Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Bir zamanlar tezgahtardı…

Öğretmenlerinin ’bu çocukta iş var’ dedikleri grupta olmadı. Üç üniversite değiştirdi. 24 yaşında uzutmalı bir üniversite öğrencisiyken ilk kitabıyla dikkatleri üzerine çekti. Ancak bu hayatını kazanmaya yetmedi, 6 yıl mücevherat tezgahtarlığı yaptı. İşte edebiyatın kötü çocuğu Hakan Günday’ın başarı öyküsü…

2000 yılında henüz 24 yaşındayken ‘Kinyas ve Kayra’ romanını yayınladığında, hikayenin olağanüstülüğünden dolayı “Bu çocuk da kim?” dedirtti. Kullandığı dil, hayatın aydınlık değil karanlık yüzünü anlatması hiç de cici bir çocuk olmadığına delaletti. Bilboardlarda afili fotoğraflar eşliğinde reklam kampanyası yapmadı, medya maydonozu olmadı. Her türlü reklam malzemesini kullananlar imza gününde sinek avlarken, o sadece yazdıklarıyla okurlarını fethetti ve önünde kuyruklar oluştu. Edebiyatın ‘kötü’ çocuğu Hakan Günday (34), 12 Nisan’da Doğan Kitap’tan çıkacak yedinci romanı ‘Az’ ile gün sayan meraklılarının hasretine son veriyorİnsan merak ediyor; bu yazı işinde hep mi iyiydiniz ki, bir Hakan Günday cemaati oluştu? Edebiyat öğretmenin gururla sırtına vurduğu öğrencilerden miydiniz?

– Üçüncü üniversitemdeydim ve sürükleniyordum. Önce Hacettepe Üniversitesi Fransızca mütercim, sonra Brüksel’de Siyasal Bilgiler ve oradan da Ankara Üniversitesi Kamu Yönetimi. Orada, beş yıl okuyup hâlâ ikinci sınıfta olunca “Ben bu işi bırakayım artık” dedim. Ama bir iş yapmam gerekiyordu. Kampüsün karşısında kıraathaneler vardı. Hemen yanında da kırtasiyeler. Kırtasiyeden bir defter ve kalem aldım. Kıraathaneye gidip oturdum ve iki ayda ilk romanım ‘Kinyas ve Kayra’yı yazdım. Ama bunu ailemden gizli yapıyor, okula gidiyor gibi çıkıyordum evden.

İyi de o kıraathanede niye pişpirik oynamadınız da yazıya başladınız? Daha önce bir merakınız mı vardı?
– Yoktu. Günlük bile yazmamış biriydim. Ama çok okurdum. Kitaplar, durdukları rafta beni etkilemek için bekleyen nesnelerdi. Özellikle de bir kitap beni öyle etkiledi ki, ben hayatı o kitapla algıladım. Louis Ferdinand’ın, ‘Gecenin Sonuna Yolculuk’ kitabı. O roman beni öylesine etkilemişti ki yıllar sürdü. Ama daha önce hiçbir şey yazmamıştım.

Bazıları kitabını yayınlatmak için ömür tüketirken sizinki şıp diye yayınlandı. Niye?
– Yayınevleriyle ilgili hiçbir bilgim yoktu. Bir kitapçıya girdim, farklı kitapları karıştırdım ve yayınevlerinin künyelerine baktım. O kitaplardan birinin adresini alırken, bir kitap bana şunu hissettirmişti; eğer böyle bir kitabı yayınlıyorlarsa, bir ihtimal benim kitabımla da ilgilenirler. O kitap Bret Easton Ellis’in ‘Amerikan Sapığı’ kitabıydı. O sırada Ankara’da oturuyordum ve bütün yayınevleri İstanbul’daydı. Bastım İstanbul’a geldim ve hepsine kitap taslağımı elden teslim ettim. Beklemeye başladım. Bir ay sonra OM Yayınevi’nden Nevzat Çelik beni aradı ve kitap yayınlandı. Nevzat Çelik gibi bir editörün kitabımı okuması ve beni anlaması benim en büyük şansımdı.

‘Kinyas ve Kayra’dan sonra, “Acaba ben bir sıkımlık atış mıyım, bu işin devamını getirebilir miyim” diye düşündüğünüz oldu mu?
– Çok edebi bir hassasiyet içinde yazmadığım için, hiçbir zaman, biter ve bunun sonu gelir diye düşünmedim. Baktım ki, yaptığım şey kabul görüyor, ondan da öte Nevzat Çelik gibi edebiyat dünyasında yeri olan biri bana “Tamam” diyor, cesaretlendim. Sonra baktım ki, bunu yaparken kendimi çok iyi hissediyorum, devam ettim. Hikaye anlatmaktan hoşlandığımı fark ettim. Eğer bundan hoşlanıyorsanız, bu zaten geçecek bir duygu değil. Hikaye arıyorsanız da zaten içine doğmuşsunuz. “Hayat” diyoruz ona.

Hayatınızı sadece yazı yazarak mı kazanıyorsunuz?
– 2-3 yıldır öyle.

Daha önce ne yapıyordunuz?
– Antalya’da mücevher tezgahtarlığı.

İnsanın hayatını sadece yazarak kazanması nasıl bir duygu?
– İşte, bir gün tezgahtarlık sonrasında anlatmasını sağlayan bir şey. Yazarlıktan hayat kazanması bırakın, hayatta kalmak bile iyi. Özellikle de, çok sayıda insanın ilgisini çeken şeyler yazmıyorsanız.

Çiçek böcek romanları değil sizinkiler. Gerçeğin yüze çarptığı daha karanlık romanlar. Depresif olmak sizin kişiliğinizin de bir parçası mı?
– Bunu anlamak için yazıyorum zaten. İnsanın kendisine seçtiği yollar neden olur? Neden bazı insanlar gün ışığının olduğu hikayelerden hoşlanır da, diğerleri daha çok gece hikayelerini sever? İnsanın, kendine bakıp da, “Neden böyle işlerle uğraşıyorum” cevabını vermesi çok zor. Ama şimdi dönüp bakıyorum ki, daima rahatsıza meyilim olmuş. Çünkü mevcut halinden rahatsız olanın, daha çok soru sorduğunu görünce, bir ihtimal belki daha çok cevap bulurum diye düşünmüşümdür. Ama yıllar sonra, o cevapların hiç gelmediğini anladım; o da ayrı bir konu. Soru nüfusu, cevap nüfusundan hep fazla kaldı. En azından sorular çoğalırsa, cevapların da çoğalma ihtimali vardır.

UZUN SÜRE TAVANA BAKARIM SONRA OTURUR İKİ AYDA YAZARIM

Nerede büyüdünüz?
– Babam diplomat olduğu için Rodos’ta doğdum. Ama oradan çok erken ayrılmışız, hiç hatırlamıyorum. Sonra Brüksel’de ortaokul dönemim var, sonra da Ankara. Hep yolculuk var yani.

Nasıl yazarsınız?
– Yazı yazmaya kıraathaneden başlayan biriyim. Ortam aramam. Her yerde, her şekilde yazarım. Ama bu, herhangi bir disipline sahip olmamı da engelliyor. Çok arzulamama rağmen, her gün kalkıp bin kelime yazayım diyenlerden olamadım. Genellikle uzun bir süre tavana ya da açıksa gökyüzüne bakarım. Sonra da oturup iki ayda yazarım.

Yazmadığınız zamanlarda ne yaparsınız?
– Dedim ya, tavana bakarım. Okurum. Etkilendiğim kitap sayısı kadar albüm ve film var. Iron Maiden’dan başlayıp, Tanju Okan’a kadar giden uzun bir müzik yolum var.

Romanlarınızı okuyanların, “Bu bir Hakan Günday romanı” diyeceği bir alamet-i farikanız var mı?
– Hayatının o güne kadar en mutluluk verici cümlesini okuduğunu düşünürken, bir saniye sonra tam tersi olduğunu fark ediyorsa, ağzının kenarındaki tebessüm donuyorsa, o ben olabilirim.

ROMANIMIN ADI ‘AZ’ ÇÜNKÜ İKİ HARF KOCA ALFABEYİ YIKIP BİRARAYA GELDİ

Yeni romanınızın adı ‘Az’ ama koruculuk, itirafçılık, sado mazo seks ilişkileri, tarikatçılık, uyuşturucu mafyalığı, yok yok. Bu kadar çokken adı niye ‘Az’?
– Bu romanın isminin ‘Az’ olmasının nedeni, iki harfin aralarındaki alfabeyi yıkıp, bir araya gelmesiyle ilgili. Bu sadece Türkçe’de olan bir şey olduğu için güzel.

Peki aradaki alfabeyi niye yıkmak istediniz?
– Çünkü bazen hiç biraraya gelemeyeceğinizi düşündüğünüz bir olay veya kişiyle engelleri aşa aşa bir araya gelebilirsiniz.

Onun için mi bu romanı akıl almaz tesadüflerle kurguladınız?
– Ben tesadüfe değil, tesadüflere insanların verdiğini anlamı önemsiyorum. Bu tesadüflerin bir iradesi var mı, yok mu? Bunu bilmek mümkün değil. Başımıza gelen, iyi ya da kötü herhangi bir işin neden geldiğini, şöyle dönüp baktığınız zaman, eğer hepsi kaydedilebiliyor olsaydı, muhtemelen ağzımızdan çıkacak kelime, “Yok artık” olurdu. Tesadüf olayını bir kurgu olarak düşünmüyorum. Bu tamamen çarpışmalar, biraraya gelmeler ve uzaklaşmalardan oluşan kaotik bir yapı.

Kitapta, sizin pek çok romanınızda öne çıkan asilik yine var. Toplumda bir işe yarama zaruriyetine, yetişkin uysallığına itiraz ediyorsunuz.
– Bir makine var ve o makinenin bir sürü parçaya ihtiyacı var. Ve biz o makineye hiç uygun doğmuyoruz. Ama sonrasında yeterince çekiç darbelerinden sonra, o makineye uygun bir hale geliyoruz ve buna “Büyümek” deniyor.

Sizin kendinizin büyüdüğünüzü hissettiğiniz bir an var mı?
– Sorumluluk hissettiğim anların yarısı o anlardandır. Muhtarlığa kayıt olduğum gün, “Bir şey yanlış gidiyor ama ne acaba” dediğim gündür.

‘Az’da karaçarşafı bir fetiş unsuru yapmışsınız. Tarikatın eve kapattığı ve her gün dayak yiyen karaçarşaflı, romanın baş kahramanı Derda, İngilizce bilmeden resimlerle karşı komşusu gay bir İngiliz’den yardım istiyor. Resimde dayak ve bir kadın bir erkek gören İngiliz, bunu yanlış anlıyor ve kadının kendisinden sado mado bir ilişki istediğini sanıyor. Böyle şeyler biraz tabudur ya, tedirgin olmadınız mı?
– E, yok çünkü bu sadece bir hikaye. Tabu da bir kelime, üstelik Türkçe bile değil. Demek ki bizimle ilgisi yok. Eğer siz, farklı kültürlerin, kendince çok emin olduğu bir duruşu ya da kavramı, karşı kültüre gösterdiği zaman, onun bambaşka türlü algılanabildiğine bir örnek vermek istiyorsanız, bunları yazmak zorundasınız. İki farklı kültürde yetişmiş kişilerin, yan yana geldiğinde birbirini ne kadar yanlış anlayabileceğine bir örnek vermek gerekiyorsa, bu romandaki hikayeleri anlatmak gerekiyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND