Mümin Sekman

Yılın en çok aranan kelimesi!

Yılın kelimesi seçilen 'selfie'ye güçlü bir rakip. Bu yıl en çok aranan kelime dikkat çekici

Geçen hafta hemen her yerde karşımıza çıkan bir haber, Oxford Sözlüğü'nün bu yılın kelimesi olarak 'Selfie'yi (kendi kendini fotoğraflamak) seçtiğini bildiriyordu. Fakat yılın kelimesinin 'Science' olduğunu söyleyen haberler de var. 

amerikabulteni.com'un derlediği haber durumu şöyle açıklıyor; 

Peki neden bu farklılık? Çünkü, farklı sözlük otoriteleri ‘yılın kelimesi’ni seçerken farklı kriterler kullanıyor. Kişinin, akıllı telefon veya webcam aracılığıyla kendi fotoğrafını çekip internette paylaşmasını ifade eden ‘selfie’ kelimesini seçen Oxford Sözlüğü, yılın kelimesini belirlerken, sözcüğün, değerler sisteminde aldığı yer, o yılki kullanım yoğunluğu ve kültürel etkilerini dikkate alıyor. ‘Science (bilim)’ sözcüğünü yılın kelimesi seçen Merriam-Webster ise yılın kelimesini seçerken, sözcüğün zamanın ruhundaki yerine değil, kendi sözlüklerinde bakılması sayısını göz önüne alıyor. Bu yıl, Merriam-Webster Sözlüğü’nde aranma oranı en çok artan sözcük yüzde 176 oranıyla ‘science (bilim)’.

Akıllara şu soru geliyor: Neden insanlar ‘bilim’ kelimesine sözlükta bakma ihtiyacı hissetti? Sonuçta ilk defa duyulan bir kelime değil ve herkes anlamını pekala biliyor! Bu sorunun cevabını çok merak eden Merriam-Webster da, Facebook sayfasından, ‘bu sözcüğe neden sözlükte baktınız?’ sorusunu sorarak bir anket yapıyor. Cevaplar çok çeşitli; Kimi okul ödevi demiş, kimi matematik veya sosyolojinin bilim sayılıp sayılmayacağını merak etmiş… Şu kesin; nerdeyse kimse ‘science’ kelimesinin anlamını merak ettiği için bakmamış. Ya bir ilgili merak gidermek, ya bir tartışmada hata yapmamak için netleştirme yapmak, ya da ‘bilim’ kelimesinin ne anlama geldiği konusunda ‘yetkili’sinin referansı gibi sebeplerle bakmışlar.

Bu sebeplerle bakılsa bile, ‘science’ kelimesinin yılın en çok bakılan kelimesi olması, 2013 yılının kültürel atmosferi hakkında bir fikir veriyor. Merriam-Webster genel yönetmeni Peter Sokolowski bunu şu şekilde dile getiriyor.

‘’İklim değişikliğinden eğitim politikalarına kadar bilimle ilgili bir çok tartışmanın yükseldiği bir yıldı. Sahte bilimler tartışması da vardı, bilimin her şeye yanıt verip veremiyeceği tartışması da… Şüphesiz hepimiz için çok sıcak bir konu, bilim.’’

Merriam-Webster’da ‘science’ dışında diğer çok bakılan kelimelerden bazıları ise şunlar:

cognitive (zihinsel, bilişsel), rapport (uyum, ahenk), communication (iletişim), niche (hücre, niş), ethic (etik), paradox (paradoks), visceral (içgüdüsel), integrity (kamil olmak, bütünlük, dürüstlük), ve metaphor (metafor, istiare).

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com