Mümin Sekman

Zor zamanlarda insan yönetimi

 

Zor zamanlardan geçiyoruz… Başarısız darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeler toplumun hemen hemen her kesimini etkilemiş durumda. Peki zor dönemlerde insan kaynakları yönetimi stratejisi nasıl olmalı? İşte uzman tavsiyeleri…

Önce İnsan Sonra İş: “Zor Zamanlarda İnsan Yönetimi“

21 Temmuz 2016’da, sektör uzmanlarının katılımlarıyla “Zor Zamanlarda İnsan Yönetimi“ konulu bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Toplantıda insan yönetimi profesyonellerinin olağan dışı durumlarda alması gereken aksiyonlara yönelik öneriler paylaşıldı.

PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin 21 Temmuz 2016’da, uzman katılımlarıyla gerçekleşen “Zor Zamanlarda İnsan Yönetimi“ konulu yuvarlak masa toplantısına Prof. Dr. Acar Baltaş, Uzman Psikolog Emre Konuk, Hukuk Danışmanı Salih Sözer, Simit Sarayı İK Müdürü Gülyan Kabaş katıldı. Toplantıdan çıkan aksiyon önerileri kısaca şöyle;

1.Duyguları anlamak ve insanların duygusal bir karışıklık içinde olabileceğini kabul etmek çok önemli. Farklılıkların yönetilebildiği, kişisel değerlere sahip çıkılan, ekip liderlerinin hoşgörülü ve açık iletişimde olduğu ortamlarda çalışma verimliliğini yeniden inşa etmek daha hızlı oluyor.

2.Her kurumun olağan dışı hallere yönelik bir aksiyon planını hazır bulundurmasını ve tıpkı deprem yönetmeliği oluşturur gibi şirket içinde uygulamaya koyması öneriliyor.

3.Tüm iletişim faaliyetlerinin dilinin yeniden değerlendirilmesi, olumlu, güven veren ve değerlere saygılı bir kurumsal dil oluşturulması önem taşıyor.

4.Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan insanların uzman yardımı almaları çok önemli. Bu konuda destek almak isteyen kişi ve kurumlar, Aile Bakanlığı Sürekli Hizmet Merkezleri’nde bulunan Türkiye EMDR Derneğine bağlı gönüllü terapistlerin hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

5.Özellikle çok şubeli organizasyonlarda, şubelerdeki operasyonel liderlerin güçlendirilmesi, kriz anındaki kararlarda yetkilendirilmesi, âdemi merkeziyetçi bir yapıda yönetilmesi  öneriliyor.

6.Hukuksal prosedürlerin ve yasal haklarla ilgili bilginin doğru ve hızlı akışı, operasyonun verimliliğini artırıyor. Örneğin, çalışanların kimlik bilgilerinin güncel olması, fotoğrafların en fazla 6 aylık olması, devamsızlıkların takip edilmesi vb. önem taşıyor.

7.Olağan dışı hallerde radikal karar ve aksiyonlardan uzak durulması gerektiği belirtiliyor.

Peryön (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) Bülteni'nden alıntıdır. https://goo.gl/S8n8GU

 

Yazar: www.linkedin.com
Kaynak: http://Emre Konuk

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.