Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

450 tane evi var!

Ömürgönülşen, dünyanın en iyi otellerinin bağlı olduğu The Leading Hotels of the World’un (LHW) Başkan Yardımcılığı’nı yapıyor

Bir sabah Como Gölü kıyısında uyanırken, başka bir sabah AIfrika’da günü karşılıyor… Para harcamadığı gibi bir de para kazanıyor

Mesleğiniz gereği, dünyanın en iyi otellerinde konakladığınızı hayal edin… Bir sabah Como Gölü kıyısında uyanırken, başka bir sabah Afrika da günü karşılıyorsunuz. Her ayın 15 gününü farklı bir ülkede geçiriyor, daha önce bilmediğiniz kültürleri öğreniyorsunuz. Para harcamadığınız gibi üzerine bir de para kazanıyorsunuz. Böyle bir işi kim istemez ki.. Rüya gibi bir meslek! Çok az insana nasip olacak bu rüya mesleğe sahip de New York’ta yaşayan bir İzmirli!
İzmir’in simgesi haline gelmiş Bonjour Restoran’ın 3’üncü kuşak temsilcilerinden Deniz Ömürgönülşen, otelcilik sektöründe, dünyada en çok arzu edilen mesleklerinden birine sahip.
Dünyanın en iyi bağımsız lüks otellerinin bağlı olduğu kuruluş olan The Leading Hotels of the World (LHW)’ın başkan yardımcılığını yapıyor.
Robert De Niro, Ivanka Trump ile toplantılarda bulunuyor.

80 farklı ülkedeki 450 otelin kalite standartlarını yönetiyor.
Zaten kendisi de bu standartları yazanlardan biri, hatta ekipteki tek Türk. 6 yıl önce yeniden düzenlenen ve tüm oteller için geçerli olan 800 evrensel kuralın pek çoğu Deniz’in elinden çıkma. Hatta bu yüzden otellerin çoğunda yönetim ofisinde Deniz’in adının yazılı olduğu bir fotoğraf bulunuyor. Otel sahipleri ve çalışanlar O’na her ne kadar daha itinalı hizmet etseler de, Deniz kendini konuk olarak değil, otel ailesinin bir üyesi olarak görüyor. “Her bir otel benim çocuğum gibi oldu” diyen Ömürgönülşen, tüm vaktini üye otelleri daha da güçlendirmeye ve tanıtmaya harcıyor.

– Otelden içeri adımını atar atmaz resepsiyonda sanki bir telaş başladı, sana da öyle geldi mi?
(Gülüyor) Biraz korkarlar benden. Bazı otel çalışanları beni görünce stres olabiliyor, bu da doğal bir süreç. Yeni otellerde bu gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Robert De Niro gibi duayen bir aktör de olsanız bizim için otel sahiplerinden birisiniz, Ivanka Trump ile de birlikte çok çalıştık, onların otelleri için güzel SPA konseptlerine imza atik. Yani kim olursanız olun 800 maddelik standartlarımız tüm oteller için aynı. Bu kuraların yüzde 85’ine uymaları ve uygulamaları gerekiyor. Bu çok zorlu bir süreç, üye olunduktan sonra da herşey bitmiyor, eğer kalite standartları korunmazsa üyelikten çıkartabiliyoruz. Örneğin geçtiğimiz yıl 100 oteli bu yüzden çıkarttık.

– Ne gibi çalışmalarınız var?
LHW 83 yıldır devam eden bir kuruluş. Aslında kendimize şirket demiyoruz, bu bir aile mirası, biz de bunun parçasıyız. Bu mirası ileride başkalarına devredeceğiz. Onun için daha özenli çalışıyoruz. Yaptığımız 80 ülkede 450 bağımsız oteli bir araya getirip onların gücüne güç katmak. Örneğin şu anda içinde bulunduğumuz The Greenwich Hotel, Robert De Niro’nun ilk oteli ve daha cok yeni. Bunun Avrupa’da ya da Asyada duyulması kolay olmayabilir, ama bizim üyemiz olduğu için bulunması çok kolaylaşıyor. Üyelerimiz arasında 6- 7 jenerasyon olan otel sahipleri var, oluşturulan kaliteyi devam ettirmek bizim en büyük amaçlarımızdan biri. Bağımsız otellerin bir ruhu, kendine özgü tarzı ve yaratıcılığı var. Bunu korumak ve yaygınlaştırmak istiyoruz. Ayrıca üye otellerin satış, pazarlama ve rezervasyon sistemlerini de biz bağlıyoruz, 23 tane ofisimiz var dünyada ve verdiğimiz destekle otellerin daha da büyümelerini sağlıyoruz.

– Üye olacak otelleri siz mi buluyorsunuz, yoksa onlar mı sizi buluyor?
İki şekilde de olabiliyor. Genelde bize başvuru yapıyorlar. Yılda ortalama 1000 başvuru alıyoruz ama bunların içinden az sayıda üyeliğe hak kazanıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl yalnızca 30 otel kabul ettik. Kabul sürecinde otellere teftişlere gidiliyor. Bunun için benim yönettiğim bir ekip var, ekibimiz kimliğini gizleyip, normal bir müşteri gibi otelde birkaç gün geçirip incelemelerde bulunuyor. Daha sonra toplanan raporlar bana sunuluyor ve bu defa son karar için ben bir teftişte bulunuyorum.

– 450 otelin kalite ve pazarlanmasıyla ilgilenmek çok kolay olmasa gerek.
Doğrusu zorlanıyorum diyemem, çünkü çok seviyorum. Ayrıca bu bir ekip işi. Bana bağlı olarak çalışan 15 kişiden oluşan satış, pazarlama ve otel denetleme konusunda hizmet veren takımlarımız var. Üyelik kabul sırasındaki son aşamalara doğru ben ve yönetim kurulumuz devreye giriyor. Ayrıca yaptığım işe meslek olarak bakmıyorum, bu benim yaşam biçimim. Ben bu sektörünün içinde, yani Bonjour’da doğdum. 12 yaşından beni restoranımızın en genç garsonu diye tanıştırırlardı. Oyuncak yerine mutfakta kardeşimle hamurla oynayıp kurabiyeler yapardık, sipariş alırdık. Garsonlarla, asçılarla beraber büyüdüm. Alsancak’taki restoranın bulunduğu binanın en üst katı bizim evimizdi, komşularımız da restoranın müşterileri… Misafirlerimizle kocaman bir aileydik. Annem, babam, kız kardeşlerim ve ben hepimiz işin başındaydık. Yani şu andaki başarımın ve disiplinimin temelinde babam ve annemde aldığım eğitimler var. Bunlar okulda da öğrenilecek eğitimler değil. Kurumumuzun başkanı Theodore Tene da patrondan çok bir öğretmen gibi. Bana kitaplar öneriyor, tecrübelerini paylaşıyor

– Amerika’ya taşınmaya nasıl karar verdin?
Ablam Melis, Cornell Üniversitesi’ne turizm ve otelcilik okumaya gelmişti. Ben de aynı eğitimi almak istedim, Cornell’e başvurdum. Amerika’daki en iyi turizm otelcilik okulu diye bilinir. Kabul edilince 1990 yılında üniversite için İzmirden buraya geldim. Okulum başlar başlamaz da ablam ile kendimize iş bulduk. O restoranın mutfağında ben de ön tarafında garson olarak işe başladım.

– Peki ya otelcilik nasıl başladı?
Üniversitede 3’ncü senemde çalıştığım restorana bir gün bir müşteri geldi. Siparişini adım, yemeğini yedi ve gitti. Bir sonraki hafta tekrar geldi. Görünce hatırladım ve o siparişini vermeden ben ona bir önceki haftaki yediklerini sayıp ayni şeyleri isteyip istemediğini sordum. Adam şaşırdı, bunu nasıl bildiğimi sordu. Bende bu tarz şeylere dikkat ettiğimi, restorancılığın içinde yetiştiğimi, babamın bizi özenle bu meslek için yetiştirdiğini anlattım. Adam yemeğini yedi, teşekkür etti ve gitti. Bir saat sonra beni dekanın ofisinden, okuldan aradılar ve acil görüşmek istediklerini bildirdiler. Gittim ve bana servis yaptığım, yemeğini hatırladığım adamı tanıyıp tanımadığımı sordular. Gerçekten de tanımıyordum. Meğerse Four Seasons Otellerinin Başkanı John Sharpe imiş ve beni çok başarılı bulduğunu bu yüzden stajımı yaz döneminde Chicago’daki Ritz Carlton’da yapmak isteyip istemediğimi sordular. Ben de kabul ettim, böylece otelcilik sektörüne girmiş oldum.

– Sonrasında nasıl devam etti?
O yaz Chicago’da Ritz Carlton’nun önce mutfağında başladım. Bir yazım mutfakta somonu kemiklerinden ayırmakla geçti. Ben mutfak yerine önde olmak, müşterilere hizmet etmek istiyordum. O yüzden akşamları da çalışmak istediğimi söyledim. Gündüzleri mutfakta geceleri de hostes olarak restoranda çalışmaya başladım. O dönemim öyle geçti. Okulun bitmesine yakın bu sefer Chicago’da yine aynı otelde house keepinge geçtim. Bir günde 15 oda temizlediğimi bilirim. Otelin her bölümünde çalıştım, boş vakitlerimde bile gönüllü çalışıyordum. Otelciği sevdim ve otelciliğin çalışarak öğrenileceğini gördüm. Okul bitene kadar o şekilde çalıştım ve bittikten sonra otelde kalmam için teklifte bulundular. Ablam New York’ta olduğu için ben de New York Four Seasons’i istedim ve orada ön büroda işe başladım. 1 yıl sonra benim otelcilik eğitiminde uzmanlaşmamı istediler. Eğitimlere katıldım ve otel çalışanlarının eğitimi ve yeni bir otel açma konusunda uzmanlaştım. 2005 yılında’da LHW’den otel kalite standartları yazma komisyonuna katılmam ve onlarla çalışmam konusunda iş teklifi geldi ve ben de kabul ettim. Bu benim hayalimdeki m

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND