geliyorlar. Çünkü siz Türkiye’de üretimi bu bölgede başka yerde yaptıramazsınız. Parayla pulla olacak şey de değil. Bizdeki işgücü gerçekten çok iyi.

– Sektörde Çin tehlikesi yok mu?

Çin çok büyük girdi ama bu bölgeye gelemiyor. Çünkü termini problem, 2 ay sürüyor. Ayrıca mal geldiğinde onun montajı için yine birisi ile irtibata geçmesi lazım. Üst üste koyduğunda aynı fiyata geliyor.

İNSANSIZ DEPOLAR YAPIYOR

– Siz raf sistemleri haricinde neler yapıyorsunuz?

Mesela içerisinde tüm raf sistemleri ile anahtar teslim depolar yapıyoruz. Siz arsayı gösteriyorsunuz, bin 45 günde depoyu içi dolu bir şekilde teslim ediyoruz. Bir de akıllı raf sistemi var. Onun yazılımını Avrupa’dan getirdik ve distribütörlük aldık.

– Onun özelliği nedir?

En büyük özelliği, akıllı raf sistemi olan depolarda insan çalışmaması. Mesela yüksekliği 40 metre olan bir depo düşünün. Burada ortalama 100 kişi çalışması gerekiyor ama artık robotlar var. Siz bilgisayar başında programlıyorsunuz, robotlar raflardan gidip ürünleri alıp geliyor. Üstelik her biri 1 tona kadar taşıma ve saatte 40 km hız yapıyor.

– Hiç kurabildiniz mi?

Henüz Türkiye’de bu modeli kurmadık, yarı otomatiğini kurduk. Ama hazırladığımız proje teklifleri var şu anda. Bu sistem Avrupa’da çok yaygın çünkü işçilikler çok pahalı. Bir kişi 2 bin-2 bin 500 euro maaş alıyor. Akıllı raf sistemi ile kendini Avrupa’da 4-5 yılda amorti ediyor.

Bir de insan gücünün çok ötesinde bir iş yapabiliyorsunuz. Normalde 100 kişi ile 20 tır yüklersiniz ama bu sistemle 40-50 tır yüklersiniz.

KAZAKİSTAN’A İKİ FABRİKA

– Yeni projeler var mı?

Kazakistan’da ortaklık anlaşması yapmak üzereyiz. Yerel bir şirket teklif etti, biz de know how’ımızı götürüp ortak olacağız. Orada soğuk odalar yapacağız ve iki fabrika kuracağız. Cezayir’de de yeni fabrika için yer bakıyoruz.

Ayrıca Türkmenistan’da da yeni bir iş aldık, soğuk depolar yapacağız. Üreten değil tüketen ülke oldukları için onlara soğuk depolar lazım. Biz en başta raf için gitmiştik ama bu ihtiyaçlarını gördük ve piyasaya girdik.

Irak’ta da kendi şubemizi açıyoruz, orada çok büyük yatırımlar var. Özellikle Erbil çok hızlı gelişiyor. Para harcama eğilimi çok yüksek bir yer. Bir de biz yeni dönemde market rafı işine giriyoruz. Özellikle Irak’tan ve Afrika ülkelerinden bize bu yönde çok ciddi bir talep geliyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND