Mümin Sekman

Yöneticinizle iyi geçinmenin yolları

Bu sene yöneticinizle doğru bir dil tutturamadınız mı? Anlaşamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bu durum bütün sene işyeri veriminizin altını mı oydu? Öyleyse 2013'de bu durumu tersine çevirmenizi sağlayabilecek bazı ipuçları size.

-Yeni yılda daha özenli bir çalışan olun. Mesai saatlerine riayet edin, sorumluluklarınızı zamanında yerine getirin, toplantıları aksatmayın, sürekli nazik ve güler yüzlü olun. Böylece yöneticinize gerilme ya da sinirlenme fırsatı vermemiş olacaksınız. Yani öne geçeceksiniz.

-Yöneticinizle yaptığınız konuşmaları - verdiği işleri, anlaştığınız hususları, kararlaştırdığınız iş paketlerini - kayıt altına alın. Tüm toplantılarda not tutun. Sorularınızı elektronik posta yoluyla ulaştırmayı deneyin. Yöneticinizden gelen elektronik postaları mutlaka ayrı bir klasörde saklayın. Böylece anlaşmazlığa düştüğünüz kriz durumlarında haklılığınızı kanıtlayacak delilleriniz olacak.

-Krizleri yönetmeye çalışın. Problem yaşandığında öncelikle derin bir nefes alın. Yöneticinizle durumu konuşmadan hava  alıp sakinleşmiş olmanız çok önemli. Yöneticinizin yanına gitmeden sorunu belirleyin, ayrıntılandırın. Yöneticinizin yanında tanımlı sorunu basit ve nazikçe dile getirin. Asla eski anlaşmazlıklara ya da konu dışı problemlere kaymayın. Sade ve kısaca bir probleminiz olduğunu söyleyin. Beklentilerinizi ve çözümlerinizi iletin. İletişime açık olun ve profesyonelce onun komunu farkında olduğunuzu belli edin.

-Her yöneticinin kendine ait bir tarzı vardır. Yöneticinizi eski sorumlularınızla ya da diğer idarecilerle karşılaştırmaktan vazgeçin. İlk aşama yöneticinizi kabullenme olacak. O sizin yöneticiniz ve o pozisyonu doldurduğuna göre şirketin bir bildiği olmalı. Yöneticinizi kariyerinizde bir engel gibi görmek yerine, ondan nasıl faydalanabileceğinize kanalize olun.

-Yöneticinizle arası iyi olan çalışma arkadaşlarınızı gözlemleyin. Kendilerini nasıl ifade ediyorlar, nasıl iletişim kuruyorlar, yöneticiniz onların hangi davranışlarını daha çok takdir ediyor? Bu sorulara cevap bulabilirseniz ilişkinizi yönetmeye başlayabilirsiniz.

 

KAYNAK: www.indiatimes.com