Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Başarısının sırrı alman ekolü…

Zorlu Holding İK Müdürü Necmi Kavuşturan, aynı zamanda Türkiye”nin ilk insan kaynakları yöneticilerinden biri. Kavuşturan, bugün geldiği noktayı mesleğinin zirvesi olarak tanımlıyor. İşte Kavuşturan”dan başarı taktikleri…

Kaynak: Sabah

Zorlu Holding İnsan Kaynakları Müdürü Necmi Kavuşturan, 1956 Gaziantep doğumlu. Ailesi o dört yaşındayken İstanbul”a gelmiş. Aile bir yandan maddi olarak zor günler yaşarken, bir yandan da gazeteden yapılmış kese kağıtlarını açıp okumaya çalışan Necmi Kavuşturan”ın eğitimini düşünüyormuş. Oğullarını Aksaray”da ilk kez tam gün eğitim yapacak bir deneme ilkokuluna kaydettirmişler.

23 Nisan”da çocukların büyüklerin koltuğuna oturacakları geleneğe uygun olarak okulda Kavuşturan”ın valinin yerini almasına karar verilmiş. Ancak Kavuşturan ailesi valinin giymesi gereken kıyafetleri oğullarına alamamış. Bu yüzden annesi “Oğlum sen akıllı bir çocuksun. Bir gün sen gerçekten İstanbul”a vali olacaksın” diyerek oğlunu teselli etmiş.

Necmi Kavuşturan da o günden sonra vali olmaya karar vermiş. “Kaynak mı yapıyorsunuz?” İstanbul Erkek Lisesi”nde aldığı Alman eğitimini ise başarısındaki etken olarak gösteriyor. Vali olmak için girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi”nde okurken aslında bu mesleği istemediğini anlayarak üniversitede kalmaya karar vermiş.

Planları 12 Eylül darbesi ile sadece hayal olarak kalmış çünkü, üniversitelerdeki asistanlık kadroları kaldırılmış. Rotasını özel sektöre çeviren Kavuşturan, 1979”da İş Bankası”na uzman yardımcısı olarak girmiş. Kavuşturan”ın bankacılık ile yıldızı barışmamış ancak bu işin personel kısmı ile ilgilenmeye karar vermiş ve 1985”te Interbank”a eğitim müdürü olarak transfer olmuş. Bankanın genel müdür yardımcısı olduğunda Kavuşturan 32 yaşındaymış.

Personelcilikten insan kaynaklarına geçişin başladığı yıllar… Kavuşturan Türkiye”nin ilk insan kaynakları yöneticilerinden biri olur. Kartvizitine ilk kez insan kaynakları diye yazdığında arkadaşı dalga geçer: “Kaynak mı yapıyorsunuz?” 1997 yılında Zorlu Holding”in özelleştirmeden aldığı Denizbank”ın kuruluşunda yer almak üzere Interbank”tan ayrılır. 2004 yılında ise Zorlu Holding”in insan kaynakları müdürü olur…

* İlk işiniz neydi? Okurken çalışıyor muydunuz?

Turizm rehberliği yaptım. Topluluk önünde konuşma, hitap etme, insanlarla birebir iletişim kurma, empati geliştirme gibi birçok kişisel özelliği bu süreçte edindim. O terör yıllarında üniversite hayatım çok renkli geçti.

* Siyasi olayların içinde yer almadınız mı?

Hayır. Aldığım Alman eğitimi dolayısıyla hep ”Benim görevim okulumu bitirmek daha sonra siyaset yapacaksam yaparım” diye düşünüyordum. Almanya”da doktora yapmak istiyordum. Ancak 12 Eylül oldu ve alacağım burslar iptal edildi. Eşimle tanıştık ve onunla bir an önce evlenmek istedim. Bu yüzden doktora ve Almanya planları iptal oldu.

* Çok sık iş değiştirmek doğru mu?

Doğru bulmuyorum. Birkaç iş değişikliği sonucunda CV önünüze geldiğinde “Bu adam ne istediğini bilmiyor” ya da “Bu insan ne istediğini biliyor. Ama gittiği yerde barınamıyor” diye düşünüyorsunuz.

* İşinizin zorlukları neler?

Türk eğitim sistemi, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştiremiyor. Üniversitelerde alınan bilgi, iş yaşamında işe yaramayan bilgiler oluyor. Bize sıfır değil, eksi kilometrede insanlar geliyor. ODTÜ veya Boğaziçi”nden mezun olanlar bile İngilizce bilmiyorlar. Bu insanlarla çalışmak zorundayız, eğitimler veriyoruz. Artık insanlar çok çabuk çalışmadan para kazanmak istiyorlar. Adaylar ilk başta “Ben ne kazanacağım” diyor. O verince biz zaten veriyoruz.

* İK”nın yönetimdeki etkinliği nedir?

İnsan kaynaklarının görevi bireyin bir işyerine dahil olmalarından ayrılmalarına kadar olan süreci tasarlamak planlamak ve gerçekleştirmek. Eğer bunu şirketin stratejilerini bilmeden yaparsanız o zaman rastgele insan alırsınız. Şirketler için İK uygulamaları çocuk yetiştirmeyi planlamak gibi bir şey.

* Sizin için zirve burası mı?

Evet, zirve burası.. Alman sisteminde eğitim almamın başarımda büyük katkısı var. O sistem bana disiplinli ve programlı olmayı öğretti. Detaylara önem verdim ve her şeyi önemsedim. İnsanı çok önemli bir değer olarak kabul ederseniz böyle bir pozisyona gelebiliyorsunuz.

* Görevinizin en zor tarafı nedir?

İki maskeniz ya da iki tane şapkanızın olması gerekiyor. Biri yöneticileriniz ve hissedarlarınızla olan ilişkilerinizde kullanmanız gereken bir şapka. Onların karşısında şirketteki insanların haklarıyla ve sorunlarıyla ilgili dengeli olmak zorundasınız. O şapkayı çıkarıp diğerini giydip, orada çalışanların karşısına geçtiğinizde şirketinizle, yöneticinizle, hissedarlarınızla ilgili konularda yine çok dengeli olmanız gerekiyor. Her iki taraf da sizi dengeli, adil ve mantıklı bir insanı olarak görmek zorunda. Bu kolay değil. Zorlu Holding”te böyle iki grup yok. Herkes aynı safta. Çünkü patronumuz öyle. Diğer yandan işim zor değil. Ne uzaya roket fırlatıyoruz, ne açık beyin ameliyatı yapıyoruz. İnsanları anlayan, konuşabilen, diyaloğa açık biri olmayı gerektiriyor. İnsan kaynaklarının temelinde psikoloji bilimi var.

* Hırslı mısınız?

Bu konuma gelecek kadar hırslıyım. Ama dengelenmiş bir hırs. Kendime ve çevreme zarar vermeyecek kadar elbette beni motive edecek kadar hırsım hep oldu. O bittiği anda iş bitiyor zaten.

* Kariyerinizde en şanslı ve şanssız olduğunuz noktalar neler oldu?

En şanslı noktalar İstanbul Erkek Lisesi ve siyasal bilgilerde okumam. Türkiye”nin en önemli kurumlarında birinde işe başlamam benim şansımdı. Bunlar hep yanlışlıkla verdiğim kararlardı demek ki şanslıydım. Kariyerimin en büyük sıçraması Denizbank”ın kuruluşunda yer almaktır. Diğer bir şansım işe eşim. Karar veremediğim zaman ”o böyle diyorsa bunu yapayım” diyebileceğim biri.

* Başarılı olmanın yolu nereden geçiyor?

Şans ve çalışmaktan geçiyor. Bu şirketin sahibinin, genel müdürünün kim olduğu önemli değil. Size verilen göreve sahip olmalısınız. Tutamayacağınız sözler vermemelisiniz. Zaten yöneticilerin böyle bir hakkı yok. Kendinizi sürekli yetiştirmeniz gerekiyor.

* Bencil olmanın başarıda rolü yok mu?

Benim insan kaynaklarında görev yaptığım yıllarda İK yeni bir konu olduğu için çok fazla rakibim yoktu. İnsanlar bunun önemini anlayana kadar ben de insan kaynaklarında önemli bir yere gelmiştim. Ama genel olarak baktığımızda bir şirkette CEO ya da genel müdür olmanız için biraz bencil olmanız gerekiyor. Çünkü bu bir yarış. Ve piramidin tepelerine doğru da pist daralıyor. Ama rakibinize omuz atıp pistin dışına atmanız gerekmiyor. Buna meydan vermemek için ondan bir adım önde olabilirsiniz. Ancak yalnızca çalışarak da iş yaşamında başarılı olunmuyor. İyi insan ilişkileri de önemli.

* Kariyerinizle ilgili gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Ulaşabileceğim mesleki zirveye ulaştım. Benim bundan sonraki hedefim, bu görevi en iyi şekilde yerine getirerek Zorlu Grubu”na katma değer sağlamak. Bu da birkaç yıl alır.

Kariyer önerileri

“İK geleceği parlak bir alan”.

Bu meslek önemli ve geleceği oldukça parlak. Eğer adayların matematik yönü kuvvetli ise üniversitede endüstri mühendisliği bölümünü tercih etmeliler. Sosyal yönleri kuvvetli ise psikoloji bölümünü…

Ben holdingin merkezinde iki grup insan istihdam ediyorum. Mühendisler ve psikologlar. Eğer mühendislik okumuş biri, insan kaynakları bölümünde çalışmak istiyorsa psikoloji master”ı yapmalı. İnsana odaklı davranan büyük şirketlerde çalışılmasını öneririm. Türkiye”deki yabancı şirketler, insan kaynaklarını çok iyi ve ciddi uyguluyorlar. Onlardan öğrenilecek çok şey var. Farkınızı belli edecek şekilde özgeçmiş hazırlamalısınız. Hangi şirketi istiyorlarsa ona başvursunlar.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND