Mümin Sekman

Üşenme, erteleme, vazgeçme kitap oldu!

KİTABIN ARKA KAPAK YAZISI

Öğrencisin.
Dersten yana dertlisin!
Matematiği sevmiyorsun.
Sınav arası hayat yaşıyorsun.
Derslere konsantre olamıyorsun!
Ödevleri zamanında yapamıyorsun!
Kendi kendini motive etmek istiyorsun ama olmuyor!
Kendini başarıya programlamak istiyorsun ama beceremiyorsun!
Kendine güvenin sık sık ’servis dışı’ oluyor!
Sınav kaygısı ve ders stresi yaşıyorsun!
Ezberleme yeteneğinden şikâyetçisin!
Ha bi’ de saç modelini beğenmiyorsun!
Gençlik işte: ))
Çözümler farklı olsa da sorunlar aynı.
Çok satan Güçlü Hafıza’nın yazarı
PDR uzmanı Ahmet Yıldız,
Başarılı öğrenci olmanın psikolojisini anlatıyor.

"ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇME"KİTABININ GİRİŞİNDEN BİR KAÇ CÜMLE;

MERHABA; Bu Kitapta Nasıl Ders Çalışılır Yok

Afrika’nın unutulmaz kâşiflerinden Davit Livingstone’a Güney Afrika’da ki bir dernek şu mektubu gönderir; “Sayın Livingstone bulunduğunuz yere bizleri ulaştıracak iyi bir yol buldunuz mu? Bulduysanız o yolu bize bildirirseniz size katılmak isteyenleri gönderelim.” Ünlü kâşif, derneğin gönderdiği mektuba şöyle bir cevap yazar; “İyi bir yol olduğunda buraya gelmek isteyenleri ben istemiyorum. Ben iyi bir yol olmadığı halde buraya gelmek isteyenleri istiyorum”

Evet, Livingstone başarılı olmak için gerekeni yapacakları istiyordu. Bu kitap, size zorlu ama hedefe ulaştıracak bir yol gösteriyor. Bu yolun rahat bir yol olduğunu, fedakârlık yapmadan, yatılan yerden sizi başarıya ulaştıracağını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kitap, yola çıkmak isteyenlere gidilecek yeri gösteren güçlü bir haritadır. Bu kitap, sizi yola çıkaracak etkili bir güce sahiptir. Bu kitaptan sonra “iyi bir yolun” size gösterilmesini beklemeyeceksiniz, yola çıkacaksınız. Bu kitap, çıktığınız başarı yolunda size inanılmaz bir iç güç sağlayacaktır.

Bu kitapta nasıl ders çalışılır yok

Bu kitapta nasıl ders çalışılacağını, nasıl etkili ders dinleneceğini, nasıl test çözüleceğini bulacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kitap size “başarılı öğrenci” olmanın psikolojik kurallarını gösterecektir.

Nasıl ders çalışılacağı, ödevin nasıl yapılacağı, testin nasıl çözüleceği, ders planının nasıl olması gerektiği bir öğrenci için ikinci derecede öneme sahiptir. Zannedildiğinin aksine bu konular bir öğrencinin edinmesi gereken ilk bilgiler değildir. Bir öğrencinin bilmesi gereken ilk bilgiler, bu kitabın içindeki bilgilerdir.

Kitapta neler bulacaksınız?

1. Neden başarısız öğrenci olduğunuzu, nasıl başarılı öğrenci olunacağını,

2. Okul hayatının direksiyonunu nasıl ele geçireceğinizi,

3. Bilinçaltınızı nasıl başarıya programlayacağınızı,

4. Doğru hedefi nasıl belirleyeceğinizi,

5. İradenize nasıl hâkim olacağınızı, kendinize ve arkadaşlarınıza nasıl hayır diyeceğinizi,

6. Başarılı olma inancının gücünü ve bu gücü nasıl kullanacağınızı,

7. Özgüvenine kavuşmuş bir öğrenci olmayı,

8. Duygularınızı kontrol altına almayı,

9. Başarılı insanların hayatlarından kesitleri ve sözlerinden seçmeleri,

10. Sizi motive edecek cümleleri ve duvara asılacak slogan cümleleri,

11. Beyninizin içindeki düşüncelere hâkim olmayı ve başarılı olmayı düşünmeyi, gibi onlarca önemli bilgiyi ve uygulama örneklerini bulacaksınız.

Yıllarca öğrencilere başarılı olmalarının ilk şartı olarak, nasıl ders çalışılacağını bilmeleri gerektiğini öğrettik. Ama zamanla, nasıl ders çalışılacağını bilen öğrencilerin yinede başarılı olmadıkları anlaşıldı. Neydi öğrencilerin, başarısının önündeki bu engel? Biliyorlardı ama niye yinede başarılı olamıyorlardı?

Bu başarısızlığın nedenini, öğrencilerle geçirdiğim yıllar içerisinde onlardan öğrendim. Onlar biliyordu ama “başarılı öğrenci” olmanın düşünsel yapısına sahip değildiler. Yani başarılı öğrenci olmak için gerekli “kişisel gelişime” sahip değildiler.

Öğrenciler, nasıl ders çalışılacağını biliyorlardı ama kendilerini ders çalışma masasına oturtacak iradeye sahip değildiler,

Öğrenciler, üniversite sınavının ne kadar önemli olduğunu biliyorlardı ama bir türlü başarılı olacaklarına inanmıyorlardı,

Öğrencilerin, hepsinin kendine göre hedef zannettiği hayalleri vardı ama hedefin ne olduğunu ve nasıl gerçek hedef belirleyeceklerini bilmiyorlardı,

Öğrenciler, çevreden gelen “başarısız olacaksın” cümlelerinden etkilenmemeleri gerektiğini biliyorlardı ama dışardan ve içten gelen bu olumsuz mesajlardan (iletişimlerden) nasıl kurtulacaklarını, bunu nasıl başarı için kullanacaklarını bilmiyorlardı,

İşte bu kitap size “başarılı öğrenci” olmanın ilk aşamasını göstermek için yazıldı.

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.