Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Beyin takımına manken alınacak

Dünyanın en zeki 200 ismini bir araya getiren 18. Dünya Zekâ Oyunları Şampiyonası, kasım ayında Antalya’da düzenlenecek ama henüz kimsenin dikkatini çekmedi. Bu duruma çare arayan koordinatörler gelecek yıl Türk Beyin Takımı’nın mankenlerden oluşturmayı düşündüklerini söylüyorlar.

Sudoku, akıl, mantık, matematik oyunlarına, hatta bulmacaya hiç ilgi duymuyor olabilirsiniz. Ama bütün dünyada salgın hale gelen, 7’den 70’e herkesin ilgilendiği, Japonya’da dergilerinin milyonlar sattığı ’zekâ oyunları’ gibi bir alanın varlığından haberiniz vardır. Peki, 1992’den bu yana dünya çapında zekâ oyunları yarışmasının düzenlendiğini, Türkiye’nin de katıldığını biliyor musunuz? Üstelik, dünyanın en zeki 200 ismini buluşturan 18. Dünya Zekâ Oyunları Yarışması’nın 3-8 Kasım arasında Antalya’da düzenleneceğini… Kimdir bu 200 kişi? Niye hayatlarını zekâ oyunlarına adarlar? Zekâlarını geliştirmek için ne yaparlar? Ama bırakın zeki insanları merak etmeyi, hâlâ ne Türk Beyin Takımı’nın sponsoru var ne de organizasyonun. Dünya Zekâ Oyunları Federasyonu’nun Türkiye temsilcisi, son beş yıldır beyin takımının kaptanı, bu yıl da yarışma koordinatörü olan Ferhat Çalapkulu, ’Belki de ülkemizin zekâya, akla ihtiyacı yok,’ diyor.

– Zekâ düzeyi bu kadar yüksek bir yarışmanın Türkiye’de yapılmasına kim karar verdi?
– Son üç-dört yıldır Zekâ Oyunları Dünya Federasyonu, Türkiye’de bir yarışma yapılması için talepte bulunuyordu.

– Bu ilgi niye?
– Türk soru hazırlayanları, artık dünya çapında tanınıyor. Bu bilindiği için Türkiye’nin bu tür bir organizasyona çok kolay ev sahipliği yapabileceğini düşünüyorlardı.

– Kriter en iyi soruları hazırlamak mı?
– Evet. Dünya Zekâ Oyunları Şampiyonası’ndaki en önemli kriter soruların içeriğinin iyi olması. Geri kalan otelin, ev sahipliğinin iyi olması da tabii ki önemli ama ikinci sırada. Ama biz Türkiye’nin şartlarına güvenemiyorduk.

– Niye bu güven sorunu?
– Çünkü biz beş yıldır Türk Beyin Takımı’nın seçimi ve şampiyonaya götürülmesiyle uğraşıyoruz ama hâlâ bir sponsoru yok. 10 bin dolarlık bütçeyi bulamazken, birkaç 100 bin dolarlık bütçenin gerektiği bir organizasyona nasıl ev sahipliğini yaparız, diye düşünüyorduk.

– Nasıl çözdünüz bu sorunu?
– Aslında çözmedik. Geçen yıl Dünya Sudoku Şampiyonası öncesinde Kültür Bakanımızı ziyaret etmiştik. Bakanımız sohbet ederken, ’Sizin için neler yapabilirim?’ diye sordu. Biz de ’Türkiye’de böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmamız bizden isteniyor,’ dedik. O da ’Kaç kişi geliyor?’, ’Kabaca nasıl bir bütçesi var?’ gibi sorular sordu ve ’İyi o zaman alın, gelin,’ dedi. ’Süper,’ dedik biz de…

– Ne kadarlık bir bütçeden söz ediyorsunuz?
– 200 bin dolarlık. Bu organizasyonu 100 bin dolara da yapabilirsin, bir milyon dolara da. Hangi otelde kalacakları, internetten canlı yayınlar vs. Biz de bakandan aldığımız cesaretle gittik, aday olduk.

– Kaç ülke adaydı?
– Bizimle Sırbistan. Oylama yapıldı, 15’e üçle biz kazandık.

– Sevindiniz mi yoksa ’Ne yaptık biz?’ mi dediniz?
– Çok sevindik. O anda en azından. Çünkü bir sinerji oluşacağını, bu organizasyona ev sahipliği yapmamızın Türkiye’de zekâ oyunlarının gelişimi adına önemli olacağını hâlâ düşünüyorum.

– Kültür Bakanlığı’na haber ulaştı mı?
– Seçildikten sonra Kültür Bakanlığı’ndan bir merci aramaya başladık. Bize üçdört ay sonra ’Bu organizasyon Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmelidir,’ diye bir yazı geldi. İyi, güzel, şimdi ne yapacağız? Tanıtma Dairesi ile görüştük. Tanıtma fonu için bir bütçe hazırladık, red cevabı aldık. Zekâ Oyunları Şampiyonası’nın Türkiye’nin tanıtımına bir faydası olacağını düşünmüyorlarmış. Bu cevabı kabul etmeyip, yeniden görüşme talep ettik. Organizasyon için bütçe alamayacağımızı biliyoruz ama hazırlanan hediye paketinin maliyetini Kültür Bakanlığı’ndan alabilmek için uğraşacağız.

– Dünyada durum nasıl?
– Amerika, Japonya, Almanya gibi ülkelerdeki beyin takımlarının sponsorları var. Örneğin Amerika’nınki Google. O da fazlasıyla karşılıyor.

– Bankalar ve şirketlerle görüştünüz mü?
– Evet, ya tek tek görüştük ya da dosyalar gönderdik, sonuç alamadık. Bu işi kurtaracak ciddi bir sponsor yok. Antalya Belediyesi destekliyor. Akdeniz Turistik Oteciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) da otel konusunda yardımcı oldu.

– Türkiye’de kimse kendinden daha zeki olanı desteklemiyor desenize…
– Kişisel algılamamak lazım, bu sadece iş. Hani Baba filminde bir sahne vardır, adam birini öldürür, ’Bu sadece iş,’ der ya. Şirketler de böyle bakıyor. ’Buna yatırım yaptığımda bana dönüşü ne olacak?’ diyor. Markalar bunu iyi kullanırsa, çok rahat dönüşü olur. Sonuçta dünya şampiyonasının yapıldığı bir etkinlik bu.

SORULARI BU YIL TÜRKİYE HAZIRLIYOR
-Türk Beyin Takımı belli mi?
– Seçimler yapıldı. Mehmet Murat Sevim geçen yıl da takımdaydı. Aziz Ateş ikinci kez, Murat Koz beşinci kez yer aldı. Taner Karabulut da takımın en yeni elemanı.

– Hedefiniz ne?
– Bizim için ilk altı-yedinci sırada olmak başarı sayılır.

– Soruları ev sahibi ülke mi hazırlıyor?
– Evet, hazırlamaya başladık. Sonra da Dünya Zekâ Oyunları Federasyonu’na göndereceğiz.

– Kaç soru var?
– Yaklaşık 200-250 soru. Şampiyona iki buçuk gün sürüyor.

– Yarışmaya ilk kez katılacak, sürpriz ülkeler var mı?
– Şu ana kadar Afrika kıtasından katılan bir ülke olmamıştı, biz bunun için çalışıyoruz. Yarışmanın coğrafyası değiştikçe ülkeler de değişebiliyor. Yunanistan’ın da katılması için görüşmeler sürüyor.

– En büyük çekişme hangi ülkeler arasında yaşanıyor?
– Almanya, Amerika ve Japonya.

– İnternetten yayınlanacak mı?
– Çok zor. Şu saatten sonra hayal kurmaya gerek yok.

24 SAAT DURMADAN OYNARIM
– Türkiye’de zekâ oyunları dergilerine ilgi var mı?
– Çok az. Bütün dergiler beş bin satılabiliyor. Oysa Macaristan’ın 10-14 milyon arası nüfusu var. Oradaki bir zekâ oyunu dergisi 20 binden az satmıyor. Tabii iki kültür arasında fark var. Orada Doğu bloku kültüründen gelme bulmaca satma alışkanlığı vardır. Japonya’da yeni bir aylık sudoku dergisi çıktı, bir milyon satışı hedefliyorlardı, başardılar da. Düşünün bir de bunların rakipleri var.

– En yüksek IQ’lu Türk belli mi?
– Türkiye’nin çok kurnazı var ama en zekisi belli değil. Bir de IQ ile ilgili ciddi çalışmalar yapılmadı. Ama biz Türk beyin takımını seçiyoruz, bunlar hakikaten Türkiye’nin çok zeki insanları. Türkiye’de zekâyla ilgili bir kurum olsaydı, gelip, ’Sizin IQ’nuzu ölçelim,’ derdi.

– Dünyanın en yüksek IQ’lu ismi, hâlâa 228’le Amerikalı Marilyn vos Savant mı?
– Kazak bir öğretim üyesiyle vos Savant arasında bir tartışma var. Ama vos Savant’ın inanılmaz zeki olduğu kesin.

– Onu davet edin de tescilli bir zeki kadın görelim…
– Keşke davet edebilsek… Bunun için organizasyonun bütçesi kadar bir bütçe gerekir.

– Ama siz ’Zekâ avantaj sağlar,’ diyorsunuz.
– Zekâ, insanın hayatını kolaylaştırır. Zeki kişi, ortama, işe çabuk uyum sağlar. Tecrübesiz bile olsa, birkaç aşamadan sonra o işte tecrübeli olanları bile geçecek seviyeye gelebilir. Tabii ki zekânın da türleri vardır. Zekiyim diye iyi piyano çalacağım gibi bir durum da yok. Müzik kulağım yoksa, piyano çalamam.

– 24 saat oyun oynamaktan sıkılmaz mısınız?
– Macaristan’da düzenlenen 24 Saat Oyun Yarışması’na katıldım. Arada bir 10 dakika ara verilip, devam ediliyor. Saatler geçtikten sonra gözüm açık, rüya görüyor gibiydim. Bir kere, kullandığım silgilerden oluşan devasa yığının fotoğrafını çektim.

– Beyninizi nasıl dinlendiriyorsunuz?
– Bilgisayarda spor oyunlarını severim.

– Yine oyun mu oynuyorsunuz? Tatile, denize ihtiyaç duymaz mısınız?
– Onu da yapıyorum. Takip ettiğim kitapları okurum.

SEZEN AKSU, HÜLYA AVŞAR ÇOK ZEKİ
– Beyin takımının ilgi çekmesi için başka formüllere ihtiyacınız var anlaşılan…
– Seneye takımı mankenlerden oluşturup, ilgi toplamayı düşünüyoruz. Doğa Bekleriz en önemli isim. Kulağını yapıştırmıştı. Çok akıllı bir hareket.

– Kulak yapıştırmak zekâ belirtisi mi?
– Bu hareketin arkasındaki zekâyı kaçırmamak lazım. Japon yapıştırıcıyla kulağını yapıştırdıktan sonra aldığı teklifler beşe katlandı. Aysun Kayacı’yı da düşünüyoruz. Nehir Erdoğan da Akıl Oyunları dergisini çözüyordu, onu da takıma alabiliriz. Ama Antalya’ya Cem Yılmaz gelse olay bitmiştir, Türkiye de peşinden gelir.

– Komik buluyor musunuz Cem Yılmaz’ı? Çok mu zeki?
– O adamın çok zeki olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. Çıkış noktası çok önemli. Türkiye’de hiç yapılmayan bir şeyi yapmaya başladı. Stand-up Türkiye’de hiç yapılmıyordu. Türkiye’ye en uygun şekilde yapmaya başladı ve sonuçta karşılığını da aldı.

– Her zeki, güldürebilir mi?
– Her zeki güldüremez. Zeki adam, güzel espri patlatabilir. Çünkü gözlem yeteneği yüksektir. O gözlem yeteneğini, dil yeteneğiyle de becerebilen biriyse güzel espriler patlatır. Cem Yılmaz da yaptığı işi iyi yapıyor. Zeki ve yaratıcı da aynı zamanda.

– İlla her zeki yaratıcı mıdır?
– Hayır. Belli bir alanda bir insan, senelerini verip belli bir noktaya geliyorsa zekidir. Sezen Aksu da zeki bir kadındır. Bütün bir hayat boyu yaptığı işlere bakmak lazım. Sezen Aksu, bir tane bile sudoku çözemese dahi bu zekâsının göstergesi değildir. Hülya Avşar, bence çok zeki bir kadın. Türkiye’nin son 20 yılına baktığımızda, o markayı çok çok iyi oturtmuş. Zekâsının yetmediği noktada belki danışmanlarıyla daha zeki olmuş. O da bir zekâ göstergesi. Cem Yılmaz, Sezen Aksu, Hülya Avşar da Türkiye’nin çok zeki 1 milyon 400 bin kişisi arasındadır.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND