Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Büro temizleyerek bir dev yarattı

Babası ortaokul yıllarında vefat etti, ailesine bakmak için liseyi yarıda bıraktı. Kiremit ocağında amelelik, kasap çıraklığı derken kendi işini kurmak için kolları sıvadı. Bir elinde kova ve bir elinde fırça ile kapı kapı gezip ofis temizliği yapmaya başladı. Küçük bir bürosu vardı, ama telefon bağlatacak parası bile yoktu. Şimdi 4 bin çalışanı var! İşte başarının tozunu dumanı attıran bir dipten zirveye yükselme öyküsü…

22 yıl önce elinde kova ve fırça avukat bürolarını temizleyerek sektöre adım atan Cevat Turan, bugün 4 bin çalışanı ile 30 milyon dolar cirosu olan Mis Group’un sahibi. Turan, sektörde standartlaşmanın önemine dikkat çekiyor. Bir hayali gerçeğe dönüştürebilmenin ötesinde bir öykü Cevat Turan’ınki.

Gelin kısa bir süreliğine bundan 22 yıl önceye gidelim ve Çorum’da bir kasap dükkânını hayal edelim. Cevat Turan ise o dükkânda tezgâhtar. 19 yaşında. Askerden yeni dönmüş. Etleri doğruyor, parçalıyor, paketliyor, müşterilere veriyor… Akşamları bir gençlik dergisine yazılar yazıyor. Öykü ve şiir denemeleri, siyasi yazılar… Kafasının içinde ise tek bir ses var: “Bir şeyler yapmalıyım”. Gün geliyor, bir anlaşmazlık yaşanıyor ve işsiz kalıyor. O da birçokları gibi gidip şansını İstanbul’da denemeye karar veriyor. Devamını Turan’ın ağzından dinleyelim…

– Evet. “Taşı toprağı altın” diyerek İstanbul’a geldiniz. Ne yapmayı düşünüyordunuz?

TURAN – Önceden verilmiş bir kararım yoktu. Bir akrabamın yanına gittim önce. Onun eşi ile birlikte bir temizlik firması kurduğunu öğrendim. Kafamda bir şimşek çaktı. Ben de işe oradan başlayabilirdim. Neden olmasındı ki?

– Bu arada yıl kaç?

– Cevat Turan: 1988 ortaları. Elimde sadece küçük bir oda tutabilecek bir para var.

– Peki, ne yaptınız o para ile?

– Cağaloğlu’nda bir yer kiraladım. Tek bir oda.. Eskiciler mahallesine gidip elden düşme bir de elektrik süpürgesi aldım. Kova, fırça ve bezler… Bir de kartvizit bastırdım. Ve bitti param. O odada yatıp kalkıyordum aynı zamanda.

İşe avukatlık ofislerinin kapısını çalarak başladım. Elimde kova ve fırça ile. Kartımı veriyor ve ofis temizliği ihtiyacınız var mı, diye soruyordum. Kartvizitimde sadece adım soyadım ve odamın adresi yazıyordu. Telefon numarası bile yoktu. “İstersek seni nasıl arayacağız” diye soranlara “Ben size sık sık uğrarım” diye yanıt veriyordum. Böylece bir iki derken, avukatlık bürolarını temizlemeye başladım. Ama hayalim sabit bir gelire ulaşmak, bir sekreter alarak işleri biraz daha ilerletmekti. Bu yüzden onları abone yapmak zorundaydım.

’Yarım gün çalışmak isteyenleri örgütledim’

– Sekreter nereden çıktı şimdi?

– Avukatlık büroları işini daha da yaygınlaştırabileceğimi anlamıştım. Bunun için bir telefon ve telefona yanıt verip kayıt alacak birine ihtiyacım olacaktı. “Temizlik işleri yapılır” diye el ilanları bastırıp, Sultanahmet’te her yere astım ve dağıttım. Bir yıl sonra sekreter tuttum. Bir de yanıma çalışacak birini aldım. Artık 3 kişilik bir ekip olmuştuk. Bu arada evlendim. Gelen takıları bozdurarak TEDAŞ’ın temizlik ihalesine katıldım. Ardından Emlak Bank’ın parttime temizlik hizmetlerini aldım.

– Bu arada kadroyu da genişlettiniz herhalde?

– Aslında sabit 3 kişiydik. Ama part time iş olduğu için ek iş yapmak isteyenler ile çalıştım. Örneğin adam memur ya da işçi; mesai bitiminde gelip birkaç saat ofis temizliği işinde çalışıp para kazanıyordu. Öyle çalışmak isteyenleri örgütlemeye başladım. Bu arada İstanbul dışında da bir iş aldım.

– Başka bir kentte temizlik işi. Hızlı ilerliyorsunuz…

– Hızlı ilerlemiyorum. Her yeri tırmalıyorum. Bir tanıdıktan Bodrum Akçabük’te devremülk yönetimiyle çalışan bir tatil sitesinde temizlik hizmeti ihtiyacı olduğunu öğrendim. Devreler başlamadan önce her dönem tek bir günde yapılan bir iş bu. 775 dairenin bir günde temizlenmesi gerek. İstanbul’dan bir araba ve bir şöför ile yola çıktım. Param o kadar kısıtlı ki, şöfor yolda durduğumuzda et ısmarlarken ben çorba, kuru fasulye yiyorum. Neyse işi aldık. Ama bu kez çalışacak adamları bulmak gerek.

Milas’ın Çingene köylerine gitmek gerekiyormuş. Gittim, 50-60 kişi ayarladım. Ama son gün ne olduysa gelmekten vazgeçmişler. 1 gün var ve elimde adam yok. Yeniden aramaya başladım. Meğerse yalnış bir yoldan gitmişim. Böyle çalışacak adam bulmak için Dayıoğlu denilen kişilere önce gitmek lazımmış. Onlardan birine gittim. Kapı kapı dolaşarak birkaç saat içinde 60 kişi topladı bana. Ayarladığım servis aracı ile hepsini taşıdık ve temizliği yaptık.

İstanbul’a dönünce şirketi limited şirket haline getirdik ve daha büyük bir ofise taşındık… Bu arada 1992’de ilaçlama işine girdik ve bu iş için bir şirket açtık. 1994 yılında ise bir güvenlik şirketi kurarak gözetim denetim hizmeti vermeye başladık.

– 1988 yılında sıfırdan başlayarak 6 yıl içinde temizlik, ilaçlama ve güvenlik şirketlerinin sahibi olmak… O dönem nasıl bir duyguydu bu?

– Hırslıydım. Babası ortaokul yıllarında vefat etmiş, ailesine bakmak için liseyi yarıda bırakmak zorunda kalan, kiremit ocaklarında çalışan, kasaplık yapan biriydim.

Dipten gelince sıkı tutunmak zorundasınız. Yoksa hızlı düşersiniz. Bu yüzden bir yandan da temkinli adımlar atmak zoruydaydım. Bu yüzden önceliği kurumsallaşmaya verdim. Hepsi için ayrı şirket kurdum. Hizmet sektöründe kalite ve standart son derece önemli. Onu tutturmaya çalıştım.

’İhtisaslaştık’

– Şu anda 9 şirketin sahibisiniz. Diğerleri hangileri?

– Kamera, monitör gibi alarm sistemleri satan Teknotürk’ü kurduk. Temizlik hizmetlerini kamu ve özel sektöre yönelik olarak ikiye ayırdık. Pozitif Temizlik kamuya hizmet veriyor. Mis Servis Hizmetleri ise özel sektöre. Bu arada alışveriş merkezi, okul ve özel hastane gibi merkezlerde de ciddi bir ihtisaslaşmamız var. Güvenlik personeli yetiştiren ve sertifikalandıran bir eğitim kurumumuz var. İstinye’de 10 bin metrekare arazi üzerinde Türk mutfağı üzerine ihtisaslaşmış bir de restoranımız. Adı Meyyale. 2009 yılı ciromuz 30 milyon dolar oldu.

– O arada sektörünüzde nasıl bir dönüşüm yaşandı?

– Yaklaşık 10 yıl kadar önce benzer işi yapan firmalar bir araya gelerek Temizlik ve Servis Hizmetleri İşadamları Derneği’ni (TESHİAD) kurduk. Ben 9 yıl başkanlığını yaptım. Geçen sene bıraktım. Temizlik sektörü 300 bin kişiye istihdam sağlıyor, ortalama büyüklüğü 3 milyar YTL. Bu sektörün ürettiği vergi, SSK primi ve istihdama faydası düşünülürse, sektör uyuyan bir dev.

Bu uyuyan dev kendi gücünün farkında değil. Kentlerdeki dönüşüm bizim sektörü çok yakından ilgilendiriyor. İnşaat sektöründeki yeni yatırımlar, modern sitelerin kurulmasıyla birlikte temizlik, güvenlik, kamera sistemleri, ilaçlama, bahçe peyzajları gibi birçok alanda elemana ihtiyaç var. Bu yüzden kalite ve standartlaşma son derece önemli.

– Kriz nasıl etkiledi?

– Biz 2007 seçimlerinden sonra rüzgârı hissettik. Piyasada nakit sıkışıklığını fark ettik. 2008 yılı ortalarında müşterilerimiz ile masaya oturduk, ödeme zorluğu çekenlerle yollarımızı ayırdık ve likit kalmaya çok özen gösterdik. Ciromuz yüzde 1.5 azaldı ama kârlılığımız da benzer oranda arttı.

– İşler azalırken kârlılığın artması nasıl oldu?

– Çünkü merkezdeki personelimizle sürekli toplantılar yaptık ve tasarruf tedbirleri geliştirdik. Verimi arttırdık.

– İşten çıkarma yaşandı mı?

– Hayır, sadece merkezde 3 kişi ile yollarımızı ayırdık; o da farklı sebeplerden.

– Şu anda sektörde hangi noktadasınız?

– İlk 5 firma içindeyiz.

’Satın alarak büyümeye devam ediyoruz’

– Yabancı şirketlerin sektöre ilgisi büyük sanıyorum…

– Evet, özellikle Danimarkalı, Alman ve Avusturyalıların ilgisi büyük. Şunu vurgulamalıyım ki biz sektörde yüzde 100 Türk sermayeli tek büyük yerli şirketiz.

– Peki, siz ortaklığa hazır mısınız?

– Neden olmasın ki?.. 22 yıldır eğilip bükülmeden büyümeyi başardık. Yabancı bir ortaklık bizi ileriye taşıyacaksa düşünebiliriz. Bu arada biz de satın alarak büyüyoruz. Geçenlerde otellere house keeping hizmeti veren bir şirketi satın aldık.

– Aynı zamanda şiir kitaplarınız da var…

– Evet. Bundan büyük gurur duyuyorum. Ben başarımda edebiyata ve dünya meselelerine duyduğum ilginin hayli etkisinin olduğunu düşünüyorum. 1984’te kasap dükkânında çalışırken 7 dergi takip ediyordum. “Usuldan Bir Hüzün” ve “Gözlerine Sakla Beni” adlı iki şiir kitabım var.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND