Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

2011’de eleman alacak sektörler

Uzmanlar 2011’de krizin sona ereceği yönünde tahminler yapıyor. Ancak istihdam sorunu hala çözülmüş değil. Nitelikli işsizler kadrosuna dahil olmak istemiyorsanız 2011’de hangi sektörde iş bulma şansınızın yüksek olduğuna bir göz atın…

Bölümünü seçerken, eğitimi boyunca ders veya sertifika seçimi yaparken, hatta diplomasını alıp iş arama vakti geldiğinde bile, hangi sektörde hangi niteliklere sahip eleman arandığını bilerek hareken eden genç sayısı çok az. Oysa siz, dünyanın en iyi üniversitesinden birincilikle mezun olsanız, talep yoksa, iş bulma ümidiniz sıfır. Bugün, 2010’un son Kampüs’ünde, üniversite öğrencilerine ‘2010’da hangi sektör kimi işe aldı – 2011’de ne olacak?’ bir küçük rehber yayımlıyoruz. Hürriyet İK editörü Burcu ÖZÇELİK’in araştırması.

2010 yılında en çok eleman arayan sektörler inşaat, sağlık, tekstil, perakende, bilişim olurken en çok aranan elemanlar ise satış danışmanları, muhasebe elemanları, yönetici asistanları, finansçılar oldu. 2011 yılında istihdam açısından en aktif sektörlerin perakende, bankacılık, enerji, sağlık ve bilişim olması bekleniyor.

Satış, pazarlama alanında çalışanlar popülaritelerini 2010’da olduğu gibi 2011’de de sürdürecek. Küresel krizle birlikte rekabetin artması, firmaların satış konusunda daha agresif stratejiler izlemesi satış pozisyonlarına olan talebi arttırıyor. Firmaların kriz sonrasında kadrolarını yenilemek istemeleri de finans pozisyonlarında artışa sebep oluyor. İnsan kaynakları firmalarına, 2010’da en çok alım yapan sektörler ile pozisyonları ve 2011 tahminlerini sorduk.

YENİBİRİS.COM: En büyük artış tekstilde

Yenibiris.com’un 2010 yılı üçüncü çeyrek istihdam raporuna göre ilan sayısında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62.5, 2010’un ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 15.2 oranında artış gerçekleşti.

Yenibiris.com İstihdam Raporu’nda sektörler açısından bakıldığında, yüzde 8.55’lik oranla en çok ilan yayınlanan sektör olarak tekstil sektöründe istihdamda hareketlilik yaşandığı gözlemlendi. İkinci sırada yüzde 8.24 ile sağlık-tıp, üçüncü sırada yüzde 8.08 ile yapı-inşaat, dördüncü sırada ise yüzde 7.44 ile perakende yer aldı.

İstihdam Raporu’na göre 2010’un üçüncü çeyreğinde en çok aranan pozisyon yüzde 3.55 ile muhasebe elemanı olurken, ikinci sırada yüzde 3.04 ile satış temsilcisi, yüzde 2.98 ile sekreter, yüzde 1.81 ile yönetici asistanı oldu. Yenibiris.com’un 2011 tahminleri ise şöyle:

2010’u iyi geçiren banka, inşaat ve sağlık sektörlerinde istihdam artarak devam edecek.

Mağazacılıkta yeni AVM yatırımlarının devam etmesi özellikle Anadolu kentlerinde istihdamı artıracak.

Belli başlı sektörlerde talep olan pozisyonlar ise şöyle:

Sağlık-tıp: Hemşire, yoğun bakım hemşiresi, yenidoğan yoğun bakım hemşiresi, dahiliye uzmanı, radyoloji teknikeri, anestezi teknikeri, hasta danışmanı ve acil tıp teknikeri gibi pozisyonlar.

Yapı-inşaat: Mimar, inşaat mühendisi, teknik ofis uzmanı, ihale uzmanı, şantiye şefi, saha mühendisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı (mühendisi).

Mağazacılık: Sayıları artan alışveriş merkezleri için kasiyerler, satış danışmanları, mağaza müdürleri ve görsel düzenleme uzmanları.

Bilişim: Veritabanı yöneticisi, yazılım geliştirme uzmanı, sistem ve ağ uzmanı, java uygulamaları uzmanı, iş analisti, web master.

Bunların dışında, bütün sektörlerde en çok aranan kişiler, önceki yıllarda olduğu gibi 2011’de de satış, pazarlama ve mali işlerde çalışan uzman ve yöneticiler olacak. Mali işler-muhasebe alanında özellikle yabancı dil bilen uluslararası finans uzmanları, bunların dışında sosyal medya uzmanlığı ve interaktif pazarlama alanıyla ilgili pozisyonlar daha da önem kazanacak.

EXELECT: Uzmanlaşma artacak

Mühendis, avukat, mimar, insan kaynakları yöneticileri, pazar araştırma uzmanları, müşteri temsilcileri, satış ve pazarlama uzmanlarına olan ihtiyaç devam edecek. Bu mesleklerdeki asıl yöneliş uzmanlaşma olacak.

Yönetici ve ofis asistanlığı da son yıllarda başladığı yükselişine devam edecek. Bu alanda ihtiyaç giderek artacak ve uluslararası firmaların Türkiye’ye gelişinin devamı ile birlikte yabancı yöneticilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek iyi dil bilen yönetici asistanlarının çok iyi maaşlarla çalıştıklarını görmeye devam edeceğiz.

Yazılım mühendislerine ihtiyaç artacak. Buna ek olarak, veri tabanı yöneticileri, sistem uzmanları ve Java uygulamalarına hakim kişilerde revaçta olacak.

Bilişim sektöründe gelişmeler sonucunda oluşan yasal boşluk da yeni bir iş alanı yaratacak. Bilişim suçları cezaları konusunda gelişen bilişim h ukuku ile bu konuda uzmanlaşmış avukatlara ihtiyaç doğacak.
Öne çıkan en önemli meslek sosyal medya yöneticiliği olacak.

ADECCO: Üretimdeki durgunluk geçecek

2010 yılı içerisinde öne çıkan sektörlere baktığımızda enerji sektörü, bilgi teknolojileri ve iletişim sektörü, hızlı tüketim sektörü ve hazır giyim perakendeciliği işe alımlar arasında en sık rastladıklarımız.

Sadece anılan sektörlere bağlı kalınmaksızın satış ve pazarlama birimleri, finans, proje mühendisliği yine bu yıl Adecco’nun işe alım yaptığı sık pozisyonlar arasında.

Çağrı merkezlerinde görev yapan kadrolara yapılan alımlarda da yine geçen yıllarda olduğu gibi istikrarlı bir oran var.
2011 yılında üretim departmanlarındaki durgunluğun geçeceği ve işe alımların hızlanacağını öngörülüyor.
Satınalmalar ve yeni yatırımlar bu bağlamda destekleyici unsurlar olacak.

Bilgi teknolojileri, iletişim, telekomünikasyon, enerji ve hazır giyim perakendeciliği 2011 yılında sıkça duyulacak sektörler olacak. Öngörüler mevcut istihdama ek olarak yüzde 2’lik bir artış olabileceği yönünde.

HRM: Hizmet sektörü öne çıkacak

Sağlık, yapı-inşaat, perakende, enerji ve bilişim sektörlerinde nitelikli iş gücü ihtiyacında artış yaşandı.

Enerji ve inşaat alanlarında teknik müdürlükler, yurtdışı ve saha deneyimi olan elektrik ve inşaat mühendisi arayışları ön planda.

Türkiye genelindeki AVM’lerde artış ve yabancı yatırımcıların ilgisi perakende sektöründe istihdamı da artırdı. Satış danışmanı, mağaza müdürü, reyon müdürü, satış elemanı ve stok yönetimi pozisyonlarında istihdam açığının kapatılmasına yönelik alımlar yapıldı.

Yıldızı parlayan ve hız kazanan sektörler ‘hizmet’ ağırlıklı olanlar.

Yine inşaat, enerji, hızlı tüketim, bilişim, mağazacılık, tekstil ve sağlık sektörleri eleman arayışının yoğun olduğu sektörler olacak. Sağlık ve finans sektörlerinde alanında deneyimli uzman yöneticilere olan ihtiyaç artacak.

Türkiye pazarına giren yabancı şirketlerin sayılarının giderek artması nedeniyle çok iyi derecede İngilizce bilen, uluslararası mevzuatlara hakim hukukçular ve finans uzmanlarına olan ihtiyaç artacak.

Enerji sektörünün kazandığı ivme ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “yeni yeşil meslekler” etkili olmaya başladı. Şimdiden çevre mühendisliği mezunlarına ya da enerji sektöründe çalışan yeşil işler konusundaki danışmanlara bakıldığında 50-60 bin kişilik istihdam artışı var. Çevre mühendisliği kökenli (yenilenebilir) enerji danışmanlığı, çevre hukuku uzmanlığı, organik tarım ve organik kozmetik konusundaki danışmanlıklar, şehir ve çevre planlama, atık su/atık yönetimi konusundaki uzmanlıkların yükselmesi bekleniyor.

ANTAL INTERNATIONAL: İşe alımlar yüzde 100 arttı

Antal’ın 2010 senesi çalışmalarına bakılırsa, perakende, IT, enerji, gıda, ilaç, lojistik, kimya, turizm ve inşaat yükselişe geçti. Pozisyon olarak ise en çok satış (her seviye), finans (ağırlıklı orta ve üst düzey), mühendis (her seviye ve değişik alanlarda), üretim alanında her disiplinden orta ve üst düzey seviyeler, depolama ve mağaza yöneticileri öne çıktı.
İşe alımlarda geçen seneye göre yüzde 100 artış sağlandı.

Antal’ın dünya çapında Ekim ayında yaptığı araştırmaya göre ise 2011’de öne çıkacak sektörler; ilaç ve sağlık, yenilenebilir enerji, Bio – teknoloji, perakende ve IT / Bilişim olarak sıralınıyor.

Araştırmadan çıkan sonuca göre Türkiye için; orta ve üst düzey pozisyonlarda özellikle adı geçen sektörlerde yer alan firmaların yüzde 74’ünün işe alım yapması bekleniyor.

DATA EXPERT: Enerji perakende, bankacılık yüzde 20 artacak

2010 yılında telekom, perakende, inşaat, enerji sektörleri ön plana çıktı. Pozisyon olarak ise satış müdürü, finans yöneticisi, teknik müdür, proje yöneticisi pozisyonları ön plandaydı. Bu pozisyonlarda yaklaşık yüzde 15’lik bir artış oldu.

2011’de enerji, perakende, bankacılık sektörleri gelişecek. Bu sektörlerde ortalama yüzde 20’lik bir artış söz konusu olabilir.

Enerji: Tüm ülkeler gibi ülkemizde de, üretimi ve dağıtımı devlet tarafından yapılmakta olan enerji işi özel sektöre açıldı. Ayrıca petrole olan bağımlılığın ortadan kaldırılması için alternatif enerji, yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu sağlayacak alanlarda uzmanlaşmış insan kaynağına ihtiyaç var.

Perakende: gıda perakendeciliği, teknoloji perakendeciliği, yapı marketler, çocuk gereçleri perakendeciliği ve kişisel bakım ürünleri parekendiciliği gibi alanlardaki gelişmeye bağlı olarak perakende de tüm pozisyonlara talep olacak.
İnşaat: İnşaatta yurt dışı projelere talep devam ediyor ancak çok büyük projelere imza atan Türk şirketleri konusunda yetkin yönetici bulmakta zorluk çekiliyor.

Finans: Bankacılık sektöründe yabancı ilgisinin sürmesi ve birçok bankanın uluslararası büyük finans grupları tarafından satın alınması sonucu sektörün krizin arkasından hızlı toparlanması hatta orta ve üst düzey yöneticilerde transfer ücretinden bile bahsedilmeye başlandı.

RANDSTAD: Yüzde 30 artış var

2010 yılında bilişim teknolojileri, telekomünikasyon, ilaç ve perakende sektörlerinden çok yoğun talep aldık. 2009 yılına kıyasla talepte yaklaşık yüzde 30 artış yaşadık.

En çok alım yaşanan pozisyonlar:

Bilişim teknolojileri: Yazılım mühendisi, Java yazılım uzmanı, sistem yöneticisi telekomünikasyon, satış yöneticisi, bilgi güvenliği müdürü

İlaç: Tıbbi mümessil, bölge yöneticisi, medikal müdür, ruhsatlandırma uzmanı

Perakende: Bayi kanal yöneticisi, mağaza müdürü, satış danışmanı

2010’da olduğu gibi 2011’de de telekomünikasyon, bilişim teknolojileri, ilaç ve perakende sektörlerinin gelişmeye devam edecek.

Ayrıca tüm dünyada hızla gelişen enerji sektörü oldukça öne çıkacak.

Bankacılık sektöründe ise 2011 yılında şube sayısının artması bekleniyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND