Mümin Sekman

Yeni Dünya keşfedildi!

Teknolojinin hızlı ilerleyişi keşiflere de yeni bir boyut kazandırdı. Önceden az benzin ve elektrik harcayan araçların üretilme haberlerini alırdık. Günümüzde ise elektrikli arabalardan, kendi kendine öğrenen robotlardan bahsediyoruz. Bu haber de insanoğlunun hızlı ilerleyişinin bir kanıtı gibi. Araştırmacılar Dünya’ya çok benzeyen bir gezegen buldu. Gezegen avcıları bu buluşla ilgili bakın neler söylüyor...

Yeni Dünya Keşfedildi!

Kırmızı Cüce denen yıldızlardan birinin etrafında dönen Ross 128’de ‘hayat var’ denebilir. Bu gezegen, boyut ve yüzey sıcaklığı açısından Dünya’ya çok benziyor.

Gezegen Avcısı

Araştırmacılar, “exoplanet” olarak da bilinen düşük kütleli bu yabancı gezegeni keşfetmek için, Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO), HARPS sistemini kullandı. Gezegenin Dünya’ya benzer bir kütlesi var.

Aslında Ross 128b olarak bilinen gezegenin, hem boyutu hem de yüzey sıcaklığı açısından Dünya’ya benzediği düşünülüyor.

Çalışmanın arkasındaki ekip, çoğu kırmızı cüce yıldızının, gezegenlerini ölümcül radyasyonla yok ettiğini ancak Ross 128’in sessiz bir yıldız olduğunu belirtiyor. Bu sebeple, yıldızın etrafında dönen ‘Dünya kütleli’ bu dünyanın keşfi önemli.

Defru; “Proxima Centauri, atmosferi sterilize edebilen (atılmasa bile) güçlü, parlayan alevlere sahip ve aktif durumda. Ross 128 ise, keşfedilen en sessiz yıldızlardan biri ve bizden biraz uzak olmasına rağmen, mükemmel bir alternatif hedef oluşturmakta.”

Ross 128b’nin yörüngesi Dünya ile Güneş arasındaki mesafeden 20 kat daha yakın. Bilim insanları, Ross 128b’nin bozulmamış bir atmosfere ve sıvı suya ev sahipliği yapma olasılığının bulunduğunu düşünüyor ancak yine de kesin bir şey söyleyebilmek için çok daha fazla veriye ihtiyaçları olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmacılar: “On yıl sonra, dev teleskoplar sayesinde gezegeni doğrudan görüp, atmosferi karakterize edecek yetenekte olacağız.” diyor.

Yeni Komşu

Ross 128b şu anda Dünya’dan 11 ışık yılı uzaklıkta olsa da bize doğru ilerliyor ve bu sebeple bir gün bizim en yakın komşumuz olabilir. Kabaca bir hesapla bu süre 79.000 yıl kadar ediyor ancak kozmik bir terimle; göz açıp kapayıncaya kadar yanımızda olacak.

Araştırmacılar, gezegeni karakterize edebilmek için ESO’nun büyük teleskobunu kullanacaklarını, ancak bunun için de 2025 yılını beklemek zorunda olduklarını belirtiyorlar. Bu mümkün olduğunda, gezegen çok yakından izlenebilecek ve atmosferi hakkında net bilgiler ortaya çıkacak.

 

Yazar: Benreha
Kaynak: http://www.nbeyin.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.