Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Bir duayenin yaşamından çıkarılacak dersler

Duayenler hayatlarında fark yaratmayı ve her koşulda farklılıklarını korumayı bilerek sıyrılırlar kalabalıkların içinden. Her duayenin yöntemi farklıdır ama vardıkları nokta hedefledikleri zirveye ulaşıp diğerlerine örnek olmaktır. İşte Türk medyasının duayenlerinden Mehmet Ali Birand’ın zirve yolculuğundan çıkarılacak 10 altın kural…

Mehmet Ali Birand’dan Gençlere 10 Altın Kural

Bazı insanlar vardır, onlardan bir şeyler öğrenmek için konuşmalarına ihtiyaç duymazsınız.

Oturuş-kalkışları, gülümsemeleri, konuşmaları ve susmaları, hataları, kusurları, teşekkürleri ve özürleri; her şeylerinden bir şeyler öğrenirsiniz.

Bir gazeteci, bir haberci, bir yazar, bir medya mensubu dünyaya veda etti. Bu açıdan baktığımızda çok büyük haber değeri yok, değil mi? Ama “gazeteci” kelimesinin yerine bir adamın ismini yazıyorsunuz ve senaryo tümüyle değişiyor. Tuhaf, ama böyle.

Mehmet Ali Birand’ın hayata gözlerini kapadığı andan beri bunu düşünüyorum. Neden bu kadar önemsemiştik, neden ülkenin büyük bir çoğunluğunda büyük etki bıraktı bu ölüm?

Birand’ın yaşadığı bu hayattan, bu ömürden ve bu ölümden bizlere ne dersler çıkar, neler öğretti bize, kağıda ne kadar dökebileceğiz, bir bakalım.

1- Ne olursa olsun, hep gülümse
Dünyanın derdi hiçbir zaman bitmiyor, kendinizi eğer yaşanan bir sorundan dolayı çok yıpratırsanız, o sorun çözüldüğünde yıprandığınızla kalıyorsunuz. Öyle ya, geçen sene bu zamanlar, 10 yıl önceki sıkıntılar, hatta geçen hafta ağladığınız o derdiniz, hangisi kaldı bugüne? Birand, hep gülümsüyordu, pozitif enerji yayıyordu. Sonuç ne olursa olsun, durum ne kadar kötü olursa olsun, madem ki somurtmak ya da ağlamak işinizi kolaylaştırmıyor, o helde neden gülümsemiyorsunuz? Ne kaybedersiniz?

2- Geçmişe takılma, işini yap
Yetiştirdiği gazeteciler, çoğunlukla bu sözüne atıfta bulunurlar. Evet, Mehmet Ali Birand geçmişinde bir çok hata da yaptı, ama onlarla bir ömür geçirmedi. Yeri geldi, hakim karşısına çıktı, yargılandı. Ama çıktıktan sonra kendisini toparladı ve devam etti. İnsan hayatının bütününe baktığımızda, başarılı insanla başarısız insanı ayıran en temel unsur o kadar ayan beyan ortada ki, “Başarılı insanlar, düştüğü yerden kalkıp üstünü başını temizleyip devam edenler, başarısız olanlar ise düştüğü yerden kalkamayan, toparlayamayanlar.

3- Geçmişi örtmeye, saklamaya çalışma

Bir üstteki maddeye ekleyelim, geçmişe takılma ama geçmişi sümenaltı etmeye de çalışma. Öyle şeffaf bir dünyadayız ki, hatanızı saklamanın imkanı yok. Belki siz sakladığınızı düşünüyorsunuz ama size gülümseyerek bakanların bıyığının altındaki gülümseme, sizin kabahatinizi bağırıyor bas bas. “Biliyorum” diyor, “Şu an yüzüne vuramasam da biliyorum”. Ve ne yazık ki tam da düştüğünüz zamanda, tam da yüzükoyun yere kapanmışken söylemeye başlıyorlar bildiklerini. Bu yüzden en iyisi, en doğrusu hataların, yanlışların üstünü örtmemek, kabul edip telafi etmek.

4- Biriyle aynı fikirde olmamak seni onunla düşman yapmaz

Mutlaka farkındasınızdır, iki farklı ideolojinin insanı karşı karşıya geldiğinde nefretle bakarlar birbirine. Ne büyük acıdır bu, ne büyük yalnızlıktır. Mehmet Ali Birand, taban tabana zıt insanlarla karşı karşıya geldiğinde bile büyük bir nezaket sergileyen bir anlayışa sahipti. Ve bu durum birçoğumuzun gözünde onu karşıt görüşteki kişiye göre öyle yükseltiyor, yüceltiyordu ki farkında olmadan kazananı olabiliyordu. Farklı görüşteki insanların bile gözlerinin içine derinden bakabilip, gülümseyebilmek ne büyük bir olgunluktur, Birand’dan öğrendik.

5- Kusurların olmadığında değil, kusurlarınla barıştığında kusursuzlaşırsın

Bilmiyorum, Birand kadar kusurları kendisine yakışan, dili sürçtüğünde yüzü kızarmayan, hataların bu kadar yakıştığı, sempatik durduğu kimse var mıdır? Birand belki hitabeti en iyi, ses tonu en tok sunuculardan biri değil, belki defalarca hata da yapıyordu konuşurken. Ama en çok onu dinledik, en çok onu sevdik. Yani “hitabeti” samimiyetsiz sergileyemezsiniz, ama “samimiyeti” hitabet gücünüz olmadan da sergileyebilir, kendinizi sevdirebilirsiniz. Birand da öyle yaptı.

6- El alem ne der? diye düşünme

El alem ne der düşüncesi kadar duvarları yüksek bir hapishane yoktur derler, 70 yaşında bile pembe bir saatle çıkabiliyordu Türkiye’nin en çok izlenen haber bültenlerinden birinde halkın karşısında. Ya da kendisini halsizleştiren “ishal”inden söz edebiliyordu yüz binlerce takipçisine. Yadırgadık, yadırgadıkça onun yadırgamalarımızı yadırgamadan devam edebildiğini gördük, şaşırdık. Böyle böyle öğreniyoruz işte, içimizden geldiği gibi yaşayabilmeyi.

7- Olumsuzluk iklimini kendinle özdeşleştirme

Söylediğiniz şey harfiyen doğru da olabilir, feryadınızda sonuna kadar haklı da olabilirsiniz. Ama mümkün olduğunca, olumsuzlukları kendinizle özdeşleştirmeyin. İnsanların sizi hep mutlu ve gülerek hatırlamasını sağlayarak onlara kendinizle ilgili en güzel hediyeyi verebilirsiniz. Mesela Birand, onbinlerce saat tüm Türkiye’nin izlediği ekranlarda canlı yayınlar yaptı. Onun hiç kaşları çatık halini, ağzı bozuk, haykırarak, bağıra çağıra konuştuğunu, birilerini aşağıladığını, mutsuz ve sinirli olduğu anları hatırlayabiliyor musunuz? Ben hatırlayamıyorum.

8- Herkesin seni sevmesi gerekmiyor ama sevilmek güzel şey!

Güzel bir söz diyordu ki hatırımda kaldığı kadarıyla, “Sen doğduğunda herkes gülüyordu, sen ağlıyordun, öyle bir hayat yaşa ki öldüğünde sen gülümserken herkes ağlıyor olsun.” Tam olarak Mehmet Ali Birand’ı anlatmıyor mu bu söz? Evet, herkesin bizi sevmesine uğraşmak boşa bir çaba ama asgari müştereklerde herkese eşit mesafede olmak, herkese potansiyel bir sevgi ile yaklaşmak da kötü mü? Son 10 yılda kaç ölüm hatırlıyorsunuz, herkesin müştereken bu kadar hüzünlü karşıladığı, her kesimin sevgisini, takdirini kazanmış kaç zâtın cenazesini anımsıyorsunuz?

9- Bilgini paylaş, insan yetiştir, alttan gelenler seni devirmez, yüceltir.

Mutlaka fark etmişsinizdir, 32. Gün programı gibi kalıcı bir eser bırakan Mehmet Ali Birand , aynı zamanda onlarca çırak yetiştirdi. Can Dündar, Mithat Bereket, Çiğdem Anat gibi şimdinin ustaları, bir zamanlar onun çırağı olarak mesleği öğrenmişti. Şimdi Türkiye, haberleri onun çıraklarından dinliyor. Çıraklarını, dominant bir patron gibi değil, tevazu sahibi bir usta gibi yetiştirdiğinden ve mecburi bir saygı yerine, sevgi dolu bir saygı kazandığından olsa gerek, Serdar Cebe, onun o meşhur kırmızı koltuğuna oturmadan sundu.

10- Hiçbir zaman “Ben Oldum” deme, her zaman iyi bir öğrenci ol

Birlikte gittiğimiz bir üniversite konferansında, onunla tanışırken elimi sıkı sıkı kavrayarak sıktı ve yaklaşık gözlerimin içine bakarak “Merhaba” dedi. Hem usta bir sunucu hem de bu kadar deneyimli biri olunca karşımda, “herhalde bana konuşma sırası gelmez” diye düşündüm. Ama beni dikkatli dinlemesini, duygulandığı anlarda elimi sıkarak, sırtımı sıvazlayarak yüreklendirmesini unutamayacağım. Bir de “Ben de girişimci sayılır mıyım sence Ömer?” dedikten sonra “Siz de kurumsal girişimcisiniz” cevabıma karşılık, “İyisi mi gel ikimiz de işlerimizi yapalım” deyip bir kahve içme sözüyle ayrılışımızı. O kahveyi içemedik ama çok şey öğrendik Birand ustadan.

İnsanlar, doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Ebedi hayatın yanında, kısacık bir dünya hayatını, sonsuz bir hayat zannetmemizden olsa gerek ölümlere hep bir büyük şokla tepki veriyoruz. Aslında kalıcı olan yer orası ve biz burada “geçici işçiler” gibiyiz. Ne sözleşmemiz var ne de kalma garantimiz, günümüz geldiğinde çekip gideceğiz.

Ne diyordu şair?

“Bâki kalan bu kubbede hoş bir sadâ imiş”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND