Sosyal Medya Hesaplarımız

MÜMİN SEKMAN

Başarı formülü geliştirmenin formülü nedir?

Mümin Sekman 1998 yılında, Milliyet gazetesinin iş yaşamı ekinde yazdığı bir yazıda Akrostiş tekniğini kullanarak, başarı formülü geliştirmenin yolunu anlatmıştı. Aynı yazıyı tekrar yayınladık.

mümin sekman, başarının sırrı, başarının formülü

BAŞARI FORMÜLÜ GELİŞTİRMENİN FORMÜLÜ NEDİR?

Kaynak: Mümin Sekman/
Milliyet Gazetesi İş Yaşamı Eki
Yıl:1998

Kişisel gelişim kitaplarında sık sık başarı formülleri ile karşılaşırsınız. Acaba bu formüller nasıl üretilir? En ünlü formüller nelerdir? aşağıda anlatılan akrostiş tekniği ile siz de kendi formüllerinizi yaratabilirsiniz.

Bir gün Einstein’dan hayatta nasıl başarılı olunabileceğini formüler bir ifade ile anlatması istendi. “Eğer ‘A’ hayatta başarılı olmayı gösterirse formül söyle olur; A=x+y+z. Bu formülü X çalışmayı, Y ise eğlenmeyi ve dinlenmeyi gösterir. dedi. Dinleyenlerden birisi merakla sordu; ‘Peki Z neyi gösterir?’ Einstein cevap verdi; çenenizi tutmayı.’

İnsanlar neden formüllere ihtiyaç duyar? Neden birçoğumuz ‘İşin sırrı’nı arıyoruz? Çünkü çok yoğun bilgi bombardımanı arasında önemliler ile önemsizleri kırıştırabiliyor. Kritik noktaları unutabiliyoruz. Bilginin özünü almanın ve prensipleri gündelik hayatımızda kullanabilmenin bir yolu formüllerdir. Bilgiyi formülleştirmenin yolu da akronim ya da popüler deyişle ‘akrostiş’dir.

Akrostişte bir konu ile ilgili kritik noktalar, önemliler öncelikle saptanır ve bunların ilk harflerinden anlamlı bir kelime, formül meydana getirir. Akrostiş bir şifredir. En büyük yararı bilgiyi popülerleştirmesi ve prensiplerin kolayca hatırlanmasını sağlamasıdır.

Gündelik hayatın koşuşturmaları içerisinde hayatın kritik boyutlarını akıldan çıkarmamanın yolu onları bir akrostiş haline getirmektir. Akrostiş en çok özel eğitim ve iş dünyasında kullanılır. Bu makalede açıklanan akrostiş örneklerini inceleyerek kendi akrostişlerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Gündelik Hayatın Akrostişleri

Ülkemizdeki en yaygın akrostiş ASPAVA’dır. ‘Allah, Saadet, Para, Aşk, (Afiyet) Versin, Amin’dir. Lokanta tabelalarında yaygın olarak kullanılır. Mahçup açıklarında şöyle bir matbu şiirleri vardır, Seviyorum ama kimi, Een tatlı birisini, Nasıl anlatsam sana, İlk harflere baksana!’ Otomobil sahiplerine otomabilin günlük bakımını hatırlatan akrostiş ise HAYRET’tir. Açılımı ‘Hava, Akaryakıt, Yağ, Radyatör, Elektrik ve Tedbirler’dir.

Ünlü tarihçi Charles Beard’a, tarihten alınacak en önemli derslerin neler olduğu soruldu. Tarihçi, dört kısa cümle ile cevap verdi:

1) İlahlar yıkmak istediklerine önce iktidar deliliğine tuttururlar.

2) İlahların değirmeni yavaş yavaş ama son derece ince öğütür.

3) Arı yağma ettiği çiçeği döller.

4) Karanlığın en çok arttığı anda gökteki yıldızları görebilirsiniz.

Bu cümleleri akrostiş haline getirirsek nasıl olabilir? ‘4 T Yasası’ diye biliriz. 1. cümle ‘Tutku’, 2. cümle ‘Temizleme’ 3. cümle ‘Tazeleme’ 4. cümle ise ‘Toparlama’ kelimeleri ile temsil edilebilir.

İş Dünyasındaki Akrostişler

Akrostişler en çok ihtiyaç duyan gruplardan biri de işadamlarıdır. gündelik hayatın koşuşturmaları ve yoğun iş yükü altında çalışıyorken bir takım önemli ilke, veya bilgileri akrostişlerle akıllarında tutarlar. Geçen yıl Ekonomist derisi iş dünyasının yaygın akrostişlerinin bir derlemesini yapmıştı. Uluslararası alanda popüler olan, yönetim danışmanlarını peşinden sürükleyen formüllerden bazı örnekler.

1) Başarılı bir yönetim için 4 M Yasası.

Man (İnsan)

Machine (Makine)

Money (Para)

Management (Sevk ve İdare)

2) Japon firması Matsushita’nın eleman seçme kriteri; SMİLE!

Skill (Beceri)

Management ability (Yönetim Yeteneği)

Internal flexiblity (Esneklik)

Language facility (Yabancı Dil Bilgisi)

Endevaour (Gayret, Azim)

3) Başarılı pazarlamanın sırrı; 4 P Kuralı

Product (Ürün)

Price (Fiyat)

Promation (Promosyon)

Place (Satış Noktası)

4) T.Peters, Waterman ve Pascale’nin geliştirdiği başarılı yönetimin 7 S’si

Stratagy (Strateji)

Structure (Yapı)

Systems (Sistemler)

Style (Tarz, Üslup)

Shared valves (Ortak Değerler)

Skills (Yetenekler)

Staff (Kurmay Kadrosu)

5) Satın almanın 4 O’su

Objects (Ürün)

Objectives (Hedefler)

Organization (Organizasyon)

Operations (Faaliyetler)

Kendi Akrostişini Bul, Unutmayı Unut!

Akrostişt başka nerelerde kullanılabilir? Konuşma yaparken, hedef belirlerken, bir şey öğretirken-öğrenirken makale yazarken, planlama yaparken akrostiş kullanılabilir. Örneğin, bir mafya babası en çok nelere ihtiyaç duyar? Tabii ki PEPSİ’ye (Para, Eğlence, Pipo, Silah, İş). Sizin rüyalarınızı gerçekleştirmek için nelere ihtiyacınız var?

Belki de SİBOP işinizi görebilir. (Söz, İş, Bilgi, Organizasyon/ortak, Para). Ortalama bir insan en çok istediği üç şey nedir? Servet, şöhret ve şehvet. Türkiye’nin geri kalmasının nedeni 3 S olabilir mi? Spor, Siyaset, Sorunlar…

Bir akrostiş nasıl yaratılır? Bir ‘DAKİKA’ uğraşarak!

Akrostiş üretmenin akrostiş DAKİKA’dır Açılımı; Düşünce, Anahtar kelime, Kafiye ilişki, Konsept, Ayarlamalar. Akrostiş oluşturmak için ilk adım o konu ile ilgili düşüncelerin toplanmasıdır. O düşünceleri veya ilkeleri temsil edebilecek anahtar kelimelerin seçilmesi, bulunması ikinci adımdır. Kelimelerin ilk harflerinin kafiyeli, mantıklı veya ilginç bir ilişki oluşturacak şekilde bir araya getirilmesi gerekir.

Bunun için de konuyla ilgili bir konsepte, bağlama, çerçeveye ihtiyaç vardır. İlk denemede uyumlu bir sonuç elde edilemeyeceğinden yeniden denemek, değiştirmek, uyarlamalar, ayarlamalar yapmak gerekir. Bu son adım en iyiye ulaşıncaya kadar denenen ‘yap boz’ oyunu gibi düşünülebilir. Örneğin; sorun çözmek için önce neler olup bittiğini gözlemleme tespitler yapmak gerekir. Bu tespitlerin iyi değerlendirilmesi, taklit edilmesi gerekir.

Sonraki adım sorunun adını doğru koymaktır. Soruna karşı doğru bir tavır, tutum benimsemek de önemlidir. Tenkit edici değil teşvik edici bir tutum takınılmalıdır. Doğru tavır gerekli ise de yeterli değildir. O sorunu çözmek için doğru teknikleri de bilmek, çözüm formüllerini soruna uygulamak gerekir. Bu düşünceler nasıl akrostişe dönüştürebiliriz?

İşte size sorun çözmenin 5 T’si ; Tespit et, Tahlil et, Tanımla, Tavrını doğru koy, Tekniğini öğren. Siz de ‘mutlu olmak için’ ‘başarılı olmak için’, ‘insanlarla iyi geçinmek için’, neler yapılması gerektiği hakkındaki bildiklerinizi bir araya getirerek kendi akrostişlerinizi oluşturabilirsiniz.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MÜMİN SEKMAN

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

İnternette başarıya dair kaliteli içerik arıyorsunuz ama bir türlü bulamıyorsunuz değil mi? Çıkan içeriklerin çoğunun “çöp” olması sizi de yoruyor mu? Cevabınız “evet”se, sizin yeriniz bizim yanımız. Size güzel bir haberimiz var.

Başarı üzerine Türkiyenin en kapsamlı araştırma projesini başlatıyoruz. Büyük bir idealimiz var: Başarıyla ilgili tüm kaliteli kaynakları tek bir yere toplamak!

Biliyorsunuz, başarı kelimesi “baş” ve “arı” hecelerinden oluşur. “Başarı” üzerine “arı” gibi çalışacağımız bir projenin adı: Baş+Arı Peteği!

Hedefimiz net: Başarıyla ilgili en yararlı kaynakları tek bir yerde toplayıp herkesin kullanımına açmak. Kendi tüketeceğimiz içeriği üreteceğiz. Kullanışlı, güvenilir ve kaliteli içerik ihtiyacımızı kendimiz gidereceğiz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Sistemimiz nasıl çalışacak? Başarıyla ilgili en kritik soruların cevabını, farklı kaynaklarda ve kanallardan gönüllülerimiz aracılığıyla bulacağız. Bu ham cevapları uzman editörlerimiz analiz edecek, sınıflandıracak ve  işleyecek. Metnin en son hali, bizzat ben düzelteceğim. Çıkan metinleri hep beraber kendimizi geliştirmek için kullanacağız.

Üzerinde birlikte çalışmak için kocaman bir “Başarı Peteği” hazırladım. Bu petek bizim çalışma çerçevemizi oluşturacak. Sizden beklentimiz ne? Arı gibi peteğin içine polen toplamanız! Nasıl mı? İnternette “arı” gibi dolaşıp, işe yarar, güzel ve vitaminli bilgileri (yani “baş+arı polenlerini”) toplamanızı rica edeceğiz. Bunlar başarıyla ilgili makale, video, belgesel, oyun, twit, karikatür, kitap, GIF veya TED konuşması olabilir. Bu “polenler”  uzman ekimizce işleyerek tüketebilir hale gelecek.

Sizden tam olarak ne bekliyoruz? Aşağıda başarıya dair sorularımızı bulacaksınız. Bunlar bizim peteğimiz. Bunların cevaplarını internet üzerinde, okuduğunuz kitaplarda, kütüphanenizde araştırıp,  bulduğunuz bilgileri “sizden istenen şekilde” girmenizi rica edeceğiz.

Çalışkan, istikrarlı, akılcı polen toplayıcılarımızla ileride yüz yüze bir araya geleceğiz. Bu araştırma projesi, yeni yazar adaylarını keşfetmek için de bir araç olacak.  “Amatör bir ruhla ama profesyonel bir tarzda” çalışmanızı öneriyoruz. Başarınızı izliyor olacağız.

Türkiye’nin en büyük başarı araştırmasının parçası olmaya hazırsanız, başlayabiliriz. Tüm cevapları tek seferde girmeniz mümkün olmadığı için her gün bir cevap girebilirsiniz. Önemli olan her gün en az bir miktar bilgi girmek. İstikrarlı çaba tek günlük kahramanlıktan daha önemli.

Sorular aşağıdaki adreste, cevaplar her yerde. Tıpkı bir şarkıda söylendiği gibi,

“Seher yeli çık dağlara, başarı poleni topla bizim için:)”

Baş+Arı peteğine ulaşmak için tıklayın:

www.kigem.net

MÜMİN SEKMAN

BAŞARI ARAŞTIRMA EKİBİ

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

Kapalı akıllılar, gelişim odaklılar ve başarı merkezliler!

Mümin Sekman makaleleri, mümin sekman, Manşet
Mümin Sekman

Etrafıma bakınca üç tür(k)lü insan görüyorum:

1-Kapalı akıllı insanlar
2-Gelişim odaklı insanlar
3-Başarı odaklı insanlar

Bu üç zihniyet yapısını kısaca özetlemek isterim.

1-Kapalı akıllılar, yeni şeyler öğrenmeye dirençli kesimlerdir. Azgelişmiş olan ve gelişmeye kapalı olan bu kitle; rutinler, gelenekler ve yerleşik kalıpların tekrarı üzerine kurulu bir hayat yaşar. Değişime, yeniliğe ve öğrenmeye dirençlidirler. Gelecekten çok geçmiş odaklı olurlar. Gelişime uyum sağlamak için sürekli yeni şeyler öğrenmek zorunda kalmaktan hoşlanmazlar. Belgesel yerine dizi, fikir kitabı yerine roman, gerçekler yerine hayalleri severler. Gurur duyacakları kişisel kabiliyetleri olamadığı için, seçmedikleri kimlikler üzerinden övünürler. “Sabit zihniyetli” insanlardır. 20 yıl sonra görseniz, aynı şeyleri anlatırlar. Gelişim karşıtı tutumlarını, “özünü korumak” argümanıyla savunurlar. Düşünmeyi hiç sevmediklerinden, bütün fikirleri “kulaktan dolma” sözlerin kombinasyonundan ibarettir. Hemen her toplumda en kalabalık kesim bunlardır.

2- Gelişim odaklılar ise, farklı deneyimlere yatkın, beyin hücreleri yerinde duramayan, kalıplarını yenilemeyi seven, açık akıllı insanlardır. Kapalı akıllıların beyni göl gibidir, gelişim odaklılarınki ise akışkan bir akarsuya benzer. Merak duyguları, yenilik istekleri ve öğrenme iştahları yüksektir. Sürekli daha farklı ve daha iyinin arayışındadırlar. Monotonluktan, rutinlerden, tekrarlı basit işlerden hiç hoşlanmazlar. Kapalı akıllıların cenneti, gelişim odaklıların cehennemidir:) Tabi tersi de doğru. Gelişim odaklıların çoğu vadilerin ve yamaçların keşfedilmeye değer güzel yerlerini arar. Gelişim odaklılar ikiye ayrılır; sürekli farklı deneyim arayışındaki yatay gelişim odaklılar ve gelecekte olmak istediği yere göre gelişen dikey gelişim odaklılar.Gelişim odaklıların çoğu yatay gelişim odaklıdır. Çok azı ise “dikey gelişim” yani, “başarı” odaklıdır. Dikeyler, zeka ve çabalarına göre, zaman içinde başarı odaklı zihniyete geçerler.

3- Başarı odaklılar; varoluşunu skor tabelasına dayandıran, hem kendi hem başkalarıyla yarışmayı seven, mücadeleci ve rekabetçi, sonuç odaklı, sosyal statüye ve karşılaştırmalı üstünlüklere önem veren insanlardır. ‘Alanında en iyi olmak’ üzerine kurulu bir dünyaları vardır. Bunlar için başarı geçici bir mecburiyet değil, yaşam biçimidir. Başarı merkezliler gelecek odaklıdır. İlerlemeyi niyetler ve faliyetlerler üzerinden değil sonuçlarla ölçerler. Mümkün olanın en iyisini görecek kadar idealist, mevcut zemini çok iyi tarayacak kadar gerçekçi bir bakışları vardır. Gelişmek için gelişmezler, profesyonel amaçlarına göre kendilerini geliştirirler.

Gelişim odaklılar ile başarı odaklıların en büyük farkı nedir? Gelişim odaklılar, kendini geliştirmeyi araç değil amaç olarak görürler. Bir gün yoğa kursuna giderler, diğer gün resim kursuna. “Kendine bir şey katan” her etkinliği denerler ama kafalarında büyük ve berrak bir başarı vizyonu yoktur. Tek bir amaca göre gelişmeyi çok önemsemez ve “daraltıcı” bulurlar. Başarı odaklılar için, gelişmek amaç değil araçtır. Kendilerini geliştirerek net bir başarı noktasına ulaşmak isterler. gelişimden anladıkları, bir işte en iyi olmak ve o işi en iyi şekilde yapabilmek için gerekli bilgi, beceri, tutum setini kazanmaktır.

Bir insanın gelecekte hangi ligde olacağını bu üç paradigmadan hangisinin baskın olduğundan anlayabilirsiniz. Mesela orta sınıflar genellikle gelişim odaklıdır. Gelişim odaklılar genellikle orta sınıfta kalır. Beynimizdeki baskın paradigma nerede olacağımız kadar nerede kalacağımızı da gösterir. Peki bu düşünme biçimlerine mahkum muyuz? Birinden diğerine geçmek mümkün ama kolay değil. Çünkü her mentalite kendini besler. her zihniyet, kendini doğrulayan verilere odaklanır ve onu güçlendiren gerçekleri süzer. Bu nedenle zihniyetler arası geçiş mümkündür ama kolay değildir.

İlk adım? En hızlı, kolar ve erişilebilir yol o zihniyetteki insanların kitaplarını okumaktır. Kitaplar insanların zihin haritalarını kapsamlı ve sistemli bir şekilde ortaya koyar. Onun gibi olmadan, onun gözünden dünyaya bakmanın yolu, kitap okumaktır.

Mümin Sekman

Kaynak: www.medium.com

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

Mümin Sekman TEDx Konuşması Yayınlandı!

tedx, mümin sekman tedx konuşması, mümin sekman, Manşet, kişisel gelişim, her şey seninle başlar )+

Kigem Akademi kurucusu Mümin Sekman’ın bir süredir beklenen TEDx konuşması yayınlandı. Yazar konuşmasında Her Şey Seninle Başlar kitabından bir bölüm ve birkaç yeni başarı hikayesi anlatıyor. TEDx İzmir’in organize ettiği konuşmayı, etkinliğe katılan 2500 kişi de dinlemişti. 

Youtube’daki 15 milyon takipçili TEDX TALKS global sayfasında yayınlanan konuşmanın sunumu şöyle yapılıyor. 

Başarı(sızlık) Yazılımımız Nasıl Çalışıyor? | Mümin Sekman | TEDxIzmir

Neden bazı insanlar diğerlerinden daha başarısız olur? Başarısız olmak öğrenilmiş midir, yoksa başa gelen bir talihsizlik midir? Sürekli ve sistematik başarısızlığın sırrı nedir? Beynimizdeki başarısızlık bilgisinden kurtulmak ve başarıyı en başından doğru bir şekilde öğrenmek mümkün müdür? Başarı hakkında bildiklerimiz ne kadar başarılı? 

Başarıya erişim imkanının demokratikleşmesi, yoğun bir mesleki rekabeti de beraberinde getirdi. Artık hepimizden başarı beklentisi artıyor. Başarı çağımızın yükselen değeri. Başarı araştırmaları yaygınlaşıyor. Beyin bilimlerindeki ilerleme, başarısızlık ve başarının doğasına dair bildiklerimizi derinleştirdi. 

20 yılı aşkın süredir başarı üzerine düşünen, başarı üzerine konuşan ve başarı kitapları yazan Mümin Sekman, bu konuşmasında şu soruya cevap arıyor: “Sürdürülebilir başarısızlık: Başarı hakkında bildiklerimiz bu kadar arttığı halde, neden insanların çoğu başarısız kalmaya devam ediyor? ”  

Başarı uzmanı ve yazar Mümin Sekman İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Hukuk alanında hiç kariyer yapmadı. Başarı araştırmalarına yöneldi. İnsanın hayat başarısı üzerine 21 yıl içinde 21 kitap yazdı. “Magnum Opus”u olan “Her Şey Seninle Başlar” kitabı, 1,200,000 baskıya ulaşarak türünde Türkiye rekoru kırdı. 

Sekman, Türkiye’de “kişisel gelişim uzmanı” titrini tanımlayan ve kullanan ilk insandır. Bir dönem “Çocuklar Duymasın” dizisinin de senaryo danışmanlığını yapmıştır. İlk kişisel gelişim portalı olan kigem.com‘un kurucusudur. 

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER9 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND