Mümin Sekman

TÜRK USULÜ HAYAT

 • Türkiye bu üniversitelileri konuşuyor!

  Niğdeli bir genç, eline kamera alıp üniversite öğrencilerine "İsmet İnönü evet oyu vereceğini açıkladığı için CHP den ihraç edilecekmiş, ne düşünüyorsunuz?" diye sordu. Referandum, öncesi referandum yaptı! Üniversiteli öğrencilerin verdiği cevaplar, referandum sonuçlarından daha çok konuşuluyor! İşte bir anda ülke gündemine oturan o üniversiteliler...

 • Devlet içinde "devlet" mi kuruluyor?

  "Devlet içinde devlet mi kuruluyor?" sorusu uzun zamandır ülke gündemini meşgul ediyor. Atatürk’ün, Türk gençliğine emanet ettiği cumhuriyet nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya? Cemaat-devlet ilişkisini anlatan kitabıyla sır perdesini aralayan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, merak edilen sorulara cevap verdi...

 • Türkler için 'mutluluk' tavsiyeleri

  Hem Türk olup hem de yaşamdan tat almak başlı başına bir hüner ister. Her Türk bu hüneri sergileyemez. Kimimiz memleket meselelerine, kimimiz maziye takılıp kalırız. Türk coğrafyasının karamsar yağmurlarında ıslanmamayı başaran Pakize Suda, hem Türk hem de mutlu olmak isteyenlerle tecrübelerini paylaştı...

 • Türk olmak gerilim tadında yaşayıp, komedi izlemektir!

  Araştırmalara göre Türkler, mutsuzlar liginde. Gerilim tadında hayatların yaşandığı Türkiye’de, korku film türünün başyapıtı sayılabilecek filmler çekilmiyor. İronik olan başka bir durum da eğlenceli yapımların gördüğü ilgi. Bu ironiden yola çıkan yazar Elif Şafak, ’Türkiye’de iyi korku filmi yapılabilir mi?’ sorusuna bizi bize anlatarak cevap veriyor...

 • Kişi başına 7.7 kitap düşüyor

  Türkiye’de 2009 yılında 560 milyon kitap üretildi. Bu rakamlara göre kişi başına düşen kitap sayısı 7.7. Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından açıklanan rakamlara göre üretilen her 5 kitaptan 3’ünün hala korsan olması dikkat çekiyor.

 • 'aşk'ın rengi soldu

  Türk erkeklerinin toplumsal baskı nedeniyle pembe kapaklı bir kitapla dolaşmaktan kaçınmaları Elif Şafak’ın son romanı Aşk’ın kapak rengini değiştirtti. Kitabın yeni baskılarında erkekler ve pembe rengi sevmeyenler için kül rengi kapak yapıldı.

 • Türkler görüntüsünden memnun

  İnternet üzerinden yapılan ankette Türkler’in dış görünüşünden Amerikalar’a göre daha memnun olduğu ortaya çıktı. 25 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilen aratırmaya 780 kişi katıldı.

 • İkinci çocuklar daha isyankar oluyor

  Child Development dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, genelde ilk doğan çocuk daha uyumlu ve boyun eğen bir mizaca, ikinci çocuk daha bağımsız bir kişiliğe sahip oluyor.

 • Kirli hava o kadar da zararlı değilmiş

  Biliminsanları hava kirliliğinin küresel ısınmayla mücadeleye yardımcı olabileceğini öne sürdü. Uzmanlara göre, hava kirliliği bitkilerin karbondioksidi emme kabiliyetini artırarak, küresel ısınmayla mücedeleye katkı sunabilir.

 • Utandıran anket sonucu

  Liselerde yapılan araştırma utandıran bir tabloyu ortaya koydu.Antalya’da TÜBİTAK için 4 lisede 289 öğrenciyle yapılan bir araştırma, öğrencilerin Türk ve dünya tarihine damga vurmuş kişileri çok fazla tanımadığını ortaya çıkardı.

 • Kitap okumayan erkekle evlenmem

  Van’ın Gevaş ilçesinde yürütülen ’’Okuyan Gevaş’’ projesi kapsamında belirlenen sayıda kitap okuyan evlenecek kıza Kaymakamlıkça çeyiz hediye edilirken, evlenecek arkadaşları için kitap okuyan genç kızlar da belirli bir sayının üzerine çıktıklarında yine arkadaşları için çeyiz kazanıyorlar. Kızlar, kitap okumayan biriyle evlenmek istemiyor.

 • Türk kadınları gösterişi seviyor!

  Zac Posen Türk kadınlarının, feminen tarzdan hoşlandıkları için tasarımlarını beğendiğini söylüyor. "Özellikle kesim ve renklerle ilgili güzel tepkiler geliyor," diyor ve ekliyor:

 • Kilo verme hırsı, kalp sağlığını bozuyor

  Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Beyhan Eryonucu, "zayıflamak amacıyla yapılan ağır egzersizlerin kalp sağlığını tehdit ettiğini" söyledi.

 • 'sonbahar' adlı film 7 dalda ödül aldı

  20. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde, "En iyi Film" ve "En iyi Yönetmen" kategorilerinin de aralarında bulunduğu 7 dalda ödüller "Sonbahar"a gitti.