Mümin Sekman

Üniversiteyi kazananlara önemli bazı uyarılar

2003 ÖSS, DGS ve SINAVSIZ GEÇİŞLE ÜNİVERSİTEYE KAYIT HAKKI KAZANAN ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR:

KAYIT NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK ?

2003-2004 eğitim-öğretim yılında; Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları, 8-14 Eylül 2003 tarihleri arasında yapılacaktır. Belirtilen tarihlerde kayıt yapılmaması halinde hiçbir hak iddia edilemez. Kaydınızı yaptırmanız için bizzat başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılması mümkün değildir.

KAYIT İÇİN NE TÜR BELGELER GEREKLİ ?

Kayıtta istenecek belgeler;
ÖSYS Sonuç Belgesi,
Diplomanın aslı,
Nüfus cüzdanı örneği (onaylı),
İkametgah ilmühaberi,
Askerlik Belgesi (1982,1983,1984 ve sonraki yıllarda doğmuş olanlar hariç ),
12 adet fotoğraf,
Öğrenci katkı payı dekontudur.
Aslı dışında, istenilen belgelerin mutlaka onaylı olması gerekir. Eksik belge ile kayıt yaptırmanız mümkün değildir.
Ayrıca bazı Üniversitelerde, eğitim-öğretim başlamadan yaklaşık bir hafta öncesinde yeni kaydolan öğrencilerin ders kaydı yaptırmaları gerekmektedir.

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİYLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN BİLGİLER

A-ÖNLİSANS ÖĞRENİMİNE KAYIT HAKKINI KAZANANLAR

Sizler kendi mesleğinizin devamı niteliğinde bir Yüksekokula sınavsız olarak yerleştirildiniz. Bu hakkı hakkıyla değerlendiriniz. Özellikle matematik, teknolojinin bilimsel ilkeleri ve bilgisayar derslerine daha çok çalışarak temelde olan eksiklikleri tamamlamanızı öneririm.

B-İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ

İkinci öğretim hakkını kazanan öğrenciler yıl sonunda başarı sıralamasında sınıf mevcudunun yüzde onuna girmeleri halinde normal öğretim ücreti ödeyeceklerdir.

C-LİSANS ÖĞRENİMİNE KAYIT HAKKI KAZANANLAR

Sizler zorlu bir yarışın galiplerisiniz. Ama asıl yarış şimdi başlıyor. İşi baştan sıkı tutmak gerek. İyi bir meslek elemanı veya akademisyen olmak için baştan karar verip yolunuza o şekilde devam etmeniz gerekir.

D-DİKEY GEÇİŞ YAPANLAR

Sizler Üniversiteyi tanıyorsunuz. Meslek Yüksekokullarının zorlu yollarını başarıyla geçmiş tekniker yada meslek elemanı unvanına sahip kişilersiniz. Zor şartları aşarak bu noktaya geldiniz. Bundan sonraki zorlukları da azimle aşabilecek potansiyele sahipsiniz. Her şey size bağlı.

E-AİLESİNDEN UZAKTA BULUNAN BİR ÜNİVERSİTEYE YERLEŞMİŞ OLANLAR

Herkesin bulunduğu yerde öğrenim görmesi mümkün değil. Öğrencilerin farklı yörelerden olması etkileşim için bulunmaz bir fırsat diye düşünüyorum. Ama bazı yönlerden ailesinin yanında yada yakınında bir Üniversitede aynı bölüme girmek isteyenler, bütün derslerini başarmış olmaları, en az bir dönem okumaları, not ortalamalarının 60’ın üzerinde olmaları ve disiplin cezası almamış olmaları gerekmektedir.

BAŞARILI BİR ÖĞRENİM YILI DİLEĞİYLE

Ahmet Hamdi HATİPOĞLU
Ç.Ü. Adana Meslek Yüksekokulu
Yüksekokul Sekreteri ve KİGEM Adana Temsilcisi