Sosyal Medya Hesaplarımız

MÜMİN SEKMAN

Başarı formülü geliştirmenin formülü nedir?

Mümin Sekman 1998 yılında, Milliyet gazetesinin iş yaşamı ekinde yazdığı bir yazıda Akrostiş tekniğini kullanarak, başarı formülü geliştirmenin yolunu anlatmıştı. Aynı yazıyı tekrar yayınladık.

BAŞARI FORMÜLÜ GELİŞTİRMENİN FORMÜLÜ NEDİR?

Kaynak: Mümin Sekman/
Milliyet Gazetesi İş Yaşamı Eki
Yıl:1998

Kişisel gelişim kitaplarında sık sık başarı formülleri ile karşılaşırsınız. Acaba bu formüller nasıl üretilir? En ünlü formüller nelerdir? aşağıda anlatılan akrostiş tekniği ile siz de kendi formüllerinizi yaratabilirsiniz.

Bir gün Einstein’dan hayatta nasıl başarılı olunabileceğini formüler bir ifade ile anlatması istendi. “Eğer ‘A’ hayatta başarılı olmayı gösterirse formül söyle olur; A=x+y+z. Bu formülü X çalışmayı, Y ise eğlenmeyi ve dinlenmeyi gösterir. dedi. Dinleyenlerden birisi merakla sordu; ‘Peki Z neyi gösterir?’ Einstein cevap verdi; çenenizi tutmayı.’

İnsanlar neden formüllere ihtiyaç duyar? Neden birçoğumuz ‘İşin sırrı’nı arıyoruz? Çünkü çok yoğun bilgi bombardımanı arasında önemliler ile önemsizleri kırıştırabiliyor. Kritik noktaları unutabiliyoruz. Bilginin özünü almanın ve prensipleri gündelik hayatımızda kullanabilmenin bir yolu formüllerdir. Bilgiyi formülleştirmenin yolu da akronim ya da popüler deyişle ‘akrostiş’dir.

Akrostişte bir konu ile ilgili kritik noktalar, önemliler öncelikle saptanır ve bunların ilk harflerinden anlamlı bir kelime, formül meydana getirir. Akrostiş bir şifredir. En büyük yararı bilgiyi popülerleştirmesi ve prensiplerin kolayca hatırlanmasını sağlamasıdır.

Gündelik hayatın koşuşturmaları içerisinde hayatın kritik boyutlarını akıldan çıkarmamanın yolu onları bir akrostiş haline getirmektir. Akrostiş en çok özel eğitim ve iş dünyasında kullanılır. Bu makalede açıklanan akrostiş örneklerini inceleyerek kendi akrostişlerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Gündelik Hayatın Akrostişleri

Ülkemizdeki en yaygın akrostiş ASPAVA’dır. ‘Allah, Saadet, Para, Aşk, (Afiyet) Versin, Amin’dir. Lokanta tabelalarında yaygın olarak kullanılır. Mahçup açıklarında şöyle bir matbu şiirleri vardır, Seviyorum ama kimi, Een tatlı birisini, Nasıl anlatsam sana, İlk harflere baksana!’ Otomobil sahiplerine otomabilin günlük bakımını hatırlatan akrostiş ise HAYRET’tir. Açılımı ‘Hava, Akaryakıt, Yağ, Radyatör, Elektrik ve Tedbirler’dir.

Ünlü tarihçi Charles Beard’a, tarihten alınacak en önemli derslerin neler olduğu soruldu. Tarihçi, dört kısa cümle ile cevap verdi:

1) İlahlar yıkmak istediklerine önce iktidar deliliğine tuttururlar.

2) İlahların değirmeni yavaş yavaş ama son derece ince öğütür.

3) Arı yağma ettiği çiçeği döller.

4) Karanlığın en çok arttığı anda gökteki yıldızları görebilirsiniz.

Bu cümleleri akrostiş haline getirirsek nasıl olabilir? ‘4 T Yasası’ diye biliriz. 1. cümle ‘Tutku’, 2. cümle ‘Temizleme’ 3. cümle ‘Tazeleme’ 4. cümle ise ‘Toparlama’ kelimeleri ile temsil edilebilir.

İş Dünyasındaki Akrostişler

Akrostişler en çok ihtiyaç duyan gruplardan biri de işadamlarıdır. gündelik hayatın koşuşturmaları ve yoğun iş yükü altında çalışıyorken bir takım önemli ilke, veya bilgileri akrostişlerle akıllarında tutarlar. Geçen yıl Ekonomist derisi iş dünyasının yaygın akrostişlerinin bir derlemesini yapmıştı. Uluslararası alanda popüler olan, yönetim danışmanlarını peşinden sürükleyen formüllerden bazı örnekler.

1) Başarılı bir yönetim için 4 M Yasası.

Man (İnsan)

Machine (Makine)

Money (Para)

Management (Sevk ve İdare)

2) Japon firması Matsushita’nın eleman seçme kriteri; SMİLE!

Skill (Beceri)

Management ability (Yönetim Yeteneği)

Internal flexiblity (Esneklik)

Language facility (Yabancı Dil Bilgisi)

Endevaour (Gayret, Azim)

3) Başarılı pazarlamanın sırrı; 4 P Kuralı

Product (Ürün)

Price (Fiyat)

Promation (Promosyon)

Place (Satış Noktası)

4) T.Peters, Waterman ve Pascale’nin geliştirdiği başarılı yönetimin 7 S’si

Stratagy (Strateji)

Structure (Yapı)

Systems (Sistemler)

Style (Tarz, Üslup)

Shared valves (Ortak Değerler)

Skills (Yetenekler)

Staff (Kurmay Kadrosu)

5) Satın almanın 4 O’su

Objects (Ürün)

Objectives (Hedefler)

Organization (Organizasyon)

Operations (Faaliyetler)

Kendi Akrostişini Bul, Unutmayı Unut!

Akrostişt başka nerelerde kullanılabilir? Konuşma yaparken, hedef belirlerken, bir şey öğretirken-öğrenirken makale yazarken, planlama yaparken akrostiş kullanılabilir. Örneğin, bir mafya babası en çok nelere ihtiyaç duyar? Tabii ki PEPSİ’ye (Para, Eğlence, Pipo, Silah, İş). Sizin rüyalarınızı gerçekleştirmek için nelere ihtiyacınız var?

Belki de SİBOP işinizi görebilir. (Söz, İş, Bilgi, Organizasyon/ortak, Para). Ortalama bir insan en çok istediği üç şey nedir? Servet, şöhret ve şehvet. Türkiye’nin geri kalmasının nedeni 3 S olabilir mi? Spor, Siyaset, Sorunlar…

Bir akrostiş nasıl yaratılır? Bir ‘DAKİKA’ uğraşarak!

Akrostiş üretmenin akrostiş DAKİKA’dır Açılımı; Düşünce, Anahtar kelime, Kafiye ilişki, Konsept, Ayarlamalar. Akrostiş oluşturmak için ilk adım o konu ile ilgili düşüncelerin toplanmasıdır. O düşünceleri veya ilkeleri temsil edebilecek anahtar kelimelerin seçilmesi, bulunması ikinci adımdır. Kelimelerin ilk harflerinin kafiyeli, mantıklı veya ilginç bir ilişki oluşturacak şekilde bir araya getirilmesi gerekir.

Bunun için de konuyla ilgili bir konsepte, bağlama, çerçeveye ihtiyaç vardır. İlk denemede uyumlu bir sonuç elde edilemeyeceğinden yeniden denemek, değiştirmek, uyarlamalar, ayarlamalar yapmak gerekir. Bu son adım en iyiye ulaşıncaya kadar denenen ‘yap boz’ oyunu gibi düşünülebilir. Örneğin; sorun çözmek için önce neler olup bittiğini gözlemleme tespitler yapmak gerekir. Bu tespitlerin iyi değerlendirilmesi, taklit edilmesi gerekir.

Sonraki adım sorunun adını doğru koymaktır. Soruna karşı doğru bir tavır, tutum benimsemek de önemlidir. Tenkit edici değil teşvik edici bir tutum takınılmalıdır. Doğru tavır gerekli ise de yeterli değildir. O sorunu çözmek için doğru teknikleri de bilmek, çözüm formüllerini soruna uygulamak gerekir. Bu düşünceler nasıl akrostişe dönüştürebiliriz?

İşte size sorun çözmenin 5 T’si ; Tespit et, Tahlil et, Tanımla, Tavrını doğru koy, Tekniğini öğren. Siz de ‘mutlu olmak için’ ‘başarılı olmak için’, ‘insanlarla iyi geçinmek için’, neler yapılması gerektiği hakkındaki bildiklerinizi bir araya getirerek kendi akrostişlerinizi oluşturabilirsiniz.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MÜMİN SEKMAN

Mümin Sekman’ın 23. kitabı: Şampiyon Sözleri çıktı!

Bazı insanlar yükselmek için doğar. daha ileriye, daha yükseğe, daha hızlı ilerlemek için yaşar. Farklı spor dünyasından efsanevi isimlerin mücadele, azim, disiplin ve çalışkanlık felsefelerini anlattıkları fikirler kitap oldu. 1250’yi aşkın başarı tavsiyesi Sekman’ın yeni kitabında. 

Kitabın arka kapak yazısını aşağıda bulabilirsiniz.  

Spor Dünyasında Başarılı Olmak

• Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

–Vince Lombardi

• Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

–Dwayne Johnson

• Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

–Larry Bird

• Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

–Arnold Schwarzenegger

• Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

–Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız?

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon!

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar.  Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti. 

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Kitap  4 Eylül 2020 itibariyle dağıtılmaya başlanıyor. Kitapyurdu.com hariç tüm kitapçılarda bulabilirsiniz. 

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

KİGEM VE MÜMİN SEKMAN BAŞARI EĞİTMENİ YETİŞTİRİYOR!

Kendini geliştirmeyle profesyonelce ilgilenenler için
Mümin Sekman yönetiminde eğitmenlik eğitimi başlıyor. Kimler, nasıl lisanslı başarı eğitmeni olabilir? Ayrıntılar için tıklayın…

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

İnternette başarıya dair kaliteli içerik arıyorsunuz ama bir türlü bulamıyorsunuz değil mi? Çıkan içeriklerin çoğunun “çöp” olması sizi de yoruyor mu? Cevabınız “evet”se, sizin yeriniz bizim yanımız. Size güzel bir haberimiz var.

Başarı üzerine Türkiyenin en kapsamlı araştırma projesini başlatıyoruz. Büyük bir idealimiz var: Başarıyla ilgili tüm kaliteli kaynakları tek bir yere toplamak!

Biliyorsunuz, başarı kelimesi “baş” ve “arı” hecelerinden oluşur. “Başarı” üzerine “arı” gibi çalışacağımız bir projenin adı: Baş+Arı Peteği!

Hedefimiz net: Başarıyla ilgili en yararlı kaynakları tek bir yerde toplayıp herkesin kullanımına açmak. Kendi tüketeceğimiz içeriği üreteceğiz. Kullanışlı, güvenilir ve kaliteli içerik ihtiyacımızı kendimiz gidereceğiz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Sistemimiz nasıl çalışacak? Başarıyla ilgili en kritik soruların cevabını, farklı kaynaklarda ve kanallardan gönüllülerimiz aracılığıyla bulacağız. Bu ham cevapları uzman editörlerimiz analiz edecek, sınıflandıracak ve  işleyecek. Metnin en son hali, bizzat ben düzelteceğim. Çıkan metinleri hep beraber kendimizi geliştirmek için kullanacağız.

Üzerinde birlikte çalışmak için kocaman bir “Başarı Peteği” hazırladım. Bu petek bizim çalışma çerçevemizi oluşturacak. Sizden beklentimiz ne? Arı gibi peteğin içine polen toplamanız! Nasıl mı? İnternette “arı” gibi dolaşıp, işe yarar, güzel ve vitaminli bilgileri (yani “baş+arı polenlerini”) toplamanızı rica edeceğiz. Bunlar başarıyla ilgili makale, video, belgesel, oyun, twit, karikatür, kitap, GIF veya TED konuşması olabilir. Bu “polenler”  uzman ekimizce işleyerek tüketebilir hale gelecek.

Sizden tam olarak ne bekliyoruz? Aşağıda başarıya dair sorularımızı bulacaksınız. Bunlar bizim peteğimiz. Bunların cevaplarını internet üzerinde, okuduğunuz kitaplarda, kütüphanenizde araştırıp,  bulduğunuz bilgileri “sizden istenen şekilde” girmenizi rica edeceğiz.

Çalışkan, istikrarlı, akılcı polen toplayıcılarımızla ileride yüz yüze bir araya geleceğiz. Bu araştırma projesi, yeni yazar adaylarını keşfetmek için de bir araç olacak.  “Amatör bir ruhla ama profesyonel bir tarzda” çalışmanızı öneriyoruz. Başarınızı izliyor olacağız.

Türkiye’nin en büyük başarı araştırmasının parçası olmaya hazırsanız, başlayabiliriz. Tüm cevapları tek seferde girmeniz mümkün olmadığı için her gün bir cevap girebilirsiniz. Önemli olan her gün en az bir miktar bilgi girmek. İstikrarlı çaba tek günlük kahramanlıktan daha önemli.

Sorular aşağıdaki adreste, cevaplar her yerde. Tıpkı bir şarkıda söylendiği gibi,

“Seher yeli çık dağlara, başarı poleni topla bizim için:)”

Baş+Arı peteğine ulaşmak için tıklayın:

www.kigem.net

MÜMİN SEKMAN

BAŞARI ARAŞTIRMA EKİBİ

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND