Sosyal Medya Hesaplarımız

MÜMİN SEKMAN

Beyaz Türklerin büyük keşfi: Medya, banka, holding üçgeni…

Köşe yazarı NUH GÖNÜLTAŞ, Mümin Sekman”ın “Türk Usulü Başarı” adlı kitabından alıntı yaparak zirvedekilerin bilgi, para ve güç ilişkisi üzerine ilginç bir analiz yaptı…

Kigem.com notu:
1. Medya, banka, holding üçgeni 2001 kasım krizinde kırılmaya başladı. Ancak hala gücünü koruyor.
2. Türkiyenin medya-banka-holding üçgeni örnekleri kitaptan alınarak makalede anlatılmış ancak Fetullah Gülen grubunun da medya-banka-holding üçgeni listeden çıkarılmış. Çünkü Nuh Gönültaş o zaman Zaman gazetesinin köşe yazarıydı.
3. Nuh Gönültaş şu anda “Ilıcakların Tercümanı”nda köşe yazıyor.

NUH GÖNÜLTAŞ
ZAMAN

31/10/2000

Cumhuriyet”in 77. yılında Türkiye”nin bir “Soygun Cumhuriyeti”ne dönüşmüş olması elbette 29 Ekim kutlamalarına gölge düşürmüyor! Ama şu da bir gerçek ki, Cumhuriyet”in 77. yaşına girdiği bu günlerde “Türk usulü başarı ve büyüme modeli”nin son tahlilde “halkı soymak esasına dayalı” bir matematik formül olduğu, zihinlere adeta kazınmış durumda.

Aslında bu durum da tıpkı bir Susurluk skandalı ve tıpkı o skandal gibi üç
ayaklı bir sacayağı üzerine oturuyor. Mümin Sekman”ın “Türk Usulü Başarı” kitabında bu ayaklar şöyle belirleniyor: Medya (iletişim) banka (para) ve holding (organizasyon)…

Soygunun nasıl yapıldığı konusunda herkesin bildiği; ancak pek itiraf etmeye kimsenin yanaşmadığı çok basit bir modeli keşfetmiştir Beyaz Türkler! Şöyle ki:

“Medya bir kalkan yapılarak hem kendilerini savunuyorlar, hem de itibar
kazanıyorlar. Ayrıca özelleştirme ve kamu ihalelerinde medyatik gücün etkisi yadsınamaz. Banka ile büyümenin finansmanı sağlanıyor. Holding ise gövdeyi oluşturmaktadır.”

Ve burada sorulması gereken soru şu:

Günümüzde bankası ve medyası olmayan bir holding var mıdır?

Pek yok gibidir. Gelişmekte olan her işadamının gönlünde mutlaka günün
birinde bir banka sahibi olmak vardır. Böylece gücüne güç katacak altın
üçgeni kurmuş olacaktır.

Korkmaz Yiğit piyasaya çıkmak için bu altın üçgeni kullandı. Milliyet”i
satın aldı, Kanal 6”nın sahibi oldu ve üçüncü ayak elbette Türkbank”tı. İşte
orada Deniz Baykal, “Kral çıplak” diyen çocuk rolünü oynayınca üçgen
bozuldu!

Gerçekte bu altın üçgen Türkiye”de her türlü zenginliğin kaynağı olan
“devlet”in bilgisi dahilinde olmaktadır. Yoksa, burası Türkiye yani. Öyle
her isteyen hem banka, hem gazete-televizyon hem de holding sahibi olabilir
mi? Bu ülkede bunlardan birisine sahip olma hakkınız olabilir. Ama üçüne
birden sahip olmak “yüksek izinler” gerektirir!

Geçelim üçgenin ayaklarına ve işi somutlaştıralım:

Rumeli Holding+ Star Gazetesi ve

Televizyonu+İmar Bankası

İhlas holding+Türkiye Gazetesi ve

Televizyonu+İhlas Finans

Medi Grup+Sabah Gazetesi ve

ATV+Etibank

Doğan Holding+Milliyet Gazetesi ve

KanalD+Dışbank

Doğuş Holding+NTV+Garanti Bankası

Çukurova Holding+Akşam Gazetesi ve Kanal 6+Yapı Kredi Bankası

Bayındır Holding+BRT+Bayındırbank

Zeytinoğlu Holding+Es Tv+Esbank

Nergis Holding+Olay Tv ve

Gazetesi+ İnterbank

Sönmez Holding…. (Bu kuruluşlar yine bu holdingler arasında zaman zaman el değiştirmektedir.)

Bu liste böyle çoğalıp gidiyor. Formülü uygulayan, üçgeni kuran sonuç
alıyor!

Neyse 77 yaşındaki Genç Cumhuriyetimiz hakkındaki bu yazıyı Yakup Kadri Karaosmanoğlu”nun Yaban adlı eserinden bir alıntı ile bitirelim:

“Anadolu insanının bir ruhu vardı nüfuz edemedin; bir kafası vardı
aydınlatamadın; bir vücudu vardı besleyemedin; üstünde yaşadığı toprağı
işleyemedin; ne ektin ne biçecektin? Sana ızdırap veren bu şey senin kendi
eserindir.”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MÜMİN SEKMAN

Mümin Sekman’ın 23. kitabı: Şampiyon Sözleri çıktı!

Bazı insanlar yükselmek için doğar. daha ileriye, daha yükseğe, daha hızlı ilerlemek için yaşar. Farklı spor dünyasından efsanevi isimlerin mücadele, azim, disiplin ve çalışkanlık felsefelerini anlattıkları fikirler kitap oldu. 1250’yi aşkın başarı tavsiyesi Sekman’ın yeni kitabında. 

Kitabın arka kapak yazısını aşağıda bulabilirsiniz.  

Spor Dünyasında Başarılı Olmak

• Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

–Vince Lombardi

• Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

–Dwayne Johnson

• Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

–Larry Bird

• Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

–Arnold Schwarzenegger

• Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

–Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız?

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon!

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar.  Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti. 

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Kitap  4 Eylül 2020 itibariyle dağıtılmaya başlanıyor. Kitapyurdu.com hariç tüm kitapçılarda bulabilirsiniz. 

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

KİGEM VE MÜMİN SEKMAN BAŞARI EĞİTMENİ YETİŞTİRİYOR!

Kendini geliştirmeyle profesyonelce ilgilenenler için
Mümin Sekman yönetiminde eğitmenlik eğitimi başlıyor. Kimler, nasıl lisanslı başarı eğitmeni olabilir? Ayrıntılar için tıklayın…

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

İnternette başarıya dair kaliteli içerik arıyorsunuz ama bir türlü bulamıyorsunuz değil mi? Çıkan içeriklerin çoğunun “çöp” olması sizi de yoruyor mu? Cevabınız “evet”se, sizin yeriniz bizim yanımız. Size güzel bir haberimiz var.

Başarı üzerine Türkiyenin en kapsamlı araştırma projesini başlatıyoruz. Büyük bir idealimiz var: Başarıyla ilgili tüm kaliteli kaynakları tek bir yere toplamak!

Biliyorsunuz, başarı kelimesi “baş” ve “arı” hecelerinden oluşur. “Başarı” üzerine “arı” gibi çalışacağımız bir projenin adı: Baş+Arı Peteği!

Hedefimiz net: Başarıyla ilgili en yararlı kaynakları tek bir yerde toplayıp herkesin kullanımına açmak. Kendi tüketeceğimiz içeriği üreteceğiz. Kullanışlı, güvenilir ve kaliteli içerik ihtiyacımızı kendimiz gidereceğiz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Sistemimiz nasıl çalışacak? Başarıyla ilgili en kritik soruların cevabını, farklı kaynaklarda ve kanallardan gönüllülerimiz aracılığıyla bulacağız. Bu ham cevapları uzman editörlerimiz analiz edecek, sınıflandıracak ve  işleyecek. Metnin en son hali, bizzat ben düzelteceğim. Çıkan metinleri hep beraber kendimizi geliştirmek için kullanacağız.

Üzerinde birlikte çalışmak için kocaman bir “Başarı Peteği” hazırladım. Bu petek bizim çalışma çerçevemizi oluşturacak. Sizden beklentimiz ne? Arı gibi peteğin içine polen toplamanız! Nasıl mı? İnternette “arı” gibi dolaşıp, işe yarar, güzel ve vitaminli bilgileri (yani “baş+arı polenlerini”) toplamanızı rica edeceğiz. Bunlar başarıyla ilgili makale, video, belgesel, oyun, twit, karikatür, kitap, GIF veya TED konuşması olabilir. Bu “polenler”  uzman ekimizce işleyerek tüketebilir hale gelecek.

Sizden tam olarak ne bekliyoruz? Aşağıda başarıya dair sorularımızı bulacaksınız. Bunlar bizim peteğimiz. Bunların cevaplarını internet üzerinde, okuduğunuz kitaplarda, kütüphanenizde araştırıp,  bulduğunuz bilgileri “sizden istenen şekilde” girmenizi rica edeceğiz.

Çalışkan, istikrarlı, akılcı polen toplayıcılarımızla ileride yüz yüze bir araya geleceğiz. Bu araştırma projesi, yeni yazar adaylarını keşfetmek için de bir araç olacak.  “Amatör bir ruhla ama profesyonel bir tarzda” çalışmanızı öneriyoruz. Başarınızı izliyor olacağız.

Türkiye’nin en büyük başarı araştırmasının parçası olmaya hazırsanız, başlayabiliriz. Tüm cevapları tek seferde girmeniz mümkün olmadığı için her gün bir cevap girebilirsiniz. Önemli olan her gün en az bir miktar bilgi girmek. İstikrarlı çaba tek günlük kahramanlıktan daha önemli.

Sorular aşağıdaki adreste, cevaplar her yerde. Tıpkı bir şarkıda söylendiği gibi,

“Seher yeli çık dağlara, başarı poleni topla bizim için:)”

Baş+Arı peteğine ulaşmak için tıklayın:

www.kigem.net

MÜMİN SEKMAN

BAŞARI ARAŞTIRMA EKİBİ

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND