Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

2007 yılına damgasını vuran olaylardan seçmeler!

2007’nin en önemli olaylarını Hürriyet gazetesi derledi. Yılın gafı, Yılın hayaleti, Yılın fırçası, Yılın itirafı…

2007’nin en önemli olaylarını sizin için derledik. Yılın gafı, Yılın hayaleti, Yılın fırçası, Yılın itirafı…

YILIN GAFI

Bush, Kraliçe’ye göz kırptı

Ginger’dan düşen ilk insan olan ABD Başkanı Bush, sakarlıkta olduğu kadar gaf yapmada da liderdi. Beyaz Saray’da Kraliçe onuruna verilen davette yaptığı ’hoş geldiniz’ konuşmasına ’Majesteleri 1776 yılında Amerika’nın 200. yılı kutlamaları sırasında da bizlere şeref vermişti’ cümlesi ile başlayan Bush yardımcılarının uyarısı üzerine cümlesini apar topar ’1976’ diye düzeltse de orada bulunan 7000’e yakın konuğun kahkahalarını engelleyemedi. Bir de üstüne kraliçeye göz kırptı.

YILIN NÜKLEER DANSI

Koreografi: Ahmedinejad

Büyük güçlerin köşeye sıkıştırmaya çalıştığı İran’ın Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad önce, “Sizlere iyi nükleer haberlerim var” dedi… Ardından nisan ayında ’bombasını’ patlattı: “Artık nükleer kulübe girdik. Nükleer santrallerde yakıt için kullanılan uranyum zenginleştirmeyi başardık…” Bu haber BM üyesi ülkeleri endişeye sevk ederken, İran’da festival havası yarattı. İranlı dansçıların eski Pers medeniyetini hatırlatan ’nükleer dans figürleri’ hafızalara kazındı.

YILIN TAMTAM DANSI

Bush geri kalır mı

İran’ın tehditlerine kulak asmayıp nükleer dans yaptığı Bush da çareyi ’tamtam dansı’ yapmakta buldu. Bush, “Sıtma ile Mücadele Günü” için katıldığı bir toplantıya Senegalli dans grubuyla yaptığı dansla damgasını vurdu. Beyaz Saray’daki etkinlikte dansçıların hareketlerini taklit ederek ritme ayak uydurmaya çalışan Bush, beceriksiz hareketleri ve komik yüz ifadeleriyle herkesi güldürdü.

YILIN HAYALETİ

Castro’yu bir Chavez gördü

İktidarı boyunca CIA destekli 200 kadar suikasttan kurtulduğu söylenen Küba’nın 48 yıllık lideri Fidel Castro 2007’de de Azrail’le köşe kapmaca oynarken yılın hayalet figürü oldu. Zira 2006 temmuzunda yatağa düşüp yerini kardeşi Raul’a bıraktıktan sonra 10 ay ortada görünmedi. Hatta ABD’de ’ölüm kutlamaları’ yapıldı. Ancak muhaliflerinin sevinci 15 Ekim’de ’siyasi kankası’ Chavez’le canlı yayına çıkınca kursağında kaldı. Ancak onun durumu hala sevenleri için de sevmeyenleri için de halen bir muamma.

YILIN İNSAFSIZ CEZASI

Mağdura 200 kırbaç

Suudi Arabistan’da silahlı altı erkeğin tecavüzüne uğrayan 19 yaşındaki bir kız, akrabası olmayan erkeklerle aynı araç içinde bulunduğu gerekçesiyle 200 kırbaç ve 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tecavüzcü erkekler ise 2 yıldan 9 yıla kadar değişen hapis cezalarıyla kurtuldular. Dünyadan gelen yoğun tepkiler sonrası Suudi Arabistan Kralı Abdullah suçluyu ’bağışladı’.

YILIN ÖZLÜ SÖZÜ

İran’da eşcinsel yok

’Aslında Yahudi soykırımı yok’ diyerek dünyayı şaşırtan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, New York’taki prestijli Columbia Üniversitesi’ni ziyaretinde sarf ettiği “İran’da eşcinsel yok” sözleri ile akıllara kazındı. Eylül ortasında BM Genel Kurulu için New York’a giden Ahmedinecad, “Sizin ülkenizde olduğu gibi İran’da eşcinsel yoktur. İran’da böyle bir fenomen yok” derken kimilerine göre kendisini ’dar kafalı, zalim diktatör’ diyerek kürsüye çağıran Columbia Üniversitesi Rektörü Lee Bollinger’e kızmıştı!

YILIN FIRÇASI

Chavez, kes sesini!

Por que no te callas! İspanyolca ’kes sesini’ anlamına gelen bu sözler bir Kral’dan bir Cumhurbaşkanı’na gitti. Kasım ayındaki İbero-Amerika zirvesinde, eski İspanya Başbakanı’na “Faşist” deyip yüklenen Venezüela lideri Chavez’e, İspanya Kralı Juan Carlos böyle bağırıp salonu terk etti. Kimilerine göre Kral, eski sömürgelerinden birinden gelen eleştirileri kaldıramamıştı. Şimdiyse baş ticari partneri İspanya ile ilişkileri askıya alma tehdidinde bulunan Chavez’in gönlünü nasıl alacağının çarelerini alıyor. Zira işin ucunda milyarlarca euro var.

YILIN İTİRAFI

İran atomu durdurdu

Irak’ı ’kimyasal silahları var’ gerekçesiyle işgal eden Bush yıllardır ’İran nükleer silah üretiyor’ diye dünyayı ayağa kaldırıyordu. Ancak bu kez hiç ummadığı bir darbe yedi. ABD istihbaratının 16 ajansı, İran’ın nükleer silah elde etme çabalarını 2003 sonunda durdurduğunu rapor etti.

YILIN KONSER İPTALİ

Gwen çıktı, Beyonce çıkmadı

Seksapel dozu yüksek şarkıcıların Malezya konserleri, İslami kılık kıyafet yönetmeliği açısından sorun oldu. Gwen Stefani, İslamcıların protestosu üzerine şortunun altına siyah tayt giyerek sahneye çıktı. Beyonce ise kostüm kısıtlamasına tepki göstererek Malezya konserini iptal edip, komşu Endonezya’da sahne aldı.

YILIN DEVİR-TESLİMİ

Arjantin’e kadın başkan

Bir zamanlar sabah erken kalkanın darbe yaptığı Arjantin’de Cristina Fernandez ülkesinde halk oyuyla seçilen ilk kadın devlet başkanı oldu. Bu durum dünya politikasında daha önce hiç görülmemiş bir manzaranın yaşanmasına yol açtı. İlk kez bir başkanlık devir teslimi karı koca arasında yapıldı. Çünkü koltuğu devreden Arjantin devlet başkanı, Fernandez’in kocası Nestor Kirchner’di.

YILIN TACİZCİSİ

Katsav, Putin’i kıskandırdı

İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, 10 kadına tecavüz etmekle suçlanıp koltuğu terk etmek zorunda kaldı. Ancak daha önce görülmemiş bu olayın en ilginç yanı Rusya’nın ’soğuk’ Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bile ’espri’ yaptırabilmesi oldu. Kremlin’de İsrail Başbakanı Ehud Olmert’i ağırlayan Putin, mikrofonların açık kaldığını fark etmeyip Katsav için ’Meğer ne güçlü erkekmiş. 10 kadına tecavüz etmiş. Hiç beklemezdim. Ona imreniyoruz’ deyince gündeme bomba gibi düştü. Espriyi komik bulmayan Olmert ise “Yerinizde olsam, kıskanmazdım” cevabını verdi.

YILIN TURİSTİK DARBESİ

Tayland TV’sinde Britney

Tayland Başbakanı Thaksin Shinawatra, eylül ayında BM Genel Kurulu’nda konuşurken, Tayland ordusu kendisini devirdiğini ilan ediyordu. Daha önce de darbelere sahne olan Tayland’da bu kez ’darbenin iyisi olmaz’ diyenleri bile kuşkuya düşürecek manzaralar yaşandı. Tayland ekranlarında bol bol Britney Spears klipleri yayınlandı. Top namlularının ucuna çiçek takarak dolaşan sarı kurdelalı askerler tanklarını genç kızlarla paylaştı, turistlerle bol bol ’darbe hatırası’ çektirdi.

YILIN TALİHSİZ TOKALAŞMASI

Sünni reisin ölümü

ABD Başkanı Bush ile 3 Eylül’deki sürpriz Irak ziyaretinde el sıkışarak direnişten vazgeçen Sünni aşiret lideri Şeyh Abdüssettar Ebu Rişa 10 gün sonra bombalı saldırıda öldürüldü. ABD için Ebu Rişa modeldi. Pentagon ’Kaide’ye karşı hareketin öncüsüydü, ölümü trajik kayıp’ dedi. Bush da, Anbar’daki El Esad Hava Üssü’nde Ebu Rişa’yı “Şiddetten ılımlılık ve barışa dönen lider” diye övmüştü.

YILIN İSYANI

Rahipler cuntaya karşı

Eski adı Birmanya olan Myanmar’da dünyanın en katı yönetimini uygulayan askeri cunta manastırlarında kendi hallerinde yaşayan Budist rahipleri bile isyan ettirdi. Dünya günlerce Budist rahiplerin turuncu urbalı direnişini seyretti. Ancak cunta rahip demedi, göstericilere ateş açtı. Polis ise, budist rahiplere ateş acmalarina gerekçe olarak “önce onlar bize ateş etmeye kalktı, kendimizi koruduk” açıklaması yaptı.

YILIN ARSIZI

Külotsuz Britney

Ağustosta 3 yıllık eşi Kevin Federline’dan boşanan Britney Spears ’bekaret sembolü’ olarak adım attığı magazin basınında ’kankası’ Paris Hilton’ın yanında külotsuz fotoğraflarıyla boy gösteriyordu. Malibu’da bir gece kulübüne elbisesiyle giren ancak sevgilisinin tişörtüyle çıkan Spears, Los Angeles’taki Çocuk ve Aile Departmanı müfettişlerinin hışmına uğradı. İki çocuğunun velayetini kaybetti. Ardından rehabilitasyon merkezine kapatıldı. Oradan dazlak kafasıyla kaçıp eski eşinin aracının camını kırdığı gün dibe vurdu. MTV ödüllerinde ’muhteşem dönüş’ yapmak istediyse de sahneden indiğinde utançtan ağladı.

YILIN MAHKUMU

Paris Hilton hücrede

Hilton otellerinin skandallarıyla ünlü varisi Paris Hilton, ehliyeti iptal edildiği halde cipinden ayrılamayınca hapsi boyladı. Ancak o da ne, 45 günlük cezası 23 güne indirilen Paris, şerif tarafından ’ruh sağlığı’ bozuldu diye 3 gün sonra hapisten çıktı. Kamuoyu ’sarışın adalete’ isyan edince Paris ertesi gün ağlaya ağlaya yeniden hapsin yolunu tuttu. Hapiste ’artık rahibe hayatı yaşayacağım’ dese de bu sözünü çıktıktan kısa süre sonra unuttu.

YILIN ÖPÜCÜĞÜ

Gere, Hintlileri gerdi

Hindistan’da AIDS ile mücadele için yapılan bir etkinlikte Hollywood’un ünlü aktörü Richard Gere, İngiliz BBG’sinde maruz kaldığı ırkçı sataşmalarla tanınan Bollywood’lu aktris Shilpa Shetty’yi ateşli bir şekilde öpünce kıyamet koptu. Öpücük, gazetelerin baş sayfalarına taşınırken Hindular da Richard Gere’in kuklalarını yakarak durumu protesto etti. Gere, ’ben AIDS’in tehlikesini anlatmaya çalışıyordum’ deyip özür diledi.

YILIN GEYİĞİ

Noel Baba matematiği

Noel Baba’nın, dünyadaki bütün çocuklara hediye yetiştirebilmek için saniyede 5800 km hızla yol alması gerektiği ciddi ciddi hesaplandı. İsveçli uzmanlar, 24-25 Aralık’ta Noel Baba’nın çocuklara hediye dağıtmak için dünyada 2,5 milyar kez mola vermesi gerektiğine hükmetti. Ancak bu hesaplar da boş çıktı. Çünkü başka bir hesaba göre, Noel Baba’nın sesten hızlı seyreden ve tonlarca hediye taşıyan kızağı, sürtünme yüzünden alev alıp 4,26 mili saniyede yok olmaya mahkum gözüküyor.

YILIN TAKSİ ŞOFÖRÜ

Schumi’ye direksiyon verme

Almanya’da yaşayan Tuncer Yılmaz adlı Türk taksici eski Formula 1 Dünya Şampiyonu Michael Schumacher’e taksisini kullandırmayı şeref bildi. Ancak polis tarafından sorgulandı. Almanya’nın Kronach kentinden Coburg havaalanına gidişi sırasında Yılmaz’ın taksini kullanan Schumacher ’genel düzene aykırılık’ yapmıştı. Schumacher’den 60 Euro taksi ücretinin yanı sıra 100 Euro da bahşiş alan Yılmaz yine de eski şampiyonun sürüş stiline hayranlıkla anlatmaktan kendini alamadı.

YILIN SATIŞI

Belçika mı, 10 milyon veririm

Saç tokalarının bile açık artırmaya çıkarıldığı internette satış çılgınlığı sınır tanımadı. Belçika, internetin açık artırma sitelerinden eBay’da satışa çıkarıldı. Bir Euro’dan başlayan açık artırmada verilen rakam, 10 milyon Euro oldu. İlanda, Belçika’nın blok halinde veya üç bölgenin ayrı ayrı satın alınabileceği belirtiliyordu. İlan sahibi, devletin 300 milyon Euro borcu olduğunu, tek parçayı satın alacak kimsenin, borcun da üçte birini üstlenmesi gerektiğini müstehzi bir dille anlatıyordu.
YILIN ZAMPARASI

Berlusconi harem kurdu

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, özel villasında el ele dolaştığı genç kızları dizlerinde oturturken görüntülenince kıyamet koptu. Haftalık magazin dergilerinden Oggi, kapağında “Berlusconi’nin Haremi” başlığını kullandı. Berlusconi, paparazzilerin dergiye dava açarken, kocasının kadınlara yaptığı kurları gazetelere mektupla şikayet eden güzel eşi Veronica Lario bu kez ’uzun bir tatile’ çıktığını açıklıyordu.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Dünya’da en çok hangi şehirler ziyaret ediliyor?

turizm, singapur, seyahat, paris, londra, en çok ziyaret edilen şehirler, dubai, bangkok

“Dünyada en çok hangi şehirler ziyaret ediliyor?” sorusundan hareketle bir araştırma yapılmış. Araştırmanın sonucunda ise öne çıkan ilk 5 şehir belirlenmiş. Peki, sizce hangi şehirler bu listede yer almıştır? İşte yanıtı…

Dünya’da En Çok Ziyaret Edilen Şehirler

Küresel seyahat ve turizm endüstrisi tahmini olarak yılda 8,8 trilyon dolar değerinde. Ziyaretçileri ve harcama alışkanlıklarını izleyen bir araştırmanın sonuçlarına göre son 10 yılda da turizm harcamalarında ortalama %7,4 bir artış görülmekte.

Bu esnada da bazı şehirler öne çıkmakta. Örneğin, önümüzdeki yıl Japonya’da yapılacak 2020 Olimpiyatları ile Tokyo’nun (şu anda 9. sırada) %10’un üzerinde bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.

İşte, dünyada en çok ziyaret edilen şehirler

5.Singapur

2018’de 14.76 milyon ziyaretçi Singapur’a gitti. Listedeki en çok ziyaret edilen şehirlerin yarısı, son 10 yılda büyük artış gösteren Asya-Pasifik bölgesinden. Bölge ağırladığı turist kapasitesi açısından son 10 yılda %9,4 büyüdü.

4.Dubai

60 yıl önce Dubai sadece bir balıkçı köyüydü. Bugün ise Emirlik nüfusu 3 milyondan fazla. Geçen yıl şehrin ağırladığı ziyaretçi sayısı 15.93 milyonu buldu.

Ziyaretçilerin seçtikleri destinasyonda ne kadar para harcadıkları söz konusu olduğunda; alışveriş merkezi, konferanslar ve sergiler ilk sırada. 2018’de ziyaretçiler 30.82 milyar dolar harcadı.

3.Londra

Big Ben, Parlamento, Buckingham Sarayı…
Londra, ünlü simge yapılar ile doludur. Bu sebeple geçen yıl 19.09 milyon insanın oraya gitmesi çok da şaşırtıcı değil.

Ancak, Londra, ziyaretçi sayısında bir düşüş yaşayan ilk 10’daki tek şehir – geçen yılın sıralamasına göre bu düşü %4 civarında

Tate Modern sanat galerisi (5.86 milyon), İngiliz Müzesi (5.82 milyon) ve Ulusal Galeri (5.73 milyon) şehrin en büyük üç ziyaretçi çeken merkezi.

2.Paris

Londra’nın kayıp yaşaması Paris’e kazanç olarak döndü. Paris, sıralamada üçten ikiye yükseldi; İngiltere’nin başkentinden ziyaretçi çaldı. Paris’te görülecek çok sayıda şey var bunların en başında da dünyanın en çok ziyaretçi çeken müzesi Louvre geliyor.

Her yıl bu müzeye gelen 10.2 milyon insandan yaklaşık %80’inin de sadece Mona Lisa’yı görmeye geldiği düşünülüyor.

1992’de açılan Disneyland Paris, şehrin diğer turistik yerlerine gölge düşürüyor. 1992 ve 2017’de açılma arasındaki 25 yılda 320 milyon ziyaret ağırlayarak Avrupa’nın en iyi turizm merkezi haline geldi. Fransız ekonomisine 75 milyar dolar (68 milyar €) katkıda bulundu ve Fransa’nın turizm gelirinin %6.2’sini temsil ediyor.

1.Bangkok

Dört yıl boyunca en üst sıralarda yer alan Tayland’ın başkenti geçen yıl 22 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin 2018 verilerine göre, Tayland Güneydoğu Asya’daki en büyük turizm ekonomisine sahip. Turistlerin geçen yıl Bangkok’da bıraktığı 70,1 milyar doların Tayland ihracat gelirlerinin %20,8’ini oluşturduğu düşünülüyor.

Tayland para biriminin güçlenmesi ve küresel ekonomideki yavaşlamanın Tayland’ın turizm gelirini etkilemesi bekleniyor.

Yazar: Büşra Meral
Kaynak: www.matematiksel.org

Okumaya devam et

MAKALE

Kariyer diyetine var mısınız?

şirket, Manşet, kariyere yön vermek, kariyer diyeti, kariyer, iş hayatı, 90 günlük kariyer diyeti

Patronunuz işinize kattığınız değerin farkında mı? En son ne zaman bir üst pozisyona atandınız? Ekibin kilit oyuncularından biri misiniz? Eğer bu sorulara olumsuz yanıt veriyorsanız doğru yerdesiniz. İşte kariyerini daha doğru yönetmek isteyenler için 90 günlük kariyer diyeti…

90 günlük kariyer diyetiyle kariyerinizi şekillendirin

Milyonlarca kişi her yıl, sağlıklı yaşam için diyete başlıyor ve hayatında bir şeyleri yoluna sokmaya çalışıyor. Global danışmanlık şirketi Korn Ferry’nin CEO’su Gary Burnison’da, çalışanlara kariyerlerini daha iyi yönlendirmeleri için “90 günlük kariyer diyeti” tavsiye ediyor…

Şu anki işiniz ne kadar ilginizi çekiyor?

Sabahları işe gitmekte zorlanıyor musunuz?

Patronunuz işinize kattığınız değeri farkında mı?

En son ne zaman takdir edildiniz?

Son performans değerlendirme notunuz iyi miydi?

Şirketinizde vazgeçilmez biri olarak görülüyor musunuz?

En son ne zaman terfi ettiniz?

En son ne zaman işinizde yeni bir şey öğrendiniz?

Eğer yukarıdaki sorulardan birkaçına olumsuz cevap veriyorsanız, 90 günlük kariyer diyetini yapmak için iyi bir adaysınız demektir. Soruları cevaplarken, kendinize karşı dürüstseniz, süreç sizin için daha kolay ilerleyebilir.

Gary Burnison’ın kariyerine yeni bir yön vermek isteyenlere önerileri şöyle;

1- Kendinizi iyi tanıyın

Kariyerinizi şekillendirmeye çalışırken, disiplinli olmaya ve yeni alışkanlıklar edinmeye ihtiyacınız var. Vücudunuzu şekillendirmek için bir spor salonuna üye olmak gibi, kariyerinizi şekillendirmek için de bir plana ve koçluğa ihtiyacınız var.

Ödeviniz: Mevcut durumu değerlendirme

Kendinizi tanımalı ve kendinizle ilgili bir bakış açısına sahip olmalısınız. Güçlü ve zayıf yanlarınız, becerileriniz ve deneyimleriniz, tutkulu olduğunuz şeyler, amaçlarınız, sizi motive eden şeyler konusunda net olmalısınız.

Kim olduğunuzu farkında olun!

İddialı mısınız yoksa pasif misiniz?

Risk almaktan kaçıyor musunuz?

Tecrübenize ne kadar güveniyorsunuz?

2- Hedeflerinizi belirleyin

Motivaston kaynaklarınızı bilin ve hedefleriniz konusunda net olun. Sizi, motive eden şey ne? Hangi şirket kültüründe çalışmak sizin için daha uygun, bu konuda net bir karar verin. Bu kararı alırken internetten ya da çevrenizden destek alın. Çalışmayı planladığınız şirketle ilgili detaylı bilgi edinin.

3- Network’ünüzü yönetin

Yeni bir iş bulmanın önemli noktalarından biri de güçlü bir network’e sahip olmak. İş hayatında tanıdığınız bir kişinin size ne zaman yardımcı olabileceğini kimse bilemez. Bu nedenle ilişkiler konusunda da iyi olmanız gerekiyor. Belli aralıklarla network’ünüzdeki kişilerle kontakta olun ve ilişkilerinizi sıcak tutun.

4- Özgeçmişinizi güncelleyin

Sizi en iyi şekilde anlatan bir özgeçmişe sahip olmalısınız. Hakkınızda önemli bilgileri içeren ve kendi içinde tutarlı olan bir özgeçmiş hazırlamalısınız. Bugüne kadar farklı deneyimler edinmiş ve farklı görev almış olabilirsiniz. Burada önemli olan başvurduğunuz pozisyona en uygun olan deneyimlerinizi ön plana çıkarmanız.

5- Mülakatlara özenle hazırlanın

Bir mülakat için yapılması gereken en önemli hazırlık “Psikolojik” hazırlıktır. Heyecan seviyenizi kontrol altında tutarak iyi bir görüşme süreci geçirmek için mülakatlarınıza öncelikle ruhsal olarak hazırlanın. Güler yüzlü olun ve sorular sormaktan çekinmeyin. Başvurduğunuz pozisyona uyan yetkinliklerinizin altını çizerek anlatın.

6- İşe alındıktan sonra da diyete devam edin

Tüm bu hazırlıklar sonrasında yeni bir işe başladıktan sonra da kariyeriniz için çalışmaya devam etmelisiniz. Günümüzde aynı şirkette çalışma süresi çok uzun değil. Bu nedenle yeni bir değişikliğine en azından asgari düzeyde hazır olmak için gerekli önlemleri almanız gerekiyor.

Unutmayın, 90 günlük kariyer diyetinin amacı; disiplin kazanmak ve daha fazla başarı elde ederek bu başarıları sürdürecek alışkanlıklar edinmektir.

Yazar:  Özden Yılmaz 
Kaynak: www.kariyer.net

Okumaya devam et

MAKALE

İş yerinde istikrar ne kadar önemli?

performans, Manşet, iş yerinde istikrar, iş hayatı, çalışmak, çalışma süresi

Bir iş yerinde ne kadar süreyle çalışmak doğrudur? Çok iş değiştirmek mi yoksa uzun süre aynı iş yerinde çalışmak mı gerekir? Tüm bu soruların ideal bir cevabı var mıdır? İşte www.bbc.com sitesinin yanıtı…

Aynı işte ne kadar çalışmalı?

Bazıları bir işte sekiz ay çalıştıktan sonra ayrılmanın normal olduğunu, bazıları ise 18, 48, hatta 72 ay kalıp yeteneklerinizi kanıtlamanız gerektiğini söylüyor.

Bu konudaki farklı düşünceleri almak için Quora adlı paylaşım sitesine başvurduğumuzda karşılaştığımız cevapları şöyle özetleyebiliriz.

Yeni başladığınız işte ne kadar kalıp kalmayacağınızı belirleyen iki faktör vardır: O işten ne kadar öğrendiğiniz ve kariyeriniz için yaratabileceği fırsatlar.

İşinizi 8, 18, 48 ve 72 aylık dönemler halinde değerlendirmeniz salık veriliyor. İyi bir gerekçeniz olmadan yeni başladığınız bir işten 8 aydan önce ayrılmanız başarısızlık olarak algılanabilir; deneme süresinden ya da ilk performans değerlendirmesinden geçmediğiniz düşünülebilir.

Makul süre

Uzmanlar 18 ayın kabul edilebilir sosyal limit olduğunu, sizin en azından bir değerlendirme dönemini başarılı tamamladığınız anlamına geleceğini belirtiyor.

Performansınızın özellikle kötü olduğuna ya da yerinizde saydığınıza dair bir bilgi yoksa dört yıllık (48 ay) bir süre sizin için “tam not” demektir. Başarınız sürekli artış göstermiş ve en azından bir kez terfi etmişseniz iyi durumdasınız demektir. Bunların hiçbiri henüz olmamışsa iki yıl daha o işte kalıp bu eksikleri gidermek gerekir.

Altı yıl geçmiş ve hala terfi etmemiş ya da daha iyi bir projeye geçmemişseniz artık kaygılanma vakti gelmiş demektir. Altı yıl aynı mevkide kalmak kişinin yeterince hırslı ya da motivasyonlu olmadığının göstergesi olarak algılanır. En azından işten çıkarılmamış olmak da belki bir başarıdır, ama averajdır. Oysa terfi ettiğiniz sürece o işte istediğiniz kadar çalışabilirsiniz demektir.

İstikrarın önemi

İstikrar konusunda da söylenmesi gerekenler vardır. Çok yönlü bir ofis işinde ortalama bir insan en çok iki yılda her şeyi öğrenebilir. İşinizi çok iyi yapıyorsanız terfi edilirsiniz, edilmediyseniz de o işten nefret etmeniz ya da çok daha iyi başka bir fırsat çıkması halinde ancak ayrılmanız tavsiye edilir.

Fakat kısa sürede birçok kez iş değiştirmek de iyi karşılanan bir şey değildir. Çabuk sıkıldığınızın, işten çıkarıldığınızın ya da her an çalışma ekibinizi bırakmaya hazır olduğunuz şeklinde algılanabilir.

İstisnalar da var

Ama her durumda olduğu gibi burada da istisnalar olabilir. Quora’da verilen bir örnek şöyle: Her ikisi de sekiz yıllık tecrübeye, benzer eğitim düzeyine sahip iki aday aynı işe başvuruyor. Biri her işinde ikişer yıl kalarak dört iş değiştirmiş, diğeri ise iki ayrı işte dörder yıl çalışmış. Hangisini seçerdiniz?

Müdür, daha çok sayıda işte çalışarak farklı alanlarda tecrübe edinmiş birinci adayı seçmiş. Onun esneklik, tecrübe çeşitliliği ve uyum sağlama yeteneği sergilediğini düşünmüş.

Yani bir şirkette uzun süre çalışmış ve iş değiştirmek istiyorsanız önce orada somut bir başarı kaydettiğinizden emin olmalı, sonra yeni sorumluluklara hazır olduğunuzu göstermelisiniz.

Kalbinizin sesini dinleyin

Bazıları ise yaptığınız işi sevmiyorsanız ille de belli bir süre tamamlamanız gerektiğini düşünerek o işte kalmanın doğru olmadığını, kendi hayatınızı başkalarının belirlediği kurallara göre değil kendi kurallarınıza göre yaşamak gerektiğini söylüyor.

Yeni başvuracağınız işte önceki işinizden ayrılma nedeniniz sorulduğunda ise eski işinizden neden memnun olmadığınızı, bu işin neden farklı olduğunu anlatmanız, güçlü ve özgüvenli olduğunuzu göstermeniz yeterli olabilir.

Yazar: Maria Atanasov 
Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER5 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER11 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER12 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND