Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Bozkırın kızı büyük şehiri nasıl yendi ?

Orta Anadolu’nun kendi halinde, yol kavşağına kurulu bozkır ilçesi Çerkeş’te 1951 yılında dünyaya gelen ve 250 milyon dolarlık ciro yapan bir şirket sahibi olan Aynur Bektaş’ın öyküsü bu. Ve bu öykü Mümin Sekman’ın danışmanlığında hazırlanan “İnsan İsterse” dizisinin üçüncü kitabında hakettiği yerini aldı…
İşte “İnsan İsterse: ’Azmin Zaferi Öyküleri’nde “Bozkırın Kızı Büyük Şehiri Nasıl Yendi?” başlığıyla sunulan öykü…

Orta Anadolu’nun kendi halinde, yok kavşağına kurulu bozkır ilçesi Çerkeş’te 1951 yılında dünyaya geldi Aynur Bektaş. Dört çocuğunu okutmak için elinden gelen tüm gayreti gösteren sanat okulu mezunu babası ve aynı hassasiyeti gösteren ev kadını annesinin çabasını boşa çıkarmamak için vereceği mücadeleye, kasaba dışındaki “baraka” tip evlerinde başladı…

Her odanın tren lokomotifi gibi bir diğer odaya açıldığı, bakımsız, doğanın neden olduğu haşerelerle dolu lojmanın en büyük zorluğu soğuğuydu. 6 nüfuslu evde tek sıcak yer sobanın kurulu olduğu, misafirlerin de ağırlandığı –oturma- odasıydı. Kış mevsimlerinde eğer eve misafir gelmişse, diğer odalarda soğuktan elleri kalem tutamayan çocuklar ders çalışmak için konukların gidişini Anadolu kültürünün getirdiği saygıyla beklerlerdi.

Kadınların Çerkeş’te alışverişe, çarşıya gitmedikleri o dönem, Aynur Bektaş’ın yaşamında belirleyici oldu. Yaşı küçük olduğu için Aynur’a çarşı işlerinde yüklenen görevler ilk tecrübelerdi aslında. Bütün bakkal, çarşı işlerini o hallediyordu. Sadece annesinin değil tüm dul, yaşlı kadınların işlerini yapıyordu. Yıllar sonra o günler için, “Çocukluğumda bir yerde yattığımı, çok oynadığımı hatırlamam. Hayatım çarşı ve ev arasıda geçti. Belki babamın erkek evlat hasretini giderdim. Çocukluktan kalma alışkanlığım var. Pazar günlerim dahi programlıdır” diyecekti…

Ortaokulu bitirdiği 13 yaşında ailesiyle ilk ayrılığı yaşayacaktı Aynur. “Kızım, bozkırda kaderini değiştirmek için tek yolun var: okumak” diyen babasının bu nasihatını tutacak ve lise eğitimi için Ankara’ya gidecekti. Bozkır’daki kaderini değiştirmek için başarıya mecburdu. Bunun bedelini de hasretlikle ödeyecekti.

Şimdilerde otomobille bir saatte gidilen yolun, her yerde duran bir otobüsle 7 saatte alındığı bir dönemde, Ankara’ya teyzesinin yanına yerleşti. Eniştesinin devlet memuru maaşıyla geçindirdiği evde yedi nüfus olmuşlardı. Her ne kadar babası Çankırı’dan para yolluyorsa da ekonomik anlamda eleri dardı. Paranın her kuruşunun dikkatli harcanması gerekiyordu. Aynur, Cebeci’den Ankara Kız Lisesi’ne gidebilmek için 10 kilometre yürüyordu. Eğer o gün otobüse binmişse çok sevdiği paskalya ve gazozu alamıyordu. Okul hayatı boyunca bu iki tercihten birini seçmek zorunda kalacaktı.

Aklı anne babası ve kardeşlerindeydi. Soğuk evin, manevi sıcaklığındaydı… Çerkeş’e dönmek istiyordu. Kendini kapısından çıktığı an bir daha dönüşü olmayan koridorda hissediyordu. Çaresizlik içindeydi ancak yapılacak tek şey okumak ve orada kalmaktı…

Denizi ilk kez 13 yaşında gören Aynur ilk başarısını üniversiteyi kazanarak elde etti. İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Muhasebe bölümünü kazanınca üniversite eğitimine de Ankara’da devam etti.

Yaşam mücadelesi de verdi…

Üniversitedeki ilk yılında ölümü yanıbaşında hissetti. 1968’in yürüyerek gelip gittiği günleriydi yine. Onca yolu taban tepmek zor gelmiyordu ama yokuşun başındaki eve çıkmak hayli zorluyordu Aynur’u. Son zamanlarda nefesi yetmez olmuştu yokuş tırmanmaya. Yarı yolda tıkanıyor, terliyor, yakasını bırakmayan öksürük krizleriyle boğuşuyordu. İyiden iyiye kilo vermiş, hatta sömestr tatilinde memlekete gittiğinde, babası 45 kiloya düşen Aynur’u veremlilere benzetmişti. Öksürükleri sıklaşmış, terlemeleri de yoğunlaşmıştı.

Ankara’ya döndüğünde eş dost bazı doktorlara akıl danıştılar. Endişe edilecek bir durum görünmüyordu ateş olmadığı için. Ta ki, bir gün tesadüfen teyzesiyle Hacettepe Tıp Fakültesi’nin önünden geçene kadar… Hastaneye girdiklerinde sıra beklerlerken Aynur’un öksürüğü asistanın dikkatini çekti. Daha sırası gelmeden odaya alındı genç üniversiteli. Hemen ciğer filmi istendi. Aynı günün öğle sonrasında röntgende çıkan sol ciğerdeki yara herkesi telaşlandırdı. Teşhis: Tüberkülozdu. Senatoryuma gidecekti. Öncesinde fakülteye uğradı. Arkadaşlarıyla yürüyüş yapmak istedi olmadı. Taksiyle eve gidecekti bu kez. Tam otomobil hareket etmeye başladı ki Aynur kan kusmaya başladı. Apar topar Ankara Keçiören’deki senatoyuma gittiler. Kan tükürüyoru, terliyor, tıkanıyordu…

Geceyi acilde geçirdi. Uyandığında kendisiyle aynı şikayetle gelen hastaların bazılarının yatakları boştu… O zaman anladı durumun ciddiyetini. Ertesi gece apar topar servise aldılar Aynur’u. Genç bir üniversite öğrencisinin bu illete yakalanması doktorları epey üzdü. Özel ilgi gösterdiler gen kıza. 2 ay sürekli, sonraki iki ay da hafta sonları izniyle evci çıkarak tam 4 ay yattı senatoryumda…

Hastanede yaşama mücadelesi verirken bile vazgeçmedi çalışmaktan. Her gün ziyaretine gelen arkadaşlarından o günkü ders notları alan Aynur, ziyaretçileri ayrıldıktan sonraki ilk dakikadan itibaren ders çalışmaya başlıyordu. 4 aylık uzun bir boşluğa rağmen sınavlarında iyi notlarda seneyi tamamladı Aynur…

Eceli yenmiş, sağlığına kavuşmuştu… Hem üniversitede okuyor, hem de girdiği bir bankada çalışıyordu. Hem iyi bir öğrenci hem de başarılı bir bankacı olmak için çok çalışıyordu. 18’indeyken daha öğrenciliği bitmeden evlendi. Artık evlenmiş biri olarak hem işi, hem okulu hem de ev işlerini bir arada götürmeye çalışıyordu. Karnı burnunda hamileyken kalan son dersini vermek üzereydi ve bankada şeflik sınavına hazırlanıyordu. İlk oğlu Hakan’ın doğumundan sonra okuldan mezun oldu. Girdiği şeflik sınavında da birinci oldu. Başarının ödülü olarak da hala evinde sakladığı bir saat ödülü aldı.

Çalışkan bir bankacı olarak 27 yaşında banka müdürü oldu. Banka içi eğitimlerde eğitmenlik yapmaya bile başladı. Genç yaptığı evliliğin noktalanmasından sonraki yıllarda bankada kendisinden bir alt pozisyonda çalışan Süreyya beye aşık oldu. Evlendiler. 12 yıl aynı bankada çalıştıktan sonra eşiyle birlikte İstanbul’a geldi. Bu arada en başarılı şube müdürü ünvanını da aldı.

Aynur Bektaş 38 yaşında emekli oldu. Yeni bir iş yapmaya ihtiyacı vardı çünkü iki çocuğun okul masraflarını karşılamak ve onlara iyi bir hayat kurmak emekli maaşlarıyla olacak şeyler değildi. Üstelik evde oturmak istemiyordu. İlk tercihi otomotiv bayisi olmaktı. Bankacıyken çok yoğun olarak otomotiv kredisi kullandırmış olduğundan bu alanda başarılı olacağını düşünüyordu. Ama sermaye sermaye sorunu yaşadığı ve tekstil atölyesi kurmak en ucuzu olduğu için hazır giyim imalatına başladı. Aynur Bektaş yıllar sonra, “Bir genel kabule göre çoğunlukla fırsatlar bireyleri girişimci yapar ancak bazı durumlarda da zorluklar dolayısıyla girişimci olunur. Benim girişimciliğim ikincisinden kaynaklanıyor” diyecekti.

Aile bireylerinin adı şirkete verildi

Sonunda şirket kuruldu. Büyük oğlu Hakan’ın ilk harfiyle başlasın, ikinci oğlu Ahmet’in ikinci harfiyle devam etsin, eşi Süreyya’nın da Y’sini ekleyelim derken şirketin adı bulundu: HEY…

Üç kişiyle kurulan HEY yıllar sonra tahminlerinin de ötesinde büyük bir hızla büyüyecek ve 3 bin 500 kişinin çalıştığı dev bir şirkete dönüşecekti…

Bugün Reebok, Adidas, GNM gibi dev şirketler için üretim yapan, İstanbul ve Anadolu’da toplam 7 fabrikası bulunan Hey Group, işe ilk başta organik t-shirtler yapıp Almanya pazarına satarak başladı. Aynur Bektaş buradan kazandığı tüm parayı şirkete yatırıp üretim kapasitelerini geliştirdi.

Eşi bankada kalmıştı. İşler büyüyünce o da aralarına katıldı ve firmanın finansman işlerini üstlendi. İkisinin de bankacı olmasına rağmen daha zor ve meşakkatli iş olan üretimi Aynur Bektaş üzerine aldı. Bektaş, üç kişilik bir ekiple 500 metre kare bir alanda başladığı üretimi 60 bin metrekare alana taşıdı. Grup, bünyesinde tekstil, turizm, bilişim ve dış ticaret alanında faaliyet gösteren 8 şirketle 250 milyon dolar ciroya ulaştı

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND