Mümin Sekman

STRES YÖNETİMİ

 • Eve "iş stresi" getirmeyin!

  İş çıkışı iş stresiniz de sizinle beraber geliyorsa hayat kalitenizi gözden geçirmenizin zamanı gelmiştir. İş yeri stresinin iş dışına taşmamasının önemine değinen uzmanlar bunun sanıldığı kadar zor olmadığına dikkat çekiyor. İşte stresinizi ofiste bırakmanızı sağlayacak 10 öneri...

 • Strese karşı sergi molası verin.

  Uzmanlar uyarıyor; büyük şehrin ve iş yaşamının stresiyle başa çıkmak için küçük molalar vermek şart. İstanbul zengin kültür yaşamıyla bu molalar için adeta bir cennet. Konserler, festivaller, sergiler ve daha birçok aktivite stresinizden kurtulmak için size çeşitli imkanlar sunuyor. Bunlardan biri de Haziran ayında gerçekleşecek olan Derin Okyanus sergisi.

 • Sınav stresini nasıl yönetebilirsiniz?

  Uzmanlar, sınav stresine karşı rahatlatıcı düşünme önerilerini sıraladı: “Kimse mükemmel olmak zorunda değil. Her soruyu hatasız yapmaya çalışmak işleri zorlaştırır ve yapabilecekken kişinin kendine kızmasından ötürü bilinen soru bile anlaşılmayabilir. Öyle zamanlarda, soru kafayı karıştırıyorsa atlayıp diğerine geçmeli. Çünkü ona 5 dakika harcanır ama 5 soru kayıp olabilir. Daha iyi anlaşılan soruları yaptıktan sonra geri dönülürse performans artacaktır.”

 • Stresi meditasyonla yenen şirketler

  Günümüzde strese dayalı hastalıklar çığ gibi büyürken kurumsal şirketler stresle baş etmenin yolunu meditasyonda buldu. Apple, Nike, Yahoo gibi küresel şirketler meditasyon yapıyor. ..

 • Çok arkadaş çok stres

  Arkadaş çevresinin geniş olması, hem çocuklar hem de yetişkinler için son derece değerli bir kaynaktır. Ancak… Yapılan güncel çalışmalar gösteriyor ki, kişinin online ortamdaki sosyal ağının geniş olması, tek başına stres kaynağı olabilmekte. Edinburg Üniversitesi araştırmacıları, facebooktaki arkadaş sayısının fazla olmasının önemli bir stres kaynağı olduğunu buldular. ..

 • İş yerinde stres oluyoruz peki ama neden?

  İş yaşamında strese yol açabilecek etmenler, işin yapılış şekli ile ilgili olabileceği gibi, kurumun yapısından, fiziksel çevre koşullarından veya bireysel özelliklerden kaynaklanabilir. Özellikle kurumun doğasında olan bazı özelliklerden oluşan stres kaynakları, çalışanlar için sürekli sorun yaratırlar. Kaynaklar fark edilmeyince etkili bir şekilde stresi kontrol altına almak mümkün olmaz. Bunun sonucunda da kronik stres kaynakları haline dönüşürler. İş yerindeki kronik stres kaynaklarını aşağıdaki gibi başlıklar altında toplamak mümkündür.

 • Stres anında çözümü yemekte aramayın!

  Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psikolog Sevda Sevimli Yurtseven, duyguların yeme alışkanlığına etkisi ve stresle baş etmenin yolları hakkında bilgi verdi. Kimi zaman üzüntüden bir kutu çikolatayı bitirerek mutlu olacağımızı düşünür, bazen de stresle karşı karşıya kaldığımızda soluğu buzdolabının önünde alırız.Oysa ki duyguların beslenme alışkanlığımızı etkilediği bu durumdan bazı önerileri dikkate alarak kurtulmak mümkün...Nasıl mı?

 • Dr öz’den stres listesi

  Hiçbir şey stresi kontrol altına almanıza yardım etmiyor mu? Dr. Mehmet Öz, stresi yenmek için neler yenilmesi gerektiğinden alternatif tedavi biçimlerine kadar, stres kontrol listesine dahil olan pek çok öneride bulunuyor. Siz de hem iş hayatında hem de hayatınızın geri kalanında yoğun stres yaşayanlardan mısınız? Stresi yenmek için ne yapıyorsunuz? Hiçbir şey stresi kontrol altına almanıza yardım etmiyor mu? Stres sorunuyla baş etmenin yollarını Dr. Mehmet Öz şöyle anlatıyor:

 • Bunları yapın stresle başa çıkın!

  Bazı günler birçok küçük şey (belki de küçük değillerdir) üst üste gelir ve siz belki iyi uyuyamamışsınızdır ya da eşinizle tartışmışsınızdır ve yavaş yavaş sabrınızı kaybetmeye başlarsınız. Ardından da gerilim yükselir. Stresinizi kendinize dikkat ederek ve basit bir kaç yöntemle azaltabilirsiniz.Stresinizi kontrol altında tutmak için öneriler: