Mümin Sekman

Şirket yarışmalarına ilgi artıyor

Genç yetenekleri bulmak için önceleri sadece çokuluslu şirketlerin kurguladığı yarışmalar artık daha fazla şirket tarafından düzenlenir oldu. Bu yılki yarışmalarda asansör çözümlerinden, çayın ekonomik ömrünün artırılmasına kadar pekçok farklı alanda gençler takım ruhu oluşturup para ödülü ve staj fırsatlarını yakalamaya çalışacak. İşte yarışmalardan örnekler…

Yarışma: İç Mekan Tasarım Yarışması Düzenleyen kurum: Koçtaş İçerik: Şirketin İTÜ işbirliğiyle bu yıl üçüncüsünü düzenlediği yarışmada gençler açık mutfak tasarladı. Mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerinin katıldığı yarışmada büyük ödül 5 bin TL’ydi. Jüri üyeleri projeleri iç mekan tasarımı özgünlüğü, kullanılacak ürünlerin kendi aralarındaki ve mekanla olan uyumları, katalog verilerine uyma ve uygulanabilirlik açısından değerlendirdi.
Yarışma: Vergi Maratonu 2013 Düzenleyen kurum: Ernst & Young Türkiye İçerik: Vergi alanında kariyer yapmayı hedefleyen 3. ve 4. sınıf ve yüksek lisans öğrencileri arasında düzenlendi. Yarışmanın Türkiye finalinde başarılı olan adayları staj olanakları ve para ödülleri bekliyor. Son başvuru tarihi 12 Mart olan yarışmada ilk turu geçenler firmanın vergi uzmanlarıyla birebir çalışma fırsatı yakalayacak, jüri toplantısı ve gala gecesinde sektörün önemli isimleriyle biraraya gelecek. Finalistler Ernst&Young Türkiye’de staj yapmaya hak kazanacak. Yarışmasının birincisi, 5 bin TL para ödülünü alacak ve yurtdışında yapılacak “Young Tax Professional of the Year” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek. İkinciyi 3 bin, üçüncüyü bin TL’lik para ödülü bekliyor.

Yarışma: CardSmart Award-Mobidea Düzenleyen kurum: Cardtek Group İçerik: Firma, bu yıl ikincisini düzenliyor. Cep telefonu üzerinden yazılım geliştiricilere yönelik yarışmaya mühendislik 3. ve 4. sınıf lisans ile yüksek lisans öğrencileri katılabiliyor. Projeler uyarlanabilirlik, inovasyon, geliştirilebilirlik, sürdürülebilirlik, yaratıcılık ve tasarım gibi altı ana kritere göre değerlendirilecek. Birinci gelen, Chicago’da 2 ay İngilizce dil eğitimi, ikinci Macbook Pro Apple Notebook, yarışmanın üçüncüsü ise Samsung Galaxy SIII ve Galaxy Tab kazanacak.
Yarışma: Bizz@Kampüs Düzenleyen kurum: Yıldız Holding İçerik: Başarılı ve inovasyona yatkın öğrencileri keşfetmek amacıyla başlatılan yarışmanın sloganı “Hayal Et ve Parla”. Üçüncü, dördüncü sınıf ve yüksek lisans öğrencileri, üçer kişilik takımlar kurarak Biskrem için ürün tasarımından ambalaja, logodan lansman kampanyasına kadar “360 derece inovatif çözümler” oluşturdu. Birinci takımın üyeleri, kurumda istedikleri departmanlarda staj imkanı kazandı.
Yarışma: Avea Masters Düzenleyen kurum: Avea İçerik: İş hayatının provası niteliğindeki yarışma sonunda gençlere istihdam fırsatı da verilecek. Yarışma, 3 ve 4. sınıfların yanısıra yeni mezunlara da açık. Başvuruda bulunan gençler, kişilik envanteri ve panel mülakatlarından oluşan değerlendirme sürecinden geçiyor. Yarışmaya katılma hakkı elde edenler firmada staj yapma ve Avea Pazarlama Okulu’na katılma fırsatı elde ediyor.

Yarışma: IdeaTrophy Düzenleyen kurum: Unilever Yarışma içeriği: Onbirincisi düzenlenen yarışmanın bu yılki teması, ekonomik ömrü 100 yıl olan ve Türkiye’de 75. yaşını dolduran çay bitkisinin ömrünü uzatmak ve Türk çayının sonraki nesillere de aktarılabilmesini sağlamak amacıyla başlatılan Lipton Sürdürülebilir Çay Tarımı Projesi idi. Yarışmacılardan güçlü pazarlama stratejileri ve iletişim planı ile projenin tüketici tarafında bilinirliğini daha da artıracak pazarlama fikirleri geliştirmeleri istendi. Yoğun bir eğitim süreciyle geçen kampın ardından belirlenecek birinci takımı kurumda 3 ay staj imkanı ve Türkiye finalisti olarak Singapur’da temsil etmek gibi ödüller bekliyor.

Yarışma: Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması Düzenleyen kurum: İFO Fuarcılık ve AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) İçerik: Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) desteği ile düzenleniyor. Bu yılın konusu kasıtlı kötü kullanıma yönelik anti-vandal çözümler. Endüstriyel tasarımcı, mimar, iç mimar, mühendis ve bu bölüm öğrencileri katılabiliyor. Birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye bin Euro ödül var. Dereceye giren projeler, 4-7 Nisan’da Tüyap Beylikdüzü’nde yapılacak Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı’nda sergilenecek. Uygulanabilirliği düşünülen projelerin, sektör firmaları tarafından üretilmesi hedefleniyor.
Yarışma: ING Practica Düzenleyen kurum: ING Bank İçerik: Bu yıl beşincisi kez düzenlenen yarışmanın teması ‘Gelecek Benim’. Üniversite 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik yetenek kampı programını başarıyla tamamlayan, yetenekleri ve yaratıcı fikirleri ile fark yaratan 3. sınıf öğrencileri staj fırsatı, 4. Sınıfta okuyanlar Management Trainee ve IITP gibi yetenek programlarında avantaj kazanacak.

Yarışma: İcat Çıkar Düzenleyen kurum: TEB İçerik: “Finans Sektörü'nde İnovasyon” konulu yarışmada sadece bankacılık değil; leasing, faktoring, sigorta ve tüketici finansmanı gibi diğer alt finans sektörlerine yönelik fikirler/projeler de yarışıyor. Bütün üniversite öğrencilerine ve mezuniyetinin üstünden 5 yıl geçmiş olanlara açık. TEB müşterileri de katılabiliyor. Üniversite öğrencisi ve yeni mezun kategorisinde ilk üç derecenin sahipleri finansal ödülün yanısıra, Bahçeşehir Üniversitesi'nde MBA bursu kazanacak.
Yarışma: Vodafone Discover Genç Yetenek Düzenleyen kurum: Vodafone İçerik: Gençler, her yıl belirli aşamalardan geçtikten sonra, şirkette staj imkanı kazanıyor ve performansları doğrultusunda, son sınıfta yarı zamanlı olarak devam edebiliyor. “Genç Yetenek" Programının ikinci yarısında düzenlenen yarışmayı kazananlara Vodafone'un yurtdışındaki farklı bir operasyonunda dönemsel olarak görev alma ve global bir iş tecrübesi kazanma fırsatı da sunuluyor. 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve yeni mezunlara açık.

Yarışma: Ace the Case Ulusal Vak’a Analizi Yarışması Düzenleyen kurum: KPMG İçerik: Kariyerini denetim, vergi ve danışmanlık alanlarında sürdürmek isteyen, okullarında en başarılı 3. ve 4. sınıf veya mastır programı öğrencilerini hedefliyor. Programın ilk gününde atölye çalışması yapıldı, ikinci gün öğrenciler ekipler halinde vak’a yarışmasına katıldı. Gençler profesyonel hayatta karşılaşabilecekleri iş süreçlerini birebir yaşayarak deneyimli uzmanlardan geri bildirimler aldılar. Birinci takım, Madrid’de yapılacak uluslararası yarışmada 22 takımla yarışacak.

Yarışma: Küresel Sosyal Girişimcilik Yarışması Düzenleyen kurum: Koç Üniversitesi İçerik: UC Berkeley Haas İşletme Okulu ve Columbia Üniversitesi’nin başlattığı ve projenin bölgesel ortağı Koç Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’deki sosyal girişimcilerle buluşacak olan yarışmada ekiplere tüm süreçlerde danışmanlık sağlanıyor, mentorlar atanıyor, bilgilendirme toplantıları yapılıyor. Başvuru için dünyanın herhangi bir yerinde onaylı bir işletme okulunda lisansüstü düzeyinde (muhasebe, finans, işletme, vs. gibi alanlarda) eğitim görmekte olan ya da başvuru tarihinden en fazla iki yıl önce böyle bir programdan mezun olmuş en az bir ana takım üyesi olmak gerekiyor. Küresel finalde başarılı olan proje 50 bin dolarlık ödülün sahibi olacak.

Yarışma: Betonik Fikirler Proje Yarışması Düzenleyen kurum: Akçansa İçerik: “Beton’da Farkındalık Yarat, Hayata Değer Kat” konulu yarışmaya başvurular 18 Şubat’ta başladı. Türkiye’deki tüm İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, İletişim, Güzel Sanatlar, İktisadi BURDA KALDIM veİdarifakültelerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık olan yarışmada öğrenciler,çimento ve betonun marka bilincini arttıracak ve farkındalık yaratacak çözüm projeleri üretecekler.  Yarışmaya son başvuru tarihi 15 Mart. Öğrenciler yarışmaya en az 2, en çok 4 kişilik gruplar halinde katılabilecekler. Yarışma sonucunda birinci olan grubun kazananlarına iPad, 2. Gruba3 bin TL ve 3. gruba ise 1.500 TL’lik Teknosa hediye çeki verilecek. Birinci olan ekip, Akçansa’da staj yapma hakkı da elde edecek.Ayrıca Akçansa, Betonik Fikirler Proje Yarışması’na katılan her bir yarışmacı için TEMA'ya bir fidan bağışlayarak, daha yeşil bir dünya için gerçekleştirdiği projelere gençleri de ortak edecek. Global Management Challenge Geleceğin yöneticilerini ve girişimcilerini yetiştiren Global Management Challenge (GMC) Yarışması’nın bu yılki sponsorları Türkiye Finans Bankası ve Mercedes Benz Türk A.Ş.  GMC bir yönetim similasyonu yarışması. Pazarlama, finans, insan kaynakları, üretim planlama konularında kararlar alarak uluslararası bir firmayı yönettiğiniz GMC’de, tıpkı gerçek hayattaki gibi; depodaki stoklarınızdan, euro-dolar paritesine; personel eğitimlerinden, acente komisyon oranlarına; sevkiyatların sigortalanmasından, aldığınız kredilerin faizlerine; reklam giderlerinden, ar-ge harcamalarına tam 66 konuda karar almanız gerekiyor. Yarışmaya katılım üniversite ve master (yarı ve tam zamanlı çalışmayan) öğrenciler katılabilir. kararları Mart sonunda açıklanacak, yarışmanın galibi Nisan ayında Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılacak uluslararası finalde Türkiye’yi temsil edecek.

 

KAYNAK: Yenibiriş

YAZAR:Nur Gün