Mümin Sekman

YÖNETİM TEKNİKLERİ

 • İşverenler sosyal medya profilerini izliyor!

  İş görüşmelerinde sorulan sorulara vereceğimiz yanıtlar ve o anki davranışlarımız işe alınıp alınamayacağımızı belirliyor fakat son yıllarda işverenlerin dikkat ettikleri başka bir konu daha var. Sosyal medya hesaplarımız... Çünkü Facebook profiliniz, sizin nasıl birisi olduğunuza dair önemli ipuçları veriyor...

 • Çalışanlarınızı nasıl takdir etmelisiniz?

  Çoğu kişinin profesyonel hayatındaki en önemli motivasyon kaynaklarından biri takdir edilmektir. Kendisine ve yaptığı işe değer verildiğini hissetmek isterler. İşte iş yeri sahipleri ve yöneticiler için çalışanlara teşekkür etmenin yolları...

 • Yöneticiler için iş yaşam dengesini sağlamanın yolları

  Yöneticiler kendilerine verilen sorumlulukları yerine getirirken özel hayatlarını ihmal edebilirler. Yoğun çalışma saatlerine rağmen yapacakları küçük değişikliklerle sevdikleri kişilere ya da hobilerine zaman ayırmaları mümkün. İşte profesyonel hayatta iş-yaşam dengesini korumanın yolları…

 • Çalışmak için işe gitmek zorunda mıyız?

  Çoğu insan "sabahın köründe" yatağından kalkıp işe gitmeyi, sıkışıp kaldığı trafiği ve uzayan toplantıları gereksiz bulur. Fakat günümüzde çok az şirket ev-ofis anlayışını benimsiyor. Peki çalışanların işyerindeki masalarının başında bulunmaları onların verimli çalıştığı anlamına mı geliyor?

 • Üst düzey kadın yönetciler artıyor

  Hay Group'un kadın yöneticiler araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. 2008'de yüzde 8.5 olan üst düzey kadın yönetici sayısı 2012'de yüzde 16 oldu...Araştırmanın diğer sonuçları için tıklayın.

 • Yönetim kurullarında neden az kadın var?

  Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu, İsveç Konsolosluğu’nun finansal desteği ve Egon ZehnderInternational’ın stratejik desteğiyle yönetim kurullarındaki kadın erkek eşitsizliği azaltmak ve kadınların yönetim kurulu üyeliğinin önündeki engelleri aşmalarına destek olmak için başlattığı“Bağımsız Kadın Direktörler” (BKD) Projesi’ninlansmanı, 13 Aralık 2012 tarihinde, ConradOtel’degerçekleştirilenbir toplantı ile yapıldı.

 • Etkin sonuçlar için doğru toplantı yönetimilut

  Toplantılar bir kurumdaki en önemli iletişim araçlarından birisidir. Yönetim Kurulu toplantısı, koordinasyon toplantısı, performans toplantısı, proje toplantısı, departman toplantısı, müşteri toplantısı, denetim toplantısı, değerlendirme toplantısı… Kurumların ihtiyaçlarına göre onlarca, yüzlerce toplantı çeşidi sayılabilir. Peki iyi bir toplantı için nelere dikkat etmeli?

 • Bir şirket ancak "ik yönetimi" kadar güçlüdürl

  Amerika’da Ford işletmelerine yerleşmiş şu sözün niçin hâlâ söylendiğini daha iyi anlıyorum: "Ford kurumlarında ‘İK yönetimi’ tek bir amaç için çalışır: Her departmanda sürdürülebilir bir değişimin inşası için!" Son dönemlerde zora giren GM’nin (General Motors) CEO’su Fritz Henderson’ın itirafı da yine bu anlayışla ilgili. Şöyle diyor müstafi CEO: "İnsanlara heyecan aşılayacak sihirli bir ‘İK’ anlayışına sahip olamadığımız için bu krizde çok zorlandık!"

 • Yöneticilikte itibar yönetimi

  İş hayatındaki en büyük sorunlardan biri kötü yöneticiler ile çalışmak. Kötü yöneticilerle çalışmak çalışanların enerji ve motivasyonunu düşürüyor. İşte iyi bir yöneticinin sahip olması gereken yetkinlikler...

 • Yeni dönemin yönetim trendleri

  Çılgın bir rekabet ve baş döndüren değişim hızının yaşandığı iş dünyasında ayakta kalmak isteyenlerin yeni kurallara adapte olması gerekiyor. Yeni dönemde öne çıkan 5 temel kavram şöyle: Değerler, yenilikçilik, adaptasyon, tutkular ve ideoloji.