Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Bir ilişkinin ne kadar sürebileceğinin işaretleri nelerdir?

Temel soru şu: Kurduğumuz ya da kuracağımız ilişkinin geleceği ile ilgili doğru bir tahminde bulunmak mümkün müdür? İşaretleri iyi okursak pekala mümkün olduğunu söyleriz. Nasıl bu kadar emin olabiliyoruz? Beraberlikleri düzgün giden ve gitmeyen çiftler seanslarda birbirlerini anlatırlar. İşte o ipuçları…

Uzak durulması gereken kadın ve erkekler

Hatırlayalım, temel sorumuz şöyleydi: Kurduğumuz ya da kuracağımız ilişkinin geleceği ile ilgili doğru bir tahminde bulunmak mümkün müdür? İşaretleri iyi okursak pekala mümkün olduğunu söyleriz. Nasıl bu kadar emin olabiliyoruz? Beraberlikleri düzgün giden ve gitmeyen çiftler seanslarda birbirlerini anlatırlar. Bir, buradan biliyoruz.

İkincisi; evlilik sorunları en çok araştırılan konulardan biridir. Yani elimizde ciddi bir literatür mevcut. Şimdi sıra “evlilikte risk faktörleri” diyebileceğimiz bir liste ya da gavurcasıyla bir “check-list” oluşturmaya geldi.

Ama esas hedefin iş işten geçmeden önce işaretleri okuyabilmek olduğunu yani aşağıdaki listeden “feyz alabilmek” için ille de evli olmanın gerekmediğini bir kere daha tekrarlayalım. Ben kamuyu bilgilendirme görevimi yerine getirdim. Tanrı sizinle beraber olsun:

Geçmiş
* Travmatik yaşantılar (şiddet, cinsel taciz, terk, ihmal vb.)
* İlişkinin başlangıcı ile ilgili iyi ve güzel anıların olmaması
* “Bozuk” aile ilişkileri
* Aldatma
* Bağımlılık (alkol, madde vb.) Şimdi
* Eşinizin beğendiğiniz, değer verdiğiniz en az birkaç karakter özelliği yoksa
* Anne / baba karşıysa
* Eğitim / kültür farkı bir rahatsızlık olarak yaşanıyorsa
* İlişkinin ana motoru seks ise
* “Evlenince düzelir” diye düşünüyorsanız
* Beraberliğinizi / eşinizi sıkıcı buluyorsanız
* Durmadan “aslında ne demek istediğinizi” anlatmak zorunda kalıyorsanız
* Taraflardan biri hami, koruyucu rolünde ise
* Kuralların çiğnenebilir olduğunu düşünüyorsa
* Heyecan olsun diye tehlikeli işlere bulaşıyorsa
* Başkalarından daha fazla yatak arkadaşı olmuş ise
* İşinden atılıyor ya da aniden ayrılıyorsa
* Sürekli söz verip hiçbirini tutmuyorsa
* Rekabeti seviyor ama kaybetmeyi bilmiyorsa
* Sorumluluklarına sahip çıkması istenince kendini baskı altında hissediyorsa
* Talepleri yerine gelmeyince, geçerli açıklamalar olsa bile sinirleniyorsa
* İnsanlar onu ya seviyor ya da nefret ediyorsa
* Başkalarının iş yapış şeklinde genellikle hatalar buluyorsa
* Çok sık “beni seviyor musun” diye soruyorsa
* O bir mükemmeliyetçi ise
* İlişki büyük ölçüde onun kendini geliştirme aracı olarak kullanılıyorsa
* Tartışma tarzı ve içeriği
* Tartışmada iğneleme, alay, küçümseme, hor görme ve suçlama yer alıyorsa
* Kişiliğe ve karaktere yönelik hakaretleri ve aşağılamaları içeriyorsa
* Taraflardan biri veya ikisi küsüyor ve duvar örüyorsa
* Kişi kendini “artık dayanamaznefes alamaz” hissediyorsa
* Tarafların kırıldığı, üzüldüğü bir tartışmadan sonra ilişki tamir edilmiyorsa
* Sık sık sizi çok beğendiğini, sonra da hiç beğenmediğini söylüyorsa
* Sık sık ayrılıp tekrar bir araya geliniyorsa
* Kızgınlık ve öfke sıkça dışa vuruluyorsa
* Tartışmalar uzayıp bir sonuca bağlanmıyorsa
* “Basit” şeyler büyütülüyor ve mesele yapılıyorsa
* Tartışmalarda uzak geçmişle ilgili kötü anılar gündeme geliyorsa
* Kıskançlık sık gündeme geliyorsa
* Sizi yapmayı istemediğiniz bazı şeyleri yapmaya zorluyorsa
* Onun düşüncesi sizinkinden her zaman daha önemliyse
* Tartışmalarda genellikle uzlaşmaya yanaşmıyorsa
* Tartışmaların çoğundan o “galip çıkıyorsa”
* Kararların çoğunu o veriyorsa
* “Mesele uzamasın” diye genellikle siz alttan alıyorsanız

* İlişkinizde genellikle olumsuz yanlarınızı gündeme getiriyorsa Ayrılmadan az önce ya da aldatmaya doğru Aşağıdaki belirtiler ön plana çıkmışsa ilişki neredeyse ömrünü tamamlamış denebilir:

* Beraberlikle ilgili sorunları çok ciddi buluyorsanız
* Sorunlardan söz etmek artık size yararsız görünüyorsa
* Sorunları kendi başınıza çözmeye çalışıyorsanız
* Paralel bir yaşam oluşmuşsa
* Kendinizi yalnız hissediyorsanız
* Yukarıdaki listede yer alan davranışların bazıları diğerlerine göre daha çok uyarıcı olmalı.

Bu davranışların birkaç tanesi bile yaşamınızı zehir edebilir. Bunların “evlendikten sonra geçeceğini” düşünmeyin. Büyük ihtimalle artarak devam edecektir. Değişme olasılığı yok mu? Tabii ki var. Özellikle bu davranışları gösteren kişinin kendisi de rahatsız oluyorsa, sizi mutsuz ettiğini düşünüyorsa ve bir profesyonel yardımı düşünebiliyorsa değişim pekala mümkün. Unutmayalım: Yukarıdaki davranışları gösteren kişilerin yaşamları hiç de kolay geçmemiştir. Bu insanlar, bu davranışların dışında son derece üstün yeteneklere ve karakter özelliklerine sahip olabiliyorlar. Eğer böyleyse yani ona değer veriyorsanız değişim için ona destek olmayı her zaman düşünebilirsiniz.

Kaynaklar: Albert J. Bernstein Duygusal Vampirler, Alfa Yayınları, 2001 John Gottman & Nan Silver Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi, Varlık, 2001 Jeffry Larson, Should We Stay Together, Jossy-Bass, 2000

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Hafızadaki yüzler resme döküldü

Kanada’nın Toronto Scarborough Üniversitesi’ndeki nörologlar, elektroensefalografi (EEG) verilerine otomatik öğrenme (machine learning) tekniği uygulayarak “hafızadaki yüzleri resme dökmeyi” başardı.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Adrian Nestor, “Bu çalışmadaki yenilik, EEG verileri ve otomatik öğrenme tekniğini kullanarak katılımcının görsel deneyiminin tahmini bir temsilini yeniden yaratmak” dedi.

Nestor, gönüllü katılımcının kafasına yerleştirilen EEG’nin verilerine ışık tutulduğunu belirtirken, “İnsan yüzü gibi zihinsel temsilleri algıladığımız biçimiyle yeniden oluşturmaya çalıştık” diye konuştu.

Scarborough Üniversitesi’nde EEG verileri üzerine araştırmalar yapan Dr. Dan Nemrodov ise ilk başta bu teknikle hafızadaki yüzlerin resme döküleceğine” ihtimal vermediğini anlattı, “Nestor bana geldiğinde ona bunun zor olacağını ama deneyebileceğimizi söyledim. Sonuçta o kazandı, ben kaybettim. Teknik gayet iyi çalışıyor” dedi.

Yapılan araştırmanın videosu aşağıdadır:

Kaynak: bbc türkçe

Okumaya devam et

MAKALE

Çinli Şirket az adım atan çalışana para cezası veriyor

Çalışanlarına eksik attıkları her adım için 0,01 yuan (0,0078 TL) ceza kesen şirket eleştirildi.

Çin’de ayda 180 bin adımdan az atan çalışanlarına para cezası veren şirket eleştirilerin hedefinde. Information Times gazetesine göre Guangzhou’da bir emlakçı, çalışanlarına eksik attıkları her adım için 0,01 yuan (0,0078 TL) ceza kesiyor.

Gazeteye konuşan şirketin çalışanlarından biri, sürekli fazla mesaiye kalmaları gerektiği için çalışma saatleri dışında 6 saat atma imkanlarının olmadığını söylüyor:

“Şirketin daha fazla egzersiz yapmamızı istemesini anlıyorum ama şimdi adım hedefini tutturmak için yürümekten uyumaya yeterli vakit ayıramıyorum.”

Yerel bir hukuk firmasında çalışan Liu Fengmao, şirketin çalışanların attıkları adımı bir performans göstergesi olarak takip etmesinin yasal bir temeli olmadığını ve bu kuralın ilerde işveren için sorun çıkarabileceğini belirtiyor.

Liu’ya göre işçiler mesai saatleri dışında yürümeleri gerektiğinde bunun fazla mesai olduğunu söyleyebilir veya yürüyüş sırasında sakatlık yaşadıklarında bunu çalışma sırasında yaşanan bir iş kazası olarak gösterebilir.

Information Times’a göre Guangzhou’daki emlakçı çalışanlarına bu tip bir kural getiren ilk şirket değil.

Ocak 2017’de teknoloji şirketi Congqing çalışanlarının günde 10 bin adım atmasını talep etmişti. Chongqing Evening Post gazetesi şirketin bu kriteri bir performans ölçütü olarak kullandığını yazmıştı.

“Şirket, maaşlardan kesinti yapmak için bahane arıyor”

Sosyal medya sitesi Sina Weibo’da da kullanıcılar Guangzhou’daki emlakçının bu uygulamasını şaşkınlıkla karşıladı. Bir kullanıcı “Şirket çalışanlarının maaşlarından kesinti yapmak için bahane arıyor” ifadelerini kullandı.

Bazı kullanıcılar ise kararı “Bu uygulama çalışanları sağlıklı kılar” ifadeleriyle destekledi.

Kaynak: BBC Türkçe

Okumaya devam et

MAKALE

Bağlanma korkusu: Neden bazıları “ıssız insan” olmayı seçer?

İnsanın sosyal etkileşimi, temel bir ihtiyaç. Peki neden bazı insanlar, başka insanlardan kaçar? Bağlanma korkusunun mekanizması nasıl çalışır? Bağlanamayanları anlamak için yararlı bir yazı…

Flörtleşme döneminde bir çoğumuzun başına gelmiştir: biriyle görüşüyorsunuz, beraber vakit geçirmeyi seviyorsunuz ve birbiriniz tanımaya çalışıyorsunuz. Aranızdaki ilişki doğru yönde gidiyor gibi duruyor, ancak bu ilişkinin adını koymak istediğinizi belirttiğiniz anda durum birden değişiyor. Görüştüğünüz kişi sorularınıza daha kaçamak cevaplar vermeye başlıyor ve mesajlarınıza daha az geri dönüş yapıyor. Gelecek ile ilgili bir plan yaptığınızda konuyu değiştirmeye çalışıyor.

Karşılıklı oturduğunuzda ve “neler oluyor?” diye sorduğunuzda büyük ihtimalle “bağlanmaktan korkuyorum” veya buna benzer bir cevap alacaksınız.

Bazıları için bu konuşma daha geç de gerçekleşebilir. Artık bir ilişki içindesinizdir, ancak ilişkiniz daha da ciddileşmeye başlayınca partneriniz sizden uzaklaşabilir. Bunun üzerine kendinizi “ne oldu öyle” diye düşünürken bulabilirsiniz.

“Bağlanmaktan korkmak teriminin sık sık kullanıldığını duyarız ama aslında bu ne anlama geliyor? Huffington Post’tan Kelsey Borresan bu sorunun cevabını öğrenmek için uzmanlarla görüştü.

Eğer biri size “bağlanma sorunlarından” bahsediyorsa yakınlık kurmaktan ve ilişkinizin çok hızlı ilerlemesinden rahatsız oluyordur.

“Sizin ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılayamamaktan korkuyor olabilir”

Psikolog Samantha Rodman bu konu ile ilgili olarak “ Sizi seviyor olabilir, hatta size aşık bile olabilir ancak sizin ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılayamamaktan korkuyor olabilir” diyor.

“Bağlanma sorununun” kökleri korkulara, inançlara hatta kişinin aile hayatında veya daha önceki ilişkilerinde yaşadığı kötü tecrübelere dayanıyor olabilir. (Örneğin çocukluğunda anne ile babasının kavgalı bir boşanma yaşamasına tanık olmuş olabilir)

Unutmamak gereken bir başka detay ise her insanın nihai amacının uzun bir ilişki olmadığı.

“Bir ilişkinin içinde sıkışıp kalmaktan korkuyor veya büyük kararlar vermekte zorlanıyor olabilirler” diyor psikolog Ryan Howes ve ekliyor; “ Belki de geçmişte kendileri ile uyumlu olmayan insanlarla ilişki yaşamışlardır veya ilişkileri beklemedikleri bir şekilde aniden bitmiş, bu yüzden de kendilerini reddedilmiş hissetmişlerdir”. Howes bu konu hakkındaki düşüncelerini “Tipik olarak bağlanmakta korkan insanlarda geçmişten gelen bir korku vardır ve bu korku genel olarak ilişkilerinin bitmesine sebep olur” diyerek özetliyor.

“Eğer biri bağlanma sorunları olduğunu söylüyorsa ona inanmalısınız”

Bir başka olasılık ise karşınızdaki kişinin size karşı olan ilgisini kaybettiği ve “bağlanma sorunlarını” ilişkinizi sonlandırmak için kullanıyor olması. Bu gerekçe gerçek olsa da olmasa da bunu görüştüğünüz kişinin artık sizinle bir ilişki yaşamak istemediğine dair bir sinyal olarak algılamalısınız.

“Eğer biri bağlanma sorunları olduğunu söylüyorsa ona inanmalısınız. Bazı insanlar bunu ciddiye almıyor ve bir süre sonra karşılarındaki kişinin istediğinin evlilik veya beraber yaşamak olmadığını fark edince hayal kırıklığına uğruyor” diyor Rodman.

Bağlanmaktan korkan insanlar bazen size karışık sinyaller verebilirler. İlişkinizin bir sonraki adımının ne olduğunu konuştuğunuzda farklı cevaplar verdiğini hissedebilirsiniz. Tahminen sizinle bir sene sonrası için tatil planı yapmayacaklardır. Bazen arkadaşları etrafında geçirdiğiniz zamanı bile kısıtlayabilirler ki ilişkiniz biterse arkadaşlarına çok bağlanmış olmayın.

“Bağlanma sorunu olan insanlar bağımsız yaşamayı ve kendi kendine yetmeyi iyi öğrenmiştir

Howes bağlanma sorunu olan insanların kavgadan kaçınmak için sorunların kendi kendisini çözmesini beklediğini, fakat aynı zamanda da bağlanmaktan korktukları için ilişkiyi bitirmeye hazır olduklarını ifade ediyor. “İçlerinde sürekli çatışıyorlar” diyor Howes.

Rodman ise “Bağlanma sorunu olan insanlar bağımsız yaşamayı ve kendi kendine yetmeyi iyi öğrenmiştir. Bu sebepten dolayı partnerlerine açılmaları zor olabilir.” diyor.

Kaynak: t24

Okumaya devam et
Advertisement

TREND