Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

2009 da sizi neler bekliyor?

Biliyoruz bir Kigemci işini falına bırakmaz ama yine biliriz ki insanlar fala “kayıtsız kalamaz.”İşte size kariyer falınız! Tabii ki “geyik haber” kontenjanından…

2009’da sizi neler bekliyor?

Sevilen oyuncu Hande Kazanova’nın çok bilinmeyen bir yönü daha var. Kazanova profesyonel bir astrolog ve astroloji yazarı…

Yıldızların rehberliğini kendi yorumlarıyla
harmanlayan güzel oyuncu, olabilecek
olayların farkına varmanın önemine dikkat çekiyor. Türkiye için artık birçok anlanda, yapılan girişimlerin meyvelerini vereceğini, bugüne kadar
atılan adımların sonuçlanacağını söyleyen Kazanova’ya göre 2009, 80’li yıllar gibi bir dönüm noktasını başlatacak. Yıldızlar döngülere girecek, herkes yaptığının karşılığını görecek.

KOÇ
Parlak bir dönem gelecek

Koçlar iş, hizmet ve sağlık konularında sınavlar verdi. Sağlıklarına ne kadar dikkat ettilerse, kendilerine ne kadar baktılarsa bunun ödülünü ya da karşılığını aldılar. Koçlar 2009’da ise tanıştıkları insanları unutmayacak. Çünkü hayatlarında etkili olacak insanlarla tanışacaklar. Sosyal ortamları çok hareketlenecek, bu da yeni arkadaşlar ve sosyal ortamlarda hareketliliği getirecek… Sosyal çevreden yararlanma gibi etkiler ortaya çıkacak. Tanıştıkları insanlar onlara yeni iş kapısı ve para getirecek. Kendilerini organizasyonlar içerisinde arkadaşlarıyla birlikte partilerde bulabilirler. Koçlar için umut ettiklerini alabilecekleri bir yıl; çünkü geçtiğimiz sene zorlandıkları bir dönemdi. Kariyer evlerinde de güçlenecekler. Kariyer konusuna biraz takıntılı olabilirler, hırslanacaklar. Bu hırs onlara güç getirebilir. Bir beraberlikleri yoksa girdikleri sosyal ortamda yeni biriyle tanışmaları çok kolay.

BOĞA
Sezgileri güçlenecek

Boğalar için iyi bir yıldı. Aşk, çocuklar ve eğlence konularında sorumluluk aldılar. Çocuklarının eğitimini üstlenip bu konuyu öne çıkardılar. Şimdiye kadar ‘lay lay lom’ bir aşk hayatları olanlar, bu konularda test edildiler. Aynı zamanda eğlence hayatlarını biraz kısmış olabilirler, kendilerini biraz yalnız, elini ayağını çekmiş gibi hissediyorlar. Ama genel anlamda çok güzel bir yıl olacak. Kariyerlerinde önemli fırsatlar yakalayacaklar; işlerinde ve kariyerlerinde orijinal yaklaşımlar sergileyecekler. Bu yüzden etraflarında daha fazla dikkat çekecek, açık görüşlü olacaklar. Boğaların 2009’da inanç sistemleri de değişecek. Birçok alanda hayatlarını, inançlarını sorgulayacaklar. Yeni düşünce kalıpları ortaya çıkaracaklar. Bir yıl boyunca çok dikkat etsinler, iç seslerini dinlesinler; iç sesleri kuvvetlenecek, ona kulak versinler. Çünkü sezgileri birçok konuda onlara doğu yolu gösterecek.

İKİZLER
Yeniden yapılanacaklar

Genel olarak zorlandıkları bir yıldı. Ev ve aile konularında önemli sorumluluklar aldılar. Hayatlarında hiç almak istemedikleri kadar, aile konularıyla uğraşmış ve bu konudan bezmiş olabilirler. Yaşamlarını yeniden yapılandıracakları bir süreç, çok zorlandıkları bir dönemden geçiyorlar, birtakım şeyler sonlanacak. Ama hiç üzülmesinler bunlar hep geleceğe yatırım. Olan olayları güzel ve keyifli bir şekilde karşılasınlar. Yabancı kültürler, medya ve eğitim anlamında güzel dönemler yaşayacaklar. Bol bol gezecekler… Bu arada hayatlarında hiç olmadıkları kadar gerçekçi ve ahlaklı olacaklar. İkizlerin değişken bir yapısı vardır. Ama bu sene gerçek anlamda kendilerini oldukları gibi ortaya koyabilirler. Dünya üstü konularla ilgilenip, kendilerini dinlemeye başlayabilirler. Beklenmedik olaylar karşısında ve kriz anlarında soğukkanlı davranmayı öğrenecekler.

YENGEÇ
İlkler gerçekleşecek

Yengeçler geçtiğimiz dönemde akrabaları ve kardeşleriyle hayatlarında hiç olmadığı kadar ilgilendiler. Aynı zamanda iletişimle ilgili her türlü işte başarılı oldukları, sorumluluklar ve testlerden geçtiler. 2008’de aile ve işle ilgili çok fazla sorumluluk almış olabilirler. Bu onları biraz sıkmış olabilir ama hiç üzülmesinler. Kredi, faiz gibi konularda (özellikle eşi varsa) eşinin kaynaklarından bolluk taşacak. Bu yıl parasal konularda bağımsız ve toleranslı davranacaklar. Bu sene bir de miras kalabilir. Para konusunda sürprizler olabilir. Yengeçler eşleriyle ya da yeni tanıştıkları kişilerle güçlü ilişkilere girecekler. Daha önce hiç olmadıkları kadar tutkulu davranacaklar, ilişkilerinde çok gözlemci ve tarafsız davranacaklar. Birçok anlamda ilkleri yaşayan yengeçler, yine hayatlarında hiç olmadıkları kadar tutkulu bir aşk yaşayacaklar. Yengeçler için ilklerin gerçekleşeceği bir yıl olacak.

ASLAN
Yalnızlar evleniyor

Bu sene bekar aslanlara evlenecekleri müjdesini verebilirim. Çok güzel bir dönemin etkisi altındalar. Uzun süreli ilişkileri olanlar partnerleriyle, olmayanlar ise yeni tanışacakları insanla, bir anda karar verip evliliğe adım atabilirler. Aynı zamanda bu sene ortaklaşa iş yapmak istiyorlar. Çok verimli bir yıl, yeni iş anlaşmaları yapabilirler. Bu konularda şansları var. Koçlar gibi onlar da bu sene tanıştıkları insanlara dikkat etsin. Bu insanlar, hayatlarının 13 yıllık döneminde etkili olacak. Hayatlarının açılımını yapacak olan insanlar olabilir. Geçen seneden bu yana para konularında zorlandılar. Para gelse de “Tutayım mı harcayım mı?” diye zorlandılar. Bu sene parayı değerlendirebilecekler. Ama çok çalışacaklar, kendilerini işlerine adayacakları bir dönem. İşlerini sonuna kadar götürecekler, kendilerini iş hayatlarında güçlü bir şekilde ortaya koyacaklar. Aslanlarda hırsı ve gücü göreceğiz.

BAŞAK
Sevgiye sığınacak

Başakların hayatları yeniden yapılandı ve hayatlarını gözden geçirdiler. Belki ameliyat ya da kazalar gibi konularla uğraştılar. Başaklar uzun bir süredir “Ne yapmalıyım?” diye hayatlarını sorguladı ve hayat onlara hakikaten aşk ve iş konularında sorumluluklar verdi. Onlar bu konularda hâlâ testlerden, çeşitli sınavlardan geçmeye devam ediyor. Bu durum 29 Ekim’e kadar sürecek. Ama artık aşk hayatlarıda biraz daha fazla tutku, sevgi ve sevilme ihtiyacı hissediyorlar. Çünkü o kadar zorlandılar ki artık hayatta onlara daha fazla sahip çıkacak, sevgisini daha tutkulu bir şekilde gösterecek insanlarla birlikte olmalılar. Bu arada yaratıcılıkları çok yüksek. Kendilerini yükseltiyorlar, aynı zamanda iş hizmet alanlarında inanılmaz fırsatları var. Çok iyi bir çalışma performansı gösterecekler. Altında çalışanlar varsa iyi ve unutulmayan bir patron, unutulmayan bir iş arkadaşı olacaklar.

TERAZİ
Aşk ve çocuk yılı olacak

Olaylar biraz terazilerin kontrolünün dışında. Geçtiğimiz seneler biraz zordu ama tabii ki hayat onları birtakım şeylere hazırlıyor; bunları yaşayarak bir sonraki döneme hazırlanabilsinler diye. Çok sevdikleri insanları hayatlarından çıkarmış, kaybetmiş olabilirler. Gizli düşmanları ortaya çıkmış, bazı insanlar onların ayaklarını kaydırmaya çalışmış olabilir. En zor anları yaşadılar. Ama bu yıl yıldızlar onlardan yana. Çok eğlenceli ortamların insanı olacaklar, iletişim becerileri artacak. Yalnız teraziler, hayatlarının aşkını bulacak, çok güzel bir aşk yaşayacaklar. Çocuk sahibi olmak isteyen teraziler varsa bu dönemde çocuk sahibi olacak. Bolluk ve bereketle gelecek güzel bir bebek haberi alabilirler. Aile konularında da dönüşüm ve değişim yaşayacakları bir seneye giriyor. Bekarlar ailelerinden ayrı yaşamaya başlayabilirler.

AKREP
Ev alacak yuva kuracaklar

Akrepler bu sene sosyal çevreleri konusunda çeşitli testlere tabi oldular. Bu yüzden çevreleri daralmış olabilir, bazı arkadaşlarını hayatlarından çıkarmış olabilirler. Tabii ki bu durum yaşadıkları birtakım olaylar sonucunda gerçekleşti. Geçen dönemde gelecek adına da önemli sorumluluklar alacaklarını düşünmüşler. Bundan sonra ev, aile ve yuva konularında çok önemli şanslar yakalayacaklar. İsterlerse güzel bir aileleri olabilir, yuva kurabilirler. Bunun yanı sıra ev sahibi de olabilirler veya emlak alım satımından para kazanabilirler. Bu konulara dikkat etsinler. Çünkü şans onlardan yana. Özellikle ailelerinden çok destek alacaklar. Bu onları çok mutlu edecek. Kendilerini güçlü bir şekilde ifade edecekler, iletişim konularında ikna edici olacaklar. Yeni tanıştıkları insanları ikna etmeleri her zamankinden çok daha kolay olacak. Kardeşleri üzerinde de önemli bir etkiye sahip olacaklar. Aile bağları bu dönemde daha da güçlenecek.

YAY
Dönüm noktası olabilir

Geçmişte temeli atılan işlerin meyveleri toplanacak. Yaylar geçmişte neler yaptı, ne kadar uğraştı, ne kadar ahlaklı ve dürüst davrandı?.. Bütün bu soruların cevapları ortaya çıkacak. Eğer iyi birtakım temeller attılarsa dönüşümü çok güzel olacak. Ama temeller iyi değilse hayatlarını alt üst olmuş gibi hissedebilirler. Birçok anlamda hayatları değişiyor. Satış, reklam, pazarlama konularında çok fazla şanslı olacaklar. Eğer bu alanlarda çalışıyorlarsa fırsatlar yakalayacaklar. Bu şansları iyi bir şekilde değerlendirecekler. Kardeş ve akraba ilişkileri çok iyi olacak, onlardan yarar sağlamayı bilecekler. Yaylar aslında gezmeyi çok seven insanlardır ama kariyerlerinin test edilmesinden kaynaklanan bazı bocalamalardan dolayı gezmeyi kesecekler. “Ben ne yapıyorum. Benim birikimim ne?” gibi soruları parasal birtakım konularda soracaklar. Zenginlik arzuları artacak bu yüzden daha cesaretli olup risk alacaklar.

OĞLAK
Para ve şans dolu bir yıl bekliyor

Geçen sene oğlakların yılıydı. Sorumluluk sahibi oldukları konularda, attıkları adımlar sayesinde meyvelerini aldılar. Oğlaklar için gelişmelerle dolu parlak bir yıl oldu. Bu sene geçen sene yakaladıkları şansı para kazanma konusunda devam ettirecekler. Onlara gelecek olan çok güzel bir para var. Sahip olunan mallar konusunda şansları artacak. Eğitim amaçlı uzak yolculuklar yapacak, medya ve siyaset alanında verilecek birtakım sorumluluklar alacaklar. Bol bol seyahat edecekler. Ama bu seyahatler hep eğitim amaçlı olacak. Onlar keyif için bile gitseler, gittikleri yerde mutlaka onları değiştirecek ve geliştirecek bilgiler öğrenecekler. Çeşitli hayat derslerinden geçecekler. Bu arada hayatlarını tamamıyla kendi hakimiyetleri altında hissedecekler. Ayrıca kendilerini daha karizmatik, daha güçlü hissedecekler ve bu yüzden “Ne oluyor bana?” diyecekler. Değişikliklerden kaynaklanan bu bocalamayı, ileri görüşlü ve mücadeleci oldukları için kazanacaklar.

KOVA
Onların yılı

Bu yıl kovaların yılı olacak. Geçen seneler çok zor geçti, her şey üstlerine üstlerine geldi. Belki borçlandılar. Vergi, kredi, borç faizi gibi sorumlulukları oldu. Ama bundan sonra hayattan yana hiç kötü düşünmesinler. Şans, para, bolluk, onlarla birlikte. Girişimleri var. “Hayatıma yeni baştan başlıyorum” diyorlarsa, yapsınlar. Gezegenler onlardan yana. Bu sene her istediklerini gerçekleştirme adına, şans onlardan yana olacak. Sağlıkları çok iyi durumda. Sağlıkları iyi olacak ama kilo almaya biraz müsait olabilirler. Bu yıl ve önümüzdeki senelerde bilinç altları çok yoğun çalışacak. Her şeyi kafalarında yerine oturtacaklar. Bir yandan inzivaya da çekilecekler. Meditasyona yönelecek, bilinmeyeni anlamaya çalışacaklar. Hayatları değişirken onları rahatlatacak tek yol meditasyon. Yoksa korkabilirler, korkmasınlar.

BALIK
Sabretsinler

Balıklar için zor bir dönem başlıyor. Balıklar neye ellerini atsalar, ne iş yapsalar çok enteresan olaylarla karşılaşacaklar. Hayat onları bir sınavdan geçirecek, deneyecek. “Niye yaşıyorum ki? Hiçbir işi beceremiyorum” duygusu yaşayabilirler. İkili ilişkiler, evlilik, ortaklaşa ilişkiler gibi konularda hayat onları test ediyor ve önemli sorumluluklar veriyor. İlişkilerine özen gösteren, saygı gösteren kişiler değillerse bu ilişkiler sonlanacak. Eğer ki tam tersiyse evlilik kararı alabilirler ama şartlar onların elinde değil. 29 Ekim’den sonra rahatlayacaklar. Bütün bunlar olurken de bir yandan çok güçlü dostluklar kuracaklar, sosyal yönleri gelişmeye başlayacak, enteresan gruplar içinde bulanacaklar ve farklı insanların arasında kendilerini iyi hissediyor olabilirler. Ne kadar zorluk yaşarlarsa yaşasınlar Jüpiter’in etkisi sayesine onları koruyucu bir melekleri var. Sabırlı olsunlar bir süre sonra onların zamanı başlayacak.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND