Mümin Sekman

STRES YÖNETİMİ

 • İş stresinizi ofiste bırakın!

  İş yaşamınızda yoğun geçen bazı dönemler stresli bir hal alabilir. Peki iş hayatınızdan kaynaklanan bu durumu sosyal yaşantınıza, özellikle ailenize yansıtmamak için ne yapabilirsiniz? İşte stresinizi ofiste bırakmak için 10 küçük ipucu...

 • Aşırı mobil telefon kullanımı strese neden oluyor!

  Akıllı telefon kullanımı günden güne yaygınlaşırken bir takım stres problemleri de beraberinde getiriyor. İş yerinize ait maillerinizi kontrol ederken yada internette gezinirken her şey gayet iyi fakat şarjınızı %10'larda görünce ne hissediyorsunuz? İşte iş hayatında cep telefonu bağımlılığını ve çözüm yolları hakkında yapılan araştırmanın sonuçları...

 • Stresinizi tatile çıkarmayın!

  Tatil stresi azaltır mı? 2010 yılında Applied Research in Quality of Life dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre Hollanda'daki insanların çoğu tatilden döndükten sonra daha mutlu değiller. Peki tatilden ruhsal ve fiziksel açıdan maksimum verim almak için hangi yolları izlenmeli?

 • Stres iş hayatından nasıl uzak tutulur?

  Her insanda bazı dönemler yoğun stres ve bıkkınlık hali baş gösterebilir. Bu durumun yansımalarından birisi de meşhur "pazartesi sendromu"... İş hayatının stresini çekemediğiniz o anlarda bu durumdan kurtulmak mümkün. Peki stresi işinizden nasıl uzak tutabilirsiniz?

 • Stresinizi yönetebiliyor musunuz?

  Hayatta bazen düşüncelerimiz üzerinde hakimiyet kuramadığımız zamanlar olabilir. İnsan yoğun stres altında odaklanma sorunu yaşar. Peki bu durum nasıl kontrol altına alınabilir?

 • Stres nasıl kontrol altına alınabilir?

  Stres kısaca vücudun otomatik olarak iç ve dış uyaranlara karşı verdiği duygusal bir tepkidir. Her insan belli dönemleri yoğun stres altında geçirebilir. Peki böyle zamanlarda stresli bir ruh halinden kurtulmak için neler yapılmalı?

 • Stresi yen işe mutlu git!

  Global işyeri hizmet sağlayıcısı Regus’un gerçekleştirdiği küresel anket, stres faktörünü yenebilen çalışanların, işlerinde daha mutlu olduğunu ortaya koydu. Peki çalışanları en çok ne strese sokuyor. İşte o çarpıcı rakamlar.

 • Stresinize sahip çıkın!

  Hedeflerinize ulaşma stresi hedeflerinizi sizden günden güne uzaklaştırabilir... Ya da sizi an be an hedeflerinize yaklaştırabilir... Nasıl mı? Elbette stresinize sahip çıkarak. İşte stres yönetmek üzere teknik ve taktik bir yazı...

 • Hayır de stresi azalt

  Modern zamanın avantajları olsa da en kötü yanlarından biri insanların üzerinde yarattığı stres ve bunun getirdiği psikolojik, fizyolojik sorunlar.Suçluluk duygusu, içsel çatışma veya “yapabilirim” yanılgısıyla hayır yerine evet demek ve daha fazla talep karşısında hayır demeyi öğrenmek günümüzde kişinin kendi için yapabileceği en büyük iyiliklerden biri olarak ortaya çıkıyor. Peki bulunduğu ortamda farklı duygularla “hayır” yerine evet diyen kişiyi maruz kaldığı durumlar sonrasında neler bekliyor ve nasıl etkileniyor?

 • Strese karşı strateji geliştirin

  Stres faktörü gölgemiz gibi peşimizde... Hayatımızın her alanında strese kapılmamıza neden olacak olaylarla karşı karşıyayız. Ancak uzmanlara göre stres değil strese verilen tepki yaşam kalitemizi etkiliyor. Stresi fırsata çevirmenin yolu ise strateji geliştirmekten geçiyor. Nasıl mı?