Mümin Sekman

Yaratıcı tembeller, üretken sinirliler

Kim daha mutlu? Yaratıcı tembeller mi üretken sinirliler mi

Yaşam pastasını sürekli olarak büyüten pek çok hastam var. Bunlardan bazıları bir değil birkaç pastaya bile sahip!

Çileklisi, çikolatalısı veya elmalısı ile yetinmeyip pasta sayısını daha da artırmaya çalışan, çok çalışkan, çok üretken, çok verimli ama ne yazık ki yorgun, bıkkın ve zaman fukarası bu insanlar. Pastalarını yemeye bile vakitleri yok! Bazen birazcık zaman bulup, bir-iki lokmayı mideye indirdiklerinde ise gazdan, şişkinlik ve yanmadan ya da reflü sorunundan şikayetçiler.

Bir kısmı da pastanın o ilk parçaları daha midelerine inmeden karın ve kalçalarındaki yağa dönüşümünün korkusunu hemen yaşamaya başlıyor! Bunlar üretken sinirliler: Üretirken tüketen ve hayatla sürekli kavga edenler. Pasta yerine çörek veya simit üretmekle idare eden ama neredeyse her gün dilim dilim pasta yiyen hastalarım da var. Bunlar sadece pasta yemekle de yetinmiyorlar. Her gün daha daha farklı pastalar tüketebilmenin yeni tatlar, lezzetler ve keyifler keşfedebilmenin heyecanı içindeler. Bunların çoğu yaratıcı tembeller: Az ama verimli çalışarak, hayatı daha derinlemesine yaşamaya gayret edenler.

Yazar E. Zelinski’ye göre, hem size zevk veren bir işte çalışmak hem de eğlenceli bir hayat tarzına sahip olmak istiyorsanız hem pasta sahibi hem de pasta yiyen gruptansınız demektedir. İnanılanın aksine hem pastanız olabilir hem de onu yiyebilirsiniz. Ve bu iş çok kolaydır: İki pasta alın! Daha şimdiden bütün işkolikerin ve rekabetçi hırslıların önündesiniz, çünkü bunlar onu düşünemeyecek kadar meşgul veya inatçılar. İş dünyasının hızlı kulvarında araba kullananların pek azının dengeli ve eğlenceli bir yaşamı var. Sizin yaşamınız onlarınkinden daha iyi olabilir.

İlk önce daha az çalışarak da verimli biri haline gelmeyi öğrenmelisiniz. Yaratıcı tembeller, insanlık tarihinin en verimli kimseleridir... Verimli çalışan biri olmak için daha çok değil daha akıllıca çalışmak gerekir... Zelinski’nin Çalışmanın Zevki kitabında da dediği gibi, verimli çalışan biri olmak için anahtar, etkin bir biçimde çalışmaktır.

Yazar: Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.