Mümin Sekman

Tüm zamanların en iyi iş kitapları...

Yaz geldi, herkes tatil hazırlıkları yapıyor. Şirketlerde de işlerin ölü sezona girdiği aylardayız. İster tatile gidin ister işleriniz yaz rehavetine girmiş olsun. Önümüzdeki aylar, çoktandır ihmal ettiğiniz okuma faaliyetleri için geniş bir fırsat sunuyor. Ne okuyacağım diye elinizde hazır bir de liste yoksa bize kulak verin. Daha doğrusu Fortune editörlerine...

Fortune dergisinin yakın zamanda yayınlanan bir sayısında "Tüm zamanların en iyi iş ve çalışma hayatı kitapları" sıralandı. "Tatilde de iş kitabı okunur mu!" demeyiniz sakın. Zira bu kitaplar iş dünyası kategorisine girebilir ancak pek çoğu politik iktisat, siyaset, iş dünyası ve insan ilişkileri konusunda entelektüel derinlik kazanma fırsatı veriyor.

Bundan 50 yıl önce kaleme alınmış olsalar da değerlerinden bir şey yitirmeyen bu kitapların pek çoğu bize kalırsa zaten herkesin bir şekilde elinin değmiş olması gereken yapıtlar... Güncelden kopmak istemeyen fakat olaylara ve gelişmelere tarihin penceresinden bakmayı tercih eden okuyucular için...

Funny Money /Mark Singer/1985

Oklahoma''daki Penn Square Bank''ın çöküşünün hikayesini ele alan Singer''ın kitabı, aynı zamanda şirket skandalları neşriyatının öncüsü niteliğinde.

The Go-Go Years: The Drama and Crashing Final of Wall Street''s Bullish ''60 John Brooks /1973

New Yorker''ın eski muhabirlerinden Brooks''un kaleme aldığı kitap, Wall Street''in 60''larda yaşadığı büyük patlamayı titizlikle inceliyor.

Built To Last: Successful Habits of Visionary Companies Jim Collins and Jerry Porras /1994

Kitap, şu basit soruyla başlıyor: "Büyük şirketleri büyük yapan nedir?" Daha sonra da bu sorununu cevabını ayrıntılı şekilde araştırıyor. Kurumsal şirket olmak, büyük, korkutucu ve müthiş bir hedef, ancak yola çıktıysanız bir kere kurumsal olma kavramını yeniden tanımlayan bu yapıta mutlaka göz atmalısınız.

Nonzero: The Logic of Human Destiny / Robert Right / 2000

Tarih, teoloji, ekonomi, oyun teorisi ve evrimsel biyolojinin kafa karıştırıcı bir karışımı eşliğinde kaleme alınan bu kitap, insanlığın kaçınılmaz ama pozitif sonunu ele alıyor.

The Best and The Brightest / David Halberstam / 1972

Halberstam''in bu kitabı, Vietnam Savaşı''yla ilgili kişileri ve olayları ele alıyor. ABD''nin Vietnam''a asker gönderme kararı, onları orada tutması ve aralarında Robert McNamara, Dean Rusk, Lyndon Johnson ve başkan John F. Kennedy''nin de olduğu kilit karar alıcıları mercek altına alıyor. Özellikle McNamara''nın Ford''daki yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa edip savunma bakanlığına atandığı dönemde şirket içerisinde öğrendiklerini savaş koşullarına nasıl uyarladığını izlemek bakımından çok ilginç.

Capitalism, Socialism and Democrasy Joseph Schumpeter / 1942

Kitabın ismine fazla takılmayın. Yaşamakta olduğumuz sistemin temel dinamiklerinin ne olduğunu, ne üzerine kurulu olduğunu anlamak istiyorsanız bu kitabı dikkatle okuyun. Bir alternatif sistem propagandasından ziyade kapitalizmin abecesini merak edenler için.

Everything For Sale: The Virtues and Limits of Markets / Robert Kuttner /1996

Serbest piyasa girişim için fırsat yaratır. Ancak büyük Asya krizi gibi finansal çıkmazlar da yaratır. Kuttner, görünmeyen elin nasıl çalıştığını ve bazen neden çalışmadığını müthiş bir dille anlatıyor.

The General Theory of Employment, Interest and Money John Maynard Keynes /1936

Yazarlığıyla ilgili tüm şöhretine karşın Keynes''in kitabı ağır ve modası geçmiş diye nitelendirilebilir. Fakat 12. bölüm serbest piyasa ekonomisinin herkesin neden kafasını karıştırdığını ve neden herkesi kendine hayran bıraktığını gayet nükteli bir dille anlatıyor.

The Greatest Crash 1929 /John Kenneth Galbraith /1955

Dünya tarihinin en büyük ekonomik çöküşlerinden biri olan Büyük Buhran''ı ele alan bu kitap hiçbir zaman satış rekorları kırmadı. Ancak ekonomi tarihi üzerine literatür karıştıranların klasikler listesinde yer alıyor. Yazarı Galbraith''in belirttiğine göre ne zaman bu kitap basılmak üzere bir girişim başlatılsa her zaman insanların dikkatini üzerinde toplayan bir başka kriz patlamış. İşte tam da bunun için bu kitap okunmalı.

The Wealth of Nations / Adam Smith/1776

Smith hep laissez-faire savunuculuğuyla karikatürize edilmiştir ancak bu ona büyük bir haksızlık oluyor. Zira Türkçe''ye "Ulusların Zenginliği" ismiyle çevrilen bu kitap, belagatli bir dille liberalizmin gerekçesini, devletin işlevini ve bireyselliğin esasını ele alıyor. Smith''ten bu yana hiç kimse kapitalizmin ahlakını bu kadar iyi izah edemedi.

Development As Freedom / Amartya Sen / 1999

Dünyanın dört bir yanındaki diktatörlerin en önemli argümanlarından biridir: "Önce ekonomik kalkınma, özgürlükler daha sonra". 1998 yılında Nobel ödülü alan Sen ise, argümanı çürüttüğü bu kitabında, demokrasiyi kalkınmanın itici gücü olarak tanımlıyor.

Leading Quietly: An Unorthodox Guide To Doing The Right Thing Joseph Badaracco / 2002

Uzmanların "gerçek dünyada yaşayan insanlar için yazılmış bir etik kitabı" diye tanımladığı bu eser, hem işlerini kaybetmek istemeyen hem de doğru olanı yapmak isteyen için.

The Smartest Guys In The Room Bethany McLean ve Peter Elkind / 2003

Türkçe''ye "Gümüş Kurşun" adıyla çevrilen bu kitap, Fortune''un kıdemli iki yazarı tarafından kaleme alındı. Kitap Enron''u çöküşe sürükleyen süreci çok akıcı bir şekilde anlatırken sadece Enron''u değil Wall Street''in de gerçek yüzünü anlatıyor.

Beijing Jeep: The Short, Unhappy Romance of American Business in China / Jim Mann /1989

AMC''nin 1979''da risk sermayesi yoluyla giriştiği Çin macerasının nasıl gözyaşlarıyla bittiği anlatılıyor. Mao sonrası Çin''de iş yapma biçimlerini ele alan bu kitap, bu ülkeyi bir fırsatlar kapısı olarak görenler için benzersiz deneyimler sunuyor.

Titan: The Life of John D. Rockefeller / Ron Chernow /1998

"Eğer yüzlerce iş kitabı yanıyorsa ve içlerinden biri konusunda seçim yapmak zorundaysanız bunu kurtarın" diyor uzmanlar... Güçlü ve çok yönlü düşünen bir beynin biyografisi bu kitap.

The Prize: The Epic Quest For Oil, Money and Power Daniel Yergin 1991

Yeryüzündeki en önemli meta durumundaki petrol, aynı zamanda çağımız medeniyetinin de yakıtı durumunda. Yergin''in büyük başarısı ise okuyuculara dünyanın, özellikle de Ortadoğu''nun bugünkü halini alma yolunda hangi evrelerden geçtiğinin resmini mükemmel bir şekilde çizmesi.

Workers: An Archeology of the Industrial Age Sebastio Salgado 1993

Bangladeşli bir tersane işçisinin indirdiği balyoz, Sicilyalı bir balıkçının tedirgin bakışı, Kuveyt''teki bir petrol mühendisinin güneş altındaki duruşu... Dünyanın dört bir tarafındaki işçilerin, çalışanların bir iş gününe ait anlarını ölümsüzleştiren fotoğraflardan oluşan bu kitap, sizi dünya ekonomisinin makine dairesine taşıyor.

Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance In The Markets and In The Life Nassim Nicholas Taleb / 2001

Bir borsa gediklisi olan Taleb, kibirli Wall Street camiasına ve borsa dünyasını iyi tanıdığını iddia eden akademisyenlere seslenerek, aslında olmayan örneklerden yola çıkıp bu dünyada her şeyin aslında şanstan ibaret olduğunu anlatıyor.

Never Give In: The Best of Winston Churchill''s Speeches Winston S. Churchill / 2003

Churchill''in torunu tarafından kaleme alınan bu kitap "Asla teslim olma, asla asla, asla, asla. Ne küçük, ne büyük, ne az, ne çok" diyen bu kitap, "Düşmanlarının karşı konulmaz denilen baskısına veya gücüne asla boyun eğme" şeklinde bitiyor. Bir nükte ustası olan Churchill''in unutulmaz sözlerini not etmek isteyenler için.

On Leadership / John Gardner /1990

Gardner, kitabında liderliği güçten veya statüden bağımsız olarak hayat boyu evrilerek öğrenilen bir yetenek olarak tanımlıyor. Eğlenceli bir dil veya sahte metaforlara sığınmaksızın liderlik denilen kimyanın tüm elementlerini ele alıyor.

Yazar: İşte insan
Kaynak: http://Sabah gazetesi