Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Büyüyünce ne olacağına kendin karar ver

Çocuklara en çok sorulan soru, ’büyüyünce ne olacaksın?’ Bu sorudan yola çıkan TEGV, meslek ansiklopedisi hazırladı. Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum adıyla hazırlanan çalışmada meslekler çocukların anlayabileceği bir uslupla tanıtılıyor.

Çocukların kendi ilgi ve becerilerine en çok uyan meslekleri araştırabilmesine olanak sağlayan ansiklopedi hazırlandı.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), çocukların iş ve meslekleri yakından tanıyabilmeleri için ’’Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum’’ ansiklopedisi hazırladı.

Türkiye’de ilk olan ansiklopedide, aile hekiminden avukata, ambulans görevlisinden bisiklet tamircisine, kuru temizlemeciden peyzaj mimarına kadar 300 meslek mensubunun görevi, çocukların kolayca kavrayabileceği dille anlatılıyor.

Mesleklerin, anlatımının yanı sıra eğlenceli ve renkli şekilde resmedildiği ansiklopediyle, çocukların, iş dünyasının çeşitliliğini, farklı mesleklerin gerektirdiği nitelikleri ve sağladıkları olanakları keşfetmeleri sağlanarak, kendilerine en uygun seçimleri yapabilmeleri için doğru altyapıyı kurmaları hedefleniyor.

TEGV’in 6, 7 ve 8. sınıfa devam eden öğrencilere yönelik VISA Europe’nin katkılarıyla yürüttüğü ’’Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum’’ projesi kapsamında yayımladığı ansiklopedide, iş dünyasını daha yakından tanıtabilmek amacıyla belirli bir eğitim ya da ustalıkla elde edilen mesleklerin yanında iş yaşamında alınabilecek çeşitli rollere ve görevlere yer veriliyor.

Aslı Aydın Özdemir ve Yaprak Kaymak’ın yazdığı, Barış Hasırcı’nın resimlediği ansiklopedi, şimdilik projeye katılan çocuklara dağıtılıyor. Ansiklopedinin gelecek dönemde satışa sunulması planlanıyor.

’’KARİYER OLANAKLARINI KEŞFEDECEKLER’’

TEGV Semahat-Dr. Nusret Arsel Eğitim Parkı Yöneticisi Olçum Kavruk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin amacının çocukları bireysel özelliklerini ve aynı zamanda eğitim ile kariyer olanaklarını keşfetmeleri üzerine bilinçlendirmek ve onlara farkındalık kazandırmak olduğunu söyledi.

Projenin içeriğinin özel geliştirilen oyunlar ve eğitim materyalleriyle desteklendiğini bildiren Kavruk, proje kapsamında öğrencilerin kariyer vizyonlarını geliştirmek için mesleğinin önde gelen isimlerinin, çocuklarla bir araya getirildiğini belirtti.

Ayrıca çeşitli meslek dallarının işbirliği içinde çalıştığı tesislere çocuklar için geziler düzenlendiğini anlatan Kavruk, proje kapsamında ulaştıkları çocuk sayısının 25 bin olduğunu bildirdi.

Etkinliklere katılan çocuklar için Türkiye ve uluslararası yayın alanında bir ilk olan meslekler ansiklopedisi hazırladıklarını ifade eden Kavruk, ansiklopedide 300 mesleğin-görevin yer aldığını dile getirdi.

Kavruk, çocuğun kendi ilgi ve becerilerine en çok uyan meslekleri araştırabilmesine olanak sağlayan ansiklopedinin basılarak, TEGV etkinlik noktalarına gönderildiğini kaydetti.

Kitapta yer alan bazı iş ve meslekler ise şunlar:

’’Adli patolojist, aile hekimi, ambulans görevlisi, aktüer, arkeolog, avukat, balıkçı, bankacı, bisiklet tamircisi, biyolog, çevirmen, büyükelçi, çilingir, çini işlemecisi, ciltçi, dansçı, demir ustası, denizaltı operatörü, dermatolog, diş hekimi, film editörü, evde bakım hemşiresi, farmakolog, film eleştirmeni, fizikçi, foto muhabiri, genel cerrah, genetik mühendisi, grafik tasarımcı, hakim, hostes, icra memuru, iç mimar, itfaiyeci, jeolog, kamyon şoförü, kimyager, kuru temizlemeci, meteorolog, mimar, müzik aleti tamircisi, nalbur, noter, ortopedi uzmanı, palyaço, peyzaj mimarı, ressam, saatçi, savcı, servis elemanı, stilist, şoför, takı tasarımcısı, tekstil mühendisi, tur rehberi, uçak bakım teknik elemanı, üst düzey yönetici, vali, yazılım eğitmeni, yönetici asistanı, zoolog…’’

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Hafızadaki yüzler resme döküldü

Kanada’nın Toronto Scarborough Üniversitesi’ndeki nörologlar, elektroensefalografi (EEG) verilerine otomatik öğrenme (machine learning) tekniği uygulayarak “hafızadaki yüzleri resme dökmeyi” başardı.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Adrian Nestor, “Bu çalışmadaki yenilik, EEG verileri ve otomatik öğrenme tekniğini kullanarak katılımcının görsel deneyiminin tahmini bir temsilini yeniden yaratmak” dedi.

Nestor, gönüllü katılımcının kafasına yerleştirilen EEG’nin verilerine ışık tutulduğunu belirtirken, “İnsan yüzü gibi zihinsel temsilleri algıladığımız biçimiyle yeniden oluşturmaya çalıştık” diye konuştu.

Scarborough Üniversitesi’nde EEG verileri üzerine araştırmalar yapan Dr. Dan Nemrodov ise ilk başta bu teknikle hafızadaki yüzlerin resme döküleceğine” ihtimal vermediğini anlattı, “Nestor bana geldiğinde ona bunun zor olacağını ama deneyebileceğimizi söyledim. Sonuçta o kazandı, ben kaybettim. Teknik gayet iyi çalışıyor” dedi.

Yapılan araştırmanın videosu aşağıdadır:

Kaynak: bbc türkçe

Okumaya devam et

MAKALE

Çinli Şirket az adım atan çalışana para cezası veriyor

Çalışanlarına eksik attıkları her adım için 0,01 yuan (0,0078 TL) ceza kesen şirket eleştirildi.

Çin’de ayda 180 bin adımdan az atan çalışanlarına para cezası veren şirket eleştirilerin hedefinde. Information Times gazetesine göre Guangzhou’da bir emlakçı, çalışanlarına eksik attıkları her adım için 0,01 yuan (0,0078 TL) ceza kesiyor.

Gazeteye konuşan şirketin çalışanlarından biri, sürekli fazla mesaiye kalmaları gerektiği için çalışma saatleri dışında 6 saat atma imkanlarının olmadığını söylüyor:

“Şirketin daha fazla egzersiz yapmamızı istemesini anlıyorum ama şimdi adım hedefini tutturmak için yürümekten uyumaya yeterli vakit ayıramıyorum.”

Yerel bir hukuk firmasında çalışan Liu Fengmao, şirketin çalışanların attıkları adımı bir performans göstergesi olarak takip etmesinin yasal bir temeli olmadığını ve bu kuralın ilerde işveren için sorun çıkarabileceğini belirtiyor.

Liu’ya göre işçiler mesai saatleri dışında yürümeleri gerektiğinde bunun fazla mesai olduğunu söyleyebilir veya yürüyüş sırasında sakatlık yaşadıklarında bunu çalışma sırasında yaşanan bir iş kazası olarak gösterebilir.

Information Times’a göre Guangzhou’daki emlakçı çalışanlarına bu tip bir kural getiren ilk şirket değil.

Ocak 2017’de teknoloji şirketi Congqing çalışanlarının günde 10 bin adım atmasını talep etmişti. Chongqing Evening Post gazetesi şirketin bu kriteri bir performans ölçütü olarak kullandığını yazmıştı.

“Şirket, maaşlardan kesinti yapmak için bahane arıyor”

Sosyal medya sitesi Sina Weibo’da da kullanıcılar Guangzhou’daki emlakçının bu uygulamasını şaşkınlıkla karşıladı. Bir kullanıcı “Şirket çalışanlarının maaşlarından kesinti yapmak için bahane arıyor” ifadelerini kullandı.

Bazı kullanıcılar ise kararı “Bu uygulama çalışanları sağlıklı kılar” ifadeleriyle destekledi.

Kaynak: BBC Türkçe

Okumaya devam et

MAKALE

Bağlanma korkusu: Neden bazıları “ıssız insan” olmayı seçer?

İnsanın sosyal etkileşimi, temel bir ihtiyaç. Peki neden bazı insanlar, başka insanlardan kaçar? Bağlanma korkusunun mekanizması nasıl çalışır? Bağlanamayanları anlamak için yararlı bir yazı…

Flörtleşme döneminde bir çoğumuzun başına gelmiştir: biriyle görüşüyorsunuz, beraber vakit geçirmeyi seviyorsunuz ve birbiriniz tanımaya çalışıyorsunuz. Aranızdaki ilişki doğru yönde gidiyor gibi duruyor, ancak bu ilişkinin adını koymak istediğinizi belirttiğiniz anda durum birden değişiyor. Görüştüğünüz kişi sorularınıza daha kaçamak cevaplar vermeye başlıyor ve mesajlarınıza daha az geri dönüş yapıyor. Gelecek ile ilgili bir plan yaptığınızda konuyu değiştirmeye çalışıyor.

Karşılıklı oturduğunuzda ve “neler oluyor?” diye sorduğunuzda büyük ihtimalle “bağlanmaktan korkuyorum” veya buna benzer bir cevap alacaksınız.

Bazıları için bu konuşma daha geç de gerçekleşebilir. Artık bir ilişki içindesinizdir, ancak ilişkiniz daha da ciddileşmeye başlayınca partneriniz sizden uzaklaşabilir. Bunun üzerine kendinizi “ne oldu öyle” diye düşünürken bulabilirsiniz.

“Bağlanmaktan korkmak teriminin sık sık kullanıldığını duyarız ama aslında bu ne anlama geliyor? Huffington Post’tan Kelsey Borresan bu sorunun cevabını öğrenmek için uzmanlarla görüştü.

Eğer biri size “bağlanma sorunlarından” bahsediyorsa yakınlık kurmaktan ve ilişkinizin çok hızlı ilerlemesinden rahatsız oluyordur.

“Sizin ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılayamamaktan korkuyor olabilir”

Psikolog Samantha Rodman bu konu ile ilgili olarak “ Sizi seviyor olabilir, hatta size aşık bile olabilir ancak sizin ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılayamamaktan korkuyor olabilir” diyor.

“Bağlanma sorununun” kökleri korkulara, inançlara hatta kişinin aile hayatında veya daha önceki ilişkilerinde yaşadığı kötü tecrübelere dayanıyor olabilir. (Örneğin çocukluğunda anne ile babasının kavgalı bir boşanma yaşamasına tanık olmuş olabilir)

Unutmamak gereken bir başka detay ise her insanın nihai amacının uzun bir ilişki olmadığı.

“Bir ilişkinin içinde sıkışıp kalmaktan korkuyor veya büyük kararlar vermekte zorlanıyor olabilirler” diyor psikolog Ryan Howes ve ekliyor; “ Belki de geçmişte kendileri ile uyumlu olmayan insanlarla ilişki yaşamışlardır veya ilişkileri beklemedikleri bir şekilde aniden bitmiş, bu yüzden de kendilerini reddedilmiş hissetmişlerdir”. Howes bu konu hakkındaki düşüncelerini “Tipik olarak bağlanmakta korkan insanlarda geçmişten gelen bir korku vardır ve bu korku genel olarak ilişkilerinin bitmesine sebep olur” diyerek özetliyor.

“Eğer biri bağlanma sorunları olduğunu söylüyorsa ona inanmalısınız”

Bir başka olasılık ise karşınızdaki kişinin size karşı olan ilgisini kaybettiği ve “bağlanma sorunlarını” ilişkinizi sonlandırmak için kullanıyor olması. Bu gerekçe gerçek olsa da olmasa da bunu görüştüğünüz kişinin artık sizinle bir ilişki yaşamak istemediğine dair bir sinyal olarak algılamalısınız.

“Eğer biri bağlanma sorunları olduğunu söylüyorsa ona inanmalısınız. Bazı insanlar bunu ciddiye almıyor ve bir süre sonra karşılarındaki kişinin istediğinin evlilik veya beraber yaşamak olmadığını fark edince hayal kırıklığına uğruyor” diyor Rodman.

Bağlanmaktan korkan insanlar bazen size karışık sinyaller verebilirler. İlişkinizin bir sonraki adımının ne olduğunu konuştuğunuzda farklı cevaplar verdiğini hissedebilirsiniz. Tahminen sizinle bir sene sonrası için tatil planı yapmayacaklardır. Bazen arkadaşları etrafında geçirdiğiniz zamanı bile kısıtlayabilirler ki ilişkiniz biterse arkadaşlarına çok bağlanmış olmayın.

“Bağlanma sorunu olan insanlar bağımsız yaşamayı ve kendi kendine yetmeyi iyi öğrenmiştir

Howes bağlanma sorunu olan insanların kavgadan kaçınmak için sorunların kendi kendisini çözmesini beklediğini, fakat aynı zamanda da bağlanmaktan korktukları için ilişkiyi bitirmeye hazır olduklarını ifade ediyor. “İçlerinde sürekli çatışıyorlar” diyor Howes.

Rodman ise “Bağlanma sorunu olan insanlar bağımsız yaşamayı ve kendi kendine yetmeyi iyi öğrenmiştir. Bu sebepten dolayı partnerlerine açılmaları zor olabilir.” diyor.

Kaynak: t24

Okumaya devam et
Advertisement

TREND