Mümin Sekman

Sömestr tatilini doğru değerlendirin

Yeni bir sömestr tatili daha başladı. Öğrenciler karnelerini aldı ve herkesin notları belli. Kırık ya da iyi karnelere nasıl tepki verilmeli? Bazı aileler yarı yıl tatili için programlarını yaptı. Neler yapılabileceği konusunda kararsız olanlar için ihtimalleri gözden geçirelim

Yarı yıl tatilinin bazı amaçları var. Hem çocuklara bir dinlenme, hem de onlarla birlikte ailelere bir değerlendirme ve yeni döneme hazırlık olanağı sağlıyor. Bu nedenle gelen notlar iyi değilse kızmadan önce yapılması gerekenler var. Elbette anne baba olarak üzülmeniz, mutsuz hissetmeniz doğal. Ama duygularınızı kızgınlık şeklinde çocuklara yansıtmadan düşünmeniz de gerekli. Yarı yıl boyunca yeterince takip ettiniz mi? Sorunları saptamaya ve çözmeye çalıştınız mı? Çocuğunuzdan beklentileriniz gerçekçi mi? Tüm bunlar ebeveyn olarak sizin göreviniz. Bunları yaptığınızı düşünüyorsanız yine kızmadan başka yapılması gerekenler konusunu araştırmalı ve çocuğunuzla konuşmalısınız. Kızmak sonucu değiştirmeyecektir. Aksine hem çocuğunuzla ilişkinizin bozulmasına hem de onun derslerle ve okulla sorunlarının artmasına neden olabilir. Bu, ’kötü karnelere de armağan alın,’ demek değildir. Karne hediyesi kavramı çok değişti. Aslında her karne için hediye almak gerekiyor mu? Okula gitmek ve elinden gelenin en iyisini yapmak her çocuğun doğal işi olmalı. Karne hediyesi bir çeşit paylaşım aslında. Ortak sevincin kutlanması ve tatilde doğru zaman geçirmeye yardımcı olması için alınan şeyler doğru hediyelerdir. Bisiklet böyle bir armağandı. Çocuğu özgürleştiren, spor yapmasını sağlayan bu hediye son yıllarda cep telefonu, bilgisayar oyunu gibi sonradan daha büyük sorunlara yol açan hediyelere dönüştü. Hatta ’istediğimi alırsanız, karnem iyi gelir,’ şekli ile ödülden çok rüşvete dönüştü. Bu nedenle karneye tepkimiz ister kızmak, ister hediye almak, ister öğmek olsun her zaman üstünde düşünülmesi gereken bir süreçtir.

EVDE KALACAKLAR İÇİN ÖNERİLER
Tatil fikri her aileye ve kişiye göre değişiyor aslında. Kimi aileler ve çocuklar için bu tatil bir yerlere gitmek olarak algılanıyor. Bazı aileler çoktan planlarını yaptı. Kayağa, büyüklerin yanına, kamplara gidecek olanlar var. Bazı aileler ise maddi ya da başka nedenlerle bir yere gidemiyor. Çalışan anne babalar özellikle evde yalnız kalamayacak çocuklar için seçenek peşindeler. Büyükler ise evde kontrolsüz kalacak ve TV, bilgisayar ikilisinde kaybolacaklar. Evde olacaklar için bazı önerilerim var.
1- Karneler kötü ise nedenlerini araştırmak için tatil bir fırsat olabilir.
2- Tatil olduğunu unutmadan, dinlenmeye de zaman ayırarak eksikleri tamamlamak için program yapılabilir.
3- Yarı yıl tatili nedeni ile vizyona girecek filmlere birlikte gidilerek ve filmler üzerinde konuşularak çocuklarla paylaşım zamanları yaratılabilir. Ama filmleri seçerken dikkatli olmakta yarar var. Çocuklar içinmiş gibi reklamı yapılan ama aslında hiç uygun olmayan, komikliği küfürlerde, heycanı şiddette sanan filmleri elemek uygun olur.
4- Hiç tiyatro görmeyen çocuklar var. Oysa çocuğun gelişimi için sinema kadar yararlı ve hatta ilginç olan bu sanat dalını onlarla paylaşabilirsiniz.
5- Yaşına uygun bir kitap alıp, birlikte okuyarak konuşabilirsiniz. Hem kitap okuma zevkini hem de paylaşma zevkini birlikte tatmak için güzel bir yol olabilir.
6- Yaşadığınız şehri birlikte tanımaya çıkabilirsiniz. Çocukların çoğu yaşadıkları şehirleri tanımıyor. Onlarla birlikte keşfetmek, öğrenmek iki taraf için de zevk olacaktır.
7- Bulunduğunuz yerlerdeki müzelere ve tarihi yerlere gitmek, oralara ilişkin internetten birlikte bilgi toplamak hem eğitici, hem sosyalliği geliştirici hem de keyif vericidir.
8- Ve yarı yıl için gelen özel gösterileri, etkinlikleri takip edebilirsiniz. Müzik ya da spor gösterilerini çocuğunuzla izlemek inanın hiçbir şeyin vermeyeceği hazzı verir. Bu tür gösterilerden birinin duyurusu geldi. BKM organizasyonuyla, 27 Ocak - 13 Şubat arasında Türkiye’ye gelecek dünyanın en ünlü buz gösterilerinden Alaaddin On Ice’ın galasının tüm geliri Tohum Otizm Vakfı’na bağışlanacak. Otizmli çocukların erken tanısının konulması, erken özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla faaliyetlerini sürdüren Tohum Otizm Vakfı ve BKM işbirliği olan bu gösterinin galası 28 Ocak Cuma akşamı Parkorman-Maslak’ta gerçekleştirilecek. Galaya giderseniz, çocuğunuzla birlikte başka çocuklara da desteğiniz olur. Hatta bir başka gece tekrar gidip birlikte eğlenebilirsiniz. Bana ulaşmayan bu tür başka etkinliklerin olduğundan eminim. Önemli olan araştırmak ve bu tatili çocuklarınızla daha güzel, paylaşımcı ve anlamlı bir zaman hâline getirebilmek. Tüm çocuklara iyi tatiller.

Yazar: Prof. Dr. Bengi Semerci
Kaynak: http://www.sabah.com.tr