Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Aynı anda iki tavşanı kovalayan, sonunda ikisini de yakalayamaz!

Kitapları en çok satanlar listesinden inmeyen Robin Sharma, iyi bir avukatken mesleğini bırakıp yazarlığa geçişiyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Konfüçyus, ”İki tavşanı birden kovalayan hiçbirini yakalayamaz” der.”

Robin Sharma”yı büyük ihtimalle birçok kişi gibi “Ferrari”sini Satan Bilge” kitabıyla tanıyorsunuz. İşte zaten de bu kitap yüzünden herkes onun Ferrari”sini sattığını düşünüyor. Hem de binlerce kez hiç Ferrari”si olmadığını söylemesine rağmen. Ayrıca insanların mutlu ya da başarılı olması için arabalarını satmaları gerektiğine inanmıyor. Kitabının Ferrari satışlarına kötü bir etkisi olmadığını da söylüyor. Hatta buradaki bir Ferrari bayisinde kendi imzaladığı bir kitap duruyor. “Bu sadece bir kitap ismi. Ve ben başlık bulma konusunda yetenekliyimdir” diyor. Ama Ferrari”lere meraklı. Çekim için gelen Ferrari”yi uzun uzun inceliyor, çok beğendiğini söylüyor.
Türkiye ve dünya listelerinde yıllardır ilk sıraları kimselere bırakmayan Sharma, İstanbul”daydı. Kitaplarını okumadıysanız şöyle özetleyebiliriz… İnsanların kendi içlerine bakmaları gerektiği, daha iyi, mutlu, başarılı bir hayat için neler yapabilecekleri konusunda yazıyor. Basın toplantısında dans ettiren, meditasyon ve masaj yaptıran bir adam. Kitaplarındaki “mesajlarını” tekrar tekrar aynı heyecanla anlatabiliyor. Hatta öyle bir halde ki “Çocuklarınızla ne yaparsınız?” sorusunun da, “Nasıl eğlenirsiniz?” sorusunun da ucu bir şekilde odaklanmaya, daha iyi bir hayat yaşamaya geliyor. Bakıyorum yine “Ölüm döşeğinde pişman olmamak lazım”ı konuşuyoruz. Sakin, kibar, güler yüzlü, ufak tefek bu adam kitaplarından, yaptıklarından, hayatından çok memnun görünüyor.
Çok çalışkan. Tüm bu seminerler ve kitaplar arasında Microsoft gibi çok büyük şirketlere danışmanlık, Bill Gates gibi işadamlarına yaşam koçluğu yapıyor. Yetmiyor, 2007”de filme çekilecek olan, henüz yönetmeni ve oyuncuları belirlenmeyen “Ferrari”sini Satan Bilge”de rol alacak. “Ben insanlara risk almalarını, korkularıyla yüzleşmelerini söylüyorum. Bu da benim için öyle olacak” diyor.
Bu arada bir notum var: “10 yıl önce” dediğine göre tam da “Ferrari” kitabı çıkmadan hemen önce boşanmış. Bu konuda çok konuşmak istemiyor. Demek ki Sharma da böyle şeyler yaşayabiliyor. Zaten o da “Ben de insanım” diyor.

Bu İstanbul”a ikinci gelişiniz. İlk gelişinizde burayı çok sevdiğinizi biliyorum. Şimdi neler hissediyorsunuz?
İkinci gelişimle birlikte burayı daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Hele dün gece (perşembe) sihirli gibiydi. Boğaz”ın üstünde bir teknedeydim. Dolunay vardı. Bazen durup “Şu andan daha iyisi olamaz herhalde” demek lazım. İşte öyle anlardan biriydi. İstanbul bir Avrupa kenti ama bir yandan da çok doğuya özgü, bir şark şehri.

Atölye çalışmaları, konferanslar, imza günleri için tüm dünyayı dolaşıyorsunuz. Tüm bunların arasında o şehirleri gezecek zamanınız kalıyor mu?
Ne yazık ki çoğunlukla gittiğim şehirlerde çok sıkışık bir programım oluyor. Keşke daha çok vaktim olsa. Ama bazen bir gün boşluğum oluyor. Ben sanat galerilerinde dolaşmayı çok severim mesela. İstanbul Modern”i görmek isterim. Bir de iyi yemeği çok seviyorum. Geçen sefer buraya geldiğimde, hayatımın en güzel deniz ürünlerini, balıklarını yemiştim.

Kitaplarınızı okuyunca iyi yemeğe de düşkün olabileceğinizi düşünmüştüm zaten.
Nedense aksine, kitaplarımı okuyan bazı insanlar benim hayattan zevk almadığımı ya da böyle zevklere vakit ayrılmaması gerektiğini düşündüğümü sanıyorlar. Sanki “İyi yemek peşinde olmamalısınız”, “İyi bir arabaya sahip olmamalısınız” diyormuşum gibi. İyi yemek yemekte, iyi bir hayat yaşamakta, çok para kazanmakta, başarılı olmakta bir sorun yok. Kitaplarımı okuyan birçok insan da işlerinde daha başarılı oluyor. Ya da daha çok paraları oluyor, daha mutlu bir hayatları oluyor.

Ama kitaplarınızda da maddiyat ön planda olmamalı diyorsunuz.
Evet, önemli olan öncelikleriniz. Neyle mutlu olacaksınız… Öncelikleriniz ilişkilerinizdir, iç mutluluğunuzdur. Dışarıdaki hayat için içsel mutluluğunuzdan, kendinizden feragat etmeyin. İyi, harika bir insan olun. Küçük mutluluklardan, güzelliklerden zevk almak için zaman ayırın. Yani dün gece benim yaşadığım dolunay zevki gibi. Ya da bir arkadaşınızla içtiğiniz iyi bir kahve gibi.

“İmza günlerime ev kadını da, CEO da geliyor”

Bunlar çok güzel şeyler de bazen bu ufak mutlulukların farkına varmak için, hatta bir arkadaşla dışarıda kahve içebilmek için zamana ve paraya ihtiyaç oluyor. Zaten size de galiba zenginler için kitaplar yazdığınız konusuda eleştiriler geliyor, değil mi?
Evet, bazen insanlar gelip bu kitapların ancak zengin insanlara hitap edeceğini söylüyor. Ama sonuçta görünen o değil. Eğer imza günlerime gelirseniz, demografik dağılımın ne kadar çeşitli olduğunu göreceksiniz. Ev kadınları, öğrenciler, anneler, yönetim kurulu başkanları, öğretmenler, şairler, atletler, politik liderler, film yıldızları… Bu insanlar her zaman çok daha iyi bir hayat yaşayabileceklerini bilen insanlar. Daha fazla mutluluk, daha fazla eğlence, daha fazla başarı isteyenler.

Demek istediğim; mutluluk için illa çok paraya ihtiyaç olmayabilir ama ailesine bakmak zorunda olan bir adam, belki de çocuğu da hasta olan biri gece bir de oturup bunlar üzerine düşünemeyebilir.
Enerji almak için en güzel yollardan biri kitap okumaktır. Kitaplar size ilham verir. İnsanlar bana “Bu kitapları bile okuyacak zamanım yok çünkü hayat mücadelesi içindeyim” diyor. Dışarıdaki mücadelede başarılı olmak için önce siz güçlü bir içsel dünyaya sahip olmalısınız. Şöyle düşünün, uçaklarda bile tehlike anında oksijen maskesi takacaksanız önce kendinize, sonra çocuğunuza takın diyorlar. Yani önce siz kendinizi garantiye alacak, kendiniz iyi olacaksınız ki etrafınızdakilere de yardım edebilesiniz, onlara karşı iyi olabilesiniz. Okumak, belki bir günlük tutmak, belki sabahları sadece 15 dakika kendinize zaman ayırıp hayat hakkında düşünmek… İşte bunlar önce kendinize oksijen maskesi takmanız gibi.

“Nasıl yaşayacaklarını düşünmek yerine yaz tatillerini planlamaya daha çok zaman ayırıyorlar”

Siz avukatlık yaparken işinizi bırakıyorsunuz. Şimdi daha meşgulsünüz, doğru mu?
Evet, daha meşgul olduğumu söyleyebilirim.

Ama sevdiğiniz şeyi yapıyorsunuz.
İşte anahtar bu. Yapmam gerekeni yapıyorum. Elbette yoruluyorum ama çok mutluyum. Çok çalışıyorum ama şimdi aileme, sevdiklerime daha çok vakit ayırabiliyorum. Ne istediğimi bildiğim için… Hayatımda istemediklerime de hayır diyebiliyorum. Konfiçyüs “İki tavşanı birden kovalayan adam hiçbirini yakalayamaz” der. Önemli olan odaklanmak. Biz birçok şeyi bir arada yapmaya çalışıyoruz.

Siz özetle insanlara ne yapmaları gerektiğini söylüyorsunuz?
Hayatları hakkında, kendileri hakkında düşünmeye başlamalılar. İnsanlar yaz tatillerini nerede geçireceklerine dair plan yapmak için daha çok zaman harcıyor. Böyle yaşayarak da aslında hayatlarındaki en önemli şeyin ne olduğunu anlama yolunda hiç adım atmadan yaşamış oluyorlar. Ve yaşlandıkları zaman, ölüm döşeklerinde “Keşke daha çok risk alsaydım, keşke şöyle bir insan olsaydım, keşke nasıl yaşamam gerek diye daha çok düşünseydim” diyorlar. Bence bir insan için en büyük suç başkalarının istediği hayatları yaşamak. Kendi doğrularınızı, hayatınızı, başarılarınızı yaşamalısınız.

Ve bu çok zor.
Ama liderlik de işte bu. Zaten liderlik kolay olanı değil, doğru olanı yapmaktır. Harika bir hayata sahip olmak zaten kolay bir şey değil ki. Sabahları erken kalkmak, insanların içindeki en iyiyi görmek, korkulardan kaçmak yerine korkularla yüzleşmek… Bunlar zor tabii. Ama bunları yapmazsanız ölürken “En değerli şeyimi, hayatımı kaçırdım” diye pişmanlık duyarsınız.

“İlk konuşmamda sadece 23 kişi vardı, 20”si de ailemdendi”

Aslında sizden önce de birçok kişisel gelişim kitabı yazıldı. Ya da hayatın anlamıyla ilgili yazanlar… Ayrıca filozoflar… Zaten siz de alıntılar yapıyorsunuz bol bol kitaplarınızda. Erich Fromm”un bir sözünü, Gandi”nin, sonra Platon”un söylediklerini görüyoruz. Siz onlardan daha fazla ne söylüyorsunuz ki? İş söyleyiş şeklinizde mi? Belki samimiyetinizde… Ya da yeni birine mi ihtiyaç vardı? Sonuçta söylediklerinizin çoğu aslında söylenmişti. Niye siz çok satıyorsunuz?
Bence ilk neden şu: İnsanlar hikayeleri seviyorlar. Ben de bir hikaye anlatır gibi yazıyorum. Hikayeler insanların içlerindeki çocuklarla konuşabilir. İkincisi de çok kişisel bir şekilde yazıyorum. Ve daha sonra konuştuğum insanlar, bir anne de bir CEO da aynı kitap için “Sanki bu kitabı benim için yazmışsınız” diyor. Böyle bir samimiyet olduğu zaman insanlar da o kitabı okumayı seviyor bence.

Okuyanlar bir de “Zaten bunu biliyordum”, “Zaten bence de böyle” diyorlar. Peki o neden yapmıyordun da bu kitaplarla birlikte heyecanlandın?
Çünkü dediğim gibi kitaplar enerji verir, hatırlatır, ilham verir. İyi bir kitap okuduğunuzda mutlaka neyin önemli olduğunu hatırlarsınız. Hayatın içinde kolaylıkla aslında ne için yaşamak istediğinizi, neler yapmak istediğinizi unutabilirsiniz. Kitaplarla durup geri dönme şansını yakalıyorsunuz.

Şu anda bir bestseller yazarısınız ama başta yayıncı bulamamışsınız galiba.
İlk kitabımı ben kendim bastım.

Yani yayıncı arayışında da olmadınız.
Hayır. Annem de editörümdü. Babam da satmama yardım etti. Belki şimdi bir kerede 10 bin kişiye birden seminer veriyor olabilirim ama ilk konuşmamda karşımda sadece 23 kişi vardı. Bunlardan 20”si de benim ailemden insanlardı. Başta okuyanlar, dinleyenler tanıdıkları bir-iki kişiye anlatıyordu, onlar da anlattı, sonra bir kişi 10 kişiye anlatmaya başladı ve böyle böyle yayıldı. Aslında benim bütün kitaplarım böyle ünlü oldu.

Özellikle danışmanlık hizmeti vermek istediğiniz birileri var mı? Mesela “Ben Saddam”ın koçu olsaydım…” der misiniz?
Aklımda hiç politikacı ismi yok. Ben daha çok işadamlarıyla çalışıyorum. Ama gönlümden sanatçılara, film yıldızlarına, müzisyenlere danışmanlık yapmak geçiyor. Onlar çok renkli, ilginç insanlar. Babam bana hep “Her zaman çevreni senden daha ilginç insanlar sarsın” derdi.

“Ben de insanım, sinirleniyorum ama artık kontrol edebiliyorum”

Herkes sizinle hayatın anlamı, mutluluğun yolu konularını konuşuyor. Sizin başka bir hayatınız da yok mu?
Ben de normal bir insanım. Çocuklarımla kayağa giderim, iyi yemekten hoşlanırım, iyi şarap severim.

Belki arada sinirleniyorsunuzdur, hep böyle huzurlu değilsinizdir…
Tabii, kim hiç sinirlenmez ki.

“Çocuklarımı Türkiye”ye getirmeyi çok isterim”

Sanki hiç kimseyle tartışmaz, kavga etmezmişsiniz gibi…
Elbette sinirleniyorum ama söylemeliyim ki artık kızgınlığımı, sinirimi 10 yıl öncesine göre çok daha iyi kontrol edebiliyorum. Benim de iyi günlerim, kötü günlerim, çıldırdığım günler oluyor.

Çocuklarınızla kayağa gitmek dışında ne yapıyorsunuz ?
Birlikte okuyoruz, konuşuyoruz, film seyrediyoruz. Doğada yürüyüşlere çıkıyoruz. Starbucks”a gidiyoruz. Ben kahve içiyorum, onlar sıcak çikolata.

Onlar da sizinle seyahatlere geliyor mu arada sırada.
Kızım 10 yaşında, oğlum 12. Şimdi başladılar bazı seyahatlere katılmaya. Onları Türkiye”ye getirmek çok isterim.

Kayak gibi başka ne zevkleriniz var?
Sinemayı, film seyretmeyi çok severim. En son seyrettiğim “Devil Wears Prada” filmiydi. Okumayı tabii çok seviyorum. Anladığınız gibi iyi restoranlara gitmeyi, iyi yemek yemeyi, iyi şarap içmeyi seviyorum.

Yemek de yapıyor musunuz bari?
İyi yemek yapmayı çok isterdim ama yapamıyorum. Ama çok iyi hamur işleri, makarna yaparım. Zaten İtalyan yemeklerini de çok severim. Balık severim. Bir de burada beni bir yere götürdüler, kebapçıydı. Şiş kebaba bayıldım.

Ama gayet incesiniz, sağlıklı görünüyorsunuz. Hamur işi ve et seviyorsunuz. Kahveye bayılıyorsunuz.
Çikolataya da bayılırım. Ama bunları her gün yemiyorum ki. Aslında çok düzenli bir diyet uyguluyorum. Haftada bir kez belki hamurişi yiyorum. Çok iyi bir restorana gidersem belki bir çikolatalı pasta istiyorum. Günde sadece bir fincan kahve içiyorum.

“Kadınlar benim gibi anlayışlı erkekleri beğenir”

Sizinle bir ilişkiye girmek zor olabilir. Sürekli mükemmel bir adam portresi çiziyorsunuz. Öfkelenmeyen, anlayışlı, güler yüzlü. Bu bazen çok sinir bozucu da olabilir. Karşınızdaki kavga etmek, kapris yapmak, isteyebilir.
Ben de mükemmel biri değilim, elbette tartışmalarımız olur. Ama çok anlayışlı olduğumu biliyorum. Çoğu kadın da buna değer verir, bence hoşlarına gider. Ayrıca benim de eğlenceli yanlarım vardır bir erkek olarak, çoğu kişi bilmiyor olabilir. Ve hiç beklenmeyen jestlerim, hareketlerim olabilir.

Ve kadınlar da sürprizlerden hoşlanır diyorsunuz.
Evet, hoşlanırlar. Bu özelliğime de güveniyorum.

“Bir çocuk kitabı yazacağım, bir albüm çıkaracağım”

Siz avukatken işinizi bırakıp bugünlere geliyorsunuz. Avukat olmanızı anneniz istemiş. Avukatlığı bırakıp bu işlere dalınca tepkisi ne oldu?
Aslında gayet de destekleyiciydi. Ama bir yandan da her anne gibi yanlış yapmamı istemiyordu. Çünkü ben aslında çok başarılı bir avukattım. Aslında büyük bir risk aldım.

Ama şimdi mutludur. Daha başarılı, mutlu, paralı ve ünlüsünüz.
Çok mutlu tabii. Benimle gurur duyuyor.

Bir müzik albümü yapacakmışsınız…
Evet. Biraz gitar çalıyorum. Daha elektronik, chill out bir müzik olacak albümümüzde.

“Tarkan hoşuma gitti”

Hoş, sizden klasik müzik bekler ya…
Olur mu canım, elektronik müziği, rock”ı çok severim. Hatta biraz Türk müziği duydum ve hoşuma gitti. Tarkan”ı beğendim. Albümde grubumla beraber müziği yapacağız ama ben konuşacağım. Yani aslında anlatmak istediklerimi o CD”lere anlatacağım.

Çocuk kitabı da yazacakmışsınız..
Evet, yazacağım. Daha küçüklükten mutluluğu bulmanın önemini, nasıl başarılı olabileceklerini, nasıl iyi ilişkiler kurabileceklerini öğrenirlerse büyüdüklerinde çok daha mutlu olacaktır.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Neden bazı virüsler bu kadar ölümcül?

virüs, sağlık, ölümcül virüsler, Manşet, koronavirüs

Virüsler nelerden oluşur? Nasıl yayılır? Peki, son dönemde herkesi etkisi altına alan koronavirüs nedir? Ne kadar tehlikelidir? İşte tüm bu soruların yanıtı ve daha fazlası…

Virüsler Hakkında Uzmanlardan Merak Ettiğiniz Sorulara Cevaplar

Virüsler, Dünya’daki en yaygın biyolojik varlıklardır. Uzmanlar, sayılarının yaklaşık 10.1030 olduğunu tahmin ediyor. Uzmanlara göre eğer tüm virüsler yan yana dizilmiş olsaydı galaksinin bir tarafından diğerine tüm galaksiyi sararlardı.

Virüsleri doğanın nano-boyutlu teknolojik malzemesi olarak düşünebilirsiniz. Nanometre ölçeğinde boyutları olan, diğer organizmaların hücrelerini istila etmek ve kendilerini çoğaltmak için onları kullanma amacıyla donatılmış moleküler makineler. Büyük çoğunluk insanlar için zararsız olsa da, bazıları insanları hasta edebilir ve hatta bazıları insanlar üzerinde ölümcül olabilir.

Virüsler yaşayan varlıklar mı?

Virüsler hayatta kalmak ve üremek için diğer organizmaların hücrelerini kullanır, çünkü kendileri enerji üretemez ve depolayamazlar. Başka bir deyişle, konakçı organizmanın dışında işlev göremezler, bu yüzden cansız olarak kabul edilirler.

Bir hücrenin dışında virüs, virion adı verilen bağımsız bir partiküle sarılır. Virion, çevrede belirli bir süre “hayatta kalabilir”, bu da yapısal olarak sağlam kaldığı ve temas ettiği takdirde uygun bir organizmayı enfekte edebildiği anlamına gelir.

Bir viryon uygun bir konakçı hücreye bağlandığında – bu, viryonun ve hücrenin yüzeylerindeki protein moleküllerine bağlıdır – hücreye nüfuz edebilir. İçeri girdiğinde, virüs daha fazla virion üretmek için hücreyi kullanır – “hackler”. Virionlar genellikle süreç içerisinde hücreyi tahrip ederler ve daha fazla hücreyi enfekte etmek için uğraş verirler.

Bu “yaşam döngüsü” virüsleri canlandırıyor mu? Bu felsefi bir sorudur, ancak her iki şekilde de canlılar üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilecekleri doğrudur.

Virüsler nelerden oluşur?

Bir virüs parçacığının merkezinde, virüsü yeniden üretmek için genetik talimatları içeren DNA veya RNA’dan yapılmış uzun molekül genom bulunur. Bu genom, genetik materyali koruyan, kapsid adı verilen protein moleküllerinden yapılmış bir kat içine sarılır.

Bazı virüslerin yağlı organik moleküller olan lipitlerden yapılmış bir dış zarı vardır. COVID-19’a neden olan koronavirüs bu “örtülü” virüslerden biridir. Sabun, bu yağlı zarı çözerek tüm virüs parçacığının yok olmasına yol açabilir. Ellerinizi sabunla yıkamanın çok etkili olmasının bir nedeni budur!

Virüslere nelere saldırır?

Virüsler, tanıyabilecekleri ve saldırabilecekleri belirli bir avı olan yırtıcılar gibidir. Hücrelerimizi tanımayan virüsler zararsız olacak ve bazıları da bize bulaşacak, ancak sağlığımız için hiçbir sorun olmayacak.

Birçok hayvan ve bitki türünün kendi virüsleri vardır. Kedilerin kedi bağışıklık yetersizliği virüsü veya HIV’in kedi versiyonunda olan ve insanlarda AIDS’e neden olan FIV vardır. Yarasalar, biri COVID-19’a neden olan yeni koronavirüsün kaynağı olduğuna inanılan birçok farklı koronavirüs türüne ev sahipliği yapar.

Bakteriler ayrıca bazı durumlarda bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılabilen bakteriyofaj adı verilen benzersiz virüslere sahiptir.

Virüsler değişebilir ve birbirleriyle birleşebilir. Bazen, COVID-19 örneğinde olduğu gibi tür değiştirebilecekleri anlamına gelir.

Neden bazı virüsler bu kadar ölümcül?

İnsanlar için en önemli olan virüsler bizi enfekte edenlerdir. Herpes virüsleri gibi bazı virüs aileleri, olumsuz etkilere neden olmadan vücutta uzun süre hareketsiz kalabilir.

Bir virüsün veya diğer patojenlerin ne kadar zarar verebileceği genellikle virülansı olarak tanımlanır. Bu sadece enfekte olmuş bir kişiye ne kadar zarar verdiğine değil, aynı zamanda virüsün vücudun savunmasını ne kadar iyi önleyebileceğine, çoğalacağına ve diğer taşıyıcılara yayılabileceğine de bağlıdır.

Evrimsel anlamda, çoğalmak ve konakçıya zarar vermek arasında bir virüsün değiş tokuşu vardır. Deli gibi çoğalan ve ev sahibini çok çabuk öldüren bir virüsün yeni bir ev sahibine yayılma fırsatı olmayabilir. Öte yandan, yavaşça çoğalan ve çok az zarara neden olan bir virüsün yayılması çok zaman alabilir.

Virüsler nasıl yayılır?

Bir kişiye bir virüs bulaştığında kişinin vücudu, öksürme ve hapşırma gibi, cilt dökülmesi veya bazı durumlarda yüzeylere dokunarak salınabilen bir virüs parçacığı deposu haline gelir.

Virüs parçacıkları daha sonra yeni bir potansiyel konakçı veya cansız bir cisim ile temasa geçer. Bu kontamine nesneler fomitler olarak bilinir ve hastalığın yayılmasında önemli bir rol oynayabilir.

Peki Koronavirüs nedir?

Koronavirüs COVID-19, coronaviridae virüs ailesinin bir üyesidir. Adı, virüs yüzeyindeki küçük protein çıkıntılarının taç benzeri bir yapı oluşturması nedeniyle “korona (taç)” dan gelir.

Diğer koronavirüs türleri, 2003 yılında Çin’de Akut Solunum Sendromu’nun (SARS) ve 2012’de Orta Doğu Solunum Sendromu’nun (MERS) ölümcül salgınlarından sorumluydu. Bu virüsler, insanlara bulaşacak şekilde sık mutasyona uğrarlar.

COVID-19 ve Grip Arasındaki Farklar için kısa bir video…

Yazar: Büşra Meral
Kaynak: www.matematiksel.org

Okumaya devam et

MAKALE

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız?

sağlık, pandemi, Manşet, koronavirüs, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, bağışıklık sistemi

Son zamanlarda dünyayı saran koronavirüse karşı alınan tedbirler arasında, bağışıklık güçlendirmenin öneminden de bahsediliyor. Peki, bağışıklık nasıl güçlenir? Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne gibi önlemler almalıyız? İşte yanıtı…

Bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir?

Vücudumuzun hastalıklarla mücadele ederek sağlıklı kalmasını sağlayan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile ilgili her gün yeni bir öneri duyuyoruz. Peki bu tavsiyelerin bilimsel bir gerçekliği var mı? Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu nelerden geçiyor? Mucize şeklinde sunulan ürünler ve gıdalar gerçekten bizi iyileştiriyor mu? Memorial Şişli Hastanesi Doku Tipleme ve İmmünoloji Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Emel Demiralp ve Yardımcısı Dr. Onur Elbaşı bağışıklık sistemi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Bağışıklık sistemin sağlıklı çalışması için verilen beslenme önerileri, gıda takviyeleri ve çeşitli ürünler sık sık karşımıza çıkmaktadır. Kanserden, organ nakline, alerjiden, romatizmal hastalıklar olarak bilinen otoimmün rahatsızlıklara kadar geniş bir çalışma alanı olan, sağlıklı bir yaşamın şifresini barındıran bu mekanizmanın doğru çalışması için bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bağışıklık sisteminin önemi nedir?

Vücudumuzda, öğrenebilme, düşünebilme ve hafızada saklama kapasitesinde iki sistem bulunmaktadır. Bunlardan biri beyin, diğeri de bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi, genetik olarak var olan, atalarımızdan aktarılan bilgilerimizi kullanıp, bir mikroba karşı bu bilgiyi işleyip, daha sonra sadece mikrobun olduğu bölgeye odaklanarak savaşan, yok edinceye kadar yılmadan uğraşan ve bu deneyimini unutmayıp saklayan, her yeni durum için bu tecrübeyi de kullanarak yeni bir yanıt üretebilen bir sistemdir. Geçmişten gelen bilginin saklanmış hali olarak, bir takım refleks yanıtlarımız vardır. Bağışıklık sistemi de beyin gibi bu bilgiyi var olan durum karşısında değerlendirip, sentezleyip, mikroba özel ya da kansere, hastalığa, organ nakline özel yanıtlar üretir. Bu, beyin ve bağışıklık sistemi dışında hiçbir sistemde, hiçbir organda olmayan bir özelliktir.

Bağışıklık sisteminin görevi, bireyin özünü korumaktır. Bu nedenle öncelikle kendini bilmekte ve öze zarar vermemektedir. Bu bağlamda, bağışıklık sisteminin, en az düşmanla savaşmak için gereken emek kadar kendini bilmek için de emek harcadığı söylenebilir. Bu arada her mikrobu da önemsememektedir. Örneğin, vücudumuzun içinde bağışıklık sistemi hücrelerimizin toplam sayısının en az 30, kimi çalışmalara göre hatta 100 katı mikrop yaşamaktadır. Ama onlara cevap verilmemekte hatta onlar ile karşılıklı kazançlı olarak denge içinde birlikte yaşanmaktadır. Tıpkı beyin gibi bağışıklık sistemimiz de öğrenme yetisine sahiptir. Bu öğrendiklerinin bir kısmını bir deneyim olarak hafızasında saklar ve gerektiği zaman hatırlayarak kullanır. Yani sosyal bir varlık olan insanın kişisel deneyimlerini saklaması gibi, bağışıklık sistemi de kendi geçirdiği deneyimlerin bilgilerini saklar. Örneğin bağışıklık sisteminin hafıza özelliği aşılarda kullanılmaktadır. Ama sadece aşılarla da değil; bağışıklık sisteminin daha hücresel, daha moleküler hafıza mekanizmaları da bulunmaktadır. Yani çok boyutlu düşünme ve saklama kapasitesine sahip olduğu söylenebilmektedir. Bu da beyinle benzer olan bir diğer özelliğidir.
Tolerans ise hem kendine hem de bazı yabancılara hoşgörü anlamına gelmektedir. Örnek olarak kendi ailesindeki bireyler ne yaparlarsa yapsınlar kişinin bir parçanızdırlar ve onların birçok özelliği, davranışı makul sınırlara kadar hoş görülür. Bağışıklık sistemi de benzer şekilde kendisine ait olana yani öze karşı hoşgörülüdür. Bunun şöyle bir faydası vardır: Öze karşı hoşgörülü olması, sistemin kendi varlığını sürdürmesi anlamına gelmektedir. Aslında immünoloji, benlik bilimidir. O ‘ben’ bilgisi, kendimize ait hücrelerimize, içimizdeki herhangi bir organa savaşmamızı, kendimize zarar vermememizi sağlamaktadır. Bu sistemin amacı, zararlı yabancıya karşı savaşarak, kendini korumaktır. Bu savaşı verirken de kendine karşı tamamen zararsız veya en az zararla savaşı sonlandırmak üzere programlanmıştır.

Bu sistem ne zaman oluşuyor?

Bağışıklık sistemi vücuda tüm organlara yayılmış olan hücrelerden ve ek olarak dalak, karaciğer, timus, lenf bezi gibi organlardan ve kemik iliğinden oluşur. İlk bağışıklık sistemi hücrelerinin aort dediğimiz en büyük atardamarımızın içinde olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Yani kanın oluşmaya başlaması ile birlikte bağışıklık sistemimiz de oluşmaya başlıyor denilebilir. Daha sonra en erken öncülleri karaciğer içinde gösterilmiştir. Karaciğer öncesini göstermek, yöntemsel olarak çok kolay değildir. Burada en ilginç nokta, özü olan ve olmayanı ayırt etmek temeli üzerine kurulmuş bir sistemde yarı yabancı olan bebeğin, anne rahminde nasıl kalabildiği ve daha önemlisi bağışıklık sistemi tam olan annenin bu yarı yabancıyı nasıl reddetmeden dokuz ay saklayıp büyütebildiğidir. Bağışıklık biliminin en etkileyici, en gizemli ve yanıt bekleyen birçok sorusu olan konusudur. Yeni doğan bebekler bağışıklık açısından gelişmemiş olarak doğarlar. Rahim içi yaşam boyunca anneden koruyucu faktörler bebeğe geçer. Yenidoğanda bağışıklık sistemi ile ilgili hücre ve sıvısal bir takım mekanizmalar çok az bir şekilde var ama yeterli değildir. Bu dönemde anneden gelen bir takım bağışıklık bileşenleri bebeği korur.

İmmünglobulin adı verilen koruyucu antikorların tam olarak yapılabilmesi 3 yaşı bulur. İlginç olarak, 2 yaşa kadar anne sütü ile beslenen çocuklarda, anneden gelen immünglobulinlerin 3 yaşa, yani bebek bunları tam olarak yapabilene kadar bebeği koruduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. Bağışıklık sisteminin hücreleri ile birlikte tam olgunlaşması ise 6-7 yaş civarında olur ve ondan sonra da hiç bitmez. Sürekli bilmek ve öğrenmek, yeni deneyimler kazanmak ister. Ama bazen de hatalar yapmaktadırlar.

Bağışıklık sistemi hata yaparsa sonucunda ne olur?

Örneğin bağışıklık sistemi bazen kendine karşı az hoşgörülü olabilir. Bu kendine katlanamama durumu, kişinin kendi hücrelerine zarar verebilir ve otoimmün hastalıklar ortaya çıkar. Basit anlatımla otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin özüne toleransının yıkılması şeklinde oluşur denilebilmektedir. Bazen de hoşgörünün dozunu ayarlayamaz ve fazla hoşgörülü olarak içimizde büyüyen kansere ya da tümöre karşı kendisiymiş gibi davranabilir. Yani bizi korumakla yükümlü bu mekanizma, maalesef bazen kendi zararımıza çalışabilir. Alerjik durumlar ortaya çıkabilir ya da organ naklinde takılan organı kabul etmeyebilir. Bunların hepsi de istenmeyen ve ‘herkes hata yapabilir’ denilemeyecek durumlardır.

Bu durumların ortaya çıkmasını tetikleyecek belirli sebepler var mıdır?

Genetik olarak sağlam bir bağışıklık sistemi arada hata yapsa da bunları tekrarlamaz. Ama genetik bir yatkınlık durumu var ise ki bu çok sayıda gen ve bunların karmaşık ilişkilerini içerir, çevresel etkenler hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. ‘Normal’ sayılabilecek hatalara bir örnek vermek gerekir ise; çok gürültülü bir enfeksiyon hastalığının ardından, düşmana çok yönlü saldırıda bulunurken tüm hücrelerini, bileşenlerini aktifler. Öze zarar gelmemesi için, bu aktif saldırgan durumun bir süre sonra sönmesi gerekir. Hızını alamayıp savaşa uzun sure devam ederse otoimmün durumlar oluşabilir. Bağışıklık sistemi hatalarında, hatta her bir hastalık özelinde ayrı ayrı çok sebep vardır. Savunma ve korunma için bu kadar farklı mekanizmaya sahip bir sistem doğal olarak bozulabilecek çok fazla parçaya sahiptir. Bu konu ile ilgili pek çok araştırma yapılmaktadır.

Çocuklarda bağışıklık sistemi nelerden etkileniyor?

Çocuklarda bağışıklık sistemi konusunda bir beslenme ya da davranış önerisinin doğrudan olumlu ya da olumsuz etki edeceğini söylemek uygun değildir. Çocuklarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey uyku süresi ve kalitesidir. Çünkü uykuda büyüme hormonu salgılanır. O büyüme hormonu gibi bir takım sıvısal vücut bileşenleri bağışıklık sisteminin iyi yanıt vermesini sağlar. Stres, (bu arada stresi sadece psikolojik stres olarak almamak gerekir. Bir enfeksiyon hastalığı, bağışıklık sisteminin stresidir) küçük yaşlarda sıkça geçirilmiş enfeksiyonlar, beslenme bozuklukları gibi etkenler bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını etkiler ancak genetik kodda hiçbir hata yok ise o durum telafi edilebilir. Ama bir bozukluk zaten varsa, bir ya da birden fazla olumsuz çevre koşulu yan yana geldiğinde bağışıklık sistemini etkileyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta özellikle bir gıdayı tüketmenin bağışıklık sistemini düzelteceği inancı doğru değildir. Bu kural sadece emme çağındaki bebekler için geçerli değildir. Anne sütü, bağışıklık sisteminin sağlam olarak gelişebilmesi için olmazsa olmaz bir noktadır. Eğer genetik olarak belirgin bir bozukluk, immün yetmezlik adı verilen bir durum yok ise sağlıklı bir bağışıklık sistemi için bebekler için anne sütü yeterlidir.

Komşunuzu değil, doktorunuzu dinleyin 

Bağışıklık sistemi çok değişkenli, çok sayıda farklı yolağı olan bir sistem olduğu için gerçek gücünün sayısal ölçümü kolay değildir. Bu da pek çok kişinin bu konuda dayanaksız ya da az dayanaklı kurgulamalar yapmasına yol açabilmektedir. Maalesef bu yöntemlerle ticari kazanç da sağlanabilmektedir ve bunların önüne geçilmesi son derece önemlidir. Ancak bilimsel olarak doğru olanı söyleyebilmek için, bir ürünün bağışıklık sistemini güçlendirdiğini iddia edebilmek için seçilmiş ve birbirine sayısal olarak denkleştirilmiş, ürünü kullanan ve kullanmayan insanda yani örnekte denenmesi, denek sayılarının yeterli olması ve bu etkinin iki grupta gerçekten anlamlı düzeyde farklılık yarattığının ispatlanması gerekmektedir.  Yoksa bu bilimsel bir söylem değil, ‘komşu’ önerisi olmaktan öteye geçmeyen bir durum olarak tanımlanabilir. Ticari kazanç kapısı olarak da görülebilir. Ayrıca bu tür ürünler ilaç olmadıkları, gıda takviyesi olarak izinlendirildikleri için Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde de değildir.

Bağışıklık sisteminde mikrobun hangi yoldan vücuda girdiği çok önemlidir. Mikrobun nereden girdiği bağışıklık sisteminin ona karşı nasıl yanıt vereceğini belirler. Yani, ciltten, kandan, solunum sisteminden girerse mikroplu şok oluşturabilecek kadar bağışıklık sistemini etkileyen bir bakteri, ağızdan alındığında hiç problem yaratmayabilir hatta onlara hoşgörülü bile olabilir. İşte bu tür bakterilerin bağışıklık sistemini etkileyecek bazı kısımlarını toz haline getirip kapsüllere koyup bağışıklık sistemini güçlendiriyor denilirse çok yanlış bir yönlendirme yapılmış olur. Çünkü o bakteri zarı ekstresi yutulduğunda ona hoşgörü kazanılır.

Örneğin yeni doğum yapan kadınlara önerilen, anne sütünü destekleyen tozlar piyasada satışa sunulmaktadır. Bebekler için de bazı ürünler bulunmaktadır. İmmün sistemi güçlendirdiği iddia edilmektedir ancak bunun gerçekliğine, bilimsel yanlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddia edilen ürünler kimi zaman süregiden bir hastalığın tedavisi sırasında çok kötü sonuçlara sebep olabilir. Mesela böbrek hastası bir kişi, komşusuna iyi gelen bir otu içip, böbreğinin üstüne bir de karaciğerinin bozulmasına yol açabilir ve böbrek naklinin yapılamamasına yol açabilir. Hekimler de tabi ki bitkilerin hastalıklar üzerinde olan etkileri ile ilgili yapılan araştırmaları takip etmektedir. Ancak mucize diye tanıtılsa bile, asla doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Tam aksine burada mucize sözü daha da dikkatle sorgulanmalıdır.

Mesela belli kanser türlerinde yeşil çayın kesinlikle tüketilmemesi gerektiği kanıtlanmış bir gerçektir. Bu tip ürünler bazılarına çok iyi gelirken, bazılarında hücrelerin bölünmesini artıracak yönde etki ettiği söylenmektedir. Bu tip bilgilerin doğruluklarını bilimsel olarak da takip etmek gerekir. Bu ürünlerin denetlenmelerinin dışında, fayda sağlamıyorsa bile en azından zarar da vermemesi önemlidir

Bağışıklı sistemini güçlendiren 5 önemli faktör 

Her insanın havaya, suya, güneşe, uykuya, her türlü, dengeli olarak alınan besine ihtiyacı vardır ve stresten uzak durmak önemlidir.

Bağışıklık sistemi için en önemli gereksinim oksijendir. Hipoksi (dokularda oksijenin azalması) bütün sistemlerimiz için zararlıdır. Yani şehirde yaşamak immün sistemi bozan bir etkendir.  Oksijen konusunda önemli bir örnek de damar sertliği ile ilgilidir. Damar sertliği de bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Damar çeperinde mikropsuz bir iltihaplanma ile başlar. Oksijensiz ortam, kötü yağların hücre içine yanlış bir şekilde girip depolanmasına neden olur. Mümkün olduğu kadar oksijeni bol ortamlarda bulunmak hem mikroplarla karşılaşma sıklığınızı azaltır hem de sağlam bir bağışıklık sisteminiz oluşmasını sağlar.

Diğer önemli bir faktör de iyi bir uykudur. Çünkü uyurken serotonin salgılanır ve bu hormon T lenfositleri dediğimiz o özel hücrelerimizden bir grubunun daha iyi yanıt verir hale gelmesini sağlar. Bir yayın hızının iyi gerilmesi ile doğru orantılı olması gibi serotonin de bağışıklık sistemi için öyle bir etki yaratmaktadır, karşılaştığı bir enfeksiyona daha hızlı yanıt veriyor.

Güneş ışınları ve D vitamini de sağlıklı ve güçlü bir immün sistem için olmazsa olmazdır. Yani yeterli ve sağlıklı beslenme, oksijenli ve güneşli ortam ve güzel bir uyku… Tüm bunlar bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Egzersiz de bol oksijenli ortamda yapıldığı zaman bağışıklığa iyi gelmektedir.

Bağışıklık sistemi ile psikoloji ilişkisi nasıldır?

Stres döneminde salgılanan bir takım hormonlar ya da beyindeki sinyal iletimini sağlayan bütün sıvısal maddeler, bağışıklık sistemini de etkilemektedir. Stres durumunda immün sistem alarm halinde olur. Tam ve güçlü yanıt verebilir haldedir. Stres durumundaki davranışlar düşünüldüğünde; normal zamanda kaldıramayacağınız bir durumla karşılaştığınızda çok daha güçlüsünüzdür. Kişinin kendisi bile gücünüze şaşırabilir. Ama stres kaynağı ortadan kalktığı an geçici bir depresyon olabilir. Bağışıklık sistemi de aynı şekilde stres sonrası güçsüzleşir bir sure sonra kendini toparlar. İşte o dönem hastalanma dönemidir. O boşlukta bir mikropla karşılaşırsa enfeksiyon hastalıkları ortaya çıkabilir. Örneğin sınavlarını bitiren birçok öğrenci bu süreçten sonra hastalanabilir hatta zatürre olabilir. Bu durum günlük hayatta görülebilmektedir.

‘Bütünlüğümüz çeşitliliğimizden geliyor’ 

Bir grup hücrenin diğerlerini hiçe sayarak sınırsız büyümesi= Aynılaşma= Kanserleşme 

İnsanoğlu kendisinin her zaman en doğru olduğunu zannetme ve herkesin kendisi gibi olmasını isteme eğilimindedir. Ama yaşam bir çeşitliliktir. Her şeyin aynı olması zaten yaşam ile bağdaşmaz. Biyolojik sistemlerde aynılık kanser anlamına gelir. Tüm biyolojik sistemler gibi bağışıklık sistemi de çeşitliliğin ve çeşitliliğin getirdiği karmaşanın düzenidir. Biyolojik yaşam ve bağışıklık sisteminin yaşamı kendi olan ve olmayanın dirsek dirseğe itişmeleri ile olur. Biraz biri haddini aşar, ileri gider. İleri gittiği zaman diğeri biraz iter bazen de taraflar yer değiştirir. Bir tür biyolojik tango da denilebilir. Denge, bir devinimdir. Durağan bir şey değildir. Ama bazı durumlarda, birinden biri haddini aşma kısmında fazla ileri gider ve o ana dengeyi bozmayı başarır ise hızla çoğalarak sistemi aynılaştırmaya çalışırsa kanserleşmiş demektir. Bağışıklık sisteminin bu denge bozukluğunu görmesi, maalesef çoğu durumda iş işten geçtikten sonra olur. Kanserleşen hücreler, bağışıklık sistemini ne kadar başarı ile kandırırlarsa kendilerini bağışık sistemine ne kadar başarı ile öz hücreler olarak tanıtırlarsa o kadar kötü huylu ve yayılmacı olurlar. Vücudumuzda her gün genetiği bozuk, kanser hücreleri oluşur ama bahsedilen konularda başarı gösteremezlerse bağışıklık sistemi hücreleri onları tanır ve yok eder. Ama açıkça da gördüğümüz üzere bağışıklık sistemimiz bu konuda o kadar da başarılı değildir. Bu anlatılan sebeplerle kanser araştırmaları iki koldan yürümektedir. Çünkü iki tarafı olan bir savaş söz konusudur. Birinci konu, nasıl olur da bir hücremiz, tüm kontrol noktalarının üstesinden gelmeyi başararak bir yandan çoğalıp bir yandan bağışıklık sistemine kendini öz hücre olarak gösterir hatta bağışıklık sistemini baskılayacak, hatta onu yok edecek hale gelebilir sorusudur. Maalesef bu sorunun tek bir yanıtı yoktur. Diğer konu da bağışıklık sistemi nasıl olur da bu uyku durumunda kalabilir? Bu soruların yanıtları da uzun yıllar boyunca araştırma yapılmasını gerektirebilir.

Yazar: Prof. Dr. Z. Emel DEMİRALP
Kaynak: www.memorial.com.tr

Okumaya devam et

MAKALE

Hücrelerimiz yenileniyorsa biz neden yaşlanıyoruz?

Manşet, insan vücudu, hücre yenilenmesi, hücre, element, anatomi

İnsan vücudunda çok sayıda element bulunmaktadır. Peki, hücrelerimizin ömrü ne kadar? Ölen hücreler ne oluyor? İşte yanıtı…

Vücudumuz Hangi Elementlerden Oluşuyor?

İnsan vücudunda en az 25 element bulunuyor. Ancak vücut kütlemizin yüzde 99’a yakını 6 elementten oluşuyor. Bunlar: Oksijen, karbon, hidrojen, nitrojen, kalsiyum ve fosfor.

Geri kalan kısmı ise Potasyum, Sülfür, Sodyum, Klor, Magnezyum ve eser miktarda Bor, Krom, Kobalt, Bakır, Flor, İyot, Demir, Manganez, Molibden, Selenyum, Silikon, Kalay, Vanadyum ve Çinkodan oluşuyor.

Bu elementler, vücudumuzu oluşturan 37 trilyon kadar hücrenin yanı sıra, hücre zarının dışında kalan hücre dışı yapılarda da bulunuyor.

Ne işe yarıyorlar derseniz…

Oksijen: Besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde önemli rol oynar.

Karbon: Vücudun yapıtaşı olarak da adlandırılır.

Hidrojen: Besinlerin taşınmasına, atıkların uzaklaştırılmasına ve vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur. Enerji üretiminde de önemli rol oynar.

Azot: Proteinlerin yapıtaşları olan aminoasitlerin yapısında bulunur, aynı zamanda DNA’yı oluşturan nükleik asitlerin de önemli bir parçasıdır.

Kalsiyum: Kemiklerin ve dişlerin güçlü ve sert olmasına katkıda bulunur, aynı zamanda sinirlerin ve kasların işlevlerini yerine getirmesinde, kanın pıhtılaşmasında önemli rolü vardır.

Fosfor: Kemik ve diş sağlığının sürekliliği için gereklidir. Hücrelerdeki kimyasal tepkimeler için gerekli olan enerjiyi sağlayan ATP molekülünde de bulunur.

Potasyum: Vücuttaki su dengesinin sürdürülmesi ve sinir hücrelerindeki elektriksel sinyal için gereklidir.

Kükürt: Kıkırdakta, insülinde (vücudun şekeri kullanabilmesini sağlayan hormon), anne sütünde, bağışıklık sisteminde rol oynayan proteinlerde, derinin, saçın ve tırnakların yapısında olan keratinde bulunur.

Klor: Sinir hücrelerinin uygun şekilde işlevini yapması için gereklidir, aynı zamanda mide özsuyunun üretimine yardımcı olur.

Sodyum: Sinir hücrelerindeki elektrik sinyallerinde önemli bir rol oynar, aynı zamanda vücuttaki su miktarını düzenler.

Magnezyum: İskelet ve kas yapısında önemli rol oynar, ayrıca hücrelerde gerçekleşen kimyasal tepkimelere enerji sağlayan ATP’yi kullanan enzimlere yardımcı olan moleküllerde bulunur.

İyot: Metabolizmayı düzenleyen ve tiroit bezi tarafından üretilen temel bir hormonun parçasıdır.

Demir: Kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan hemoglobinin bir parçasıdır.

Çinko: Sindirimde görevli bazı enzimlerin bir bölümünü oluşturur.

***

Ortalama bir erkek vücudunun yüzde 60 kadarı su. Bu 42 litreye denk geliyor. Bunun 23 litresi hücrelerin içinde, 19 litresi ise hücre dışında yer alıyor. Hücre dışı suyun 8,4 litresini dokular arası sıvı, 3,2 litresini ise kan plazma sıvısı oluşturuyor.

Vücudumuzdaki hücreler ortalama 7-10 yılda bir yenilenmekle birlikte, her hücrenin ömrü aynı uzunlukta değil.

Nötrofil hücrelerinin ömrü (kandaki bir tür akyuvar) sadece iki gün iken, göz lensinin ortasında yer alan hücreler ömür boyu bizimle mesela. Hatta beyin hücrelerinin ömrü bizimkinden çok daha uzun.

 Bazı hücrelerin ömrü:

  • Beyin hücresi: 200+ yıl
  • Göz lensi hücresi: Ömür boyu
  • Yumurta hücresi: 50 yıl
  • Kalp kası hücresi: 40 yıl
  • Bağırsak hücresi: 16 yıl
  • Kas hücresi: 15 yıl
  • Yağ hücresi: 8 yıl
  • Hematopoetik (kan yenileyici) kök hücre: 5 yıl
  • Karaciğer hücresi: 10-16 ay
  • Pankreas hücresi: 1 yıl

Vücudumuzun dışında veya sindirim sistemimizde yer alan hücreler öldüğünde vücuttan atılıyor. İçerideki kalanlar ise vücudumuzu hastalıklardan koruyan akyuvarlar tarafından tüketiliyor. Ölü hücrelerden sağlanan enerjinin bir kısmı yeni akyuvar hücrelerinin yapımında kullanılıyor.

Akla gelen soru hücrelerimiz yenileniyorsa neden yaşlanıyoruz?

Vücudumuzda akyuvar hücreleri gibi kimi hücreler sadece birkaç saat yaşarken, deri hücreleri birkaç hafta, beyin hücrelerinin çoğu da on yıllarca yaşıyor.

Ancak birçok hücre yenilense de, bunun gerçekleşmesini sağlayan süreçlerde zamanla aksamalar oluyor. Hücre üretimi için talimatları taşıyan DNA’lar zamanlar hasar görüyor ve hücre bölünmesi engelleniyor. İşte bu duruma da yaşlanma diyoruz.

Kaynak: www.matematiksel.org

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER7 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND