Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Cilalı yavaşlık devri!

Hayatta yükselen her şey kendi zıttını da moda yapar! Ataleti yenmek, hızlı yaşamak, çevik çalışma akımının terisne şimdi de yavaş yaşama trendi başladı. Bu yavaşlık tembellikten değil zevkten! Düşük yoğunluklu yaşamak hakkında ilginç bir yorum ekte…

AYLİN SAYEK
MİLLİYET

Olimpiyatlar”da gözümüzün önünde ”en hızlı”lar akıp gidiyor. İş hayatında en hızlı ve esnek olanlar en başarılı sayılıyor. Üstelik kapak sayfalarımızı da Türkiye”nin en çevik şirketlerine ayırdık. Tabii bütün bunlar şimdilerde hızla yayılan yeni bir akımı görmezden geleceğimiz anlamına gelmiyor: ”Yavaşla”… İş yaparken, yemek yerken, alışveriş yaparken, koşarken ”yavaşla”…

Milan Kundera 1996”da ”Yavaşlık” kitabını yazdı. Arkasından Carl Honore ”Yavaşlığa Övgü” adlı kitabıyla geldi. Droog Design, Milano Tasarım Haftası”nda binlerce kişiyi yavaşlattı. New York”ta on dört dolara yirmi dakikalık ”kaliteli” uyku satın alınır oldu. Dünya o kadar hızlandı ki insanlar yeniden yavaşlamayı keşfediyor. Dünyadaki gelişmelerden Türkiye de payını aldı. Hızlı olmak kadar bazen yavaşlamak da başarının sırrı olabilir. Örneğin Vehbi Koç… Onca çalışmasının ardından yarım saatlik şekerlemesinden asla vazgeçmedi… Aynı Winston Churcill gibi. Görüldüğü gibi yavaşlık aslında yeni bir keşif değil.

Ofislerde siesta

Ofiste uyuya kalmak iş hayatınızda yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri olarak bilinir. Hızlı iş gününüzde randevularla, yapılacak işler listesiyle ve stresle boğuşurken ”öğle uykusu” molası hayalini kursanız bile yapamazsınız. Napolyon ve Winston Churchill”in savaş sırasında bile streslerini atmak için bir saatlik öğle uykusuna yattıkları söylenir. Araştırmalara göre, iş gününde öğle uykusu verimi artırıyor.

Harvard Psikoloji Bölümü”nden Sara Mednick”in yaptığı araştırmaya göre öğle uykusu, günün geri kalanında en az sabah kadar verimli çalışmanızı sağlıyor. Mednick”e göre yarım saat ila 1 saat arasındaki bir öğle uykusu için saat 2 ile 3 arası ideal. Pozitif Performans Enstitüsü”nün kurucusu psikolog Adalet Bağdu, öğle uykusunun bioritmimizde çok önemli olduğunu, 90 dakikada bir 15 dakika mola vermenin ideal olduğunu söylüyor.

“Sabah 9”da işe başlayan biri saat 1 ile 3 arası dinlenip bioritmini dengelerse günün geri kalanında daha iyi performans gösterir. Türkiye”nin çalışma koşulları ise bunu uygulamaya müsait değil. Biz de şirketlere önerilerimizde bioritmde uykuyu almanın çok önemli olduğunu söylüyoruz. Özellikle stres, konsantrasyon ve motivasyon eğitimlerimizde kesinlikle uykuyu ve dinlenmeyi ekliyoruz” diyor.

Günümüzde pek çok kurum, çalışanlarına öğle uykusu izni veriyor. Çin”de çalışanlar yasaya göre çalışırken öğle uykusu molası verebiliyorlar. British Airways, okyanusu aşan uçuşlarında, iniş sırasında daha iyi performans göstermeleri için pilotlarına uyku izni veriyor. Ünlü danışmanlık şirketi Deloitte & Touche ise Pittsburgh”daki 260 kişilik ofisini tekrar düzenleyerek bir uyku odası eklemiş.

Oracle”ın Tokyo”daki ofisinde de bir meditasyon odası var. Türkiye”de ise durum biraz farklı. TBWA ve Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi reklam ajanslarının mimarı Hasan Çalışlar, bu kurumlarda ”dinlenme odası” inşa ettiklerini söylüyor. ”Üst düzey yöneticilerin genelde içinde uyuyabilecekleri odaları bulunuyor. Fakat diğer çalışanlar için böyle olanaklar yok. Yaratıcı sektör ofislerinde ”dinlenme odası” kavramını daha çok uyguluyoruz.

Özellikle reklam ajanslarında 9-6 bir çalışma sistemi olmadığından, ofis 24 saat kullanımda oluyor. Çalışma saatlerinin uzunluğu nedeniyle ofisin dışına çıkmadan ofis ortamı dışına çıkabilecekleri mekânlar yaratıyoruz. Gerektiği zaman uyuyabilecekleri veya dinlenebilecekleri alanlara ihtiyaç duyuluyor.” diyor.

”Uyumayan” şehir lakaplı New York”ta ise mola vermek gittikçe kolaylaşıyor. Empire State gökdeleninin 24. katındaki Metronaps”te 20 dakikalık uyku seansları satın alabiliyorsunuz. Mayıs 2004”te açılan Metronaps”te kullanılan özel koltukları 7 bin 950 dolara satın alabiliyorsunuz.

Tasarımda ”Go Slow”

Hollandalı tasarım grubu Droog da bu yılki Milano Tasarım Haftası”nda ”yavaşlık” kavramını ele alan bir sergi hazırlamıştı. Yüzlerce sergi ve binlerce metrekarelik fuar alanının görme yarışı içerisinde, tasarım severlere ”yavaşlama” tecrübesi yaşatmak isteyen Droog”un sergisinin adı da ”Go Slow” yani ”Yavaş Git”. Yavaşlığın artık bir lüks olduğunu dile getiren tasarım grubu, ziyaretçileri yavaşlayıp kendilerine gösterilen ilginin ve rahatlığın tadını çıkartmaya davet ediyorlardı. Serginin girişinde elinize bir harita tutuşturuyorlar. Cafe bölümüne girmek için beklemek zorundasınız, çünkü herşey ”yavaş”.

Sıranız geldiğinde size ayakkabılarınızın üzerine giymek üzere kocaman birer keçe terlik veriyorlar. Terlikler yavaş yürümenizi sağlıyor. Sallanan sandalyede sallanıp, zen bahçesiyle oynamanızı öneriyorlar.

Sıra yemek yemeye geldiğinde yemeklerin yavaşça hazırlanışını izliyorsunuz. Bu sergide servis yapmak üzere Hollanda”dan gelen yaşça büyük garsonlar var. ”Servis yavaş ama ilgi tam” diye uyarılıyorsunuz. Garsonlar size sıcak bir havlu getirdiğinde gitme zamanı geliyor, çünkü başka ziyaretçiler de bu ”yavaşlığı” hissetmeliler.

Cafe bölümünden çıktığınızda Droog”un ürünlerinden birini satın almak isterseniz biraz daha beklemeniz gerekiyor. Çünkü hem ödeme hem de paketleme yavaş, ama ilgi esirgenmiyor!

Milan Kundera diyor ki…

Ünlü yazar Milan Kundera, ”Yavaşlık” adlı kitabında yavaşlamanın getirdiği zevkin neden kaybolduğunu sorguluyor. ”İnsanlar hatırlamak için yavaşlar, unutmak için hızlanırlar” diyor. ”In Praise of Slow” (Yavaşlığa Övgü) adlı kitabın yazarı Carl Honore ise hayatının zamanla sonsuz bir yarış içinde geçtiğini farkında olanlardan. Honore, “Hızlı yaşamak hiç yaşamamaktır” derken “Hızlanma takıntısı iş yaşamımızı, ilişkilerimizi, sağlığımızı ele geçirdi, insanlar yavaşlayarak daha dolu ve daha zengin bir hayat yaşayabilirler”diye ekliyor.

İnsanlar nasıl yavaşlayabilir sorusuna ise uzayıp giden bir listesi var: “Daha az çalışmak, taşıt kullanmak yerine yürümek, televizyon izlemek yerine okumak, aile ve arkadaşlarınızla uzun yemekler yemek, yoga, tai chi ya da meditasyon yapmak… Daha yavaş yaşayarak daha iyi yaşayabiliriz. Yavaşlık felsefesinin özünde ”emeklemek” yok.

Yavaşlamak herşeyi gerçek hızında yapmayı amaçlıyor.” Honore”nin yavaşlamak isteyenlere beş adet de kısa tavsiyesi var: “Her dakikanızı doldurmaya çalışmak yerine günlük programınızı biraz rahatlatın, zamanınız üzerindeki baskıyı azaltmak yavaşlamayı sağlar. Gününüzün bir bölümünde sizi rahat bırakmayan telefonlar, bilgisayarlar, email, televizyon gibi her türlü teknolojiyi tamamen kapatın, kendinizle ve düşüncelerinizle başbaşa kalın.

Sizi yavaşlatacak bir hobi edinin, okuyun, resim yapın, bahçeyle ilgilenin. Televizyon karşısında yemek yerine masaya oturup yemek yiyin. Her zaman hızınızın farkına varın, eğer gerektiğinden fazla hızlanırsanız derin bir nefes alıp yavaşlamaya bakın.”

Yavaş yemek

Yavaşlama hareketinin en ”resmileşmiş” gruplarından biri Slow Food (yavaş yemek). 18 yıl önce, Roma”da McDonalds”ın açılmasına bir protesto olarak başlayan hareketin bugün 50”den fazla ülkede, 80 binin üzerinde üyesi var. Yavaş Yemek grubunun amacı yavaş yeme, yavaş yemek yapma, sağlıklı ve taze malzemeler kullanmayı yaygınlaştırmak. Fikir yayıldıkça Amerika”da organik yemekler popülerleşiyor, büyük şehirlerde bile ”çiftçi pazarı” denilen açık hava marketleri açılıyor. McDonalds gibi büyük fast food zincirleri bile bu akıma uymak için menülerine salatalar gibi ”sağlıklı” yemek opsiyonları eklemeye başladı.

Türkiye”de de ”yavaş ve zevkiyle yemek” yayılıyor. Kalabalık yemek yenen komün masalar kullanan restoranların sayısı artıyor. Ünlü şef Mehmet Gürs de uzun süredir Slow Food”un üyesi. 1 ay önce Bebek”te açılan Mangerie Cafe ve Restoran”ın sahibi Elif Yalın Topkaya da bu akımı savunanlardan. ”Yemek yemek sadece karın doyurmak olmamalı, insan sadece fiziksel olarak değil, duygusal olarak da doymalı, çünkü yemek aslında sosyal bir olay. Eskiden olduğu gibi aileler akşam yemeklerini beraber olmak için bir fırsat olarak görmeli” diyor.

”İyi Türk yemeği yavaş pişer”

Restoranının ismi de bu fikirle bağlantılı. Mangerie, Fransızca”da uzun uzun yemek yenilen yer anlamına geliyor. Topkaya, insanların uzun uzun, konforlu ve sohbetli bir şekilde yemek yiyebileceği bir yer olmasını amaçlıyor.

Yavaş yemenin zaten Türk yemek kültüründe varolduğunu söylüyor: ”iyi bir Türk yemeği yavaş yavaş pişer, uzun uzun yenir.” Yavaş yemek kavramını kendi hayatında uygulamak isteyenlere de ”yemek pişirmeyi” tavsiye ediyor, mesela ekmek yapmayı. ”Yemek yapmak zaten bir sabır işi, ekmeği hazırlarken hamurunu yapıyorsunuz, sonra o hamurun mayalanıp iki katına çıkması için bekleme süresi var, sonra tekrar yoğurup yine bekliyorsunuz.

Fırının ısınma da vakit alıyor, dolayısıyla zaten acele edemiyorsunuz. Bu hem bir meditasyon hem de sabretmeyi öğreten bir aktivite.” Topkaya, yavaş yemenin bütün felsefenin çok önemli bir halkası olduğuna inanıyor. ”En hızlı olmak her zaman en iyi olmak anlamına gelmiyor, işin kalitesi onu ne kadar hızlı yaptığınızdan daha önemli” diyor.

Spor da yavaşlıyor

Joggingi hatırlayan var mı? Şimdiler de herkes pasif jimnastik peşinde. Yoga, Tai Chi gibi uzakdoğu kökenli felsefelerin yanısıra Batı”da olduğu gibi Türkiye”de de yeni spor akımları da ”yavaşlamaya” uyum sağlıyor. SuperSlow veya Power of 10, ağırlıkları 10 saniyede kaldırıp 10 saniyede indirmekten oluşan ”yavaş” çalışma şekilleri.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND