Mümin Sekman

"topluma örnek olmak"

TOPLUMA ÖRNEK OLMAK

Ö zdemir Erdoğanın Zeki Müren çıkışıyla başlayan ve bitmek tükenmek bilmeyen tartışmanın yan temalarından biri de, her zamanki gibi sanatçıların topluma örnek olması...

Herkeste bir topluma örnek olma merakıdır gidiyor...

Siyasetçi topluma örnek olmalı...

Sporcu örnek olmalı...

Köşe yazarı örnek olmalı...

İşadamı örnek olmalı...

Herkes birbirine örnek olursa, sonunda ne olur?

Arto mu, Suna Kan mı, Bahçeli mi, kim en baskın örnek olur artık bilemem ama, sonunda bir örnek olup çıkarız...

Şaka bir yana, bu örnek olma merakı, özellikle sanatçılarda takıntı düzeyinde.

Daha dün eline mikrofon alan adını sanını bilmediğimiz stajyer şarkıcılar dahil hepsi, bu örnek olma misyonunu o kadar benimsemişler ki, kendilerini ciddi ciddi toplumun ahlâk hocası zannediyorlar. Biri bizler topluma örnek olmalıyız diye söze başladığında, televole prgramlarının en pespaye tipleri dahil hepsi suratlarına misyoner ifadesi geçirip ciddi ciddi kafa sallamıyor mu, dayanılır gibi değil.

***

Oysa hiç kimsenin, hiçbir meslek grubunun halka örnek olma gibi bir görevi de sorumluluğu da yok. İyi bir kaleci ancak diğer kaleciler için iyi bir örnek olabilir. İyi bir piyanist ise piyano öğrencileri için.

Bir insan, sırf iyi artist, yani iyi rol yapıyor diye; aynı zamanda insan canlısı, hayvan düşkünü, çevreye duyarlı, barış yanlısı olmak zorunda mı? İnsanlara tepeden bakan, hayvanlardan da pek hoşlaşmayan, üstelik de oldukça faşizan fikirler taşıyan biri de pekala iyi bir oyuncu olmaz mı?

Aslına bakarsanız, insanların doğru dürüst bir şeyler üretebilmelerinin tek yolu, ısrarla ve kararlılıkla kendileri gibi olma konusunda diretmeleri. Huysuzsa huysuz, kendini beğenmişse kendini beğenmiş, eşcinselse eşcinsel, heteroseksüelse heteroseksüel, uçuksa uçuk, kaçıksa kaçık...

Başkalarına örnek olma kaygısıyla tam olarak kendi gibi olmaktan taviz veren birinin ne iyi sanatçı, ne iyi köşe yazarı, politikacı olması mümkün değil...

Herkes başkalarına örnek olmayı bir yana bırakıp kendi gibi olursa durumunun herkes için daha iyi olacağı kesin. Özellikle sanatçılarımız, örnek olma takıntısından bir kurtulsalar, belki biraz daha kaliteli bir şeyler üretme ihtimalleri artacak.

En azından daha az sıkıcı olacaklar.

***

Ünlüler istedikleri kadar örnek olmayı reddetsinler, geniş kitleler özellikle de gençler onlardan etkileniyorsa; onları kendilerine örnek alıyor, hatta taklit ediyorsa; o ünlülerin bunun sorumluluğunu duymaları gerekmez mi? diyebilirsiniz.

Bence gerekmez.

Çünkü bu etkileyenin değil, etkilenenin sorumluluğudur.

Onlar kendilerini olduğu gibi koyarlar ortaya, isteyen istediği gibi etkilenir.

Birey, etrafını çevreleyen binbir türlü farklı örnek arasından kimden nasıl etkileneceğini seçme hakkına sahip olduğu gibi, yaptığı seçimin sorumluluğunu taşır.

Aksini düşünmek, kitleler için neyin iyi örnek, neyin kötü örnek olduğunun ayan beyan bilindiği varsayımına dayanır.

Ki, işin en vahimi de bu varsayımdır

Kaynak: Sabah gazetesi

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.