Mümin Sekman

Şirket yoneticilerinden çeviklik sırları

4. Stratejist Zirvesi kapsamında İş''te İnsan''ın desteklediği "Çevik Şirketler" oturumunda Türkiye''nin önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri ''şirket sırlarını'' anlattı.

Management Centre Türkiye ve Eventus tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Stratejist Zirvesi''nin ilk gününde etkinliğin en ilgi çekici forumlarından biri olan "Çevik Şirketler" paneli İş''te İnsan gazetesi desteğinde gerçekleşti.

İş''te İnsan''daki köşesinde ele aldığı yönetim, siyaset, liderlik ve çalışma hayatı konulu yazılarıyla büyük ilgi toplayan gazeteci yazar Mehmet Barlas''ın moderatörlüğünü üstlendiği foruma "Çevik Şirketler" kitabını Mümin Sekman''la birlikte ele alan Alper Utku''nun yanı sıra Vestel Genel Müdürü Levent Hatay, Doğuş Holding İcra Kurulu Başkanı Aclan Acar, Ülker İcra Kurulu Başkanı Metin Yurdakul ve Efes Bira Grubu Başkanı Ahmet Boyacıoğlu katıldı.

"Çevik Şirketler" kitabını Mümin Sekman''la birlikte kaleme alan Alper Utku, ''çevik'' diye nitelendirdiği şirketlerin başında Zara''nın geldiğini belirterek, çevik şirketlerin en önemli özelliğinin değişiklikleri önceden tespit edip uyum sağlamayı becerenler olduğunu belirtti.

Gezen kurt aç kalmaz

Ülker İcra Kurulu Başkanı Metin Yurdakul, çevik şirket olabilmek için şirketin İstanbul ve çevresinde konuşlanması gerektiğine dikkat çekti. Yurdakul bir şirketin Kayseri ya da İzmir''de faaliyet gösterse de İstanbul''da aktif bir ayağının olmasının gelişmelere anında reaksiyon göstermesini sağlayacağını belirtti.

Doğuş Holding İcra Kurulu Başkanı Aclan Acar da otomotiv grubu, Garanti Bankası ya da Tansaş gibi grup çatısı altındaki her şirketin ayrı bir cumhuriyet gibi hareket ettiğini belirterek yetkiyi delege etmeyi iyi bilen bir grup olduklarını söyledi. Çevik şirket olmanın en önemli koşulunun öğrenen organizasyon olmaktan geçtiğini belirten Acar, değişen hayata ancak bu şekilde uyum sağlanabileceğini işaret etti.

Vestel Pazarlama Genel Müdürü Levent Hatay da kendi gruplarında karar mekanizmasının çok çabuk işlediğini Ahmet Nazif Zorlu''nun başkanlığında yönetim kurulu ve beş genel müdürden geçen kararların fazla bürokrasiye takılmadan alındığını belirtti. Çevik şirketlerin en önemli özelliğinin sahada olmak olduğunu belirten Hatay, "Gezen kurt aç kalmaz" dedi.

Efes Grubu Bira Başkanı Ahmet Boyacıoğlu da Anadolu Grubu''nun faaliyet göstermeye başladığı ilk yıllardan itibaren, sık sık ülke ve ürün riskiyle karşı karşıya kaldığını, sürekli alternatife yönelerek bu risklerle başa çıktıklarını anlattı.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.