Mümin Sekman

Üç trilyonu var, hala memur!

ÜÇ TRİLYONU VAR, HALA MEMUR!

Geçen yılın piyango trilyoneri, parasını yatırdığı bankada ayda 600 milyon lira maaşla çalışıyor

BANKADA çalışan Yeşim Akyolun Gima promosyonu çeyrek biletine 2003 yılbaşında büyük ikramiye çıktı. Akyolun bankaya yatırdığı ve ayda 60 milyar faiz getiren para, bir yılda 3 trilyon lirayı aştı.

BANA KARAKTERİ DEĞİŞTİ DEMESİNLER

BU para yaşamını değiştirmedi. İkramiye çıkınca 15 gün izin alıp dönünce aynı işine devam eden Akyol şunları söylüyor: İşimi seviyorum. Kimsenin benim için, zengin oldu da karakteri değişti demesini istemiyorum.

AYLIK FAİZ GELİRİ MAAŞININ 100 KATI

YEŞİM Akyol, ayda maaşının 100 katı faiz geliri getiren parasını nasıl değerlendirdiğini ise şöyle anlatıyor: Bir kısmı eşim, benim oğlumun ihtiyaçlarına gitti. Kalanı geleceğimiz için bankada.

***

Trilyonlar Yeşim Hanımı bozmadı

Herkes onun zengin olduktan sonraki halinde olmak ister. Ancak o yine eski Yeşim Akyol olmayı sürdürüyor. Piyangonun geçen yılki talihlisi hâlâ 600 milyon maaşla bankadaki işine devam ediyor

HER insanın hayallerini süsleyen istekleri, umutları vardır... Basit bir bisiklet ya da bilgisayar bir çocuğun hayalini gerçekleştirmeye yeter bazen. Bir otomobil tutkununun hayallerini de lüks otomobiller süsler. Doğduğu ve büyüdüğü kentin dışında bir yer görmemiş bir kişinin ise en büyük isteği dünyayı dolaşmaktır... Kimileri ise sevecekleri, kendilerine ait bir iş kurmayı düşler.

2 TRİLYON ÇIKTI

İnsanların renkleri, dilleri, ırkları gibi hayalleri de değişir... Ancak özellikle de dar gelirli birçok kişi, hayallerini gerçekleştirebilmek için tek yolun bir piyango çekilişinde ya da şans oyununda büyük ikramiyeyi kazanmak olduğunu düşünür. Talih kuşu başlarına konduğunda ise hayatlarında inanılmaz değişiklikler yaşanır. Ama tüm bu genellemeler geçtiğimiz yıl herkesin yerinde olmak için can attığı talihli Yeşim Akyol için geçerli değil.

8 trilyonluk büyük ikramiyeye çeyrek biletle ortak olan bir çocuk annesi genç kadın, bir yıldır mütevazı yaşamına devam ediyor. Mesleğini çok sevdiğini belirten Akyol, hâlâ bir banka şubesindeki işinde çalışıyor... 600 milyon lira maaşla çalışan Akyolun kazandığı ikramiyenin bir günlük faiz kazancı ise maaşının 3.5 katına eşit...

İŞİNE GERİ DÖNDÜ

Yeni bir yıla merhaba dediğimiz bugünlerde en çok konuşulan konu hiç kuşkusuz Milli Piyangonun yılbaşı çekilişi... Büyük ikramiyeyi kazanıp hayatlarını değiştirebilmek herkesin hayallerini süslerken, çoğu kişi umudunu başka bir yıla ertelemek zorunda kaldı.

Çeyrek bilete isabet eden büyük ikramiyenin dört talihlisinin bu parayı nasıl değerlendireceği ise herkes için merak konusu oldu. Yeni yılın talihlilerinin hayatlarında nasıl bir değişiklik olacağı bilinmez, ama geçen yıl başına talih kuşu konan Yeşim Akyolun yaşamında değişen pek bir şey yok. 27 yaşındaki Yeşim Akyolun başına talih kuşu geçtiğimiz yıl Mecidiyeköy Gimadan yaptığı 178 milyon liralık alışveriş karşılığında verilen piyango bileti sayesinde kondu. Milli Piyangonun 2003 yılı büyük ikramiyesi olan 8 trilyon liranın isabet ettiği çeyrek biletten biri Akyolun elindeydi. Yaşadığı ilk şoku atlattıktan sonra payına düşen 2 trilyon lirayı alan Akyol, hayatına ise kaldığı yerden devam etti.

İkramiyeyi kazandığında çalıştığı banka şubesinden 15 günlüğüne izin alan Akyol, Ankaradaki avukat eşi Güray Arda Akyolun yanına gitti. Zengin olma şaşkınlığını üzerinden attıktan sonra ise genç kadının yaptığı ilk şey bankadaki memurluk görevine geri dönmek oldu. Çalışmaya hiç ihtiyacı olmasa da arkadaşlarından, mesleğinden ve iş ortamından kopamadı.

AYLIK FAİZ 60 MİLYAR

Milli Piyangodan aldığı 2 trilyonluk ikramiyesinin hayatını çok fazla değiştirmediğini belirten Yeşim Akyol, Paranın bir kısmını eşim ve oğlum Arda ile benim ihtiyaçlarım için değerlendirdik. Diğer kısmını ise geleceğimizi düşünerek bankada değerlendiriyoruz dedi.

Mesleğimi seviyorum, bu işi bırakmayı düşünmedim. Bankada çalışmaktan memnunum diyen Akyol, Kimsenin benim için bak zengin oldu da karakteri değişti demesini istemiyorum şeklinde konuştu. Benim bankada çalıştığımın bilinmesi, beni ve ailemi tehlikeye atabilir diyen Akyol, fotoğraf çektirmek istemedi. Akyolun kazandığı ikramiyenin büyük bölümünü yine çalıştığı bankaya yatırdığı ve özel faiz uygulamasıyla birlikte aylık yaklaşık 60 milyar lira banka faizi aldığı öğrenildi. Aylık maaşı yaklaşık 600 milyon lira olan Akyolun, bir günlük faiz kazancı yaklaşık 3.5 aylık çalışmasına eşit.

ŞANSLI ÇOCUK ARDA

İstanbul Emniyetinden 12 yıl önce emekli olan polis memuru Ali Soylunun kızı olan Yeşim Akyol, 5 yıl önce avukat Gürayla evlendi. Talih kuşunun yüzüne güldüğü Yeşim Akyolun 2 yaşında Arda isminde oğlu bulunuyor. Birçok yaşıtı için ebeveynleri gelecek kaygısı duyarken, Arda, onlardan çok daha şanslı.

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.