Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

A takımını kadınlardan kurdu, ödülleri kaptılu

Sanofi Aventis Türkiye Medikal Direktörü Dr. Edibe Taylan, 40 ülkeden 1200 kişi arasından sıyrıldı ve dünyanın en iyi çalışan kadın ödülünü kucakladı. Taylan’ın başarısının arkasında analitik düşünen, titiz, programlı ve detaycı çalışan kadın yöneticiler var.

Uluslararası iş dünyasında önemli bir yere sahip olan Stevie İş Ödülleri’nin 2010 Çalışan Kadınlar Ödülü’nü ilk defa bir Türk yönetici kucakladı; Dr. Edibe Taylan. 40’ı aşkın ülkeden 1200 kadın arasından sıyrılan Taylan, bu ödülün kadın çalışanları iş dünyasında aktif rol almaları konusunda cesaretlendirmesini diliyor. 2009 yılında da klinik araştırma konusunda kurduğu AkademiKA(r) ile ödülleri toplayan Taylan’a göre başarı tesadüf değil.
Sanofi Aventis’in Medikal Direktörlüğü görevini yürüten Edibe Taylan, aslında bir tıp doktoru. Mezun olur olmaz çekmiş kurasını doğru Adana’ya. Vatana hizmet için… Sonra sağlıkta, muayenenin dışında bir alanda çalışmaya karar vermiş. Sevdiği işi, sevdiği insanlarla yapmak istemiş. Bu defa istikamet ilaç firması. Pazarlamadan başlamış, en alttan. Basamakları kaçar kaçar çıktığını hissetmek zor ama bildiğimiz şu ki, 20’li yaşlardaki Edibe Taylan’ın ruhundaki hırs ve azim hiç değişmemiş. Genç bir yaşta dünya çapında saygınlığı olan Stevie İş Ödülleri’ni Türkiye’den ilk kazanan yönetici olması da sanırım bu yüzden…
2009 yılında da Taylan ve ekibinin klinik çalışma yapan bilim insanlarına eğitim vermek üzere düzenlediği AkademiKA(r) Programı, küresel anlamda tek iletişim ve pazarlama ödülü olan Stevie Awards tarafından iki dalda ödüllendirilmişti… En İyi Ürün ve En İyi Kurumsal İmaj Etkinliği dallarındaki ödülleri kucaklayıp Türkiye’yi getiren Dr. Taylan, bu başarısının tesadüf olmadığına dikkat çekerken ekibini öne çıkarıyor, aslında biraz da kadınları.

HER BAŞARILI ŞİRKETİN ARKASINDA KADINLAR VARDIR
A takımının tümüyle kadınlardan oluştuğunu söyleyen Dr. Taylan’a göre kadınlar daha titiz, detaycı, analitik düşünebiliyor. Firmalarında üst düzeyde yüzde 50 oranında kadın yönetici olduğunu söyleyen Taylan ile başarısının sırlarını ve Türkiye’de yürüttükleri klinik araştırma programlarını konuştuk…

– Kadınlarla kadınlar anlaşamaz derler, sizin ekibinizde kadınları tercih etmenizdeki etken nedir?
Firma olarak kadınların iş hayatında yükselmesini kararlılıkla destekliyoruz. Kadın çalışanların koşullarının iyileştirilmesi, kariyer hayatlarının yükselmesi gibi. Benim departmanımda ise ayrıca pozitif ayrımcılık var. Yaptığımız işler uzun süre belki bir dosyaya odaklanmayı gerektiriyor. Erkekler ise sabırsız… Kadınlar daha detaycı, analitik düşünüyor, sabırlı, titiz davranıyor. Bu yüzden kadınlarla çalışmayı tercih ediyorum. Satış ekiplerinde de kadınların sayısı artmaya başladı.

– Sizin ekibinizde yer almak için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor?
CV’nin ötesinde yetkinlikler var. Bizim yaptığımız iş ekip çalışması. Burada başka departmanlar ve uzmanlarla birlikte çalışmamız gerekiyor. Onun için bazı etkinlikler gerekiyor, birlikte çalışabilme, beceri ve değişime uyum sağlayabilme gücü. Değişen ortama iyi adapte olabilme yetkinliği ve farklı ekiplerle birlikte çalışabilme yetkinliği olmazsa olmaz iki özellik. Yoksa sadece ekibime değil, bizim şirkete de başka türlü adım atılması mümkün değil. Onun ötesinde gönülden çalışan insanlarla hareket etmek çok önemli.

MESAİ SAATİ VAR DA YOK
– Mesai saatiniz yok o zaman?
Aslında yok, var da yok. İhtiyaç varsa yapabiliriz ama aramızdan birinin o gün işe gelmemesi gerekiyorsa da o gün gelmiyor yani. Önemli olan ne beklediğimizi bilmesi. Kadınlar çok becerikli planlama konusunda. Dolayısıyla o gün ofise gelemese, hasta dahi olsa pratik bir şekilde arkadaşlarımız planlamaları yapıp aksama yaşatmıyorlar.

-Bazen kadın yöneticiler erkeksi davranabiliyor ve çok sorun yaşanabiliyor. Siz kadınların bir arada ve sorunsuz çalışabilmesi için nelere dikkat ediyorsunuz?
Enerjilerine… İşe girişlerde mutlaka inceleme yaparım ve tabiri caizse, toprağa bakan, enerjiyi aşağıya çeken insanlardan uzak durmaya çalışıyorum. Şanslıysam başvuru aşamasında ayıklarım ama bir şekilde işe girmeyi başarmışsa da yaşayamaz. Burası açık bir ortamdır, biz paylaşırız her şeyi. O yüzden de bu gibi ortamlarda ruhu karanlık insanlar çok fazla deşifre olur. Çünkü ben önemli varlığımızın enerji olduğunu düşünüyorum ve bu benim için çok önemli. Mümkünse enerjisini dışarı çıkarmak, değilse de yolları ayırmak. Yoksa enfeksiyon gibi derhal yayılıyor. Baktığınızda görürsünüz zaten. Benim ekibimde böyle insan yoktur. Zaman içerisinde elenir çünkü.

-Siz enerjinizi nasıl açığa çıkarıyorsunuz?
Çalışmak benim hayatımın bir parçası. Neredeysem, oranın tadını çıkarıyorum. Ne ortamdan koparım ne de üretmekten yorulurum. Kendi hayatıma ve şirketime değer kattığımı düşünürüm. Onun dışında da uğraşılarım oluyor. Seramik en büyük tutkum. Bir de öğrencilik hayatına geri döndüm. Bilgi Üniversitesi’nde Tasarım Kültürü ve Yönetimi okuyorum. Görsel sanatlara merakım var. Aslında orada gördüğüm şu. Her birimiz bir tasarım yapıyoruz. O kültürü geliştirmek çok önemli. Hatta AkademiKA(r) programının bir tasarım olduğunu da fark ettim. Aslında iş hayatımız da böyle… Yönettiğimiz projelerin her biri birer tasarım. Hayatın farklı rollerinde dinleniyorum aslında… Öğrenci şapkası giymek de güzel.

Hayalim bir Türk’ün geliştirdiği molekülü ilaca çevirmemiz
Türkiye’de klinik araştırmalar için yatırımlarını artırmaya çalıştıklarına dikkat çeken Dr. Edibe Taylan, bir gün burada da bilim insanlarının bir molekül geliştireceklerine inandığını söylüyor…
Bir ilacın geliştirilmesi kolay değil. Dünyada da yeni geliştirilen molekül sayısı gittikçe azalıyor. Ancak Taylan’a göre umudu kaybetmemek gerekiyor. Klinik araştırmaların toplum tarafından çok anlaşılmadığını belirten Taylan şu noktalara dikkat çekiyor:

-İlaç sektörünün dünyadaki araştırmaya ayırdığı bütçe 100 milyar, Sanofi Aventis’in ise 1 milyar dolar. Türkiye’nin tüm araştırmalardan aldığı pay ise 50 milyon dolar. Türkiye bunun yüzde birini alsa bu 1 milyar dolar olacaktır. Bizim Türkiye’ye geçen yıl ayırdığımız pay 15 milyon dolardı. Bunu artırmak istiyoruz.
-AR-GE’de Türkiye’de önemli adımlar atılabilir. Ama ilaçta AR-GE çalışması çok uzun maliyetli ve zor bir iş. Bir molekülü laboratuarda tespit ettiğiniz zaman bile önünüzde yıllar var. Binlerce molekülden, çok az bir kısmı bir sonraki aşamaya geçer. Güvenlik testlerinin ardından hayvan deneyleri yapılır. Ardından geliştirme kısmına geçilir. Türkiye’de bu konuda bir sıkıntı yok. Faz 1, Faz 2 ve Faz 3’e kadar gelmiş molekülleri rahat inceleyebilecek kalitede öğretim üyeleri, üniversiteler var.
-Türkiye’deki bazı üniversitelerde bulunan ve patentlenen moleküller var. Ben ödül aldıktan sonra bana ulaşan bilim insanları oldu. Şimdi bu molekülleri araştırıyoruz, ilaca dönüştürülebilir mi diye… Hayalimiz bu. Türkiye’den bir molekülün bulunması, bizim de bu molekülü geliştirmek adına o sürece katkıda bulunmamız.
-Türkiye’de sağlık konusunda bir buluşun geliştirilmesi için uğraşıyoruz. Ege üniversitesi ile işbirliğine giriştik. Üniversite ve sanayinin işbirlikleri ile ilaçta molekülün bulunması ve geliştirilmesi mümkün.

Dubai ve İran’daki bilim insanlarını eğittik
Dr. Edibe Taylan, AkademiKA(r) Programı’nı ’İyi Klinik Uygulamalar’ alanında evrensel ölçütlerle uyumlu bir altyapının ülkemizde oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla başlattıklarını söylüyor. Taylan, Dubai’den 400, İran’dan 45 ve Türkiye’den bin 300 bilim insanını nasıl eğittiklerini şöyle anlatıyor: ’İlaç AR-GE’si konusunda Türkiye’yi uluslararası standartlara kavuşturmak için geliştirdiğimiz bu program, otoriteler tarafından da referans olarak kabul edildi. Türkiye’de toplamda bin 300 bilim insanını eğittik. Bunların arasın

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND