Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

18 yaşında iş adamı oldu

Ailesi o daha sekiz yaşındayken Erzincan depreminde her şeyini kaybedip İstanbul’a geldi. Lisedeyken mahalledeki nalbura bilgisayar programı yazdı. Şimdi Eurovizyon’un mobil iletişimini yapıyor ve 12 ülkeye el bilgisayarı ihraç ediyor.

Yerel seçimlerde kamuya açık yerlerde konuşan aday maketleri büyük ilgi görmüştü. Halk, gerçekmiş gibi gülümseyip konuşan belediye başkan adaylarıyla hatıra fotoğrafları çektirmiş ama bu cin fikrin arkasında kimin olduğunu pek sorgulamamıştı. Bu fikri projeye dönüştürüp başkan adaylarına satan şirketin adı Vodera. Henüz iki yıllık bir geçmişe sahip olan Vodera’nın patronu da 25 yaşındaki İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin uzatmalı öğrencilerinden Ömer Ekinci.

Ekinci’nin hikayesi Yeşilçam filmlerini aratmayacak türden aslında. Beş ay önce taşındığı İstanbul Güneşli’deki yeni şirket binasın babası ve en küçüğü 14 yaşında olan üç erkek kardeşiyle hem üretim yapıyor hem de pazarlama. Bugün 50 kişiden fazla gencin çalıştığı iki şirkete ve yaklaşık 10 markaya sahip olan Ömer Ekinci, Erzincan depreminde ailesi her şeyini kaybedip İstanbul’a amcasının yanına taşınmış. O sırada sekiz yaşında olan Ekinci, bir yandan okula gidiyor bir yandan da nasıl para kazanacağının yollarını arıyormuş. Bu arada bilgisayar programları ve yazılımlara büyük ilgi duyuyor ve internet kafelerde programlar indirip inceliyormuş. Anadolu lisesini kazandığı yaz mahalledeki nalbura, kırtasiyeye program yazmış. “Babam ticaretten hiç anlamaz ama bir yeteneği vardır ki Çinliler gibi her aletin aynısından çok kısa sürede yapabilir. Mucittir. Erzincan’da da bu işi yapıyordu” diyor. Gittiği internet kafeye de yazılım yükleyip bir yıl ücretsiz kullanım hakkı elde ettiğini anlatıyor. “Okulda ilk bir iki ders hep uyuyordum. Öğretmenlerim de bunun nedenini biliyorlardı ama çalışkan bir öğrenci olduğum için bana destek veriyorlardı” diye anlatıyor öğrencilik yıllarını.

Üniversite sınavına girdiği gün, internetten gördüğü Gelgit Teknoloji adındaki firmaya iş başvurusunda bulunmuş Ekinci. Burada geçirdiği iki yıl boyunca çok şey öğrendiğini belirten genç girişimci, babasının ürettiği mobil fatura kesme cihazını görünce “bunu satmalıyım” diye düşünmüş. “Çünkü babam merakından üretir ama bunu nasıl işe dönüştüreceğini bilmezdi. Bu cihazlar ise Coca Cola gibi birçok şirketin pazarlama araçlarında kullanılıyordu. Hatta restoranlarda garsonların siparişleri not ettikleri aletler de bu türdendir” diyor. Babasını ikna etmekte zorlansa da Okmeydanı’ndaki Perpa İş Merkezi’nde 35 metrekarelik bir dükkan açmayı başarmış. Bu arada Ekinci de, internetten bu ürünü kimlere satabileceğini araştırmaya başlamış. Şansın kendisine nasıl yardım ettiğini birinci ağızdan dinleyelim: “Logo Yazılım o dönemde Logo Center’ı yeni kurmuştu. Hemen telefonda kendimi tanıtıp, ürünümden bahsettim ve bir yetkiliyle görüşmek istediğimi söyledim. Beni genel müdüre bağlayacaklarını hiç tahmin etmemiştim. Bana dedi ki, çok şanslısın bugün bayi toplantımız var. Gel ürünü tanıt. O gün birkaç ürün alıp iki bin bayiye ürünü anlattım. Hemen sipariş almaya başladık. Babam o günden beri bana hiç karışmadı.”

Kimliğini gizliyordu
O dönemde daha 19 yaşında olan Ömer Ekinci’nin en büyük sıkıntısı iş adamı olarak ciddiye alınmaması olmuş. Yaşından dolayı müşterilerin kendisini yadırgadığını belirten Ekinci yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Telefonda sesimi kalınlaştırıyor, daha ciddi bir tonda konuşuyordum. Sakal da bırakmıştım ama yine de kurtarmıyordu. Sonunda malı müşteriye götürdüğümde “beni Ömer Bey gönderdi” diyordum.

Cihazların satışları çok başarılı gidince bir markaya ihtiyaç duyduklarını ve Desnet ismini devraldıklarını anlatıyor Ekinci. Bir yandan da yazılım çözümleri geliştirmeye devam ediyorlarmış. Şu anda mobil fatura cihazları pazarında beşinci durumda Desnet. “Yakında çok büyük bir içecek markasıyla anlaşma imzalayacağız” diyor.

Gizli siparişin imdadına Turkcell yetişti
Kendini ‘çok hırslı biri’ olarak tanımlayan Ömer Ekinci, geçmişte gözü kara aldığı riskler için şimdi cesareti olmadığını söylüyor. Vodera şirketinin kuruluşu da böyle bir öyküyle başlıyor. Yazılımda kullandıkları çipleri Finlandiya’dan ithal ediyorlarmış. Finlandiya’daki üretici, yeni bir ürün geliştirdiklerini söylemiş ve distribütörlük teklif etmiş. Babası karşı çıkmış önce. “Tek siparişte 50 ürün almamız gerekiyordu. Bluegiga adında Mobil iletişim sağlayan bir üründü bu. O gün siparişi verdim ve okula kaçtım. Üç gün sonra antrepodan arayıp ürününüz geldi dediler. Babam çok kızdı. Malın parası daha ödenmemişti. Ama yine şans benden yanaydı.” Ömer Ekinci, depodaki mallar ne olacak diye kara kara düşünürken Turkcell’den aramışlar. “Biz mobil iletişimde bir proje yapacağız, siz de bu ürünün distribütörüymüşsünüz” demişler. Heyecanını gizlemeye çalışan Ekinci, sesine yine ciddi bir ton vererek fiyat belirtmiş ve teslimatı peşin ödeme kaydıyla ertesi gün yapabileceğini söylemiş. Turkcell çok şaşırsa da hemen teklifi kabul etmiş. Ekinci; “Babam şok geçirdi. Hem malı yüksek karla satmış hem de elimizde yeni satışlar için numune bırakmıştım. Şu anda bu ürünün İran, Irak ve Suriye distribütörüyüz.”

Mobil pazarlama fikri Ömer Ekinci’nin kafasında başka bir ışığın yanmasına neden olmuş. Bu sefer de babasına, “Ben önce fikir üretip sonra makine satacağım” demiş. Babası yine önce karşı çıksa da o markalara gidip, mobil pazarlama projeleriyle birlikte hem bluegiga hem de Desnet ürünlerini satmaya başlamış. Sonrasında da üretim ve pazarlama işini ayırıp iki ayrı şirket olmaya karar vermiş Ekinci. Şimdi babasının üretim şirketinin bir müşterisi olarak faaliyet gösteriyor. Mercedes’ten THY’ye kadar çok sayıda müşterisi var. İki ayrı şirkette 10 markaya ulaşmış durumdalar. Amiral gemisi Desnet’in yıllık cirosu ise 2 milyon TL. Ekinci bunun yüzde 40’ını ihracatın oluşturduğunu anlatıyor.

Eurovizyon’un mobil iletişimini sağlıyor
• Ömer Ekinci’nin mobil pazarlama projelerinden biri de yerel seçimlerdeki konuşan adaylar. 10 adaya uygulanan bu pazarlama projesi yüzde 100 başarı göstermiş.
• Ölü dönem olan yaz sezonunda konserler öncesi sanatçılarla da aynı projeyi yürütmüşler. Sertap Erener gibi sanatçılarla çalıştıklarını belirten Ömer Ekinci, konser öncesinde cep telefonlarına şarkılarla ilgili sms gönderdiklerini anlatıyor.
• Sosyal sorumluluk projeleri de yürütüyorlar. Örneğin aynı pazarlama modelini “engelleri kaldırın” projesinde ücretsiz uygulayıp, ceplere video yüklenmesini sağlamışlar.
• En çok ses getiren projelerden biri de Eurovizyon Şarkı Yarışması’nın mobil iletişim alt yapısını sağlamak. Üç yıldır bu ihaleyi kazandıklarını belirten Ekinci, yarışma öncesi ülkelerde videolar izlenmesi, şarkıların tercümelerinin cep telefonlarına yüklenmesi, bir önceki yılın birincilik anı ve şarkısının dinlenebilmesi gibi hizmetler sağladıklarını söylüyor.

Gençlere girişimcilik danışmanlığı
Özyeğin Üniversitesi’nde bu yıl “sektörel çözümlere giriş” adında bir ders vereceğini belirten Ekinci, “hala öğrenci olan tek öğretim görevlisiyim” diyor. Üniversite öğrencilerinin girişimcilik alanında ilerlemeleri için gelistrend.com adında program başlatmış. Burada alanında uzman kişilerden yazılar yazmalarını istemiş. Öğrencilerin girişimcilikle ilgili soruları buradan yanıtlanıyormuş. Öğrencilere, daha okurken bir blog kurmalarını ve kart bastırmalarını, satacakları ürün ya da hizmetle ilgili çalışmalara daha okurken başlamalarını tavsiye ediyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND